خبرگزاری هرانا https://www.hra-news.org ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران Tue, 17 Jan 2017 03:44:30 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.1 رنجنامه محمدصابر ملک رئیسی خطاب به اسما جهانگیر؛ از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام / فایل صدا https://www.hra-news.org/letters/a-289/ https://www.hra-news.org/letters/a-289/#respond Tue, 17 Jan 2017 03:44:30 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=110584 خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ که حکم محکومیت ۱۵ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند اکون ۲۰ روز است . . .

نوشته رنجنامه محمدصابر ملک رئیسی خطاب به اسما جهانگیر؛ از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام / فایل صدا اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ که حکم محکومیت ۱۵ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند اکون ۲۰ روز است که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. وی که در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده را باید جوان ترین زندانی سیاسی کشور دانست. آقای رئیسی در گفتار خود که می توانید در ادامه آن را بشنوید از شرح مظالم بر خود رفته از جمله شکنجه شدن بر روی تختی به نام “معجزه” و نگهداری در سلول های قبر گونه می گوید. این زندانی جوان خواستار توجه گزاشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نسبت به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدصابر ملک رئیسی اکنون هشتمین سال حبس در تبعید خود را در زندان اردبیل سپری می کند. وی که در سن ۱۷ سالگی بازداشت و به ۱۵ سال تبعید محکوم شده است روایتهای تکان دهنده ای نقض حقوق انسانی خود دارد.

متن کامل این نامه را به نقل از هرانا در ادامه بخوانید؛

بسم الرحمن الرحیم

با احترام فراوان اینجانب زندانی سیاسی عقیدتی، محمد صابر ملک رئیسی فرزند دادعلی متولد بهمن ۱۳۷۰ از ملت بلوچ تبعه ایران ساکن شهرستان چابهار هستم. هم‌اکنون در زندان مرکزی اردبیل به تبعید بسر می‌برم.

به خاطر ارتباط و دیدار با برادر مقیمم در پاکستان در سن ۱۷ سالگی در تاریخ ۰۲/۰۷/۱۳۸۸ دستگیر و در مورخه ۰۱/۰۵/۱۳۹۰ از دادگاه عمومی و انقلاب زاهدان محکوم به پانزده سال تبعید در زندان اردبیل و دو سال حبس به حیث خروج از مرز گشته‌ام.

از همان ابتدای دستگیری‌ام متحمل بدترین نوع شکنجه و شرایط غیرانسانی بوده و هستم.

به مدت ۲۱ ماه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان با بدترین شکنجه‌های جسمانی و روحی در آن شرایط سنی کم بسر برده‌ام حتی با بسته شدن به تخت شکنجه یا به‌ اصطلاح خودشان “تخت معجزه” مجبور به اقرار و اعترافات ساختگی شده‌ام و نیز از جهتی شروع به فشار آوردن به خانواده‌ام برای اعدام شدنم در صورت نیامدن برادرم عبدالرحمن که به دلیل عدم همکاری با وزارت اطلاعات مقیم پاکستان بود گشته‌ام و بعد از دو سال فشار و تهدید به اعدام شدن و محقق نشدن خواسته‌شان یعنی نیامدن و خود معرف نشدن برادرم نهایتاً از دادگاه زاهدان با توجه به اظهاراتم و دفاعیات در حوزه اتهامات جعلی و ساختگی و عنوان کردن اینکه هیچ اقدامی انجام نداده و فقط برای دیدار برادرم به کشور پاکستان در زمان تعطیلات مدارس رفته و مرتکب هیچ جرمی نشده‌ام. اما باکمال ناباوری و بدون در نظر گرفتن دفاعیاتم در جلسه دادگاه، در همان جلسه دادگاه محکوم‌به ۱۷ سال تبعید و زندان گشته و روز بعد به زندان مرکزی زاهدان انتقال داده شدم.

و این امر شروع یک امید واهی برای من و خانواده‌ام بود. که فکر می‌کردم محکوم شدن و انتقال به زندان برابر با رهایی از آن شرایط سخت و رهایی از شر وزارت اطلاعات، اعدام و شکنجه‌های جسمی و روحی می‌باشد. اما زهی خیال باطل چون شرایط نه‌تنها در زندان بهتر نشد هیچ، بلکه بدتر شد. از همان ابتدای ورودم به زندان از سوی حفاظت اطلاعات زندان به خاطر جرمم مورد بازخواست و مواخذه قرار گرفتم. و نیز مورد توهین تحقیر از سوی مأمورین زندان در انظار عمومی دیگر زندانیان قرار گرفتم و به خاطر اعتراض به برخورد غیرانسانی و غیرقانونی مسئولین و زیردستانشان که مغایر با قانون کشور بود با قرنطینه و تک‌سلول یک ونیم متری با دست‌ها و پاهای زنجیرشده روبرو شدم. و روزها و هفته‌های متوالی در آن حال بسر بردم.

در مورخه ۰۵/۰۳/۱۳۹۱ هنگام سرکوب معترضین در بند ۵ (که بند زندانیان سیاسی – امنیتی بود) به خاطر اهانت رئیس حفاظت‌ و اطلاعات کل استان به ساحت پاک پیامبر اسلام. و پایمال شدن حق‌وحقوق شهروندی زندانیان، من نیز به همراه سیاسیون بند یک یعنی بند جوانان بدون هیچ اقدام متخلفانه یا اعتراضی با معترضین بند ۵ به سالن فوتبال برده و با مشت و لگد و باتوم برقی مورد ضرب و شتم قرارگرفته و در آخر “با سر شکافته شده و بینی شکسته شده و با بدن خونی و مالی به تک‌سلول انداخته شدم. و تا صبح روز بعد با بدترین نوع شکنجه دنیا روبر شده‌ام.”

تا صبح روز بعد که پلک روی پلک نگذاشتم و از فرط بی‌خوابی و درد با چشم‌ها و پاها و دست‌های زنجیر و بسته‌شده تا صبح وسط سلول نشانده شدم. دو روز در قرنطینه زندان به‌ناچار برای اجراشدن حکم تبعیدم که در پرونده قضایی بود به همراه عده‌ای که مثل خودم بودند دست به اعتصاب غذا زدم و به این امید که شاید منتقل شدن به محل تبعیدم و دور شدن هرچه بیشتر از استان راه رهایی از این بی‌عدالتی و شکنجه‌های طاقت‌فرسا باشد.

اما بازهم زهی خیال باطل این‌که نشد هیچ حتی به‌مراتب بدتر از بازداشتگاه وزارت اطلاعات و زندان زاهدان هم شد. که در همان ابتدای ورودم به زندان اردبیل از سوی حفاظت اطلاعات زندان بدون هیچ حکم قضایی به مدت ۱۵ ماه ممنوع‌الملاقات و تلفن شدم و  این‌ همه استارت سختگیری‌هایی بود که تازه شروع شده بود و تا امروز ادامه دارد.  بارها از سوی مسولین در ایام مناسبتهای مذهبی مورد بازخواستهای مذهبی و توهین قرارگرفته‌ام.  حتی توسط خود شخص رئیس زندان و به همراه یکی از مسئولین بلندپایه‌اش مورد ضرب و شتم با پاها و دست‌های زنجیرشده گشتم. در رمضان سال ۱۳۹۳ با تحریک زندانیان متعصب و جاهل از سوی مسئولین زندان مورد ضرب‌وجرح قرار گرفتم و با دهانی روزه به همراه دیگر همبندهای سیاسی و مذهبی‌ام از بند خارج و به دست زندانیان متعصب و تعین شده داده‌شده‌ایم. همچنین بارها به دلایل واهی مورد اذیت و آزار و نهایتاً به قرنطینه منتقل‌شده‌ام و در آخرین مورد از این اذیت و آزارها در مورخه ۰۸/۱۰/۱۳۹۵ یعنی سال جاری بود که به خاطر اعتراض به برخورد غیرقانونی یکی از مسئولین به محوطه زندان منتقل و با پابند و دست بند به میله‌های دیوار که به این منظور نصب می‌باشد بسته شدم. این در حالی بود که در هوای سرد زمستانی اردبیل و دمای صفر درجه زمین پوشیده شده از برف و با لباس آستین‌کوتاه و پاهای برهنه شده از هشت صبح تا ده شب در آن حال بودم و نمازهای ظهر عصر مغرب و عشا را در آن حال ادا کردم و از سوز سرما و درد استخوان‌هایم به خودم می‌پیچیدم و نهایتاً برای اجرای قانون و اجحاف در حقم اعتصاب غذا کردم و نیز نامه ای خطاب به رئیس‌جمهور کشور برای فریادرسی و اجرای قانون در مورد جرائم سیاسی و اعلام شروع اعتصاب غذا کردم اما تا الآن هیچ‌گونه اقدامی انجام‌نشده و همچنان در وضع و حال سابق بسر می‌برم و لازم به ذکر است که عرض نمایم ما تمام زندانیان سیاسی بند در همچنین وضع و حال مشابهی هستیم که به‌نوعی برده‌های زندانبان‌هابه‌حساب می‌آییم و هر طور که بخواهند با ما برخورد می‌کنند و بقول خودشان قانون شامل حال ما سیاسی‌هانمی‌شود چون به‌نوعی خائن به مملکت به‌حساب می‌آیم و مثلاً ضرب و شتم، توهین تحقیرشکنجه‌های غیرانسانی و پایمالی حق‌وحقوق شهروندی و حتی زیرپا گذاشتن قوانین کشور مثل اصل‌های ۱۹، ۲۳، ۳۹ قانون اساسی کشور که مطابق با شرایط حقوقی قومی مذهبی و زندانی بودن ماست می سرانجامد.

حتی از حق انسانی محروم شده‌ام چون مانع مداوا و درمان بیماریم که  از آن رنج می‌برم گشته‌اند همینطور لازم به ذکر است در وضعیت کیفری حقوقی اسف‌باری بسر می‌بریم که باگذشت سالهای متمادی تحمل حبسمان از هیچ‌گونه مرخصی بهره‌مندنشده‌ایم و حتی از نوع محکومیت و اجرای حکم کیفری در تبعیض و محرومیت هستیم. بطور مثال با تصویب ماده ۹۱ قانون مجازت اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ که قانون برای شرایط سنی زیر ۱۸ سال وضع‌شده است که با توجه به شرایط سنی من مجازات حداکثر ۵ سال محکومیت در نظر گرفته است و به استناد بند ب ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی بارها از دیوانعالی کشور و دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان درخواست تخفیف در مجازات مطابق با ماده ۹۱ مجازات اسلامی جدید نموده‌ام و حتی نیز درخواست اعاده دادرسی به لحاظ عدم تناسب مجازات تعیین‌شده با جرم ارتکابی و با توجه به اینکه در زمان اتهام ماده ۴۷۴ قانونآیین دادرسی کیفری کرده‌ام اما متأسفانه باگذشت دو سال و مکاتبات پی‌درپی من و خانواده‌ام هیچ‌گونه پاسخگویی و اقدامی از سوی دیوان عالی کشور و دادگاه عمومی و انقلاب زاهدان صورت نگرفته و نیز در رابطه با تفکیک جرائم محاربه و افساد فی‌الارض در قانون مجازات اسلامی و با استناد بربند ب قانون مذکور طبق ماده ۲۸۸ همین قانون و بنا بر شرایط انحلال گروه مربوطه مستحق مجازات حداکثر ۵ سال می‌باشم و درحالی‌که نزدیک به قریب ۸ سال است در زندان بسر می‌بریم و حتی به شرایط اعاده دادرسی به لحاظ عدم تناسب مجازات تعیین‌شده و جرم ارتکابی و اسناد مستندات بند ج ماده ۴۷۴ آیین دادرسی کیفری طبق ماده ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ می‌بایست این‌جانب و خیلی دیگر از زندانیان سیاسی دیگر مربوط به گروه جندالله آزاد می‌شدیم اما نشدیم و این درحالی است که این‌جانب بی‌گناه بوده و مرتکب هیچ جرمی نشده‌ام و اگر هم مجرم و گناهکار هم می‌بودم می‌بایست مطابق با مستندات قوانین ذکرشده آزاد می‌شدم.

و حال از شما سرکار خانم اسما جهانگیر گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران تقاضا دارم به فریاد ما محکومان محکوم به فنا و خانواده‌های تحت ظلم وزارت اطلاعات و سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه ظالم برسید و خواهشمندیم به درخواست کمک این زندانیان فراموش‌شده توجه بنمایید.

و درهرحال مارا پروردگارمان کافی است اجرکم عندالله

با سپاس صمیمانه از صمیم قلب جهت تلاش و کوشش شما سرکار خانم محترم برای احقاق حق ما مظلومین.

زندانی سیاسی محمد صابر ملک رئیسی.

لینک به صدا در یوتوب: https://youtu.be/Zv0yPyhiuAE

نوشته رنجنامه محمدصابر ملک رئیسی خطاب به اسما جهانگیر؛ از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام / فایل صدا اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-289/feed/ 0
“چوب معلمی” که دیگر گل نیست!/ احمد مدادی https://www.hra-news.org/articles/a-129/ https://www.hra-news.org/articles/a-129/#respond Tue, 17 Jan 2017 02:29:47 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=articles&p=110623 ماهنامه خط صلح – این روزها شاید کم‌تر هفته‌ای باشد که عکس و فیلم و خبر مربوط به تنبیه بدنی یک دانش ‌آموز به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها راه . . .

نوشته “چوب معلمی” که دیگر گل نیست!/ احمد مدادی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

ماهنامه خط صلح – این روزها شاید کم‌تر هفته‌ای باشد که عکس و فیلم و خبر مربوط به تنبیه بدنی یک دانش ‌آموز به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها راه نیابد. درز خبر و فیلم تنبیه بدنی، آن هم عموماً دانش آموزان پسر، تکذیب اولیه مسئولان مدرسه، پیگیری و مصاحبه و ارائه‌ی مدارک و شواهد بیش‌تر، پس گرفتن تکذیب، خبر از برخورد با معلم یا عوامل مدرسه یا کسب رضایت والدین دانش آموز، زنجیره‌ای تکراری است که معمولاً پس از هر خبر “تنبیه بدنی” کم و بیش تکرار می‌شود. نتیجه‌گیری دم دستی افرادی که از دور دستی بر آتش سوزان نهاد “مدرسه” دارند معمولاً این‌گونه صورت بندی می‌شود که گسترش خشونت در جامعه و فراگیر شدن آن همه شئونات و از جمله نهاد آموزش را دربر گرفته است. اما آیا به راستی تنبیه بدنی در مدارس کشور نسبت به چند سال گذشته افزایش داشته است؟ اگر نه پس این همه فیلم و خبر و عکس نشان از کدام وضعیت بحرانی در نهاد آموزش و پرورش دارد؟

احمد مدادی

شاید کم‌تر معلمی بشود پیدا کرد -دست کم در مدارس پسرانه‌ی کشور-که در طول سال‌های تدریس خود، با سر و صورت خونین و مالین دانش آموزی مواجه نشده باشد که یا توسط هم‌کلاسی و هم‌مدرسه‌ای او مضروب شده و یا در اثر تنبیه بدنی توسط یکی از معلمان یا کادر اجرایی مدرسه به چنان روزی افتاده. خشونتی که از سطح مدارس گزارش می‌شود، تافته‌ی جدایی از کلیت جامعه‌ای نیست که در سطوح مختلف دچار خشونتی گاه عنان گسیخته است. شاید در بخش‌هایی از جامعه، با بالا و پایین رفتن شاخص‌های توسعه و اقتصاد حجم و میزان خشونت هم افزایش و کاهش پیدا کند اما به نظر نمی‌رسد که خشونت در مدارس از چنین شاخص‌هایی تبعیت کند. برخلاف نظر عمومی و اخبار منتشر شده، به نظر نمی‌رسد معلمان با این گزاره که “میزان تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس افزایش پیدا کرده”، موافق باشند.

آن چیزی که سبب شده است اخبار تنبیه بدنی بیش‌تر از گذشته در اخبار و رسانه‌ها منعکس شود و مقامات دولتی را به واکنش وادارد، تغییرات گسترده‌‌ای است که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در سطح جامعه ایجاد کرده است. اگر چه شاید نتوان با ارائه‌ی دلایلی ثابت کرد که میزان تنبیه بدنی در مدارس کشور کاهش داشته است اما بدون شک “میزان پوشش و انعکاس اخبار تنبیه بدنی” در سطح جامعه افزایش یافته است. “دانش آموزان موبایل به دستی که کلاس‌های درس را به کلاس‌های شیشه‌ای تبدیل کرده‌اند تا کوچک‌ترین رفتار و سخن معلمشان را در فاصله‌ای کوتاه‌تر از زنگ تفریح مدارس در سراسر کشور پخش کنند، پدری که در حساب توییترش عکس صورت سیلی خورده‌ی پسرش را که بیماری آسم دارد، منتشر کرده و بلافاصله با سیل پیام‌های خبرنگاران مواجه می‌شود و خواهری که عکس و فیلم برادرش را در اکانت اینستاگرامش منتشر می‌کند که بدنش کبود است”؛ همه از تحولی اساسی در مناسبات حاکم بر روابط اجتماعی خبر می‌دهند که ساختار فرسوده‌ی نهاد آموزش ایران هنوز نمی‌تواند این تغییر را به رسمیت بشناسد و بنابراین به شیوه‌ی مألوف قدیم از در تکذیب و تطمیع و تهدید در می‌آید. غافل از این‌که هر کدام از این‌ها خود سوژه‌ی یک پست و کامنت و خبر جدید ‌در شبکه‌های اجتماعی هستند که اتفاقاً خیلی هم “لایک خور” اند.

وضعیت جهانی تنبیه بدنی

تنبیه بدنی واقعیت غیرقابل تکذیب نهاد مدرسه در ایران است. “میراث ماندگار” شیوه‌ی آموزشی سنتی در مکتب‌خانه‌ها که توانست جایگاه محوری خود را در تاسیس نهاد مدرن آموزش نیز حفظ کند و همزاد و ملازم همیشگی کلاس و درس و مدرسه باقی بماند. اما این فقط ایران نبوده و نیست که با مشکلی به نام تنبیه بدنی در مدارس روبه‌رو است. در گزارش نهایی ششمین “کنگره‌ی جهانی خشونت در مدارس و سیاست‌گذاری‌های عمومی” که سال ۲۰۱۵ در پرو برگزار شد، آمده است که تا ماه می ۲۰۱۵، تنبیه بدنی در ۱۲۵ کشور غیرقانونی شد که از این میان، ۴۶ کشور، آن را در تمامی اشکال، حتی در خانه نیز ممنوع کرده‌اند، با این حال بنابر این گزارش هنوز ۷۴ کشور در دنیا وجود دارند که تنبیه بدنی را در موسسات آموزشی خود به‌ طور کامل لغو نکرده‌اند.

و نکته‌ی جالب این‌جا است که ایران از جمله کشورهایی است که سال‌هاست تنبیه بدنی را به صورت مطلق ممنوع کرده اما در عمل موفق به لغو تنبیه بدنی در مدارس نشده است.

تنبیه بدنی در قوانین ایران

طبق ماده‌ی ۷۷ آیین‌نامه‌ی اجرایی مدارس (مصوب سال ۱۳۷۹)، “هر گونه تنبیه دیگر از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکلیف درس به منظور تنبیه ممنوع است” و تنبیه دانش آموز فقط به موارد ذیل محدود شده است:

  1. تذکر و اخطار شفاهی به طور خصوصی
  2. تذکر و اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان کلاس مربوطه
  3. تغییر کلاس در صورت وجود کلاس‌های متعدد در پایه، با اطلاع اولیای دانش آموز
  4. اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز
  5. اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر برای سه روز
  6. انتقال به مدرسه‌ی دیگر

طبق گفته‌ی معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۹۴-۹۵، چهل پرونده با موضوع تنبیه بدنی در هیات‌های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری مطرح شده و به صدور رای انجامیده است. این چهل پرونده،‌ بخش کوچکی از صدها تنبیه بدنی است که یا به شکایت نمی‌انجامد و در مدارس با کسب رضایت حل و فصل می‌شود و یا این‌که اساساً شکایتی از تنبیه بدنی وجود ندارد و حتی والدین هم مشکلی با تنبیه بدنی فرزندان خود ندارند. در کشوری که تنبیه بدنی نه تنها ممنوع و غیرقانونی است، بلکه اعمال آن مستوجب توبیخ و تذکر و برخورد انضباطی و دادگاهی نیز هست، چرا کماکان بخش بزرگی از مدارس به شکل غیرقانونی به تنبیه بدنی دانش آموزان مبادرت می‌ورزند؟ چرا با این‌که از نظر قانونی تنبیه ممنوع است اما هنوز هم در بسیاری از مدارس کشور (دست‌کم پسرانه)، شلنگ یکی از مهم‌ترین ابزار کمک‌ آموزشی به حساب می‌آید؟

مشکل کجاست؟

ذکر این نکته ضروری است که در سطح مدارس، سطوح مختلفی از خشونت وجود دارد که یکی از انواع آن “تنبیه بدنی” است که از سوی کادر آموزشی علیه دانش آموزان اعمال می‌شود. برخلاف بسیاری از وجوه خشونت در جامعه، دولت و حکومت در برابر کاربرد تنبیه بدنی به لحاظ حقوقی و اجرایی مخالفت می‌کند و برای کنترل آن تلاش می‌کند، اما بخشی از جامعه (معلمان و گاه والدین) حاضر به همراهی با دولت نیست و در برابر اجرای قانون مقاومت می‌کنند. تنبیه ‌بدنی علیه دانش آموزان از جمله شاخص‌ها و نمادهایی است که می‌تواند نشان دهد که جامعه‌ی ما چقدر در برابر کاربرد خشونت علیه گروه‌های اجتماعی آسیب‌ پذیر از جمله کودکان و نوجوانان حساسیت دارد. اما فروکاستن خشونت در مدارس به دلایل “ذات‌گرایانه” و گرفتن نتایج سرراست اجتماعی و فرهنگی از آن، به نظر نمی‌رسد که دقیق و معتبر باشد.

مجموعه‌ای از عوامل ساختاری و اجرایی در کنار کمبودهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در مدارس کشور، چرخه‌ی خشونتی را در مدارس ایجاد کرده است که تنبیه بدنی تنها یکی از زنجیره‌های آن است. خشونت دانش ‌آموزان علیه همدیگر و خشونت کلامی و رفتاری “دانش آموزان علیه معلمان و کادر مدرسه” دیگر زنجیره‌های این چرخه‌ی خشونت هستند که قوانین و آیین‌نامه‌های دستوری آموزش و پرورش توانایی مقابله با این چرخه را ندارند. تاکید یک جانبه بر اعمال خشونت علیه دانش آموزان و برجسته کردن تنبیه بدنی اگر چه به درستی انجام می‌گیرد و انگشت اشاره به یک معضل مهم اجتماعی در نهاد آموزش است، اما بدون در نظر گرفتن سایر وجوه این خشونت در مدارس راه به جایی نخواهد برد. کم‌تر پیش می‌آید که اخبار ضرب و شتم معلمان توسط دانش آموزان منتشر شود اما واقعیت این است که این نوع خشونت در سطوح مختلف در مدارس کشور اتفاق می‌افتد. مرگ محسن خشخاشی معلم فیزیک بجنوردی در اثر ضربه‌ی چاقوی دانش آموزش، نمونه‌ی خوبی برای بررسی میزان و سطح خشونت موجود در برخی از مدارس کشور است که متاسفانه چندان هم نادر و استثنایی نیستند.

مقصر کیست؟

بدون شک معلمان و کادر اجرایی مدارس مقصران اصلی وجود و ادامه‌ی تنبیه بدنی علیه دانش آموزان هستند. درست است که درصد کمی از معلمان خودشان دست به تنبیه بدنی می‌زنند،‌ و در بیش‌تر مواقع آن را به عوامل اجرایی مدرسه می‌سپارند. اما انتقاد وارد بر اکثریت معلمان سکوت در برابر این اعمال صریح خشونت در نهاد مدرسه و در مقابل دیدگان آن‌هاست. در ده سال سابقه‌ی حضور در مدارس مختلف برخوردار تا محروم در ۴ استان کشور، شاید به جرات می‌توانم بگویم حتی یک مورد هم مخالفت علنی با کاربرد خشونت در مدارس و تنبیه بدنی از سوی معلمان ندیده‌ام. حداکثر چیزی که دیدم اعتراض به شدت خشونت به کار رفته در تنبیه بدنی دانش آموزان بوده است. اما در کنار معلمان‌،‌ والدین دانش آموزان هم جزو متهمان اصلی رواج تنبیه بدنی در مدارس هستند. در طول ده سال تدریسم موارد بسیار کمی از والدین دانش آموزان را دیده بودم که معترض به تنبیه بدنی فرزندانشان در مدرسه بوده باشند.

سهم مدیران و مسئولان آموزش و پرورش در بازتولید و استمرار این چرخه‌ی خشونت اما از جنسی دیگر است. اگر چه به ظاهر آنان مخالف هر گونه تنبه بدنی هستند و خود را در جایگاه مخالفان تنبیه بدنی در مدارس می‌دانند، اما در عمل با سیاستگذاری غلط و اجرای نادرست سیاست‌های آموزشی و تربیتی، عملاً زمینه را برای استمرار خشونت در مدارس فراهم می‌کنند. فراهم نکردن حداقل شرایط لازم برای پرهیز از اعمال خشونت مانند تراکم تعداد دانش آموزان در کلاس‌ها، عدم حضور مشاوران به اندازه‌ی کافی در مدارس، عدم توجه به سلامت بهداشت روانی در محیط کار برای معلمان و دانش آموزان در کنار ترویج تئوریک خشونت در قالب متون درسی و فعالیت‌های فوق برنامه‌ی مدارس از جمله تبلیغ و ترویج مناسبات خارج از شئون آموزشی مانند نظامی‌گری در محیط‌های آموزشی، از جمله مواردی است که زمینه‌ را برای استمرار خشونت علیه کودکان در نهاد آموزش فراهم آورده است.

نوشته “چوب معلمی” که دیگر گل نیست!/ احمد مدادی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/articles/a-129/feed/ 0
اعدام یک کودک-مجرم در کرمان https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9364/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9364/#respond Mon, 16 Jan 2017 22:39:39 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110613 خبرگزاری هرانا – دو زندانی جوان متهم به قتل که یکی از آنان در زمان قتل ۱۶ سال سن داشت پس از تلاش ناموفق وکلا و فعالان مدنی . . .

نوشته اعدام یک کودک-مجرم در کرمان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دو زندانی جوان متهم به قتل که یکی از آنان در زمان قتل ۱۶ سال سن داشت پس از تلاش ناموفق وکلا و فعالان مدنی برای کسب رضایت اولیای دم در زندان کرمان به دار آویخته شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه ۲۷ دیماه دو زندانی از جمله ” آرمان بحر آسمانی ” متولد ۲۲ بهمن ۷۵ که در شانزده سالگی در آبان ماه سال ۹۱ پسرخاله خود را در جیرفت به قتل رسانده بود به همراه زندانی ۲۳ ساله دیگری به نام “شمس الله ر” از اهالی سیرجان پس از تلاش ناموفق وکلا و فعالان مدنی برای کسب رضایت اولیای دم در محوطه این زندان به دار آویخته شدند.

رسانه های رسمی پیش تر خبر اعدام شمس الله ر را منتشر کرده بودند اما در مورد اعدام کودک-نوجوان مورد اشاره نه رسانه ها و نه نهادهای مسئول هیچگونه اطلاع رسانی مشخصی نداشتند.

لازم به توضیح است قوانین ایران سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹سال برای دختران می‌داند. این درحالی است که کنوانسونهای بین‌المللی اعدام افراد کمتر از هجده سال را منع می کنند.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و.. همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده‌است.

این اقدام ایران با تعهدات کشور در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک در تضاد است.

نوشته اعدام یک کودک-مجرم در کرمان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9364/feed/ 0
بیکاری و تعدیل بیش از دویست و پنجاه کارگر https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9363/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9363/#respond Mon, 16 Jan 2017 21:19:31 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110595 خبرگزاری هرانا ـ در سال جاری، ۲۰۰ کارگر در شهرک صنعتی هلال آران و بیدگل بیکار شده اند، همچنین منابع خبری در کارخانه کارخانه فیبر ایران، از تعدیل دست کم ۵۰ . . .

نوشته بیکاری و تعدیل بیش از دویست و پنجاه کارگر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ در سال جاری، ۲۰۰ کارگر در شهرک صنعتی هلال آران و بیدگل بیکار شده اند، همچنین منابع خبری در کارخانه کارخانه فیبر ایران، از تعدیل دست کم ۵۰ کارگر این واحد صنعتی با اتمام قرار داد کار خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، سعید رزمی منش رئیس هیات امنای شهرک صنعتی هلال آران و بیدگل از بیکاری ۲۰۰ کارگر این شهرک صنعتی در سال جاری خبر داد.

رزمی منش با بیان این که شهرک صنعتی هلال از ۱۷ سال پیش کار خود را آغاز کرده است به یک رسانه محلی گفت: “هم اکنون حدود ۱۰۰ شرکت تولیدی در این شهرک صنعتی فعالیت می کنند که دچار مشکل هستند و با وجود آن که حدود هشت ماه پیش جلسه ای با حضور استاندار در استانداری برگزار شد و وی دستور داد ظرف مدت یک ماه مشکلات مربوط به اسناد مالکیت این واحدها حل شود، هنوز این مسائل پابرجاست و از میان نرفته است”.

رئیس هیات امنای شهرک صنعتی هلال دشواری فعالیت صاحبان صنایع این شهرک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: “برخی از واحدهای صنعتی به دلیل استهلاک دستگاه ها، بازدهی خود را از دست داده‌اند که در نهایت موجب بیکاری کارگران می شود، همان طور که امسال نیز تا به حال حدود ۲۰۰ کارگر بیکار شده‌اند”.

پنجاه کارگر فیبر ایران انزلی بیکار شدند

به گزارش ایلنا، منابع خبری در کارخانه کارخانه فیبر ایران، از تعدیل دست کم ۵۰ کارگر این واحد صنعتی با اتمام قرار داد کار خبر می‌دهند.

کارگران این واحد صنعتی واقع در منطقه آزاد انزلی افزودند: “تا پیش از این اتفاق حدود  ۱۱۰ کارگر بودیم اما از ۱۶ آذر ماه گذشته به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان می‌شود، در قالب یک گروه ۵۰۰ نفره تعدیل شدیم”.

کارخانه فیبر ایران انزلی در منطقه آزاد انزلی واقع شده است و از قرار معلوم هرکدام از کارگر تعدیل شده تا نزدیک به ۱۸سال سابقه کاری داشته‌اند.

به گفته آنان کارفرمای این واحد  تولیدی مدعی است توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۵۰کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

به ادعای آنان این تعدیل‌ها در حالی اتفاق افتاده است که پیشتر کارفرما قصد داشت، کارخانه را به بهانه نوسازی چند ماهی تعطیل کند اما از آن زمان تا کنون با پی گیری کارگران نیمی از کارگران برای انجام کار نوسازی ه کار سابقشان بازگشتند.

این کارگران می‌گویند همکاران باقی‌مانده آنها که تعدادشان به حدود ۶۰ نفر می رسد تقریبا به صورت روزانه برای انجام تعمیرات در محل  کارشان حضور دارند و در مقابل  کارگران اخراجی که بدنبال مقرری بیمه بیکاری هستند برای پیگیری مطالبات مزدی خود در دفتر اشتغال منطقه آزاد انزلی  شکایتی را مطرح کرده‌اند.

همچنین این کارگران می گویند، مشکلات این کارخانه  از سال ۹۲ زمانی آغاز شده است که در طول این مدت میزان تولیدات این کارخانه  که بخشی از آن از طریق وشرکتهای واسطه ای به کشوری های خارجی  صادر می شد به حداقل رسیده است.

بنا بر ادعای کارگران این کارخانه، کارفرما در زمان اخراج به آنها وعده داده است پس از برطرف شدن مشکلات کارخانه دوباره همه آنها به کار سابق خود بازگردانده خواهند شد.

کارگران فیبر ایران انزلی با بیان اینکه با شرایط پیش آمده هیچ تضمینی برای امنیت شغلی کارگرانی که موقتا اخراج شده  وجود ندارد  در خاتمه درباره مطالبات معوقه خود می‌گویند؛ از شهریور ماه دستمزد وسایر مزایا  مزدی خود را از کارفرما طلبکاریم.همچنین دو ماه از حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی واریز نشده است.

نوشته بیکاری و تعدیل بیش از دویست و پنجاه کارگر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9363/feed/ 0
مرگ هشت کارگر در سه واحد صنفی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9362/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9362/#respond Mon, 16 Jan 2017 21:01:24 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110588 خبرگزاری هرانا ـ روز چهارشنبه گذشته یک کارگر در منطقه شهرری تهران که دچار سوختگی شده بود، براثر عوارض سوختگی جان خود را از دست داد. روز شنبه نیز سه کارگر مقنی در ورامین بر . . .

نوشته مرگ هشت کارگر در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ روز چهارشنبه گذشته یک کارگر در منطقه شهرری تهران که دچار سوختگی شده بود، براثر عوارض سوختگی جان خود را از دست داد. روز شنبه نیز سه کارگر مقنی در ورامین بر اثر ترکیدن چاه فاضلاب مجاور و جاری شدن فاضلاب آن به درون چاه جدید در عمق چاه در میان آب و فاضلاب مدفون و جان خود را از دست دادند، از سوی دیگر نیز فرمانده انتظامی شهرستان دماوند از فوت چهار کارگر در اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن در روستای وادان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع خبری از فوت یک کارگر در منطقه شهرری تهران براثر حادثه ناشی از کار خبر می‌دهند.

برپایه این اطلاعات، ظاهرا کارگر مورد نظر تا روز چهارشنبه گذشته (۲۲ دیماه) در شرکت ایرانول مشغول کار بوده است که بعد از جراحت براثر حادثه کار به بیمارستان مطهری منتقل می‌شود.

گفته می‌شود وی هنگام کار با دستگاه حلال اتانول، دچار سوختگی شده و در نهایت براثر عوارض سوختگی بر روی تخت بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

حادثه ای در چاه، باعث مرگ سه کارگر مقنی در ورامین شد

به گزارش ایلنا، شامگاه روز شنبه بر اثر اتصال چاه فاضلاب مجاور با یک چاه در حال حفر در منطقه ورامین تهران سه کارگر کشته شدند، این حادثه در روستای سعدآباد املاک ورامین در یک واحد صنعتی اتفاق افتاد.

این حادثه زمانی رخ داد که در ابتدا دو کارگر مقنی در محوطه یک واحد صنعتی، مشغول حفر چاه بودند که ناگهان بر اثر ترکیدن چاه فاضلاب مجاور و جاری شدن فاضلاب آن به درون چاه جدید در عمق چاه در میان آب و فاضلاب مدفون می شوند.

براساس این گزارش، کارگر سوم که در بالای چاه ناظر این حادثه بوداقدام به نجات همکارانش می‌کند که در ‌‌‌‌نهایت وی نیز گرفتار  می‌شود.

بنا بر این گزارش، عوامل امداد و نجات پس از حضور در محل سه کارگر محبوس را بعد از حدود ۵ساعت تلاش از زیر آوار فاضلاب خارج و مرگ آن‌ها را تایید کردند.

گفته می شود  این سه کارگر حدودا ۴۵ ، ۲۰ و ۱۷ ساله  تبعه افغانستان و همگی عضو یک خانواده بودند.

مرگ چهار کارگر در اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در دماوند

به گزارش مهر، فرمانده انتظامی شهرستان دماوند از فوت چهار کارگر در اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن در روستای وادان خبر داد.

سرهنگ محمدحسن محمدی در تشریح جزئیات این خبر گفت: “پنج کارگر تبعه افغانستان و پاکستان در ساختمان نیمه‌کاره‌ای واقع در روستای وادان بخش مرکزی شهرستان دماوند مشغول کار بوده که شب گذشته به علت نشت گاز منواکسید کربن دچار خفگی شدند”.

وی افزود: “این حادثه به مرکز فوریت های پلیسی اطلاع داده شد که بلافاصله عوامل انتظامی و امدادی به محل اعزام و با پیکر بی‌جان سه کارگر مواجه شدند”.

سرهنگ محمدی خاطرنشان کرد: “همچنین دو کارگر دیگر توسط عوامل امدادی به بیمارستان اعزام شدند که متاسفانه نفر چهارم نیز در بیمارستان فوت و نفر دیگر تحت مراقبت های ویژه بستری است”.

نوشته مرگ هشت کارگر در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9362/feed/ 0
چهلمین روز یک تجمع کارگری / کارگران دو واحد صنفی تجمع کردند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9361/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9361/#respond Mon, 16 Jan 2017 20:45:37 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110587 خبرگزاری هرانا ـ کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیش از چهل روز است که در بیرون مجتمع و در هوای سرد ایستاده اند و نسبت به ۱۶ ماه مطالبات . . .

نوشته چهلمین روز یک تجمع کارگری / کارگران دو واحد صنفی تجمع کردند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیش از چهل روز است که در بیرون مجتمع و در هوای سرد ایستاده اند و نسبت به ۱۶ ماه مطالبات مزدی خود اعتراض کرده اند، از سوی دیگر نیز جمعی از کارگران کاشی گیلانا در تجمعی اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری رودبار، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد از ادامه اعتراضات خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، بیش از چهل روز است که در بیرون مجتمع و در هوای سرد ایستاده اند و نسبت به ۱۶ ماه مطالبات مزدی خود اعتراض کرده اند.

این کارگران می‌گویند: “علیرغم اعتراضات طولانی و مراجعات مکرر به همه مقامات مسئول در سطح شهرستان و استان، هیچ کس پاسخگوی ما نیست و فقط وعده های توخالی می‌دهند”.

از قرار معلوم شنبه هفته جاری، جلسه ای در فرمانداری مهاباد با حضور فرماندار مهاباد، نمایندگان کارگران و کارفرمای جدید مجتمع برگزار شده که در نهایت این جلسه نیز به نتیجه مشخصی نرسیده و زمان پرداخت مطالبات کارگران مشخص نشده است.

یکی از نمایندگان کارگران که در این جلسه حاضر بوده، می گوید: “کارفرمای جدید و مقامات می‌گویند نقدینگی نداریم؛ اما باید پرسید اگر نقدینگی نیست چطور  کارفرمای جدید توانسته مجتمع را در مزایده خرایداری کند اما حالا که نوبت به پرداخت مطالبات کارگران رسیده، می گوید نقدینگی نیست”.

این کارگران پس از واگذاری مجتمع از طریق مزایده، بیش از ۱۶ ماه است که دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند.

در سی و هفتمین روز اعتراض، نیروی انتظامی از این کارگران که بیرون مجتمع در هوای سرد چادر زده بودند، خواست که چادرها را جمع کنند؛ کارگران ولی می گویند این روزها بدون چادر هم به اعتراض خود ادامه داده‌ایم و در انتظار پاسخگویی مسئولان هستیم.

کارگران کاشی گیلانا مقابل فرمانداری رودبار تجمع کردند

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران کاشی گیلانا در اعتراض به متوقف شدن فعالیت این واحد تولیدی به دلیل انباشت بدهی به نهادهای دولتی و تبعا نگرانی از آینده شغلی‌شان صبح امروز مقابل ساختمان فرمانداری رودبار تجمع کردند.

منابع کارگری در کارخانه کاشی گیلانا  با اشاره به اشتغال حدود ۱۱۰ کارگر در این کارخانه گفتند: “دلیل متوقف شدن فعالیت تولیدی این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی همچون بانک ها، اداره تامین اجتماعی، اداره گاز و برق و همچنین اداره دارایی بوده است”.

به گفته کارگران، عمده‌ترین مشکل مالی این کارخانه بدهی ۲میلیاردی به اداره گاز منجیل است که در نتیجه انباشت بدهی، گاز کارخانه قطع شده و کارگران از مهر ماه کاری برای انجام دادن نداشته‌اند. همچنین این واحد  حدود ۶۰۰ میلیون به اداره برق و۶ میلیارد تومان به اداره تامین اجتماعی بدهی دارد.

در عین حال گزارش می‌رسد کارگران کاشی گیلانا از خرداد ماه  دستمزد دریافت نکرده‌اند. گفته می‌شود معوقات مزدی  پیشین این کارگران که  مربوط به سالهای ۸۹تا دی ماه سال ۹۳می شود به حدود ۳۰ ماه می رسد.

به گزارش منابع خبری در کارخانه کاشی گیلانا، بخش دیگری از  مشکلات کارگران این کارخانه به انصراف سرمایه گذار جدید  این کارخانه از خرید محصولات آن باز‌می‌گردد.

به گفته  کارگران با وجود همه مشکلاتی که طی چند سال  گذشته ما کارگران کاشی گیلانا برای فعال نگه داشتن کارخانه متحمل شده ایم  امیدوار بودیم با ورود سرمایه گذار جدید بخش زیادی از مشکلات کارخانه مرتفع شود اما به دلایلی که ما از آن بی خبریم این سرمایه گذار از خرید محصولات کارخانه منصرف شده است.

بر اساس این گزارش، با معلوم شدن موضع سرمایه گذار کارخانه مبنی بر انصراف از خرید، کارگران چند روز پیش برای مشخص شدن وضعیت فعلی کارخانه به استانداری گیلان مراجعه می کنند. از قرار معلوم مسئولان استانداری  به کارگران  که چندین ماه مزد معوقه طلب دارندگفته‌اند اگر وضعیت کارخانه بدون پیدا کردن سرمایه گذار به همین منوال ادامه پیدا  کند ناچاریم این کارخانه را تا پایان سال ورشکسته اعلام کنیم.

به گفته یکی از کارگران این موضوع از آن جهت موجب نگرانی کارگران کاشی گیلانا شده است که آنان بعد از چند سال پیگیری  وتجمع در مقابل نهادهای دولتی شهرستان و محوطه کارخانه بجای شنیدن خبر های خوش از زبان مسئولان بالا رتبه استان، خبر تعطیلی کارخانه را بشوند.

او با بیان اینکه کارگران با وجود تعویق حدود ۳۴ ماه مطالبات حقوقی از سال ۸۸تا کنون، این روزها بلحاظ مالی در شرایط نامناسبی به سر می‌برند، تاکید کرد: “مسئولان استانی می‌خواهند به جای حل مسئله  صورت مسئله را پاک کنند اما کارگران مخالف این موضوع هستند”.

به گفته این کارگر کاشی گیلانا، بیشتر ماشین آلات وتجهیزات کارخانه از سوی طلبکاران مصادره شده است و اخیرا نیز تعدادی از کارگران بازنشسته کارخانه برای وصول بخش از مطالبات بازنشستگی خود بخشی از اموال کارخانه را به مزایده گذاشته اند.در حال حاضر یک دستگاه لوردر نیز از کارخانه خارج شده است.

وی ضمن بیان اینکه هر چند تلاش مدیریت فعلی کارخانه کاشی گیلانا را برای از سر پا نگه داشتن کارخانه نباید نادیده گرفت در خاتمه اظهار داشت: “از قرار معلوم  مسئولان دولت با پرداخت وام  شش میلیاردی  کارخانه کاشی گیلانا در راستای نجات این  واحد بحران زده موافقت کرده است اما کارفرما به دلیل نداشتن ضمانت نامه معتبر امکان دریافت این وام را بعد از سالها پیگیری ندارد”.

نوشته چهلمین روز یک تجمع کارگری / کارگران دو واحد صنفی تجمع کردند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9361/feed/ 0
انتصاب اولین مدیرکل زن محیط زیست در کشور https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9360/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9360/#respond Mon, 16 Jan 2017 20:04:10 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110576 خبرگزاری هرانا ـ یره پورملائی رئیس سابق اداره محیط زیست انسانی و مشاور اجرائی اداره کل محیط زیست استان سیستان‌وبلوچستان، به‌عنوان مدیرکل جدید محیط زیست این استان معرفی شد. . . .

نوشته انتصاب اولین مدیرکل زن محیط زیست در کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یره پورملائی رئیس سابق اداره محیط زیست انسانی و مشاور اجرائی اداره کل محیط زیست استان سیستان‌وبلوچستان، به‌عنوان مدیرکل جدید محیط زیست این استان معرفی شد. پورملائی که متولد سال ١٣۵٨ است، اولین زنی است که به سمت مدیرکل استانی محیط زیست در ایران معرفی و منصوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، مراسم تودیع و معارفه مدیرکل محیط زیست این استان روز گذشته با حضور استاندار، نماینده ولی‌فقیه در استان، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران استانی و سازمانی و نماینده سمن‌های محیط‌زیستی و کارکنان محیط زیست، در زاهدان برگزار شد.

در این مراسم از زحمات سعید محمودی، مدیرکل پیشین محیط زیست سیستان‌وبلوچستان، تقدیر شد و نیره پورملائی به‌جای او کار خود را آغاز کرد. در ابتدای برنامه سعید محمودی، مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان، با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده در دوره مدیریت خود گفت: “وضعیت محیط زیست امروز کشور ما نگاه به محیط زیست را متفاوت کرده است. امروز کشور در نقطه بحرانی قرار گرفته، از نظر اقلیمی، بارش کم و افزایش دما، اقتصاد و زندگی روزمره مردم را مختل کرده و منجر به فقر اقتصادی شده است. امروزه مدیریت محیط زیست نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد”.

محمودی افزود: “نگاه فرابخشی و بین‌بخشی لازم است. زیرساخت‌های خدماتی لازم است. آموزش، بخش مهمی در بحث محیط زیست است. در کنار رفاه اجتماعی، هدف نهایی، برقراری عدالت اجتماعی بین نسل‌هاست. چالش بزرگ امروز آلودگی‌های محیط زیست است. با درایت استاندار و حساسیت سرکار خانم ابتکار، سند زیست‌محیطی استان تشکیل شد.در ادامه برنامه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست، علی ‌اوسط هاشمی، استاندار سیستان‌وبلوچستان نیز با اشاره به نقش ارزشمند محیط زیست در سال‌های اخیر گفت: مدیران باانگیزه‌ای مانند دکتر محمودی و دکتر پورملائی برای کشور ارزشمندند و باید نگاهی بلند و ارزشمند به همه آنان که دل در گرو توسعه استان دارند داشته باشیم، چراکه آینده از آن این استان است و قطعا توسعه سواحل مکران در سطح ملی برکاتش قابل‌رؤیت خواهد بود”.

در پایان این مراسم، نیره پورملائی، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان‌وبلوچستان، به تشریح برنامه‌های آتی این اداره کل پرداخت و گفت: “افزایش ضریب حفاظتی در برابر بحران‌های محیط‌زیستی و پیشگیری‌های لازم، رویکرد جدید در محیط زیست دریایی با هدف توسعه همه‌جانبه آن، اجرای دقیق برنامه و دستورالعمل‌های محیط‌زیستی، توسعه ایستگاه‌های پایش محیط زیست، اجرای دقیق برنامه‌های بالادستی در حوزه‌های توسعه و محیط زیست، استفاده از ظرفیت‌های استانی اعم از تشکل‌های محیط‌زیستی، اصحاب رسانه و…، در جهت تحقق اهداف سازمان و… از اولویت‌های کاری جدید این اداره کل خواهد بود.گفتنی است نیره پورملائی، مدیر کل جدید اداره حفاظت محیط زیست سیستان‌وبلوچستان که با حکم معصومه ابتکار کار خود را شروع کرده است، در مقطع کارشناسی، مهندسی محیط زیست دارد و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته مدیریت محیط زیست گذرانده است”.

او پیش از این مسئول اداره آموزش، رئیس اداره محیط زیست انسانی، مشاور اجرائی اداره کل و معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان‌وبلوچستان بوده است. اجرای برنامه مدیریت سبز در استان و کسب مقام اول در کشور در سال ٩٢، تهیه طرح جامع مدیریت پسماند استان، تهیه طرح استراتژی‌های محیط زیست استان و اجرای طرح محیط‌بان دانش‌آموز در سطح مدارس استان نیز برخی دیگر از اقدامات او تاکنون است.

نوشته انتصاب اولین مدیرکل زن محیط زیست در کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9360/feed/ 0
محرومیت کیوان کریمی هنرمند زندانی از خدمات پزشکی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9359/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9359/#respond Mon, 16 Jan 2017 15:47:08 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110559 خبرگزاری هرانا – کیوان کریمی فیلمساز سرشناس زندانی در بند هشت زندان اوین علیرغم اینکه از عفونت و خونریزی ریه رنج می برد، در یک ماه گذشته از رسیدگی مناسب . . .

نوشته محرومیت کیوان کریمی هنرمند زندانی از خدمات پزشکی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – کیوان کریمی فیلمساز سرشناس زندانی در بند هشت زندان اوین علیرغم اینکه از عفونت و خونریزی ریه رنج می برد، در یک ماه گذشته از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده. این ممانعت از انتقال به بیمارستان در حالی است که پزشکان حاضر در زندان به دلیل عفونت ریه و برونشیت او را ویزیت کرده و دستور انتقال سریع او به بیمارستان خارج از زندان را داده اند، اما تاکنون اقدامات مقتضی از سوی مسوولین زندان صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیوان کریمی، فیلم‌ساز زندانی در بند ۸ زندان اوین در طول یک ماه گذشته بارها به دلیل خونریزی ریه به بهداری زندان اوین منتقل شد.

پزشکان حاضر در زندان در طول مدتی که از حبس او می‌گذرد بارها کریمی را به دلیل عفونت ریه و عودت برونشیت ویزیت کرده و دستور انتقال سریع او به بیمارستان خارج از زندان را داده اند، اما تاکنون اقدامات مقتضی از سوی مسوولین زندان صورت نگرفته است.

گفتنی است آقای کریمی در طول دوره‌ای که از مدت حبس وی می‌گذرد، با هربار مراجعه به بهداری تنها داروی آرامبخش دریافت کرده و تاکنون هیچ‌گونه اقدام جدی در رابطه با بهبود و درمان ایشان صورت نگرفته است.

به گفته یکی از منابع نزدیک به آقای کریمی، او تاکنون در رابطه با وضع جسمانی خود سکوت اختیار کرده اما با توجه به وضع وخیم سلامتی ایشان، سرفه‌های خونی و عفونت حاد ریوی، لازم است وضعیت حاد او و لزوم رسیدگی پزشکی به او جدی گرفته شود.

آقای کریمی در ابتدای شروع دوره حبس، نزدیک به یکماه در قرنطینه بند ۴ زندان اوین نگهداری می‌شد و با توجه به محدودیت‌های بند ۴، عدم دسترسی به امکانات بهداشتی کافی و همچنین محرومیت از هواخوری و همچنین نگهداری طولانی مدت در قرنطینه، موجب بروز علائم بیماری‌های ویروسی و در نهایت عفونت ریوی شد هر چند مشخص نیست شرایط محیطی بند قرنطینه در پیدایش این بیماری نقش داشته یا صرفا موجب تشدید آن شده.

کیوان کریمی پیشتر و در حدود ۱۰ سال گذشته به دلیل وجود تومور، از ناحیه ساق پای راست مورد عمل جراحی قرار گرفته بود که به تشخیص پزشکان داخل و خارج از زندان، به منظور جلوگیری از ابتلای او به بیماری‌های شدید مغز استخوان، باید سریعا مورد عمل جراحی مجدد قرار گیرد.

لازم به یادآوری کیوان کریمی سال گذشته به دلیل ساخت مستندی که به شرح دیوارنویسی و تاریخچه گرافیتی‌های شهر تهران از ابتدای انقلاب ۱۳۵۷ تا دوره پس از جنبش سبز می‌پردازد، به حبس و شلاق محکوم شد. او اکنون ۱ سال محکومیت خود را در بند ۸ زندان اوین سپری می‌کند.

کیوان کریمی ابتدا در آذر ماه سال ۱۳۹۲ به دنبال انتشار پیش‌نمایش فیلم «نوشتن بر شهر» در یوتیوب، در منزل شخصی خود بازداشت شد. او مدت ۱۲ روز در انفرادی زندان اوین به سربرد و بعد از آن با تودیع وثیقه آزاد شد.

حکم ۶ سال حبس و شلاق برای کیوان کریمی واکنش‌های بین‌المللی بسیاری را به همراه داشت. اولین واکنش گروهی، بیانیه‌ی جمعی از فیلسوفان، جامعه‌شناسان، نویسندگان و فعالان حقوق‌بشری، تحت عنوان «شعر، جنایتی علیه دولت» بود. پس از آن انجمن ملی کارگردانان، فیلمنامه‌نویسان، بازیگران و عوامل سینما در فرانسه و ایتالیا و انجمن ملی روزنامه‌نگاران و منتقدان سینمایی ایتالیا طی بیانیه‌ای به حکم صادره علیه کریمی اعتراض کرده و خواستار لغو مجازات او شدند. همچنین ۴۵ نماینده پارلمان اروپا با امضای بیانیه‌ایی مشترک، با ابراز نگرانی از وضعیت کریمی، خواهان آزادی بدون قید و شرط او شدند.

در همین خصوص جشنواره پونتو د ویستا با همکاری بنیاد «ناوارو» وخانواده «ژان ویگو» فیلمساز فقید اسپانیایی، کمپینی را درحمایت از کیوان کریمی به راه انداختند و از ۲۲۳ کارگردان معروف جهان دعوت کردند تا با ضبط یک کلمه توسط دوربین و ارسال آن به جشنواره، در ساخت فیلم کوتاهی به نام «کلمه، شلاق» در اعتراض به حکم ۲۲۳ ضربه شلاق برای این فیلم‌ساز مشارکت کنند. در آستانه برگزاری شصت و نهمین جشنواره فیلم کن نیز، هیئت داوران بخش مستند این جشنواره در اعلامیه‌ای مطبوعاتی خواستار ادامه تلاش‌های بین‌المللی تا لغو حکم این فیلم‌ساز شده‌اند.

فیلم “نوشتن بر شهر” که به شرح تاریخی دیوارنویسی‌ها وگرافیتی‌های شهر تهران از اوایل انقلاب ۱۳۵۷ ایران تا دوران پس از جنبش سبز می‌پردازد، تاکنون در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی به نمایش درآمده است. تازه‌ترین اکران این مستند، آبان‌ماه درجشنواره بین المللی فیلم وین (ویناله) در کشور اتریش برگزار شد.

از دیگر آثار این فیلم‌ساز می‌توان به «ماجراهای زن و شوهر»، «مرز شکسته» و آخرین ساخته او، «طبل» اشاره کرد. طبل، اولین ساخته سینمایی کیوان کریمی، تابستان امسال برای نخستین بار در بخش هفته منتقدین جشنواره فیلم ونیز اکران شد. فیلم داستان وکیلی است که پس از دریافت بسته‌ای زندگی‌اش به کلی دگرگون می‌شود. کریمی این فیلم را در نوروز ۱۳۹۵ در تهران درحالی فیلمبرداری کرد که به دلیل محکومیت تحت فشار امنیتی بود. این فیلم اولین ساخته بلند سینمایی او محسوب میشود که مورد توجه منتقدان سینمایی در ونیز قرار گرفت. ژان میشل فرودون، سردبیر سابق کایه دو سینما این اثر را بهترین فیلم جشنواره ونیز نام برده است.

کریمی اکنون در زندان اوین در حال سپری کردن حکم یکسال زندان تعزیری خود است.

نوشته محرومیت کیوان کریمی هنرمند زندانی از خدمات پزشکی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9359/feed/ 0
سه شهروند اهوازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9358/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9358/#respond Mon, 16 Jan 2017 14:47:49 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110554 خبرگزاری هرانا – بامداد روز جاری، عیسی دمنی (حداد)، مجاهد زرگانی و ناجی حیدری، سه شهروند عرب اهل اهواز در منازل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان . . .

نوشته سه شهروند اهوازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – بامداد روز جاری، عیسی دمنی (حداد)، مجاهد زرگانی و ناجی حیدری، سه شهروند عرب اهل اهواز در منازل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عیسی دمنی (حداد)، مجاهد زرگانی و ناجی حیدری، ساعت ۳ بامداد امروز دوشنبه ۲۷ دى ماه در منازل خود توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

عیسى دمنى ۴۳ ساله ودارای دو فرزند، روزنامه نگار و معلم زبان عربی، ساکن کوى گلستان است. آقای دمنى در سمینارهای مختلف علمی شرکت و به سخنرانی می پرداخت. وی همچنین کلاس های تدریس زبان عربی نیز برگزار می کرد.

مجاهد زرگانی ۳۶ ساله دارای یک فرزند، شاعر، ساکن منطقه زرگان است. آقای زرگانی که دانشجوی زبان و ادبیات عرب و صاحب یک مغازه بوده، یکی از مؤسسان یک نهاد خیریه است.

ناجی حیدری ۳۸ ساله دارای دو کودک، معلم و مترجم زبان و ادبیات عرب، ساکن کوى مشعلى از فعالان فرهنگی و معلمان شناخته شده زبان عربی در شهر اهواز است.

شایان ذکر است، تا کنون خانواده هاى این سه فعال مدنى از دلیل بازداشت و محل نگهدارى آنها اطلاع دقیقى ندارند.

نوشته سه شهروند اهوازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9358/feed/ 0
اعدام یک زندانی در ملاعام در میاندوآب / تصاویر https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9357/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9357/#respond Mon, 16 Jan 2017 12:43:11 +0000 https://www.hra-news.org/?p=110539 خبرگزاری هرانا ـ صبح روز جاری حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در ملاعام در میاندوآب اجرا شد. به گفته رئیس دادگستری این شهر، روند دادرسی وی از . . .

نوشته اعدام یک زندانی در ملاعام در میاندوآب / تصاویر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ صبح روز جاری حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در ملاعام در میاندوآب اجرا شد. به گفته رئیس دادگستری این شهر، روند دادرسی وی از دستگیری تا اجرای حکم کمتر از دوماه به طول انجامیده است. این تسریع در صدور و اجرای حکم اعدام می تواند از لحاظ حقوقی سئوال برانگیز باشد. تصاویر مربوط به اجرای این حکم در ملاعام را در ادامه ببینید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از زرین خبر، رئیس دادگستری میاندوآب در حاشیه اجرای این حکم گفت: “این قاتل، در تیرماه امسال در یک قتل فجیع، پنج نفر از اعضای یک خاواده را در وقت خواب و به صورت شبانه توسط اسلحه و چاقو به قتل رسانده بود”.

این زندانی متهم بود، تیر ماه امسال، پنج نفر از اعضای یک خانواده را در روستای بکتاش به قتل رسانده که صبح امروز پس از صدور حکم، در ملاعام به دار آویخته شد.

عادل گل حسینی با اشاره به اینکه فرد قاتل در کمتر از سه ساعت با اقدامات پلیسی  دستگیر شد، اظهار کرد: “بعد از دستگیری این فرد محاکمات آغاز و در کمتر از دوماه با توجه به استقرار دادگاه کیفری یک در میاندوآب، محاکمه و رای به قصاص نفس صادر شد”.

تصاویر مربوط به اجرای این حکم در ملاعام را در ادامه ببینید؛

نوشته اعدام یک زندانی در ملاعام در میاندوآب / تصاویر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9357/feed/ 0