خبرگزاری هرانا https://www.hra-news.org ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران Fri, 26 May 2017 18:51:37 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 سه سال حبس و جریمه برای عاملین شکار حیوانات / سند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10845/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10845/#respond Fri, 26 May 2017 18:51:37 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122450 خبرگزاری هرانا – عاملین شکار یک میش و یک بره میش وحشی در پارک ملی قمیشلو به سه سال حبس و جزای نقدی محکوم شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا . . .

نوشته سه سال حبس و جریمه برای عاملین شکار حیوانات / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – عاملین شکار یک میش و یک بره میش وحشی در پارک ملی قمیشلو به سه سال حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)، روز یکشنبه ۹۵/۷/۱۸ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی قمیشلو در استان اصفهان حین گشت زنی در ارتفاعات این پارک متوجه صدای شلیک سه گلوله شدند.

رییس پارک ملی قمیشلو در این باره گفت: “با اعزام سه اکیپ نیروی کمکی به محل شنیده شدن صداى شلیک ها، محیط بانان به  جست و جوى منطقه پرداخته و حین دوربین کشى دو شکارچى را مشاهده نمودند”.

مامورین جهت برخورد قانونی با شکارچیان وارد عمل شدند اما متخلفین با مشاهده محیطبانان متواری شدند.

جوهری اظهار داشت: “در جریان تعقیب و گریز در کوه، یکى شکارچیان بلافاصله و نفر دوم پس از حدود ٣٠ دقیقه فرار توسط محیطبانان دستگیر شدند”.

در بازرسی از این متخلفین لاشه یک میش وحشی به همراه یک اسلحه جنگى M1 غیرمجاز کشف و ضبط و متهمین جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردیدند.

با توجه به انتشار صداى شلیک چندین گلوله و کشف تنها یک لاشه شکار، صبح روز بعد محیطبانان مجددا به بررسى محدوده وقوع جرم در روز گذشته پرداخته و لاشه یک بره میش وحشى را کشف نمودند که با شلیک از همان اسلحه کشته شده بود.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری نجف آباد، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست و مرجع انتظامی، کشف لاشه های شکار و اسلحه، اعترافات نامبردگان و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمان را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه هر یک از متهمان را به جرم شکار غیر مجاز به تحمل سه سال حبس محکوم نمود.

همچنین دادگاه متهم ردیف اول را به جرم حمل سلاح غیر مجاز به تحمل بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.

اسلحه کشف شده نیز با دستور قاضی پرونده به نفع دولت مصادره گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال نیز بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به حساب دولت واریز نمایند.

نوشته سه سال حبس و جریمه برای عاملین شکار حیوانات / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10845/feed/ 0
امام جمعه افراط گرای مشهد؛ برگزاری کنسرت “هنجارشکن “در هر نقطه‌ای از کشور دشمنی با خدا است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10844/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10844/#respond Fri, 26 May 2017 17:42:09 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122465 خبرگزاری هرانا – علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه و خطیب افراطی نماز جمعه مشهد امروز در طی خطبه های خود مجدد بر مخالفت با موسیقی در مشهد تاکید کرد، وی گفت . . .

نوشته امام جمعه افراط گرای مشهد؛ برگزاری کنسرت “هنجارشکن “در هر نقطه‌ای از کشور دشمنی با خدا است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه و خطیب افراطی نماز جمعه مشهد امروز در طی خطبه های خود مجدد بر مخالفت با موسیقی در مشهد تاکید کرد، وی گفت “مردم، نوازندگی‌های عمومی و جمعی و کنسرت‌ها در مشهد حرمت‌شکنی امام رضا، انکر منکرات در این شهر این است که حرمت امام رضا شکسته شود”. تاکید مجدد این خطیب افراطی بر نفی موسیقی در مشهد در حالی است که در ایام انتخابات استفاده جناح علم الهدی از موسیقی حتی نوع بدون مجاز آن در ستادهای ابراهیم رئیسی داماد او در شهر مشهد به کثرت گزارش شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه نماز جمعه این هفته، ۵ خردادماه در حرم امام رضا با تأکید بر این‌که نوازندگی عمومی در مشهد، حرمت‌شکنی امام رضا است، گفت: “مردم، نوازندگی‌های عمومی و جمعی و کنسرت‌ها در مشهد حرمت‌شکنی امام رضا، انکر منکرات در این شهر این است که حرمت امام رضا شکسته شود”.

نماینده ولی‌فقیه با بیان این‌که برگزاری کنسرت هنجارشکن در هر نقطه‌ای از کشور دشمنی با خدا است، تصریح کرد: “حرمت‌شکنی امام رضا حرام است، منکر است، ایجاد کنسرت نوازندگی‌های عمومی و جمعی در هر نقطه‌ای از کشور اگر هنجارشکن باشد، نه‌تنها گناه است بلکه توسعه و ترویج فسق و فجور و دشمنی با خداست”

لازم به یادآوری است بعد از اعلام حمایت تتلو (امیرحسین مقصودلو) خواننده پرحاشیه از ابراهیم رئیسی، داماد سید احمد علم‌الهدی که تولیت آستان قدس مشهد را نیز بر عهده دارد ترانه‌های این خواننده از سوی ستاد حمایت از رئیسی در این شهر پخش می‌‌شدند.

نوشته امام جمعه افراط گرای مشهد؛ برگزاری کنسرت “هنجارشکن “در هر نقطه‌ای از کشور دشمنی با خدا است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10844/feed/ 0
بیانیه جمعی از فعالین کارگری و صنفی در حمایت از اسماعیل عبدی و مطالبات او https://www.hra-news.org/statements/a-208/ https://www.hra-news.org/statements/a-208/#respond Fri, 26 May 2017 17:07:12 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=122441 خبرگزاری هرانا – جمعی از فعالین صنفی و کارگری با امضای بیانیه ای خواستار توجه به شرایط اسماعیل عبدی و محقق شدن مطالبات قانونی و صنفی او شدند. . . .

نوشته بیانیه جمعی از فعالین کارگری و صنفی در حمایت از اسماعیل عبدی و مطالبات او اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – جمعی از فعالین صنفی و کارگری با امضای بیانیه ای خواستار توجه به شرایط اسماعیل عبدی و محقق شدن مطالبات قانونی و صنفی او شدند. عمده امضا کنندگان این بیانیه از جمله فعالانی هستند که در سالهای اخیر با برخوردهای قضایی به دلیل فعالیت های صنفی خود روبه رو بوده اند.

متن کامل این بیانیه را به نقل از کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در ادامه بخوانید؛

هزاران معلم و کارگر و فعال صنفی از اقصی نقاط کشور در حمایت از خواسته های انسانی و قانونی اسماعیل عبدی طوماری را امضا کردند و در مورخ۹۶/۳/۳ تحویل قوای سه گانه و مراجع ذیربط شد.

در طی این ۲۶روز اعتصاب عبدی ده ها تشکل صنفی و مدنی طی بیانیه هایی ضمن حمایت از مطالبات عبدی خواستار توجه مقامات بوده اند.

نظر به شرایط خطیر جسمانی و همچنین عوارض اعتصاب طولانی مدت اسماعیل عبدی و همچنین خواست ده ها هزار نفر برای رسیدگی به وضعیت این معلم برجسته، ما معلمان و کارگران بعنوان امضا کنندگان این بیانیه ضمن پای فشردن بر آزادی بی قید و شرط ایشان خواستار برچیده شدن اتهامات امنیتی از پرونده های قضایی ایشان و کلیه فعالین صنفی و مدنی هستیم.

بدیهی است چنانچه این خواست ما مورد توجه مقامات اجرائی و قضائی کشور قرار نگیرد ما حق اعتراضات گسترده از قبیل تجمع و تحصن و اعتصاب غذا در مقابل مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای دولتی را در برابر دوربین های رسانه ای برای خود محفوظ میداریم و بدین وسیله اعلام میکنیم در صورت عدم آزادی فوری و بی قید و شرط اسماعیل عبدی و توجه به خواست میلیونها کارگر و معلم مبنی بر پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی، مسئولیت تبعات اقدامات اعتراضی تر ما بر عهده مقامات دولت جمهوری اسلامی است.

اسامی امضاکنندگان به ترتیب حروف الفبا:

۱-علی ایران نژاد/معلم

۲-مجتبی ابطحی/معلم

۳-شاپور احسانی راد /کارگر

۴-شیث امانی/کارگر

۵-بهنام ابراهیم زاده /کارگر

۶-نسرین بهمن پور/معلم

۷-محمد حسن پوره/معلم

۸-محمد جراحی/کارگر

۹-هاشم خواستار/معلم

۱۰-ناهید خداجو/کارگر

۱۱-محمد رضا حکیم الهی /معلم

۱۲-داوود رضوی/کارگر

۱۳-واله زمانی/کارگر

۱۴-سارا سیاپور/معلم

۱۵-محمود صالحی /کارگر

۱۶-جعفرعظیم زاده/کارگر

۱۷-علی فروتن/معلم

۱۸-عزیزقاسم زاده/معلم

۱۹-مجتبی گودرزی/معلم

۲۰-اسکندرلطفی/معلم

۲۱-رضامسلمی/معلم

۲۲-جوانمیر مرادی/کارگر

۲۳-پروین محمدی /کارگر

۲۴-علی نجاتی/کارگر

۲۵-مهدی سروقدی /کارگر

۲۶-عظیم محمد زاده/کارگر

۲۷حسین حسین زاده

۲۸-آیت حسن زاده/کارگر

۲۹-بهروز محمدی/ کارگر

۳۰-پرویز زمانی/ کارگر

۳۱-بهروز فیضی/ کارگر

۳۲-روح الله محمدی/ کارگر

۳۳–نسترن آقای

۳۵-خالد ناصری / فعال کارگری

۳۶-نادیا /م

۳۷-سعید یوزی/ کارگر

۳۸-غزل اسماعیلی

نوشته بیانیه جمعی از فعالین کارگری و صنفی در حمایت از اسماعیل عبدی و مطالبات او اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-208/feed/ 0
کشتی گیر سرشناس ایران اعدام شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10843/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10843/#respond Fri, 26 May 2017 16:24:42 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122419 خبرگزاری هرانا – حجت الله تدرو یکی از کشتی گیران سرشناس کشور در دهه گذشته که سالها به خاطر بزه انتسابی در زندان یود، با حکم دستگاه قضایی اعدام . . .

نوشته کشتی گیر سرشناس ایران اعدام شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – حجت الله تدرو یکی از کشتی گیران سرشناس کشور در دهه گذشته که سالها به خاطر بزه انتسابی در زندان یود، با حکم دستگاه قضایی اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک ورزشی، این کشتی گیر کرمانشاهی که دهسال پیش، از شاخص‌ترین ۷۴ کیلویی‌های کشتی ایران و یکی از بخت های نزدیک به دوبنده تیم ملی بود، متاسفانه جان خود را از دست داد.

حجت الله تدرو چندین دوره قهرمان مسابقات قهرمانی کشور در رده های سنی مختلف و نفر اول نیروهای مسلح و حتی انتخابی تیم ملی بزرگسالان شده بود حتی در اوج موفق شد بزرگان ۷۴ کیلوی کشور مانند هادی حبیبی ، رضا رمضان زاده و صادق گودرزی را شکست دهد.

این چندمین مورد از ورزشکارانی است که طی سالهای اخیر به دلایل مشابه متاسفانه و ضعف فرهنگی سیستم ورزش کشور در نگهداری قهرمانان تراز اول خود، جانشان را از دست می دهند.

گفته میشود آقای تدرو پس از آنکه از بابت اتهام نامشخصی راهی زندان میشود در زندان به تجاوز به یک زندانی دیگر متهم میشود و نهایتا بابت همین اتهام محکوم و روز پنج شنبه مورخ ۴ خردادماه ۹۶ اعدام می شود.

اتهامی که صحت انتساب آن و جزییات پرونده مطروحه به دلیل عدم شفافیت دستگاه قضایی محرز نیست.

نوشته کشتی گیر سرشناس ایران اعدام شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10843/feed/ 0
پنجاه روز گذشت؛ آخرین وضعیت آتنا دائمی، زندانی در اعتصاب غذا https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10842/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10842/#respond Fri, 26 May 2017 15:30:27 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122426 خبرگزاری هرانا – فاطمه (آتنا) دائمی، زندانی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، در حالی پنجاهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذارد که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام . . .

نوشته پنجاه روز گذشت؛ آخرین وضعیت آتنا دائمی، زندانی در اعتصاب غذا اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – فاطمه (آتنا) دائمی، زندانی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، در حالی پنجاهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذارد که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. معده خانم دائمی قادر به نوشین و جذب آب نیست، ناخن ها کبود و زبان وی سیاه شده است، همچنین مو، ابرو و مژه های این زندانی به علت این اعتصاب در حال ریزش است. خانم دائمی پس از محکومیت خواهرانش به حبس تعلیقی با درخواست «اعلام و ابلاغ برائت آنان» و هم‌چنین «استرداد کفالت ضبط شده» از ۱۹ فروردین ماه اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۶، فاطمه (آتنا) دائمی در حالی پنجاهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. خانم دائمی در طول مدت اعتصاب بیش از ۱۴ کیلو کاهش وزن داشته و معده‌اش حتی در مقابل نوشیدن آب نیز واکنش دارد.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم دائمی در توصیف حال این زندانی به گزارشکر هرانا گفت “وضعیت آتنا همچنان مثل قبل و فشار او “۹ بر روی ۶ و ۵″ است، دیگر به او سرم نزدند، روش استفاده از شربت بی حسی برای جلوگیری از واکنش معده به آب، همچنان تنها راه کمتر کردن درد و نوشیدن آب برای آتنا است، آتنا دو لیوان در روز آب می خورد ولی تلاش دارد به دلیل عوارض جانبی، استفاده از داروی بی حسی که اساسا برای استفاده خارجی کاربرد دارد را کم کند، در حال حاضر کبودی ناخن ها بیشتر شده و همینطور سیاهی زبان، ریزش مو، ابرو و مژه هم در طول این مدت پدید آمده است”.

این منبع مطلع اظهار داشت: “با وجود اینکه وضعیت جسمی آتنا به شدت وخیم است رئیس یهداری زندان اوین آقای “عباس خانی” و دادیار ناظر بر زندان آقای “حاج مرادی” از انجام اقدامات لازم جهت اعزام به بیمارستان و بستری شدن ایشان ممانعت به عمل می آورند، پزشکان نیز به دستور رئیس بهداری هیچ واکنشی به شرایط وخیم پیش آمده نشان ندادند و تنها بعد از انتفال آتنا به بهداری به تزریق سرم به وی اکتفا نمودند. باوجود اینکه معاون زندان اوین آقای “محسنی” بارها قول مساعد جهت رسیدگی به شرایط را داده است اما با کارشکنی رئیس بهداری اوین و عدم مسولیت پذیری و کوتاهی دادستانی و مشخصا دادیار ناظر زندان آقای “حاج مرادی” از رسیدگی و پاسخگویی سر باز زده اند و تنها پاسخی که به خانواده آتنا داده شده است این بوده که جهت اعزام آتنا نیاز به تایید بهداری زندان است و بهداری نیز اعلام دارد که جهت اعزام نیاز به مجوز دادستانی داریم”.

لازم به ذکر است که خانم دائمی گفته است “اعتصاب را تا دادگاه ادامه میدهم و تا صدور حکم تبرئه دست از اعتصاب غذا برنخواهم کشید”. پیش تر شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران، هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد. بر اساس این حکم، محکومیت انسیه و هانیه دائمی به مدت یک سال تعلیق شده است.

دادگاه تجدید نظر وقت دادگاه دادرسی را فردا – روز شنبه – مشخص کرده است. هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) همراه با وکیل باید در دادگاه حضور پیدا کنند.

آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.

سازمان عفوبین الملل روز گذشته با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار وخیم شده است. او به دنبال اعتصاب غذا به شدت بیمار شده است و بدنش پس زدن آب را آغاز کرده است. علارغم هشدار پزشکان، مقامات همچنان از اعزام او به یمارستانی خارج از زندان برای بهرهگیری از خدمات درمانی مناسب خودداری میکنند. آتنا دائمی زندانی عقدیتی است.” این سازمان خواستار اقدام فوری و رسیدگی به وضعیت این زندانی شد.

نوشته پنجاه روز گذشت؛ آخرین وضعیت آتنا دائمی، زندانی در اعتصاب غذا اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10842/feed/ 0
چهار زندانی در اردبیل و ارومیه اعدام شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10841/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10841/#respond Fri, 26 May 2017 14:53:44 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122434 خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه گذشته یک زندانی از محکومان “جرائم مواد مخدر” در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد. همچنین سحرگاه امروز سه زندانی دیگر به اتهاماتی مشابه . . .

نوشته چهار زندانی در اردبیل و ارومیه اعدام شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه گذشته یک زندانی از محکومان “جرائم مواد مخدر” در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد. همچنین سحرگاه امروز سه زندانی دیگر به اتهاماتی مشابه در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

به گزراش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، “داور همدرد” فرزند ولی، حدود ۵۰ ساله، روز سه شنبه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۶، در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد.

اتهام این زندانی حمل و نگهداری مواد مخدر به میزان کمتر از یک کیلوگرم بود (نوع ماده مشخص نیست).

از سویی دیگر سحرگاه امروز سه زندانی از محکومان جرایم مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

هویت این سه زندانیان که روز پنج شنبه در این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند، صلاح الدین شفیع کیا، رمضان مختاری و عثمان حسنی توسط هرانا احراز شده است.

عثمان حسنی

بنابر گزارشات دریافتی، عثمان حسنی، متاهل و دارای دو همسر، متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر از نوع شیشه به میزان ده کیلوگرم شده بود.

صلاح الدین شفیع کیا، متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر از نوع هروئین به میزان یک و نیم کلیوگرم و رمضان مختاری نیز از بابت حمل و نگهداری مواد مخدر از نوع مورفین به میزان یکصد کیلوگرم محکوم شده بود.

گفته میشود خانواده های هر سه زندانی برای توقف اجرای حکم به دیدار امام جمعه این شهر رفته بودند که وی نیز به طور ضمنی به آنان از عدم اجرایی شدن حکم اعدام گفته بود.

لازم به یادآوری است نمایندگان مجلس پیش تر از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان این بررسی از اعدام دست کم ۵ هزار زندانی محکوم به اعدام در رابطه با مواد مخدر خودداری کند با اینحال قوه قضاییه در عمل به این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های رسمی اطلاع رسانی نشده است.

نوشته چهار زندانی در اردبیل و ارومیه اعدام شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10841/feed/ 0
نگرانی از امنیت شیراحمد شیرانی پس از تبعید در زندان اردبیل https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10840/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10840/#respond Fri, 26 May 2017 14:25:50 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122433 خبرگزاری هرانا – شیر احمد شیرانی، زندانی بلوچ که هشتمین سال از ایام حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند، روز شنبه، . . .

نوشته نگرانی از امنیت شیراحمد شیرانی پس از تبعید در زندان اردبیل اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – شیر احمد شیرانی، زندانی بلوچ که هشتمین سال از ایام حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند، روز شنبه، از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند پنچ این زندان که محل نگهداری زندانیان غیرسیاسی است تبعید شد. باتوجه به تنش های مذهبی و عقیدتی که یش تر بین بعضی از زندانیان تحریک شده این محل و تبعیدشدگان سنی مذهبی چون احمد شیرانی در این زندان پیش آمده بود نگرانی های خانواده شیرانی از بابت امنیت و سلامتی این زندانی فزونی یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شیر احمد شیرانی فرزند چاکر متولد سی ام شهریور ۱۳۶۲، مجرد، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد و هم اکنون نیز هشتمین سال از حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند.

این زندانی روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند پنچ تبعید شد.

باتوجه به سنی مذهب بودن این زندانی تبعیدی و با توجه به اینکه در گذشته زندانیان تحریک شده این زندان وی و تنی دیگر از زندانیان اهل سنت را به دلیل اختلافات دینی مضروب کرده بودند و در این ضرب و شتم از حمایت مسئولان زندان نیز برخوردار بودند تبعید شیراحمد شیرانی به چنین محلی بر دامنه نگرانیها از سلامت و امنیت این زندانی افزوده است. آقای شیرانی هم اکنون برای ادای فرایض مذهبی خود نیز با دشواری دو چندان روبه است.

این زندانی که در ۱۳ خرداد سال ۷۹ بازداشت شد به شهادت خود به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت.

آقای شیرانی نهایتا بعد از تحمل دو سال انفرادی پس از اقدام به یک اعتصاب «خشک و تر» اعتراضی نسبت به وضعیت خود در یک دادگاه «بدون امکان دفاع مناسب از خود» به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

در تاریخ پنجم خرداد سال ۹۱، در حالی که در زندان زاهدان ایام حبس خود را سپری می کرد به همراه زندانیان بند سیاسی این زندان توسط گارد ویژه شدیدا مورد ضرب و شتم قرار گرفت. این زندانیان به دلیل توهین های مسئولان زندان به مقدسات مذهبی آنان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بودند. ضرب و شتم این زندانیان آنگونه شدید بوده که گفته می شد، «سر بیش از ۳۰ زندانی شکست و چشم یک زندانی نابینا شد».

وی بعد از این ماجرا به مدت دوماه در سلول انفرادی نگهداری شد و سپس در تاریخ سیزده تیرماه ۹۱ به زندان گرمه در شهرستان اردبیل تبعید شد.

آقای شیرانی در مورد شرایط این زندان نیز به نزدیکان خود گفته است: “زندانی کوچک بود و دارای یک بند که آمار زندانیان اش بیشتر از ظرفیت زندان بود. اکثر زندانیان به خاطر جرایم مواد مخدر و سرقت آنجا بودند. هیچگونه امکانات رفاهی و بهداشتی وجود نداشت به طوری که تلفن ۳ دقیقه در روز بود و یک حمام و سرویس بهداشتی وجود داشت که همیشه به خاطر زیادی جمعیت بسته و خراب بود.”

این زندانی پس از تحمل ۶ ماه حبس در این زندان در تاریخ هفتم دی ماه ۹۱ بدون اطلاع قبلی و با چشمانی بسته به بند «مواد مخدر و معتادین» زندان مشکین شهر انتقال یافت.

این زندانی بلوچ همچنین در مورد سه سال و نیم تحمل حبس در این زندان گفته است: “۳ سال و نیم با کسانی زندگی کردم که همه شان گرفتار مواد مخدر و از بی خانمان های سطح شهر بودند که بر اثر ابتلا به اعتیاد خانوادشان و زندگیشان متلاشی شده بود. هیچگونه ثبات شخصیتی و رفتاری نسبت به خود و دیگران نداشتند و مثل بیماران روانی بوده و دائم در حالت توهم به سر می بردند.

همین دلایل باعث بی توجهی مسئولین نسبت به بهبود شرایط بند مذکور شده بود. حتی زمانی که آقای دکتر جهانگیری رئیس سازمان زندان ها به اردبیل جهت بازدید از زندانها آمده بود، بنده در نامه کتبی مشکلاتم و اعتراض به حکم خود به صورت حضوری به دست ایشان رساندم که متاسفانه هیچ نتیجه ای نداشت و در پاسخ گفتند که دستور از مقامات بالا بوده و از اختیار ما خارج است. باید سازمان های امنیتی در این باره تصمیم بگیرند.”

در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۴، شیر احمد شیرانی توسط نیروهای امنیتی «با چشمانی بسته» به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. در این زندان، آقای شیرانی بهمراه ۵ زندانی سیاسی تبعیدی دیگر با وضعیتی مشابه در یک اتاق ۱۲ متری در کنار ۸ زندانی «ممنوع التلفن» به سر برد. این زندانیان همواره به دلیل تفاوت های قومی و مذهبی با برخوردهای «خشن و توهین آمیز فیزیکی و لفظی» توسط مسئولین زندان روبرو بوده اند.

مدتی پیش آقای شیرانی که اکنون در بند ۷ این زندان به سر می برد، به دلیل اعتراض به بد رفتاری یک کارمند زندان و توهین اش به مدت ۱۰ روزدر قرنطینه به طور تنبیهی نگهداری شده است. این تنبیه با دلایل اعتراضی مشابه برای دیگر زندانیان سیاسی تبعیدی در این زندان نیز اتفاق افتاده است.

شیراحمد شیرانی به دلیل شرایط روحی و جسمی سختی که در این مدت متحمل شده، نبود امکانات پزشکی و عدم رسیدگی درمانی به آسیب های وارده به ناحیه پا، به گفته پزشک زندان اکنون نیاز به عمل جراحی دارد تا بتواند به راحتی حرکت نماید. رسیدگی که تاکنون از آن محروم مانده است.

همچنین این زندانی از بیماری های کلیوی و معدوی نیز رنج می برد که در بهداری زندان تنها با تجویز داروهای مسکن به آنها رسیدگی می شود.

خانواده شیرانی شامل پدر و مادری سالخورده، که با طی مسافت طولانی برای دیدار فرزندشان به اردبیل می آمدند به دلیل برخوردهای تحقیرآمیز مسئولان زندان اردبیل از آمدن به ملاقات منصرف شده و دیگر به دیدار فرزندشان نمی آیند.

این زندانی سیاسی در صورت اجرایی شدن ماده ۲۸ قانون مجازات اسلامی جدید در رابطه با جرایم امنیتی، می تواند شامل تخفیف در حکم وی شود، اما آقای شیرانی تاکنون با دخالت نهادهای امنیتی از حق کاهش محکومیت و حتی مرخصی درمانی نیز محروم بوده است.

 در حال حاضر، شیراحمد شیرانی به همراه چهار زندانی سیاسی در تبعید به نام های علی پژگل، عبدالکریم شه بخش، ماهر کعبی و نور احمد حسن زهی در بند معروف به «بند مرگ» زندان مرکزی اردبیل تحمل حبس می نماید.

نوشته نگرانی از امنیت شیراحمد شیرانی پس از تبعید در زندان اردبیل اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10840/feed/ 0
اخراج صدها کارگر و نگرانی جمعی دیگر از نداشتن بیمه https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10839/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10839/#respond Fri, 26 May 2017 11:50:54 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122381 خبرگزاری هرانا – در روزهای گذشته ۲۲۹ نفر از کارگران شاغل در پروژه در دست احداث سد چرمشیر در شهرستان گچساران اخراج و کار خود را از دست داده‌اند. . . .

نوشته اخراج صدها کارگر و نگرانی جمعی دیگر از نداشتن بیمه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – در روزهای گذشته ۲۲۹ نفر از کارگران شاغل در پروژه در دست احداث سد چرمشیر در شهرستان گچساران اخراج و کار خود را از دست داده‌اند. ظاهرا کارفرمای کارگران سد چرمشیر گچساران که اجرای پروژه آن از سال ۹۰ آغاز شده علت این اخراج را کمبود بودجه مالی عنوان کرده است. همچنین در حدود ۳۰۰ کارگر کارخانه روفن نباتی پارس قو نگران تمدید نشدن دفترچه‌ بیمه‌های تامین اجتماعی خود هستند. از یک هفته پیش به دنبال عدم واریز ۴ ماه حق بیمه، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌های کارگران را تمدید نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در روزهای گذشته ۲۲۹ نفر از کارگران شاغل در پروژه در دست احداث سد چرمشیر در شهرستان گچساران اخراج و کار خود را از دست داده‌اند.

ظاهرا کارفرمای کارگران سد چرمشیر گچساران که اجرای پروژه آن از سال ۹۰ آغاز شده علت این اخراج را کمبود بودجه مالی عنوان کرده است.

از قرار معلوم  کارگران مورد نظر برای پی گیری وضعیت شغلی خود به فرمانداری شهرستان کچساران مراجعه کرده بودند.همچنین پیش از این نیز کارگران این پروژه عمرانی که چندین ماه مطالبات عقب افتاده مزدی داشتند برای وصول مطالبات مزدی خود چندین بار در محوطه کارگاه دست به اعتراض صنفی زده بودند.

در این زمینه معاون اجرایی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تایید این خبر به سایر رسانه ها گفته است: “پیگیر اخراج ۲۲۹ کارگر اخراجی سد چرمشیر گچساران هستم”.

«محمدرضا فاضل»، با بیان اینکه به نظر می رسد کمبود منابع مالی منجر به بیکاری کارگران  پروژه سد چمشیر شده  است، افزوده است: “متأسفانه بخش دیگری از مشکلات مربوط است  به اتمام بخش های دیگری از  پروژه می شود،اما باید توجه داشت که نبود اعتبارات ، نقدینگی و منابع مالی در این قضیه پررنگ تر است”.

به گفته وی، حقیقت امر این است که با وجودمشکلات مالی، این پروژه نیز با مشکل مواجه شده است اما خواهش بنده این است که همه مقداری حوصله کنند تا در یکی دو هفته آینده ببینیم پیمانکار پروژه در واقع چه تصمیم و چه برنامه ای برای نیروهای انسانی سد اتخاذ می کند.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: “حال برفرض اگر منابع مالی هم تامین شود حدود ۵ماه دیگر خیلی از بخش های کارگاه سدچمشیر به اتمام می رسد چرا که کم کم به انتهای پروژه نزدیک می شویم”.

همچنین بیژن مهدی پور رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی گچساران در خصوص اخراج کارگران سد چمشیر گچساران گفته است: “تقریبا حدود ۱۲۱نفر از کارگران اخراج شده مربوط به شرکت سابیرسد چمشیر هستند و نیز ۱۰۸نفر کارگر شرکت لرزه نگاری امور حفاری زیرمجموعه این شرکت است که مجموعا  ۲۲۹نفر هستند”.

وی افزود: “در حال تلاش و رسیدگی به مشکلات و مسئله اخراج این کارگران هستیم،شکایات این کارگران درفرم های مخصوص به هیات حل اختلاف ارجاع داده می شود و در یک جمع بندی و به تشخیص این هیات از حق و حقوق کارگران اخراجی برطبق قانون کار رسیدگی خواهد شد”.

مهدی پور اظهارکرد: “تنها مرجع که می تواند برای یک کارگر بازگشت به کار صادر کند همین هیات حل اختلاف است واگر هیات به یک جمع بندی برسد که کارگران ناعادلانه اخراج شده اند از حقوق کارگران دفاع خواهد کرد و در این هیات نماینده کارگر و کارفرما حضور دارند”.

از هفته گذشته؛ کارگران کارخانه روغن قو نگران تمدیدنشدن دفترچه بیمه‌های خود هستند

به گزارش ایلنا، در حدود ۳۰۰ کارگر کارخانه روفن نباتی پارس قو نگران تمدید نشدن دفترچه‌ بیمه‌های تامین اجتماعی خود هستند. از یک هفته پیش به دنبال عدم واریز ۴ ماه حق بیمه، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌های کارگران را تمدید نکرده است.

جمعی از کارگران کارخانه روغن قو در تماسی می‌گویند که دفترچه بیمه‌های آنها از یک هفته پیش تمدید نشده است که همین امر موجب نگرانی آنها در تامین هزینه‌های درمان شده است.

تمامی کارگران کارخانه پارس قو که در حدود ۳۰۰ نفر می‌شوند با این مشکل مواجه هستند. کارفرمای این کارخانه حق بیمه بهمن ۹۴  و فروردین و اردیبهشت ۹۶ کارگران را واریز نکرده است.

عدم تمدید دفترچه بیمه‌های کارگران قو پیش از این بارها اتفاق افتاده است. در حدود ۲ سال پیش فرزند یکی از کارگران این کارخانه به علت عدم تمدید دفترچه نتوانست در بیمارستان بستری شود که به گفته پدر وی همین امر باعث فوت این کودک شد.

کارخانه روغن نباتی قو از بهمن ماه سال ۹۵ تعطیل شده است. کارفرمای این کارخانه اعلام کرده این “تعطیلی موقت” در راستای نوسازی کارخانه انجام شده است.

کنشگران صنفی کارگری تاکید دارند که دولت دوازدهم در راستای احیای کارخانه روغن قو و بازگرداندن کارگران آن بر سر کار مسئولیت دارد هر چند بحرانی که گریبانگیر قو شده مربوط به دولت گذشته بوده است.

نوشته اخراج صدها کارگر و نگرانی جمعی دیگر از نداشتن بیمه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10839/feed/ 0
لغو یک کنسرت موسیقی در آبادان https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10838/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10838/#respond Fri, 26 May 2017 11:03:54 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122421 خبرگزاری هرانا – کنسرت موسیقی “امید حاجیلی” در شهر آبادان به دلایل نامعلومی لغو شد. این کنسرت قرار بود روز چهارم خردادماه، در سینما مهر آبادان اجرا شود. به گزارش خبرگزاری . . .

نوشته لغو یک کنسرت موسیقی در آبادان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – کنسرت موسیقی “امید حاجیلی” در شهر آبادان به دلایل نامعلومی لغو شد. این کنسرت قرار بود روز چهارم خردادماه، در سینما مهر آبادان اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، سینما مهر آبادان روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای در کانال تلگرامی خود آورده است: “بنا به دلایل خاص، کنسرت موسیقی امید حاجیلی لغو شده است، لذا اکران فیلم های امروز سینما مهر بر اساس برنامه اعلام شده انجام می شود”.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان نیز پنجشنبه گفت: “مجوزهای لازم برای اجرای کنسرت امید حاجیلی از سوی این اداره صادر شده بود”.

فرهاد پورغراوی علوانی افزود: “هماهنگی لازم با نیروی انتظامی در خصوص برگزاری این کنسرت در تالار مهر آبادان انجام شد و از نظر این اداره مشکلی برای اجرای این کنسرت وجود ندارد”.

قرار بود امید حاجیلی چهارم خردادماه در سینما مهر آبادان به اجرای برنامه بپردازد.

نوشته لغو یک کنسرت موسیقی در آبادان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10838/feed/ 0
گزارش جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین از وضعیت نامناسب این زندان https://www.hra-news.org/letters/a-352/ https://www.hra-news.org/letters/a-352/#respond Fri, 26 May 2017 09:55:41 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=118888 خبرگزاری هرانا – تنی چند از زندانیان سیاسی که در زندان اوین مشغول تحمل حبس هستند، در نامه ای به تفصیل وضعیت این زندان را گزارش کرده اند. . . .

نوشته گزارش جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین از وضعیت نامناسب این زندان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – تنی چند از زندانیان سیاسی که در زندان اوین مشغول تحمل حبس هستند، در نامه ای به تفصیل وضعیت این زندان را گزارش کرده اند. ازجمله مواردی که این زندانیان با مقایسه با آیین نامه زندان ها بدان پرخته اند، می توان به مافیای زندان و مواد مخدر، عدم رعایت قانون تفکیک جرایم، عدم ورود نور و هوای تازه، اجیر کردن زندانیان، فروشگاه زندان و فروش وسایل بی کیفیت با قیمت گران، کیفیت پایین تغذیه، بهداشت و خدمات درمانی و محدودیت در استفاده از نشریات و کتاب، اشاره کرد.

متن کامل این نامه را به نقل از هرانا در ادامه بخوانید؛

“جان هاوارد ثروتمند نوع دوست انگلیسی که زندگی و ثروت خود را وقف بهبود نظام زندان ها کرد در قرن هجدهم میلادی با عبور از کشورهای انگلستان هلند المان فرانسه ایتالیا و اسپانیا با مراجعه به زندان ها مشاهده کرد که مجموعه ای از افراد به علت های مختلف در این اماکن محبوس و محصورند دید که محکومان عمومی جوانانی که آرامش خانواده های خود را برهم زده اند و یا اموال آنان را حیف و میل کرده اند. افراد بی پشت و پناه و آوارگان و حتی دیوانگان همه با هم زیر سقفی واحد دربند شده اند.

حس بشر دوستی اش بر آشفت و در تلاش شد که برای این افراد کاری کند، شاید از این عذاب بزرگشان بکاهد. تلاش های هاوارد آغاز راهی بود که بعدا منتهی به تدوین آیین نامه هایی برای رعایت حقوق زندانیان شد. مثلا در سال ۱۷۶۵ نظام نامه جدیدی برای برخی محبس های اروپایی تصویب شد که در آن صریحا مقرر شده بود که پدر روحانی باید حداقل هفته ای یک بار همه زندانیان را جداگانه و یکی بعد از دیگری ملاقات کند و اطمینان یابد که با آن ها در زندان رفتار مناسبی میشود. به مرور حقوق زندانیان به تبع حقوق بشر برجسته شد و تمامی زندان ها موظف شدند که این حقوق را رعایت کنند.

اما در ایران در قرن بیست و یکم ما همچنان گرفتار معضلاتی هستیم که سیصد سال پیش امثال هاوارد برای مرتفع کردن آنها تلاش میکردند.

آقای آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه حقوق بشر را پدیده ای غربی و رعایت کردن آن را به دور از اصول اسلامی میداند. وی مدعی است که رفتار و عملکردشان مبنی بر حقوق بشر اسلامی است اما هیچ متن مدرن و مشخصی وجود ندارد که بنا بر آن ایرانیان به دفاع از حقوق خویش بپردازند. در زندان ها نیز که زیر مجموعه دستگاه قضا هستند وضعیت به همین شکل است. بنابر دیدگاه های رییس قوه قضاییه، انسان هیچ حق و حقوقی ندارد و به سان محبوسین قرون وسطی در سختی و ذلت تحمل حبس میکنند.

در سال ۱۳۸۵ رییس قوه قضاییه آقای شاهرودی آیین نامه ای تصویب و ابلاغ کردند که آن نیز علیرغم همه کاستی هایش رعایت نمیشود. در آیین نامه اگر چه عمدتا به تکالیف و وظایف زندانیان پرداخته شده اما اشاراتی کوچک مبهم نیز به برخی حقوق طبیعی و اولیه زندانیان شده است که بنا بر دیدگاه های فقهی آملی لاریجانی، انها نیز نباید رعایت شوند.

همین امر موجب شده است که زندان های ایران وضعیتی بس اسفبار و وحشتناک به خود گیرند و محبوسین بعلاوه حبس خود که کیفری بزرگ برای جرم های ارتکابی محسوب میشود، کیفر های دیگری را نیز تحمل کنند که کمتر از شکنجه های روحی و جسمی نیست.

نقشه هوایی زندان اوین

در این گزارش به وضعیت محبوسین در زندان اوین میپردازیم تا نشان دهیم که زندانیان این زندان که ویترین و پیشانی زندانی های دیگر محسوب میشوند، از چه وضعیت و چه شرایط دشواری برخوردارند تا خواننده خود از این گزارش پی به وضعیت سایر زندان ها که شرایطی به مراتب بدتر از اوین دارند ببرند. قصد نداریم وضعیت اوین را با زندان های دیگر کشور مقایسه کنیم یا بنابر نظام نامه آیین نامه دیگر کشورها به نقد زندان اوین بپردازیم. وضعیت آن را با آیین نامه موجودی که قوه قضاییه ایران ابلاغ کرده است میسنجیم تاببینیم که همین آیین نامه ناقص و مبهم نیز رعایت نمیشود و زندانیان در اوین از کمترین حقوق و شرایط مناسبی برخوردار نیستند.

در ماده۴۴ آیین نامه آمده است به منظور توسعه و ترویج مبانی و موازین حقوق شهروندی در زندان ها و غیره باید دفتری به نام دفتر حمایت از حقوق شهروندی زندانیان تشکیل شود تا در جهت حمایت از حقوق زندانیان فعالیت کند و از جمله وظایف این دفتر آموزش حقوق شهروندی زندانیان و پیگیری این حقوق است که آیا رعایت میشود یا نه. چنین دفتری در اوین اصلا وجود ندارد و همین آغاز مشکلات انسانی در زندان است. زندانیان متاثر از رفتار زندان بان ها چنان از انسانیت خود دور شده اند که هیچ حق و حقوقی برای خود قائل نیستند. آنها گمان میکنند که چون مجرم و زندانی هستند، زندان بان هر برخوردی که دوست دارد میتواند با آن ها انجام دهد.

مافیای زندان و مواد مخدر

در اوین رفتاری با زندانیان میشود که آنها هرروز بیش از پیش هویت انسانی خویش را از دست میدهند و به مجرمین ذاتی تبدیل میشوند. گویی که آنها از بدو تولد مجرم بدنیا آمده اند و تا لحظه مرگ مجرم باقی میمانند. زندان نه تنها محلی برای بازپروری و بازگشت مجرم به خانواده و جامعه نیست که محلی است برای بریدن هرچه بیشتر زندانیان از جامعه و خانوده شان. اینکه مسئولین اعتراف میکنند بیشتر زندانیان دوباره بعد از آزادی به زندان باز میگردند، خود دلیلی است بر واقعیت فرایند بیگانه شدن زندانیان با هویت انسانی خویش و تبدیل مجرمین عادی و اتفاقی به مجرمین حرفه ای و باندی.

میگویند بیش از ۵۰ درصد زندانیان دوباره به زندان بازمیگردند این درحالی است که کمتر از ۲۰درصد زندانیان، مجرمین حرفه ای هستند و ۳۰درصد دیگر زندانیانی اند که در زندان ها تبدیل به مجرمین حرفه ای شده اند و زندان به مدارس تربیت مجرم تبدیل شده اند. زندانی چنان از جامعه کنده میشوند که تمام بدبختی های خود را از چشم جامعه میبیند  و هر روز در فکر انتقام از جامعه است که بعد از آزاد شدن بلافاصله این فکر هرروزه را عملی میکند و دوباره گرفتار زندان میشود و این سیر مرتب تکرار میگردد. قوه قضاییه و سازمان زندان ها روشی در پیش گرفته اند که مجرمین را بر مجرمین مسلط کرده است. در هربند از زندان چند سالن است که تمام امورات آنها توسط زندانیان انجام میشود. زندانیان با سابقه و قدیمی که دارای حبس های طولانی مدت هستند و به فراخور جرمی که مرتکب شده اند حبس بیشتری گرفته اند و تحت عناوین وکیل بند، معاون ناظر شب، ناظر روز و انتظامات، مسئولیت رسیدگی به امور سالن ها و در نهایت بند را به عهده دارند. در واقع این زندانیان قدیمی و با سابقه نظم و انضباط سالن ها را بر عهده دارند که موجب شده است برخی از مجرمین با خلاف ها و حبس های سنگین تر بر دیگر زندانیان مسلط شده و جرم های دیگری را در زندان مرتکب شوند.

این افراد توسط مسئولین زندان انتخاب میشوند که گاها با انواع زد و بند هایی که با مسئولین دارند به جرایم خویش تداوم میبخشند. از جمله کارهایی که میکنند وارد کردن و فروش وسایلی است که در زندان ممنوع اند. ابزاری مثل چاقو، لیوان شیشه ای، فندک و حتی مواد مخدر. از آنجا که تعداد زندانیان از ظرفیت زندان بیشتر است، یکی دیگر از کارهای غیر قانونی فروش تخت به تازه واردین است. تازه واردین کف اتاق یا کف حسینیه میخوابند که اصطلاحا کف خواب یا حسینیه خواب گفته میشوند. برخی از این افراد که پولدار هستند مبالغی تا پنح میلیون تومان به مسئولین زندان یا مجرمینی که دارای قدرت هستند، میپردازند تا صاحب تخت شوند. این پرداخت ها گاهی شامل جابه جا شدن تخت ها یا اتاق هم میشوند. یک زندانی برای جابه جا کردن اتاق یا تختش پولی پرداخت میکند و این جا به جایی انجام میشود.

مجرمین مسلط به انواع روش ها و بهانه ها از دیگر زندانیان رشوه و باج میگیرند. اما مسئله اصلی این است که وقتی در زندان ها مجرمین بر یکدیگر مسلط میشوند، با نوع رفتاری که دارند به جای اینکه زندان به محلی برای بازپروی و بازگشت مجرمین به جامعه شود به مدرسه جرم پروری و حرفه ای کردن مجرمین ابتدایی و اتفاقی تبدیل میشوند. کسی که به جرم دیه آمده، کلاهبردار میرود. دیگری بابت مهریه آمده، جاعل میرود آن یکی بابت چک آمده، عضو یکی از باند های خلافکار میرود. برخی از مجرمین به روش های مختلف و گاها با همکاری و همراهی برخی مسئولین زندان اقدام به ورود و فروش مواد مخدر میکنند.

از جمله مواد مخدری که در اوین قابل دست یابی اند، عبارتند از: تریاک، شیره تریاک، شیشه، قرص متادون، قرص بی۲ و… حجم این مواد و قابل دسترس بودن آنها به شکلی است که برخی زندانیان برای اولین بار در زندان است با انواع مخدر آشنا میشود و گرفتار اعتیاد میشود و زندانیان جوان بسیاری به زندان آمده اند و معتاد از زندان رفته اند.

عدم رعایت قانون تفکیک جرایم

بخشی از این مشکلات قابل حل است اگر تنها همین آیین نامه نیم بند ناقص رعایت شود وقتی اصل تفکیک و طبقه بندی زندانیان که خود آیین نامه ای مستقل و مجزا دارد، رعایت نمی شود و انواع زندانیان با انواع جرائم و احکام کنارهم قرار میگیرند، برخی از آسیب های که ذکر شد، اجتناب ناپذیر است در ماده یک آیین نامه تفکیک و طبقه بندی زندانیان که مصوبه سال۱۳۸۵ است، آمده تفکیک و طبقه بندی عبارت است از جداسازی زندانیان از یکدیگر در زندان از حیث جنس، سن، نوع جرم وضعیت قضایی (متهم یا محکوم)  و وضعیت سلامتی. در ماده ۷ نیز طبقه بندی زندانیان بر اسای نوع جرم تاکید شده است. هیچ کدام از این طبقه بندی ها در اوین صورت نمیگیرد. البته زنان و کودکان زیر هجده سال تفکیک شده اند، اما دیگر موارد اصلا رعایت نمیشوند.

انواع زندانیان در سنین مختلف و با جرایم و احکام متفاوت کنار یکدیگر نگهداری میشوند. کلاهبرداری، جعل، دزدی و سرقت، قاچاق مخدر و ارز و… در کنار زندانیان سیاسی نگهداری میشوند  و همه در ارتباط مستقیم هرروزه با یکدیگرند. این زندانیان نه تنها در یک بند که حتی دریک سالن و دریک اتاق کنارهم زندگی میکنند. در واقع ما به پیش از دوران رضا شاه برگشته ایم. در زمان رضا شاه نیز زندانیان سیاسی از سایر زندانیان جدا بودند. تنها گاهی برای تنبیه چند ساعتی آنان را در بند زندانیان عادی می انداختند. در دوران محمد رضا شاه نیز وقتی تعدادی از اعضای هیئت موتلفه که در ترور منصور دست داشتند در کنار زندانیان عادی نگهداری میشدند در اعتراض به این رفتار دست به اعتصاب غذا زدند تا بند آن ها را جدا کنند و در نهایت نیز جدا کردند.

عدم تفکیک و طبقه زندانیان، آسیب های دیگری که در بالا ذکر شدند، نیز دارند. مثل آشنایی بسیاری از زندانیان با مخدر و تبدیل زندانیان غیر عمدی و اتفاقی به خلافکاران حرفه اى و باندی، درگیری و ضرب و شتم های منجر به جرح هم عمدتا نتیجه این عدم تفکیک است.

در موقع دیگری نیز برخلاف ماده ۲۵ که میگوید در صورت وقوع حادثه رییس زندان یا مسئول مربوطه باید در حادثه حاضر شود و نظم و آرامش را برقرار نماید، احدی از زندان بانان هیچ دخالتی نمیکنند و هر حادثه ای اگر رخ دهد حتی اگر منجر به مرگ چند نفر گردد، مسئولین خود را عقب میکشند، مبادا که گرفتار شوند یا آسیب ببینند.

در اوین حتی بین محکومین و متهمین تفکیک صورت نمیگیرد. در موارد ۳ و ۴ آیین نامه تفکیک بین زندان و بازداشتگاه تاکید شده و در تبصره ۱و۴ نگهداری متهمان و محکومین دریک مکان مطلقا ممنوع اعلام شده. اما شاهدیم که بازداشتی های بسیاری در بند های اوین نگهداری میشوند. برخی از آنها بعد از گذشت یک سال همچنان بلاتکلیف اند و حکمی برایشان صادر نشده. در ماده ۷۰ آیین نامه امده است در صورت امکان به محکوم یک اتاق با وسایل لازم داده شود و هرگاه محکومان به طور دسته جمعی نگهداری میشوند، باید منتهای کوشش و دقت را در انتخاب افراد یک گروه از حیث تناسب سن و جهات دیگر بویژه به هنگام خواب عمل آورده اما در زندان چنین اصلی رعایت نمی شود. افراد در سنین مختلف از ۱۸ تا ۸۰ سال با انواع اتهامات مختلف در اتاقی کوچک به مساحت حدود ۲۰ متر بین ۱۵، ۲۰ نفر نگهداری میشوند که چون کمترین تناسبی باهم ندارند، درگیری لفظی و مزاحمت های مکرر و بی احترامی نسبت به مسن تر و مسلط شدن جوان تر ها دیده میشود.

عدم وجود نور و هوای تازه؛ امکانات آسایشی

ماده ۱۶۰ آیین نامه میگوید؛ پنجره های محل نگهداری محکومین باید به اندازه کافی وسیع باشد تا نور و هوای آزاد به مقدار کافی داخل شود. پنجره ها نه تنها وسیع نیستند که از پشت با ورقه های آهنی محصور شده اند. این ورق ها طوری روی پنجره ها تعبیه شده اند که کمترین نور و هوایی وارد اتاق نمیشود. در داخل نیز به علت محدودیت جا، پنجره ها را با تخت گرفته اند که موجب میشود پنجره به طور مطلق مسدود شود. یکی از علت های اصلی بیماری های تنفسی در زندان همین محل زندگی است که کمترین نور و هوایی در آن گردش میکند و زندانی مجبور است سال های زیادی را در چنین فضای خفه و تنگی سپری کند.

اتاق ها از هیچ امکاناتی غیر از تخت های فلزی چند طبقه برخوردار نیستند. تمامی امکانات حداقلی یک زندگی را خود زندانیان باید تهیه کنند. از کاسه و بشقاب و قاشق و لیوان گرفته تا تشک و ملحفه و پتو و دیگر وسایل مورد نیاز که باید توسط خود زندانیان و بسیار گرانتر از قیمت واقعی از فروشگاه زندان تهیه شود. زندان تنها چند پتوی کهنه و نازک میدهد که زندانیان باروی هم گذاشتنشان برای خود تشکی درست میکنند که اصطلاحا به ان شر میگویند. این درحالی است که ماده ۷۱ایین نامه تاکید کرده از جمله لوازم آسایشگاه تشک بالش ملحفه و… است.

فروشگاه زندان

فروشگاه زندان نیز تنها محصولات بنجل و غیر استاندارد و گاها تاریخ گذشته را می آورد و گرانتر از قیمت واقعی به زندانیانی که هیچ منبع درامدی ندارند و باید از خانواده های خود پول بگیرند، میفروشد بعضی محصولات فروشگاه تا ۲۰۰ درصد گرانتر به فروش میرسد و هیچ نظارتی بر انها نیست.

در ماده ۹۸ و تبصره های آن راجع به فروشگاه های زندان بحث کرده است که زیر نظر رییس زندان باید مایحتاج زندانیان را فراهم کند. آیا واقعا رییس زندان از وضعیت فروشگاه اطلاع دارد و با آگاهی وی چنین وضعیت اسفباری به خود گرفته یا ایشان هیچ اطلاعی از این وضعیت ندارند؟! در ماده ۱۲۷ ایین نامه نیز آمده است که زندانیان میتوانند به کارهای دستی اشتغال داشته باشند و فروشگاه مرکزی زندان باید مواد اولیه این نوع کارها را تامین کند. اما میبینیم که چنین نمیشود، زندانیان بسیاری هستند که برای گذراندن زندگی خود و خانواده مجبور به انجام چنین کارهایی هستند و برای تولیدات دستی خود نیازمند مواد اولیه هستند اما فروشگاه این مواد را تامین نمیکند تا آنهایی که با مسئولان زندان روابط مالی دارند و از نفوذ نسبی خوبی برخوردارند از امکانات خود استفاده کرده و این مایحتاج را وارد زندان کنند و به چند برابر قیمت بفروشند.

مساله تنها به مایحتاج ختم نمیشود و سایر وسایل مورد نیاز زندانیان که فروشگاه نمی آورد و یا جنس های بنجلی می آورد و همین امر موجب میشود زندانیان صاحب نفوذ اجناس مرغوب را وارد کرده و به قیمت های بسیار گزاف بفروشند. در زندان روان نویس چهار هزار تومانی تا بیست و پنج هزار تومان، شامپوی پانزده هزار تومانی تا هشتاد هزار تومان، خمیر دندان تا صد هزار تومان دمپایی سی هزار تومانی تا صدوپنجاه هزار تومان، چراغ مطالعه چهل هزار تومانی تا دویست هزار تومان، قاشق هزار تومانی تا پانزده هزار تومان، چاقوی میوه خوری تا صد هزار تومان، فندک سه هزار تومانی تا پنجاه هزار تومان و…  به فروش میرسند.

اجیر کردن زندانیان

از جمله مسائلی که در زندان رواج یافته، اجیر کردن زندانیان است. در ماده ۱۰۱ آیین نامه راجع به نظافت زندان ها تاکید کرده که بر عهده محکومین است و در انتها آمده، اجیر کردن محکوم ممنوع است. در مواد ۷۴و۸۵ به موضوع نظافت زندان پرداخته که آن نیز بر عهده زندانیان است. اما میبینیم که قوانین رعایت نمیشوند و برخی زندانیان تحت عناوین خدمات شهردار و… اجیر میشوند. نظافت اتاق و شستشوی ظروف توسط شهردار هر اتاق و نظافت سالن ها و سرویس های بهداشتی و حمام ها و… نیز توسط چند تن از زندانیان کم بضاعت انجام می شوند و بابت این زحمتشان دیگر زندانیان به آنان پول میدهند اما چون پول در زندان ممنوع است این پرداخت ها به روش های دیگر از جمله سیگارهایی که از فروشگاه خریداری میکنند صورت میگیرد.

شهردارها و خدمات هفته ای بین پنجاه تا هفتاد هزارتومان دریافت میکنند. نه تنها مزد این افراد که سایر مخارج زندان نیز توسط زندانیان پرداخت میشود، هزینه هایی مثل تعویض لامپ های سوخته، شیرهای آب خراب، تعمیر و نگهداری بخش تاسیسات و… خرید سوخت اعم از گاز و گازوییل نیز توسط زندانیان انجام میشود. تعمیر و نگهداری ساختمان های زندان، ساخت ساختمان های جدید، تجهیز باشگاه های ورزشی داخل زندان ساخت و تجهیز مکان هایی مثل حسینیه، تالارها، کتابخانه ها، اشپزخانه ها، نیز تماما توسط زندانیان صورت میگیرد.

حال آنکه برخی مسئولین و نمایندگان مجلس مدعی اند، هزینه نگهداری یک زندانی بیشتر از یک دانشجو است. بهتر است پیگیری کنند که این پول ها و بودجه ها کجا میرود، چون در ایران زندان ها تماما توسط زندانیان و با پول آنها تکمیل و تجهیز و تعمیر و نگهداری میشوند.

موضوع بعدی مربوط به وضعیت تغذیه و بهداشت و درمان است.

تغذیه

ماده ۹۱ و تبصره های ۱و۲ آن راجع به غذای روزانه زندانیان است که در آن ذکر شده در صورت امکان زندانیان باید در غذاخوری غذا بخورند و بیماران باید از غذای بهداری استفاده کنند. در صورتی که نه غذا خوری وجود دارد و نه غذای بهداری، همه زندانیان غذای خود را در اتاق های تنگ و شلوغ و پر از آلودگی میخورند و هیچ تفکیکی بین زندانیان بیمار نیست. همه مجبورتد غذای خود را بخورند مگر آنکه از تمول مالی کافی برخوردار باشند که بتوانند از اجناس بی کیفیت و غیر استاندارد فروشگاه خریداری و غذا تهیه کنند.

غذای زندان هم کاملا بی کیفیت و بدون مواد مغذی لازم است. در اوین به هیچ وجه برنامه غذایی که در ماده ۹۵ آیین نامه آمده رعایت نمی شود. در این ماده از سبزیجات، انواع لبنیات، میوه فصل و حداقل سه بار گوشت در هفته، جز حداقل مواد غذایی زندانیان عنوان شده است که هرگز رعایت نمیشود. عمده ترین غذای زندانیان سویا است حتی خورشت ها هم با سویا طبخ میشوند و هیچ خبری از گوشت نیست. زندانیان خود باید از فروشگاه مرغ ماهی و بعضا سبزیجات و شیر و ماست را تهیه کنند. میوه نیز هر دوهفته یکبار به زندان می آید که با قیمت گران و کیفیت پایین فروخته میشوند.

وضعیت بهداشت و درمان

وضعیت بهداشتی نیز به شدت بد است، محیط الوده است و حشراتی مثل ساس فراوان اند. برخلاف تاکید ماده ۱۰۵ که اماکن زندان باید ماهی یک بار ضد عفونی شوند که چنین چیزی دیده نمیشود. در کل سال حداکثر دو یا سه بار برای مبارزه با حشرات سم پاشی میکنند که آن هم جواب نمیدهد. در این محیط آلوده، تغذیه نامناسب، بهداشت کم و لوازم بهداشتی بی کیفیت و غیر استاندارد موجب شده است بیماری هایی چون بیماری های پوستی و تنفسی شیوع یابد. آمار بیماری و مرگ و میر در زندان های ایران بسیار بالاتر از حد استاندارد است. هرروز هستند کسانی که به علل متعدد از جمله ایست قلبی فوت میکنند. وضعیت بهداری زندان و برخورد پزشکان هم بسیار نامناسب است.

کمترین امکانات پزشکی در زندان وجود ندارد و بیمارانی که سکته میکنند، احتمال مرگشان بسیار بالاست. دارو ها نیز بعضا تاریخ مصرفشان گذشته و کارایی خود را از دست داده اند. داروهایی که پزشکان تجویز میکنند، مناسب با پروتکل درمانی نیستند. تجهیزات پزشکی وجود ندارد. اگر هم خود زندانیان برخی تجهیزات را فراهم کنند، به طور رایگان استفاده نمیشود. مثل تجهیزات دندانپزشکی که زندانیان باید بابت درمان خویش پول بپردازند.

در برخی از بند های اوین چون ساختمان غیر استاندارد است و پله ها و پاگردها تنگ و باریک هستند، برانکارد گیر میکند و هیچ استفاده ای ندارد. افرادی که حالشان بد میشود، نمیتوانند با پای خود از پله ها پایین بروند، را در پتو میگذراند و به بهداری که بیرون ساختمان بند است میبرند. بیمارانی که از وضعیت حادی رنج میبرند، با طی مراحل دشوار و پیچیده که گاها چند ماه طول میکشد به بیمارستان اعزام میشوند که با دستبند و پابند و دمپایی به بیمارستانی در نزدیکی زندان منتقل میشوند و غالبا با هزینه شخصی مورد عمل و جراحی قرار میگیرند.

البته این مساله برای زندانیان سیاسی پیچیده تر است که گاها به وخامت حال آنان می انجامد.

استفاده از نشریات و کتاب ها

در نهایت به موضوع کتاب و نشریات اشاره میکنیم که بنابر ماده۱۴۶ استفاده از آنها که مجوز نشر دارند، بلامانع است. اما متاسفانه آنچه را دولت و وزارت ارشاد مجاز اعلام کرده اند، از دید قوه قضاییه و سازمان زندان ها غیر مجاز است و اجازه ورود به زندان را ندارد.

وقتی برگزاری کنسرت های مجاز توسط دادستان ها ممنوع اعلام شود، طبیعی است که در زندان ها این اعمال و رفتارها غیر قانونی بیشتر انجام شوند و زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی از دریافت کتب و نشریات ممنوع هستند. کتب و نشریات مجاز باید توسط واحد فرهنگی و حفاظت اطلاعات زندان بررسی شوند و بنا بر تشخیص آنها اجازه ورود پیدا کنند. کتابخانه نیز معمولا فاقد کتب اساسی هستند و فضای لازم برای مطالعه ندارند.

باری این نامه تنها گوشه ای از واقعیات اسفبار در زندان های ایران است که نه تنها با آنچه در دنیا تحت عنوان حقوق بشر و به تبع آن حقوق زندانیان در دنیا رواج یافته، فاصله بسیار دارد که با آیین نامه ای که خود اقایان تنظیم و تصویب کرده اند در تضاد آشکار است.

تنی چند از زندانیان سیاسی زندان اوین

بهار ۱۳۹۶″

نوشته گزارش جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین از وضعیت نامناسب این زندان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-352/feed/ 0
کشته و زخمی شدن سه کارگر در سایه نبود ایمنی محیط کار https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10837/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10837/#respond Fri, 26 May 2017 09:22:59 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122380 خبرگزاری هرانا ـ روز دوم خرداد ماه، دو نفر از کارگران یک سنگبری در محلات بر اثر سقوط سنگ کشته و زخمی شدند. همچنین با مرگ زریر حاج بارانی، شمار . . .

نوشته کشته و زخمی شدن سه کارگر در سایه نبود ایمنی محیط کار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ روز دوم خرداد ماه، دو نفر از کارگران یک سنگبری در محلات بر اثر سقوط سنگ کشته و زخمی شدند. همچنین با مرگ زریر حاج بارانی، شمار کارگران کشته شده حادثه انفجار فولاد بویر احمد یاسوج به دو نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز دوم خرداد ماه، دو نفر از کارگران یک سنگبری در محلات بر اثر سقوط سنگ کشته و زخمی شدند.

براساس اخبار دریافتی وقوع یک مورد حادثه در یکی از سنگبری های محلات در دهستان باقرآباد به آتش‌نشانی گزارش شد.

در این حادثه، یکی از کارگران دردم جان سپرده و کارگری دیگر از ناحیه پا دچار جراحت شده بود که به بیمارستان محلات اعزام شد.

علت وقوع حادثه، افتادن سنگ در هنگام برش از زیر دستگاه اعلام شده‌است.

دومین کارگر مصدوم فولاد بویر احمد نیز درگذشت

به گزارش ایلنا، با مرگ زریر حاج بارانی، شمار کارگران کشته شده حادثه انفجار فولاد بویر احمد یاسوج به دو نفر رسید.

زریر حاج بارانی یکی دیگر ازمصدومان حادثه انفجار فولاد بویر احمد یاسوج که در بیمارستان امیر المومنین شیراز بستری بود، فوت کرد.

گفتنی است پیش از این یوسف اکرمی یکی از مصدومان سانحه انفجار کوره فولاد بویر احمد یاسوج که در بیمارستان امیرالمومنین شهر شیراز بستری بود، جان خود را از دست داده بود.

نوشته کشته و زخمی شدن سه کارگر در سایه نبود ایمنی محیط کار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10837/feed/ 0
اسیدپاشی در اهواز ۳ مصدوم برجای گذاشت https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10836/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10836/#respond Fri, 26 May 2017 08:50:36 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122416 خبرگزاری هرانا – رییس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت که بر اثر اسیدپاشی در اهواز ۳ نفر مصدوم شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، . . .

نوشته اسیدپاشی در اهواز ۳ مصدوم برجای گذاشت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – رییس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت که بر اثر اسیدپاشی در اهواز ۳ نفر مصدوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، دکتر شهیار میرخشتی، رییس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان بیان داشت: “این حادثه در ساعت ۱۴:۴۴ پنج‌شنبه (۴ خردادماه) در منطقه صد دستگاه باهنر اهواز رخ داد”.

وی تصریح کرد: “در این حادثه ۳ نفر در اثر سوختگی با اسید مصدوم شدند”.

نوشته اسیدپاشی در اهواز ۳ مصدوم برجای گذاشت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10836/feed/ 0
قاسم آبسته؛ پایان ۱۸ روز اعتصاب غذا با وعده مساعد مسئولین https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10835/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10835/#respond Fri, 26 May 2017 08:12:23 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122400 خبرگزاری هرانا – سید قاسم آبسته، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در پی عدم رسیدگی پزشکی به وضعیتش، از ۱۸ روز پیش دست . . .

نوشته قاسم آبسته؛ پایان ۱۸ روز اعتصاب غذا با وعده مساعد مسئولین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – سید قاسم آبسته، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در پی عدم رسیدگی پزشکی به وضعیتش، از ۱۸ روز پیش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود سرانجام روز گذشته با وعده مساعد مسئولین مبنی بر رسیدگی به مطالباتش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سید قاسم آبسته زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج پس از ۱۸ روز اعتصاب غذا روز گذشته به این اعتصاب پایان داد.

آقای آبسته از ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود.

یشتر یک منبع مطلع در مورد دلایل این اعتصاب و آخرین وضعیت آقای آبسته گفت که “از مدتی قبل یک غده در کنار لوزه‌های این زندانی پدیدار شده که حتی تنفس را نیز برایش دشوار نموده است. بر اساس تشخیص پزشکان این عارضه خطرناک بوده و ابتدا بایستی با اعزام به بیمارستان از غده نمونه‌برداری شود و بعد به عمل جراحی برای برداشتن آن نیاز دارد.”

مسئولین زندان رجایی شهر کرج از اعزام این زندانی به دلایل واهی سرباز می زدند و محرومیت غیرقانونی مورد اشاره پس از اعتراض آقای آبسته و تداوم بی توجهی مسئولین وی را به اعتصاب غذا ناچار کرد.

آقای آبسته در مدت اعتصاب غذای خود بیش از ۹ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده است.

مسئولان زندان روز گذشته با این زندانی ملاقات کردند و به او وعده رسیدگی پزشکی که پیش تر بهداری زندان مطالبه کرده بود دادند. آقای آبسته با محقق شدن خواسته اش روز گذشته به اعتصاب غذای خود پس از ۱۸ روز پایان داد.

وی پیش تر نیز محرومیت از درمان پزشکی را در سال ۱۳۹۳، در رابطه با بیماریهای کلیوی که در زندان به آن دچار شده بود تجربه کرده است.

لازم به ذکر است که سید قاسم آبسته متأهل و دارای دو فرزند است، در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد. او هشت ماه را در این بازداشت‌گاه در سلول انفرادی به سر برد و سپس به زندان اوین منتقل و مدت شش ماه نیز در این زندان در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ و ۲۰۹ اوین بود. پس از ۱۴ ماه بلاتکلیفی در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه و تهران و تحمل فشارهای شدید جسمی و روحی نخست به بند ۳۵۰ زندان اوین و پس از ۲۰ روز در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۱ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. وی با اتهاماتی از قبیل “محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی” روبرو شده است، اتهامی که خود این زندانی آن را رد می کند و بر بی اساس بودن آن تاکید دارد.

آقای آبسته در خردادماه سال ۱۳۹۵، توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد با اینحال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم ارز خبر داده است. در حال حاضر آقای آبسته بیش از ۷ سال است که بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

نوشته قاسم آبسته؛ پایان ۱۸ روز اعتصاب غذا با وعده مساعد مسئولین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10835/feed/ 0
دست کم هشت تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10834/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10834/#respond Fri, 26 May 2017 07:35:32 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122378 خبرگزاری هرانا ـ طی روز های گذشته، گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر، جمعی از سپرده گذاران موسسه آرمان، جمعی از پاتولوژیست‌ها، کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد، تعدادی از سپرده گذاران . . .

نوشته دست کم هشت تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ طی روز های گذشته، گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر، جمعی از سپرده گذاران موسسه آرمان، جمعی از پاتولوژیست‌ها، کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد، تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین، تعدادی از معلمان حق‌التدریس، جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل و شماری از کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر با حضور در مقابل ساختمان فرمانداری خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و مطالبات خود شدند.

کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر مدعی‌اند ۱۳ تا ۱۵ ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند در عین حال بیمه آنان نیز از ماه‌ها قبل به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

طبق اظهارات این کارگران معترض، عیدی سال ۹۶ آنها هنوز پرداخت نشده و قراردادهای آنها به صورت کوتاه‌مدت است که آنه هم سفید امضا و یکطرفه است.

بر اساس ادعای کارگران این کارخانه؛ همچنین به دلیل بدهی کارخانه آجر ماشینی به شرکت گاز، در برخی از ماه‌های سال جریان گاز مصرفی کارخانه قطع شده و کارگران سرگردان می‌شوند.

تجمع چند باره سپرده گذاران موسسه «آرمان» در برخی شعب

به گزارش تابناک، موسسه مالی آرمان که از تجمیع دو تعاونی شکل گرفته و قرار بود در یک موسسه اعتباری دیگر ادغام شود، در آستانه ورشکستگی قرار گرفت؛ اوضاع بلبشویی که با مانند تغییر نام های متعدد این موسسه در دوران عمر کوتاهش، بغرنج به نظر می‌رسد!

هنوز ماجرای موسسه مالی اعتباری کاسپین و انبوه معترضانش پایان نیافته، خبر می‌رسد یکی دیگر از موسسات مالی کشور به وضع مشابهی گرفتار آمده و انبوه سپرده گذاران آن با تجمع در برخی شعبات موسسه، خواستار رسیدگی عاجل مسئولان به مشکلشان و بازپس‌گیری مبالغ سپرده گذاری شده هستند.

ماجرا از این قرار است که در روزهای گذشته، شایعاتی در خصوص ورشکستگی موسسه آرمان منتشر شد که به شدت سپرده گذاران این موسسه را نگران کرد. شایعاتی که با انسداد حساب برخی مشتریان این موسسه رنگ و بوی واقعی یافت تا موجب روانه شدن سیل سپرده گذاران به برخی شعب این موسسه شده و پای پلیس و شورای تامین را به ماجرا باز کند.

این واکنش در حالی بروز می‌کند که پیشتر نیز سپرده گذاران این موسسه با مشکلاتی مواجه شده بودند. مشکلاتی که ظاهرا ریشه در گذشته این موسسه داشت و از دو تعاونی «البرز ایرانیان» و «وحدت» به موسسه آرمان ارث رسیده بود. دو تعاونی ای که در نتیجه ادغامشان با یکدیگر، موسسه آرمان شکل گرفته بود.

البته این پایان راه نبود و چندی پیش خبر رسید که قرار است موسسه آرمان با موسسه توسعه ادغام شود. خبری که چندی بعد با تغییر تابلوهای شعب موسسه آرمان رنگ واقیت به خود گرفت تا مراجعه سپرده گذاران برای دریافت سود یا پولشان از شعب با جواب هایی از این دست مواجه شود «به دلیل طی فرایند ادغام، پرداخت سود یا اصل پول ممکن نیست».

این در حالی است که برخی از سپرده گذاران این مجموعه نه تنها روحشان از پیشینه شکل گیری این موسسه خبر نداشت، که درباره چرایی ادغام موسسه آرمان به یک موسسه دیگر نیز چیزی نمی‌دانستند. بدین ترتیب نگرانی ای شکل گرفت که موجب شد شماری از مشتریان این موسسه مالی روانه شعب شده و پس از اطمینان از غیرقابل بودن دریافت وجوه خود، در شعب تجمع کرده و خواستار رسیدگی عاجل مسئولان به مشکلاتشان شوند.

اتفاقی که صبح امروز یک نمونه از آن در شوشتر رخ داد و با تدوام آن، مصطفی سمالی، فرماندار این شهر و دیگر همکارانش را مجاب به اتخاذ تصمیماتی از جمله تشکیل جلسه شورای تامین نمود. پس از این نشست بود که فرماندار خبر ورشکستگی موسسه را رد کرد و مسدود شدن حساب مشتریان را نتیجه تصمیم بانک مرکزی اعلام کرد.

این در حالی است که بر اساس فهرست بانک مرکزی از موسسات مالی مجاز، موسسه آرمان در زمره موسسات غیرمجاز قرار می‌گیرد. موضوعی که بر نگرانی  سپرده گذاران می‌افزاید و اظهار نظر معاون استاندار در خصوص صدور دستور ویژه برای ممانعت از خروج سرمایه های شعب از استان و ورود دادستان به ماجرا هم نمی‌تواند از شدت نگرانی مردم بکاهد.

وضعیتی غیرقابل قبول که ظاهرا قرار نیست پایانی داشته باشد و هر روز گریبان گیر مشتریان یک موسسه مالی یا تعاونی اعتباری غیر مجاز می‌شود؛ مجموعه ها و نهادهای مالی ای که به رغم غیرمجاز بودن، آنقدر فعالیت می‌کنند تا روزی که سپرده گذارانشان به ستوه آمده و تجمع اعتراضی کنند. انگار نه انگار که می‌بایست پیش از بروز مشکل به وضعیت این مجموعه های غیرقانونی رسیدگی کرد!

اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام‌پزشکی

به گزارش فارس، نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با اشاره به اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام پزشکی گفت: “وزارت بهداشت تحت‌تأثیر لابی قوی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه، قصد دارد؛ مجوز مدیریت آزمایشگاه‌ها را به غیر از پزشکان واگذار می‌کند”.

فرید کرمی در ارتباط با تجمع گسترده پاتولوژیست‌ها در مقابل سازمان نظامی ـ پزشکی اظهار داشت: “این اعتراض به دلیل اقدام وزارت بهداشت در تدوین آیین‌نامه‌ای که ورود غیرپزشکان به حیطه تشخیص آزمایشگاهی را مجاز می‌شمرد، انجام گرفته است”.

وی افزود: “در کشور ما شرط متخصص آزمایشگاه شدن، داشتن مدرک طب عمومی است که این خود الگوی کشورهای توسعه‌یافته بوده و در واقع تخصص آزمایشگاه یک تخصص پزشکی است”.

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران افزود: “اما با این دستورالعمل یک گام به عقب برداشته و کسانی که پزشک نیستند مجوز مدیریت آزمایشگاه را پیدا می‌کنند و در واقع این اقدام وزارتخانه تحت تأثیر لابی قوی PHD های علوم پایه انجام گرفته است”.

کرمی ادامه داد: “براساس الگوی رایج در کشور ما، برای تربیت متخصص آزمایشگاه، فرد پس از قبولی در دانشگاه و عبور از کنکور ۷ سال در حوزه طب درس خوانده و پس از چهار سال طی کردن دوره تخصص، امتحان دستیاری داده و سرانجام می‌تواند در آزمایشگاه به عنوان فعالیت کند”.

وی ادامه داد: “در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته های علوم پایه همچون خون‌شناسی، میکروب‌شناسی و بیوشیمی به دلیل اینکه در مراکز تحقیقاتی، ظرفیت این میزان پذیرش برای کار فارغ‌التحصیلان را ندارد، از لابی خود در وزارت بهداشت استفاده کرده و در واقع آیین‌نامه‌ای در این زمینه تهیه شده است”.

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: “وزیر بهداشت این آیین‌نامه را امضا کرده ولی هنوز ابلاغ نشده است”.

کرمی با بیان اینکه این مسیر میانبر و اقدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه به بیماران آسیب وارد می‌کند، گفت: “چرا که با این اقدام یک غیرپزشک باید جواب آزمایش را بیان کند و در واقع از آنجایی که پاتولوژی مادر طب بالینی است، آیین‌نامه مذکور سبب آسیب به بیماران خواهد شد”.

وی اضافه کرد: “درخواست آزمایش در واقع درخواست مشاور پزشکی است و درخواستی میان دو پزشک بوده که اگر با این اقدام، طرف مقابل پزشک نباشد، دودش بر چشم بیماران خواهد رفت”.

کرمی عنوان کرد: “امروز جامعه پاتولوژی علیه این اقدام مقابل نظام‌پزشکی تجمع کرده تا اعتراض خود را به گوش شورای عالی نظام پزشکی برساند، البته امروز جلسه‌ای در این زمینه با حضور نمایندگان ما در نظام پزشکی برگزار شد و در واقع از نظام پزشکی قول مساعد دادند که مطالبه ما را پیگیری کنند”.

کرمی، گفت:‌ “علت اینکه ما مقابل وزارت بهداشت تجمع نکرده‌ایم، در واقع برخورد نامناسب با رادیولوژیست‌ها و ضرب و شتم آنها در مقابل وزارت بهداشت بوده است”.

کارگران فرآورده‌های نسوز پارس یزد تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح روز (۳خرداد ماه) کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد در اعتراض به ۶ ماه مطالبات مزدی مقابل ساختمان اداره کار و رفاه اجتماعی استان یزد تجمع کردند.

یکی از کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس به خبرنگاران گفته است: “با وجود متوقف شدن فعالیت کارخانه ۶ماه است حقوق نگرفته ایم. دو ماه هم هست مسئولان به ما وعده از سر گیری تولید  وپرداخت مطالبات معوقه مان را می دهند اما هنوز محقق نشده است”.

به گفته وی ،قرار بود اول خرداد ماه سال جاری فعالیت تولیدی کارخانه از سر گرفته شود اما همچنان ما کارگران معطل مانده ایم.

طبق اظهارات این کارگر معترض، کارفرما علاوه بر اینکه مطالبات مزدی ما را پرداخت نمی کند بابت ایامی که کار نمی کنیم از حق مرخصی ما کم کرده است.

این کارگر در خاتمه گفته است: “از دی ماه سال گذشته مطالبت مزدی مان به تعویق افتاده ودر طول این مدت ۶ ماهه کارفرما دیروز مبلغ کمی (حدود ۱۰۰ هزار تومان) به حسابمان پرداخت کرده است”.

از قرار معلوم عمده‌ترین سهامداران این شرکت مجتمع صنعتی احیاء فولاد سپاهان، شرکت فرآورده‌های نسوز آذر، و بانک رفاه کارگران هستند که از دو سال گذشته به دلیل آنچه کمبود نقدینگی و زیان ده بودن شرکت عنوان شده به بخش خصوصی واگذار شده اما هنوز مطالبات کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند.

تجمع تعدادی از سپرده گذاران کاسپین در بجنورد

به گزارش روزنامه خراسان شمالی، تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین روز (۳خرداد ماه) مقابل شعبه این مؤسسه در بجنورد تجمع کردند و خواستار دریافت سپرده های خود بودند.

تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین مقابل شعبه این مؤسسه در بجنورد تجمع کردند و خواستار دریافت سپرده های خود بودند.

یکی از سپرده گذاران گفت: “۱۳۰ میلیون تومان در این مؤسسه سپرده گذاری کرده ام اما بیش از ۷ ماه است که حتی یک ریال سود به سپرده ام تعلق نگرفته است و حتی مبلغ سپرده گذاری شده به من پس داده نمی شود”.

وی با بیان این که مدت هاست پیگیر دریافت سپرده خود هستم اما به نتیجه ای نرسیده ام، افزود: “به تهران هم مراجعه کرده ام اما می گویند از ۱۳۰ میلیون تومان فقط ۴۰ میلیون تومان را شاید پرداخت کنند و دیگر پولی به من تعلق نخواهد گرفت”.

یکی دیگر از سپرده گذاران هم اظهارداشت: “از دریافت سپرده خود عاجز مانده ایم و کسی به فریادمان نمی رسد”.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ما در پی این تجمع به سپرده گذاران توصیه شد که برای دریافت حق و حقوق خود شکایت تنظیم کنند.

یکی دیگر از سپرده گذاران هم با بیان این که این یک مشکل کشوری است و باید از سوی بانک مرکزی پی گیری شود، گفت: “شکایت انفرادی از مؤسسه راه به جایی نمی برد و فقط در فرآیندهای اداری گیر می افتیم و مال و دارایی هایمان از بین می رود”.

وی اظهارداشت: “۷ ماه است که حتی یک ریال سود به حسابم تعلق نگرفته و نکته جالب اینجاست که سپرده اصلی خودمان را هم به ما نمی دهند و می گویند کمتر از مبلغ سپرده گذاری می توانیم به شما پول بدهیم”.

در همین رابطه «عابدی» مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری اظهارداشت: “مطالبات تا ۱۰ میلیون تومان در شعب کاسپین پرداخت می شود اما به دلیل نداشتن نمایندگی از استان سپرده گذاران باید از استان های همجوار این مبلغ را نقد و دریافت کنند”.

وی با اشاره به مکاتباتی که انجام شده است، تصریح کرد: “به دنبال حل مشکل از سوی بانک مرکزی هستیم”.

وی با بیان این که این مشکل کشوری است و باید از سوی بانک مرکزی پیگیری و بر طرف شود، اظهارداشت: “بانک مرکزی کسر سود از حساب ها را قبول ندارد با این حال  کاسپین این مورد را انجام می دهد اما این موضوع حقوقی است و باید از طریق دستگاه  قضا پی گیری شود”.

تجمع معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس

به گزارش ایلنا، روز (۲ خرداد ماه) تعدادی از معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از این تجمع‌کنندگان که نخواست نامش فاش شود گفت: “سالهاست منتظر تعیین تکلیف هستیم؛ هر سال، فصل کلاس درس تمام می‌شود و ما همچنان بلاتکلیف می‌مانیم”.

خواسته اصلی معلمان حق‌التدریس عقد قرارداد با آموزش و پرورش و جذب در نظام آموزشی کشور است. حق‌التدریسی‌ها دستمزد ثابت ندارد و در سه ماهه تابستان هیچ پرداختی به آنها انجام نمی‌شود.

تجمع کارگران ذوب آهن اردبیل مقابل ساختمان استانداری

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و تعویق مطالبات مزدی مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.

جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل روز (سه شنبه ۲خرداد ماه) در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماع صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، در کارخانه دوب آهن اردبیل بیش از ۴۰۰ نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که ۱۳ ماه مطالبات معوقه مزدی از کارفرما طلبکارند.

در این زمینه  مشکلات کارگران ذوب آهن اردبیل استاندار اردبیل گفته است: “کارخانه ذوب آهن با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان اردبیل احداث شده و سرمایه گذار این کارخانه مجتمع خود را به یک پیمانکار دیگر به صورت اجاره ای واگذار کرده است”.

به گفته مجید خدابخش پیمانکار مربوطه کارگرانی برای کار در این کارخانه به کار گرفته و در پرداخت حق و حقوق آن ها کوتاهی کرده است که در واقع برطرف کردن این مشکل از حوزه وظایف استانداری اردبیل خارج بوده و این تجمع ها مشکلی را برطرف نمی کند.

طبق اظهارات وی قانون برای این گونه مشکلات کارفرمایی و کارگری تمهیدات لازم را لحاظ کرده و باید کارگران شاکی این کارخانه با مراجعه به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل از طریق قانونی پیگیر موضوع باشند.

همچنین خدابخش  گفته است  اداره کار می تواند برای احیای حق کارگران این مجموعه، علیه کارفرما حکم صادر کرده و این حکم از طریق مراجع قضائی قابل اجرا خواهد بود.

 آن‌ها می‌گویند در آخرین پی گیری‌های که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان نشنیدیم و به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

صبح روز ۲۹ دی ماه اتفاق افتاد: کارگران شاغل وبازنشسته مجتمع نی شکر هفته تجمع کردند

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت «مجتمع نیشکر هفت تپه» با تجمع مقابل ساختمان اداری این واحد خواستار دریافت مطالبات مزدی وبازنشستگی خود شدند.

منابع خبری در کارخانه نی شکر هفت تپه؛ گفته می‌شود صبح روز چهارشنبه (سوم خرداد ماه) حدود ۲۰۰نفر از کارگران شاغل و بازنشسته این واحد تولیدی با اجتماع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار دریافت مطالبات عقب افتاده خود شده اند.

از قرار معلوم حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت  کند.

این کارگران خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند و در عین حال بابت پاداش بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ را از کارفرما طلبکارند.

در عین حال کارگران شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع امروز همکاران بازنشسته خودرا همراهی می کردند ، می گویندبابت یک ماه مزد معوقه و پاداش وبهربرداری  سال‌های ۹۴ و ۹۵ دست به اعتراض صنفی زده اند.

از قرار معلوم جدا از کارگران شاغل وبازنشسته کارگران روز مزدی مجتمع نی شکر هفته از اسفند ماه مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده اند.

نوشته دست کم هشت تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10834/feed/ 0
هفتاد و سومین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10833/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10833/#respond Fri, 26 May 2017 04:41:05 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122402 خبرگزاری هرانا – هفتاد و سومین شماره از ماهنامه‌ی حقوقی-اجتماعی خط صلح با مشارکت جمعی از کنشگران جامعه‌ی مدنی ایران منتشر شد. در پرونده‌‌‌‌ی ویژه‌‌ی این شماره از . . .

نوشته هفتاد و سومین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – هفتاد و سومین شماره از ماهنامه‌ی حقوقی-اجتماعی خط صلح با مشارکت جمعی از کنشگران جامعه‌ی مدنی ایران منتشر شد.

در پرونده‌‌‌‌ی ویژه‌‌ی این شماره از خط صلح با عنوان “سهم بهاییان از تدبیر و امید”، به وضعیت شهروندان بهایی در دولت یازدهم و هم‌چنین انتظارات جامعه‌ی بهاییان ایران از حسن روحانی در چهار سال پیش‌ِ رو پرداخته شده است.

برای دانلود ماهنامه روی تصویر کلیک کنید

در این رابطه گفتگویی با دکتر فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه‌ی بین‌المللی بهایی صورت گرفته است. خط صلح با آقای ثابتان در مورد اشکال مختلف نقض حقوق بهاییان در چهار سال گذشته و تبلیغات منفی علیه این اقلیت دینی در ایران به گفتگو نشسته است.

در گفتگویی دیگر در بخش پرونده‌ی ویژه، خط صلح به سراغ احمد منتظری، فرزند مرحوم آیت‌الله حسینعلی منتظری رفته است تا دیدگاه‌های آیت‌الله منتظری در خصوص بهاییان و حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی در ایران مورد بررسی قرار گیرد.

همکاران خط صلح در این شماره با مهتاب پارسامهر، قهرمان جهان در رشته‌ی ورزشی تیراندازی با کمان و رکورد دار ایران در این رشته به گفتگو نشسته اند. این ورزشکار جوان از مشکلات و محدودیت‌های ورزش زنان در ایران، بی‌مهری‌های مسئولان و هم‌چنین دلایل مهاجرت خود گفته است.

هفتاد و سومین شماره از خط صلح همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از جلوه جواهری، بیژن معصومیان، شاهین صادق‌زاده میلانی، شاهد علوی، نرگس توسلیان، شاهین ایقانیان، حسن فرشتیان، سینا کیانی، قهرمان قنبری و جمعی دیگری از مدافعان حقوق بشر و کنشگران مدنی.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2017/05/73.pdf
وب سایت خط صلح:
http://www.peace-mark.org/

جدول محتوا و لینک های مستقیم مطالب ماهنامه شماره ۷۳:

از قهرمانی جهان تا داغ بی‎مهری و ترک وطن؛ گفتگو با مهتاب پارسامهر، قهرمان تیراندازی ایران

فرهاد ثابتان: در دولت آقای روحانی آپارتاید علیه بهاییان رواج یافته/ سیمین روزگرد

دیدگاه‌ آیت الله منتظری در رابطه با بهاییان؛ در گفتگو با احمد منتظری/ علی کلائی

نگاهی به کتاب “مجازات ارتداد و آزادی مذهب”، اثر محسن کدیور/ نرگس توسلیان

سند آموزشى ٢٠٣٠ یونسکو و سند تحول آموزش و پرورش/ قهرمان قنبری

انتظار خبری نیست مرا؛ نگاهی به عملکرد روحانی نسبت به بهاییان/ سایه ارغوان

نگاهی اجمالی به وضعیت بهاییان در نظام سیاسى ایران/ شاهین ایقانیان

انجمن حجتیه، استدلال یا نقض حقوق بشر!؟/ مرتضی هامونیان

تا ۱۴۰۰ با روحانی؛ نگاهی به انتظارات بهاییان/ ثمین فولادوند

اسلام و حقوق فراموش شده‌ی بهاییان/ حسن فرشتیان

وضعیت تحصیل بهاییان در دولت روحانی/ ناز آزاد

جامعه‌ی مدنی ایران و حمایت از حقوق بهاییان؛ نقدها و امیدها/ شاهد علوی

رشد فزاینده‌ی فشار اقتصادی بر بهاییان در ایران/ شاهین صادق‌زاده میلانی

بهاییان ایران: زمان راستی آزمایی “منشور حقوق شهروندی” آقای روحانی فرا رسیده است/ بیژن معصومیان

هفت پرده از سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران/ رضا نجفی

اختلال “هموفوبیا” را بهتر بشناسیم/ سینا کیانی

معرفی کارزار منع خشونت خانوادگی/ جلوه جواهری

یکصد و شصت سال مبارزه با آیین بهایی

کاش زنده بودی – شعری از رضا اکوانیان

کارتون ماه – کاری از میثم آقاسیدحسینی

نوشته هفتاد و سومین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10833/feed/ 0
هشت فعال سیاسی و مدنی اندیمشک به زندان و تبعید محکوم شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10832/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10832/#respond Thu, 25 May 2017 21:59:52 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122388 خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب شهرستان دزفول دو فعال حقوق زنان و شش فعال مدنی و سیاسی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به زندان . . .

نوشته هشت فعال سیاسی و مدنی اندیمشک به زندان و تبعید محکوم شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب شهرستان دزفول دو فعال حقوق زنان و شش فعال مدنی و سیاسی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به زندان و حبس در تبعید محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، یک منبع آگاه عنوان کرد که این هشت نفر پیشتر در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ در ارتباط با فعالیت‌ «کتابسرای مادر» در اندیمشک بازداشت شده بودند، اما پس از چند ماه زندان با قرار وثیقه آزاد شدند.

برپایه این گزارش، علی محمد جهانگیری، فعال مدنی به چهار سال حبس در زندان یزد، شاپور رشنو، فعال ملی مذهبی، به یک سال حبس در زندان شیراز و عزت الله جعفری، فعال مدنی نیز به یک سال زندان در کرمان محکوم شده است.

اشرف رحیم خانی، به یک سال حبس و زینب کشوری، فعال حقوق زنان به سه ماه حبس محکوم شده‌اند.

طبق این گزارش علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه، نیز به شش ماه زندان محکوم شده است.

نوشته هشت فعال سیاسی و مدنی اندیمشک به زندان و تبعید محکوم شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10832/feed/ 0
محروم از آب آشامیدنی؛ نامه جمعی از اهالی روستاهای دشتیاری به مسئولان چابهار https://www.hra-news.org/letters/a-351/ https://www.hra-news.org/letters/a-351/#respond Thu, 25 May 2017 20:59:33 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=122351 خبرگزاری هرانا – اهالی روستاهای اسلام آباد بالا، اسلام آباد پایین، باهوکلات، ککسوچ، گبولانی، نلینت ها، کهیری، و نوک آباد با نوشتن نامه ای به فرماندار، بخشدار مرکزی و . . .

نوشته محروم از آب آشامیدنی؛ نامه جمعی از اهالی روستاهای دشتیاری به مسئولان چابهار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – اهالی روستاهای اسلام آباد بالا، اسلام آباد پایین، باهوکلات، ککسوچ، گبولانی، نلینت ها، کهیری، و نوک آباد با نوشتن نامه ای به فرماندار، بخشدار مرکزی و رئیس آبفا روستایی خواهان رفع مشکل بی آبی این روستاها شدند. در قسمتی نویسندگان این نامه به بیماریهای ناشی از استفاده از آب آلوده اشاره می کنند و می افزایند “آب را با چهارپایان و یا زنان با گالن ها بر سرشان حمل میکنند که آدم با دیدن این صحنه به یاد ٣٠سال پیش می افتد”.

متن کامل نامه اهالی این روستا ها به نقل از کمپین فعالین بلوچ در ادامه می آید؛

“فرماندار محترم چابهار جناب آقای ایوب درویشی

بخشدار محترم بخش مرکزی جناب آقای شیخ زاده

و ریاست محترم آبفا روستائی چابهار جناب آقای نارویی

با سلام

احتراما به استحضار می رساند مردم روستاهای اسلام آباد بالا، اسلام آباد پایین، باهوکلات، ککسوچ، گبولانی، نلینت ها، کهیری، و نوک آباد با بحران بی آبی زندگی شان را می گذرانند خشکسالی پی در پی  ضررهای جبران ناپذیری به این روستاها وارد کرده از جمله گذر زندگی مردم با آب هوتگ ها و چاه ها هزاران نوع مرض و بیماری با خود به همراه دارند که درمان این بیماری ها هزینه های سنگینی برای مردم در بر دارد و سخت ترش هم این است که در این دمای ۴٠درجه تابستانی و از طرفی نزدیک بودن با ماه مبارک رمضان آب را با چهارپایان و یا زنان با گالن ها را بر سرشان حمل میکنند که آدم با دیدن این صحنه به یاد ٣٠سال پیش می افتد این بی آبی در حالی رخ میدهد که “سدپیشین” دارای آب میباشد و جالب اینکه تمساح های کشاری و ریکوکش در آب های زلال که از سد پیشین برایشان سرازیر میشود ملق می زنند (رها سازی آب با دستور محیط زیست انجام میشود) و مردم روستاهای فوق در حسرت ٢٠لیتر آب سالم مانده اند  چندین سری به اداره آب و فاضلاب و بخشداری مراجعه کردیم ولی هنوز جواب قانع کننده ای نیافتیم از همه مسئولین زیربط خواهشمندیم این مشکل را حل کنند تا مردم بتوانند در تابستان طاقت فرسا  نفس راحتی بکشند امید واریم ان شاالله درد های مردم به دست مسئولین برسد و خیلی زود حل شود.

جمعی از مردم روستاهای اسلام آباد بالا، اسلام آباد پایین، باهوکلات، ککسوچ، گبولانی، نلینت ها، کهیری و نوک آباد

امیدواریم شاهد تحولی عظیم در حوزه آبرسانی و محرومیت زدایی اقوام مرزنشین باشیم.”

نوشته محروم از آب آشامیدنی؛ نامه جمعی از اهالی روستاهای دشتیاری به مسئولان چابهار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-351/feed/ 0
عفو بین الملل؛ بی اعتنایی ایران به حقوق کودکان با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود https://www.hra-news.org/statements/a-207/ https://www.hra-news.org/statements/a-207/#respond Thu, 25 May 2017 20:04:50 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=122374 خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایران با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود بی اعتنایی گستاخانه خود به . . .

نوشته عفو بین الملل؛ بی اعتنایی ایران به حقوق کودکان با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایران با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود بی اعتنایی گستاخانه خود به حقوق کودک و قوانین بین المللی حقوق بشر را به نمایش گذاشته است.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود عنوان داشت، این مرد که در رسانه‌های دولتی تنها با نام «اصغر» معرفی شده ۳۰ سال قبل به اعدام در ملا عام محکوم شده بود. او در زندان مرکزی کرج در نزدیکی تهران در روز خرداد ۱۳۹۶ اعدام شد.

فیلیپ لوتر مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین الملل گفت: “با این اعدام، پوچ و توخالی بودن ادعاهای مکرر مقامات ایران به سازمان ملل و اتحادیه‌ی اروپا در رابطه با اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت به سمت عدم استفاده از مجازات اعدام برای محکومین نوجوانان است، یک بار دیگر مشخص گردید. این واقعا فاجعه‌بار است که با گذشت دو دهه از تصویب کنوانسیون حقوق کودک توسط ایران، مقامات این کشور تا این حد حقوق کودکان را همچنان نادیده می‌گیرند”.

لوتر افزود: “این اعدام که سومین اعدام محکومان نوجوان در ایران در سال جاری است نشان از عزم راسخ ایران به نقض قوانین بین المللی حقوق بشر دارد. مقامات ایران باید برنامه‌ی اعدام‌های بیش‌تر را لغو و یک بار برای همیشه با اصلاح قانون مجازات اسلامی استفاده از مجازات مرگ برای افراد زیر ۱۸ سال را اصلاح کنند”.

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی، «اصغر» در سال ۱۳۶۷ به خاطر کشتن یک پسر بچه‌ی ۱۲ سال با چاقو به اعدام محکوم شد. این حکم توسط دیوان عالی کشور تایید شد. او قرار بود در سن ۱۸ سالگی اعدام شود اما به فاصله‌ی کوتاهی قبل از اجرای اعدام از زندان فرار کرد. او طی ۲۸ سال در حال فرار بود تا اینکه مجددا در اردیبهشت ۱۳۹۴ بازداشت شد.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که هنوز افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال بودند را اعدام می‌کند. قوانین بین المللی حقوق بشر استفاده از مجازات اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال را مطلقا ممنوع کرده است.

سازمان عفو بین الملل مخالف هر گونه اعدام در هر زمانی بدون در نظر گرفتن اتهام، جرم و جنایت، باگناه یا بی گناه و یا هر گونه روش اعدام است. این سازمان به طور مداوم از تمام کشورهایی که هنوز از مجازات اعدام استفاده می‌کنند خواسته است که دستور توقف تمام احکام اعدام را با نگاه به لغو کامل این مجازات صادر کنند.

نوشته عفو بین الملل؛ بی اعتنایی ایران به حقوق کودکان با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-207/feed/ 0
بنرهای کنسرت کیوان ساکت را در آبادان پایین کشیدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10831/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10831/#respond Thu, 25 May 2017 18:41:02 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122317 خبرگزاری هرانا ـ کیوان ساکت و گروهش در حالی جمعه این هفته (۵ خرداد) قرار است در آبادان کنسرتی را برگزار کنند که باز هم جریانی‌های تندرو در سایه . . .

نوشته بنرهای کنسرت کیوان ساکت را در آبادان پایین کشیدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ کیوان ساکت و گروهش در حالی جمعه این هفته (۵ خرداد) قرار است در آبادان کنسرتی را برگزار کنند که باز هم جریانی‌های تندرو در سایه بی توجهی مسئولان امر به حفظ حقوق شهروندی، بنرهای این کنسرت را پایین کشیدند تا همچنان با اعمال غیرقانونی‌شان مسبب اصلی فضای ملتهب موسیقی در ایران باشند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کیوان ساکت ضمن بیان این مطلب گفت: “من روز جمعه (۵ خرداد) در آبادان کنسرت دارم و متاسفانه عده‌ معدودی از آدم‌های متعصب اقدام به پاره کردن و پایین کشیدن بنرهای کنسرت من در سطح شهر کرده‌اند. کنسرت ما در دو بخش تدارک دیده شده که در بخش اول با همراهی سه‌تار و پیانو خواهد بود و در بخش دوم نیز دونوازی تار و تنبک و سپس دوباره دونوازی تار و پیانو داریم”.

این آهنگساز و نوازنده تار در ادامه افزود: “پاره کردن بنرها در سطح شهر آبادان احتمالا ادامه همان جریان ضدفرهنگی است که در برخی از شهرهای خراسان نیز ما شاهدش بوده‌ایم. همچنین این احتمال را هم می‌دهیم که این اتفاق به دلیل این باشد که من به همراه اکثر قریب به اتفاق اهالی هنر و موسیقی در انتخابات اخیر از آقای روحانی حمایت کرده‌‌ایم”.

وی همچنین عنوان کرد: “هیچ تعریفی جز اقدام یک جریان ضدفرهنگ و هنری نمی‌توان برای این کار ارائه کرد. من واقعا نمی‌دانم چطور می‌شود افرادی اینگونه رفتارهای غیرفرهنگی و غیرمدنی داشته باشند. راه‌های مدنی بسیاری برای اعتراض به یک اتفاق وجود دارد ولی کسی که به پایین کشیدن بنرها روی می‌آورد، جز اینکه نشان بدهد که واقعا عقب‌تر از بقیه مردم قرار دارد چیز دیگری نیست. من متاسفم که برخی‌ها با رفتارهایشان مردم را به سمت موسیقی ناهنجار و بی‌شناسنامه ترغیب می‌کنند و آن وقت با موسیقی ریشه‌دار ایرانی چنین برخوردی صورت می‌دهند”.

وی همچنین عنوان کرد: “من بیش از یک دهه قبل در آبادان کنسرت داده بودم و در آن زمان به هیچ عنوان شاهد چنین اتفاقات تلخی نبوده‌ام. من به‌طور جدی  خواستار رسیدگی مسئولان به چنین اتفاقاتی هستم که فضای جامعه را ملتهب و نا‌امن جلو می‌دهند. به نظرم آنچه در آبادان شاهدش شدیم ادامه اتفاقاتی است که طی سال‌های اخیر در خراسان روی داده و همه از آن باخبر هستیم”.

کیوان ساکت که مشهد زادگاه اوست درباره آخرین اجرایش در این شهر گفت: “سال‌ها قبل من در جمع کوچکی در دبیرستانی که خارج از حوزه مشهد قرار داشت کنسرت گذاشتم. در آن کنسرت، حدود ۲۰۰ نفر در سالن جای می‌گرفتند. ما از آقای روحانی در حوزه هنر و موسیقی قطعات توقعاتی برای رفع چنین مشکلاتی داریم. آقای روحانی در اولین نطق‌شان پس از پیروزی در انتخابات گفت “این اتفاقات باعث شد تا همه را با موسیقی آشتی دهند؛ منتهی عده‌ای با موسیقی بسیار سطح پایینی آشتی کردند. متاسفانه کسانی که با کنسرت‌های موسیقی انسان‌ساز ایرانی مخالفت می‌کردند به سمت موسیقی‌هایی رفتند که از سوی هیچ انسان فکور و موجهی قابل قبول و پذیرش نیست”.

 آهنگساز افزود: امیدوارم در دولت دوازدهم و همچنین با کمک شورای جدید شهر مشهد که همگی از اصلاح‌طلبان هستند این مشکل فرهنگی مشهد برطرف شود. امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور در مشهد نیز دموکراسی را شاهد باشیم که در آن حقوق دیگران را مورد سوءاستفاده قرار ندهند. امیدوارم به قول آقای روحانی دیگر از امام رضا برای پیشبرد مقاصد خودشان خرج نکنند”.

وی همچنین عنوان کرد: “آقای روحانی چهار سال قبل در شرایطی دولت را تحویل گرفت که مملکت ورشکسته بود و بسیاری از مدیران نیز در عرصه خارجی مشکلات بسیاری به وجود آورده بودند. هر چند که می‌بایست آقای روحانی از همان زمان وارد مقوله فرهنگ می‌شد اما شاید انتظارها چندان بالا نبود. ولی امروز که مملکت به ثباتی رسیده و قاطبه هنرمندان حمایت خودشان را از دولت آقای روحانی اعلام کرده‌اند همه در زمینه فرهنگ و هنر انتظارات بسیاری داریم. من نیز به عنوان نماینده‌ای از جامعه هنر توقع دارم دولت ایشان واقعا به‌طور جدی در مقوله فرهنگ ورود پیدا کند.

این نوازنده تار عنوان کرد: “آنچه که ایرانی‌ها را به عنوان یک ملت نگاه می‌دارد چیزی نیست جز هنر و زبان و شعر و موسیقی این مملکت. به همین دلیل انتظار داریم آقای روحانی بسیار جدی همانند سخنرانی‌هایشان که در آنها بسیار محکم حقایق را بیان کردند در مورد هنر نیز اینگونه باشند. من انتظار دارم به هنرمندان و هنر واقعی احترام بیشتری گذاشته شود و دیگر کنسرتی در هیچ جای ایران لغو نشود و هیچ بنری از هنرمندان را پایین نکشند”.

ساکت در ادامه گفت: “ما انتظار داریم در همه شهرهای ایران سالن‌هایی در خور شان مردم عزیز کشورمان ساخته شود تا ما مجبور نباشیم مانند خرم‌آباد در سالن‌های ورزشی برایشان کنسرت برگزار کنیم. انتظار داریم دولت آقای روحانی همچون همه دولت‌های کشورهای پیشرفته که حامی هنر هستند راه‌اندازی ارکسترهای مختلف را در سراسر کشور حمایت کنند تا جوان‌های با استعدادمان مجبور نباشند برای فعالیت حتما به تهران مهاجرت کنند”.

 افزود: “ما انتظار داریم هر شهرستانی برای خودش یک مرکز فرهنگی شود. انتظار داریم در برگزاری و تولید موسیقی‌های مناسبتی که هزینه‌های هنگفتی را صرف آن می‌کنند و بازدهی بی‌کیفیتی به مردم ارائه می‌شود تجدیدنظر کنند و این بودجه‌ها را صرف بارور کردن فرهنگ و هنر کشور کنند. ما انتظار داریم هنرمندانی که به عنوان سفیران فرهنگ ایران به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند با آنچه در دوره آقای احمدی‌نژاد اتفاق افتاد متفاوت باشد. ما انتظار داریم دولت آقای روحانی برای هنر و هنرمندان‌ایران هزینه کند”.

این آهنگساز همچنین عنوان کرد: “من به عنوان یک شهروند انتظار دارم مسائلی مانند همین پایین کشیدن بنرها به‌طور جدی پیگیری شود. انتظار دارم دولت آقای روحانی شرایطی را فراهم کند تا صداوسیما به عنوان مجموعه‌ای که هرگز حق و حقوق مادی و معنوی پخش آثار اهالی موسیقی را پرداخت نکرده و نمی‌کند به رفتارش پایان دهد و حق و حقوق هنرمندان را در تمامی رشته‌ها پرداخت کند”.

کیوان ساکت در بخش پایانی سخنانش به برخورد عجیب اداره ارشاد اصفهان اشاره کرد و گفت: “من به همراه گروهم و با خوانندگی وحید تاج ۸ و ۹ تیر در کاشان کنسرت داریم؛ خوشبختانه مردم کاشان هم استقبال خوبی کرده‌اند منتهی اداره ارشاد اصفهان در اقدامی عجیب از بنده نمونه کار خواسته است. یعنی اینکه از من خواسته‌اند نمونه کار به آنها ارائه بدهم تا ببینند در این حد هستم که کنسرت برگزار کنم یا نه؛ و این باعث شگفتی ما شده است. در تهران که قلب موسیقی این روزهای ایران محسوب می‌شود هرگز از موزیسین‌های با سابقه و پیشکسوت نمونه کار نمی‌خواهند و این رفتار از اداره ارشاد اصفهان بسیار تعجب برانگیز است”.

نوشته بنرهای کنسرت کیوان ساکت را در آبادان پایین کشیدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10831/feed/ 0
انتقال چندباره اسماعیل عبدی به بهداری زندان اوین https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10830/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10830/#respond Thu, 25 May 2017 18:04:15 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122369 خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی زندانی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین بیست و شش روز است که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. آقای عبدی شب سه . . .

نوشته انتقال چندباره اسماعیل عبدی به بهداری زندان اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی زندانی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین بیست و شش روز است که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. آقای عبدی شب سه شنبه به علت افت فشار و درد شدید در ناحیه کلیه، به بهداری زندان اوین منتقل شد، همچنین صبح امروز نیز به این بهداری منتقل شد. طبق معاینه پزشک، این زندانی دچار «نوسان فشار خون» است و لازم است توسط پزشک متخصص ویزیت شود، امکانی که تاکنون محقق نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آقای عبدی مدتی قبل با نگارش نامه ای سرگشاده اعلام کرد در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه و “صدور احکام امنیتی” برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران و با درخواست صریح “خروج پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی” اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.

پس از گذشت بیست و شش روز از اعتصاب غذای این معلم زندانی، هم اکنون وی از «افت شدید فشار و درد شدید در ناحیه کلیه» رنج می برد و طی روزهای گذشته چندین مرتبه به بهداری زندان اوین منتقل شده است، طبق معاینه پزشک، این زندانی دچار «نوسان فشار خون» است و لازم است توسط پزشک متخصص ویزیت شود، امکانی که تاکنون محقق نشده است.

بنابر گزارشات دریافتی هرانا، سه شنبه شب گذشته آقای عبدی به علت افت فشار ( ۹ روی ۶ ) و درد شدید در ناحیه کلیه به بهداری زندان اوین منتقل گردید.

صبح امروز نیز مجددا به علت افت فشار و درد شدید کلیه با آمبولانس به بهداری این زندان منتقل شد.

یک منبع نزدیک به آقای عبدی گفت: “گفته شده اسماعیل باید به بیمارستان اعزام شود و تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد زیرا بهداری پزشک متخصص و امکانات درمانی کافی را در اختیار ندارد، اما سپاه پاسداران و دادستانی اجازه اعزام وی را نداده و اظهار کرده اند که باید در بهداری درمان شود”.

لازم به ذکر است، پیش از این، حسین تاج وکیل این فعال صنفی معلمان، از مساعد نبودن وضعیت موکل خود خبر داد و گفت درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور ثبت شده‌ است و همچنین اعلام کرد که پرونده اسماعیل عبدی به شعبه ٣٣ دیوان عالی کشور ارجاع شده است. وی در ادامه بیان کرد: “خواسته اصلی عبدی اعاده دادرسی و همچنین اعطای حق مرخصی از زندان است و امیدوارم با توجه به این که فعالیت‌های موکلم همه در راستای دفاع قانونی از حقوق معلمان و دانشش آموزان بوده، در جریان اعاده دادرسی حکم برائت او صادر شود”.

شایان ذکر است، اسماعیل عبدی بدنبال تایید حکم شش سال حبس در دادگاه تجدید نظر، نوزدهم آبانماه ۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه سازمان آموزش بین الملل دو تشکل صنفی هستند که در روزهای اخیر خواهان توجه به وضعیت اسماعیل عبدی، معلم و فعال صنفی دربند شدند و آزادی او را مطالبه کردند.

کمپینی هم در فضای مجازی با هدف آزادی معلم زندانی، اسماعیل عبدی، با امضای بیش از پانزده هزار نفر از معلمان و فعالان صنفی به قوه قضاییه و دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد. تعدادی از معلمان به نمایندگی از امضاکنندگان صبح روز (سوم خرداد) این امضاها را تحویل دادند.

امروز نیز سازمان معلمان ایران، از تشکلات صنفی که در حوزه حقوق معلمان در ایران فعالیت می کند با انتشار بیانیه ای مراتب نگرانی خود را از وضعیت این فعال صنفی محبوس اعلام کرده و خواهان اقدام لازم و عاجل مسئولان در این باره شده است.

نوشته انتقال چندباره اسماعیل عبدی به بهداری زندان اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10830/feed/ 0
دیده‌بان حقوق بشر؛ زنان ایرانی در محل کار با تبعیض روبه‌رو هستند https://www.hra-news.org/statements/a-206/ https://www.hra-news.org/statements/a-206/#respond Thu, 25 May 2017 17:02:12 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=122328 خبرگزاری هرانا – دیده‌بان حقوق بشر گفت قوانین و سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان مزاحم حق اشتغال زنان ایرانی می‌شوند. زنان با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، مثل محدودیت سفر به . . .

نوشته دیده‌بان حقوق بشر؛ زنان ایرانی در محل کار با تبعیض روبه‌رو هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دیده‌بان حقوق بشر گفت قوانین و سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان مزاحم حق اشتغال زنان ایرانی می‌شوند. زنان با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، مثل محدودیت سفر به خارج از کشور، ممنوعیت اشتغال در حرفه‌هایی خاص، و نبود حفاظت‌های قانونی اولیه روبه‌رو هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، این گزارش ۴۵ صفحه‌ای، «اینجا جمعی مردانه است: “تبعیض علیه زنان در بازار کار ایران»، به طور مفصل به بررسی مقررات تبعیض‌آمیز و حفاظت‌های ناکافی در نظام حقوقی ایران می‌پردازد که موانعی برای دسترسی برابر زنان به بازار کار پدید می‌آورند.  در چهار دهه‌ی گذشته زنان ایرانی تبدیل به نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور شده‌اند. اما بر اساس آخرین آمار رسمی قابل دسترسی، در دوره‌ی بین مارس ۲۰۱۶ و مارس ۲۰۱۷، در برابر ۶۴.۱ درصد مردان، تنها ۱۴.۹درصد زنان ایران در زمره‌ی نیروی کار هستند. این نرخ از میانگین ۲۰۰ درصد کل زنان خاورمیانه و شمال آفریقا کمتر است. نرخ بیکاری برای زنان، در حال حاضر ۲۰.۷، دو برابر نرخ بیکاری مردان است”.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت «موفقیت‌های زنان ایرانی در تحصیلات عالی نشان‌دهنده‌ی ظرفیت و انگیزه‌ی آنها در شراکت برای ساختن کشوری بهتر است، اما قوانینی تبعیض‌آمیز آنها را عقب نگاه می‌دارد». او اضافه کرد «مقامات آغاز به شناسایی رسمی این مسائل کرده‌اند، اما باید گام‌هایی لازم برای رفع موانعی بردارند که زنان را به حاشیه‌ی نیروی کار هل می‌دهند».

دیده‌بان حقوق بشر با ۴۴ زن و مرد مصاحبه کرد که شامل وکلا، صاحبان کسب و کارهای کوچک، مدیران استخدام، کارمندان بخش‌های دولتی و خصوصی، و متخصصان اقتصادی می‌شد که در ایران زندگی می‌کنند یا اخیراً کشور را ترک کرده‌اند، و در بازار کار ایران شرکت کرده یا درباره‌اش تحقیق کرده‌اند. این گزارش همچنین قوانین، سیاست‌ها، و اعلامیه‌های مقامات ایران را تحلیل می‌کند.

قانون مدنی ایران منبعی عمده از تبعیض قانونی علیه زنان حاضر در نیروی کار است. قانون مدنی مرد را سرپرست خانوار به شمار می‌آورد، و کنترل انتخاب‌های اقتصادی همسرش از جمله حق ممانعت از اشتغال همسر تحت شرایطی خاص را به او می‌سپارد.

زنی که وکیل و مدرس دانشگاه است به دیده‌بان حقوق بشر گفته است «من زنی هستم که سرمایه‌ی زیادی برای آموزش صرف کرده است» و «شوهر من با فشار آوردن به من برای رها کردن شغلم می‌خواهد بخشی از هویت من را از من بگیرد».

وکلای متعددی گفته‌اند که در جریان دادگاه‌های طلاق، مردان برای کسب برتری به شکلی متناوب تلاش می‌کنند همسرانشان را به اشتغال بدون رضایت آنها یا در مشاغلی از نظر آنها «نامناسب» متهم کنند.

قانون همچنین زنان متأهل را وادار می‌کند تا برای کسب گذرنامه از همسرشان اجازه بگیرند. بعضی از مسئولان استخدام در مصاحبه گفته‌اند که به خاطر این محدودیت‌ها احتمال کمی دارد زنان را در شغل‌های نیازمند به سفرهای زیاد استخدام کنند.

مقررات تأمین اجتماعی ایران نیز تبعیض‌هایی را علیه زنان شاغل اعمال می‌کند و برای این که به زنان مزایای برابر یا خانوادگی بدهد از آنها می‌خواهد ثابت کنند که همسرشان بیکار است یا معلولیتی دارد یا خودشان تنها قیم فرزندانشان هستند.

قانون ایران تبعیض علیه زنان در محل کار را ممنوع می‌کند، اما این شامل استخدام یا ارتقای شغلی نمی‌شود. بسیاری از آگهی‌های استخدام، به ویژه برای شغل‌های فنی و مدیریتی، ترجیح جنسیتی را بر اساس شرایطی دلبخواهی و تبعیض‌آمیز اعلام می‌کنند.

هزاران موقعیت شغلی در بخش دولتی از طریق آزمون‌هایی پر می‌شوند که توسط سازمان سنجش دولتی برگزار می‌شود. در تحلیل دیده‌بان حقوق بشر از ۷۰۲۶ موقعیت شغلی تبلیغ شده برای سه آزمون ورودی خدمت دولتی، حدود ۶۰ درصد آنها ترجیح استخدام مرد را ذکر کردند و تنها ۵ درصد از ترجیح استخدام زنان نوشتند.

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور ایران برای امور زنان و خانواده، در آوریل ۲۰۱۵ تبعیض را به کانون توجه دولت آورد. رییس جمهور حسن روحانی در پاسخ آزمون ژوییه‌ی ۲۰۱۶ برای ۲۵۴۵ موقعیت شغلی را به تعویق انداخت. آزمون در نوامبر ۲۰۱۷ با ۳۰۰ موقعیت بیشتر در دسترس زنان برگزار خواهد شد. دیده‌بان حقوق بشر گفت با این که این قدم بهبودی کوچک است، اما فاصله‌ی زیادی با حذف تبعیض مداوم علیه زنان در رویه‌های استخدام در بخش دولتی دارد.

زنان مصاحبه شده تجربه‌های مشابهی در بخش خصوصی شرح داده‌اند. عده‌ی زیادی احساس می‌کردند که شانس استخدام یا ارتقایشان به موقعیت‌های مدیریتی کمتر است. کارمندی در موقعیتی میانی در یک شرکت مشاوره گفته است «یک بار رییسم به من گفت در جلسه‌ای شرکت کنم و نکته‌هایم را توضیح دهم، اما بلافاصله پیشنهادش را پس گرفت و گفت این ایده‌ی خوبی نیست زیرا جلسه‌ای مردانه است».

همچنین نبود حفاظت قانونی کافی سبب وجود موانعی برای زنان در بازار کار می‌شود. بر اساس بیانیه‌های مقامات ایران، بیش از ۴۸۰۰۰ زن شغلشان را بعد از استفاده از مرخصی زایمان قانونی‌شان از دست داده‌اند. مدیران و کارمندان مصاحبه‌شده گفته‌اند که آنها از وجود سیاست‌های ضد آزار جنسی در محل کارشان اطلاعی ندارند، و زنان مواردی از آزار جنسی، و اعمال دلبخواهی قوانینی تبعیض‌آمیز برای پوشش را گزارش کرده‌اند.

زنان همچنین سهمی بسیار کوچک در فرایندهای تصمیم‌گیری دارند. آنها در حال حاضر تنها ۵.۸ درصد کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارند، در حالی که شورای نگهبان، نهادی متشکل از فقهای مسلمان که مسئول تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی است، عملاً زنان را از کاندیداتوری برای بالاترین مقام انتخابی در کشور منع کرده است. شورا تمام زنان علاقه‌مند به نامزدی ریاست جمهوری در انتخابات ملی ۱۹ ماه مه را رد کرد.

دیده‌بان حقوق بشر گفت که ایران باید فوراً قوانینی جامع علیه تبعیض تصویب کند، مقررات تبعیض‌آمیز در نظام حقوقی کنونی‌اش را حذف کند، و حفاظت‌های قانونی را توسعه دهد تا شامل زنانی شود که در بازار کار شرکت می‌کنند.

بعد از توافق بر سر تأسیسات هسته‌ای ایران، اولویت روحانی بهبود اقتصاد آسیب‌دیده‌ی کشور با حضور شرکت‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر در آن بوده است. اما دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید اگر به موانع پیش روی زنان در بازار کار رسیدگی نشود،  منفعت‌های اقتصاد ایران محدود خواهد بود.

شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی هم بر اساس اصول راهنمای سازمان ملل برای کسب و کار و حقوق بشر متعهد به تضمین رویه‌های برابر هستند. آنها باید به شکلی فعالانه سیاست‌هایی آشکار ایجاد و اعمال کنند که آزار جنسی را در محل کار ممنوع کند، برابری جنسیتی را در استخدام و ارتقای شغلی تضمین کند، و دسترسی برابر به فرصت‌های توسعه‌ی شغلی فراهم کند.

روحانی در تبلیغاتش برای انتخاب مجدد به شدت نابرابری جنسیتی در کشور را مورد انتقاد قرار داد.
ویتسون گفت «حالا که رییس جمهور روحانی برای دوره‌ی دوم انتخاب شده است باید به وعده‌ی برابری‌اش عمل کند. ارائه‌ی حفاظت و حقوق برابر شایسته‌ی زنان ایرانی تأخیر زیادی داشته است».

نوشته دیده‌بان حقوق بشر؛ زنان ایرانی در محل کار با تبعیض روبه‌رو هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-206/feed/ 0
بازداشت دانشجوی مهرستانی در ایرانشهر https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10829/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10829/#respond Thu, 25 May 2017 16:40:40 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122348 خبرگزاری هرانا – یک دانشجوی مهرستانی در ایرنشهر بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در شهر زاهدان منتقل شد. از دلایل بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست. به . . .

نوشته بازداشت دانشجوی مهرستانی در ایرانشهر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – یک دانشجوی مهرستانی در ایرنشهر بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در شهر زاهدان منتقل شد. از دلایل بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، علیم گوری دانشجوی رشته روانشناسی پیام نور دانشگاه ایرانشهر هفته گذشته ۲۷ اردیبهشت ماه، توسط وزارت اطلاعات درشهرستان ایرانشهر بازداشت و به زاهدان منتقل شد.

علیم گوری فرزند پسند ۲۲ ساله دانشجوی رشته روانشناسی، ساکن روستای بناب شهرستان مهرستان است.

از علت بازداشت و اتهامات وارده به نامبرده اطلاعی در دست نیست.

نوشته بازداشت دانشجوی مهرستانی در ایرانشهر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10829/feed/ 0
اعدام جوانی ۲۳ ساله در زندان بیرجند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10828/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10828/#respond Thu, 25 May 2017 16:11:34 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122353 خبرگزاری هرانا – پس از رد درخواستهای متهم ۲۳ ساله (توبه و عفو) سحرگاه امروز وی در زندان مرکزی بیرجند به دار آویخته شد. مقامات قضایی مشخص نکردند . . .

نوشته اعدام جوانی ۲۳ ساله در زندان بیرجند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – پس از رد درخواستهای متهم ۲۳ ساله (توبه و عفو) سحرگاه امروز وی در زندان مرکزی بیرجند به دار آویخته شد. مقامات قضایی مشخص نکردند زندانی اعدام شده در زمان بازداشت چند ساله بوده.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک مقام آگاه در دادگستری استان خراسان جنوبی گفت: “حسب شکایت خانم جوان ۳۳ ساله در یکی ازشهرستانهای استان مبنی بر آدم ربایی و تجاوز به عنف، شعبه اول دادگاه کیفری خراسان جنوبی پس از رسیدگی، متهم را به اتهام آدم ربایی به تحمل ۱۵ سال حبس و به اتهام زنای به عنف به اعدام محکوم کرد”.

با اعتراض وکیل متهم، پرونده به دیوان اداری کشور ارسال و رای صادره از دادگاه کیفری یک خراسان جنوبی، تایید شد.

پس از رد درخواستهای متهم (توبه وعفو) به لحاظ عدم احراز شکایت شرعی و قانونی و انجام سایر تشریفات قانونی، حکم صادره در سحرگاه پنج شنبه ۴ خرداد ماه، به مرحله اجرا درآمد و متهم ۲۳ ساله به اتهام زنای به عنف به دار، آویخته شد.

نوشته اعدام جوانی ۲۳ ساله در زندان بیرجند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10828/feed/ 0
عفو بین الملل؛ وضعیت جسمانی آتنا دائمی بحرانی است / کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها https://www.hra-news.org/statements/a-205/ https://www.hra-news.org/statements/a-205/#respond Thu, 25 May 2017 15:43:01 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=122333 خبرگزاری هرانا – سازمان عفوبین الملل امروز با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار وخیم شده است . او به دنبال ۴۶ . . .

نوشته عفو بین الملل؛ وضعیت جسمانی آتنا دائمی بحرانی است / کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – سازمان عفوبین الملل امروز با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار وخیم شده است . او به دنبال ۴۶ روز اعتصاب غذا به شدت بیمار شده است و بدنش پس زدن آب را آغاز کرده است. علارغم هشدار پزشکان، مقامات همچنان از اعزام او به یمارستانی خارج از زندان برای بهرهگیری از خدمات درمانی مناسب خودداری میکنند. آتنا دائمی زندانی عقدیتی است.” این سازمان خواستار اقدام فوری و رسیدگی به وضعیت این زندانی شد.

وضعیت پزشکی آتنا دائمی مدافع حقوق بشر ایرانی و فعال حقوق زنان وخیم است. او از ۱۹ فروردین ماه در اعتصاب غذا به سر میبرد.

به گفته ی خانواده وی، او از سرفه های خونی و حالت تهوع، درد کلیه، کاهش وزن شدید، و نواسانات فشار خون رنج میبرد. آتنا دائمی در روز ۱۸ اردیبهشت برای انجام برخی آزمایش های پزشکی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما خیلی سریع و پیش از آنکه حتی نتیجه آزمایشها مشخص شود به زندان بازگردانده شد.

پزشکان هشدار داده اند که عفونت کلیه او به سطح بحرانی رسیده و نیاز است که فورا در بیمارستان بستری شود. حالا بدن او پس زدن آب را آغاز کرده است. با وجود هشدار پزشکان، مقامات همچنان از انتقال آتنا دائمی به بیمارستان خارج از زندان امتناع میکنند.

در اواسط اردیبهشت او برای انجام آزمایش نوار قلب به بهداری زندان منتقل شد، اما پرستار بهداری که یک مرد بود، از انجام آزمایش سر باز زد “توجیه” پرستار این بود که برای یک مردم نامناسب است این آزمایش را انجام دهد زیرا سینه بیمار در حین آزمایش باید برهنه باشد.

زندانیان سیاسی زن معمولا با تبعیضهای جنسیتی مضاعف برای دسترسی به مراقبتهای پزشکی روبرو هستند. در موارد متعددی، زندانیان زن که تجربه مشکلات قلبی در عصر یا شب را داشته اند، از آزمایش فوری نوار قلب محروم مانده اند، چرا که مسؤولین زندان تاکید کرده اند که تست باید توسط پرستاران زن انجام شود.

آتنا دائمی مدافع حقوق بشر ایرانی که به هفت سال زندان محکوم شده اعتصاب غذایش را در اعتراض به حکم خوهرانش هانیه و انسیه دائمی آغاز کرد که توسط دادگاهی در تهران در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ به سه ماه و یک روز زندان به صورت تعلیقی بر اساس اتهام توهین به ماموران هنگام انجام وظیفه محکوم شدند.

محکومیت در ارتباط با بازداشت خشونت آمیز آتنا دائمی توسط سه تن از ماموران سپاه پاسداران در آذر ۱۳۹۵ است. مجازات هانیه و انسیه به حالت تعلیق درآمد. دادگاه تجدیدنظر هر سه خواهر قرار است در اردیبهشت ۱۳۹۶ در مقابل شعبه ی ۴۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شود.

لطفا نامهای به زبان فارسی، انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه یا هر زبان دیگری که میدانید، بنویسید و از مقامات بخواهید؛

 آتنا دائمی را به عنوان زندانی عقیدتی که صرفا به خاطر فعالیتهای صلحآمیز با استفاده از حق آزادی بیان و حق آزادی اجتماع و گردهمایی از طریق فعالیتهای حقوق بشریاش زندانی است، فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند

 تا زمان آزادی، دسترسی آتنا دائمی به پزشک حرفهای واجد شرایط که بتواند مراقبتهای پزشکی را منطبق با اخلاق پزشکی شامل حفظ اطلاعات محرمانه، و کسب رضایت آگاهانه ارائه دهد، فراهم کنند.

 احکام انسیه و آتنا دائمی را که به دنبال یک محاکمه ی ناعادلانه صادر شده لغو کنند

 شکایت آتنا دائمی در خصوص شکنجه و دیگر بدرفتاریها از جمله بازداشت خشونت آمیز او در نوامبر ۲۰۱۶ در جریان دستگیریاش را مورد تحقیق قرار داده و اطمینان حاصل کنند که افراد مسئول در یک دادگاههای عادلانه پاسخگو شوند

لطفا درخواستها را تا قبل از ۱۳ تیر ۱۳۹۵ به آدرس های زیر ارسال نمایید؛
رونوشت به

رئیس جمهور؛ حسن روحانی
خیابان پاستور، میدان پاستور
تهران، ایران

دادستان عمومی تهران
عباس جعفری دولتآبادی
دادسرای عمومی و انقلاب تهران
نبش میدان ۱۵ خرداد، تهران، ایران

رئیس قوه قضاییه
آیتالله صادق لاریجانی
دفتر روابط عمومی، خیابان ولی عصر، خیابان
پاستور. پلاک ۴ ، تهران، ایران

از سوی دیگر در همین رابطه عفو بین الملل هفته‌ی گذشته یک کمپین جهانی دو ساله با عنوان «ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها» در دفاع از مدافعان حقوق بشر و در برابر موج حملات علیه این کنش‌گران در سراسر جهان راه اندازی کرد.

فعالان جامعه مدنی، وکلا، روزنامه‌نگاران و دیگر مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان با سطح بی سابقه‌ای از ارعاب و آزار و اذیت و خشونت روبرو هستند. عفو بین الملل با راه انداختن این کمپین خواستار پایان یافتن موج حملات علیه کسانی است که در مقابل بی عدالتی ایستاده‌اند.

ترکیبی از ابزارهای شنود جمعی، سو استفاده از قوانین کیفری و سرکوب تجمعات مسالمت‌آمیز مدافعان حقوق بشر را در معرض سطح بی‌سابقه‌ای از خطر قرار داده است.

عفو بین الملل هشدار داده است که در سال میلادی ۲۰۱۶:

· دست کم در ۲۲ کشور مردم به خاطر حضور در تجمعات مسالمت‌آمیز حقوق بشری کشته شدند.

· در ۶۳ کشور مدافعین حقوق بشر به طور سازمان یافته مورد تهمت ، افترا و تخریب قرار گرفتند.

· در ۶۸ کشور مدافعین حقوق بشر تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز خود بازداشت و زندانی شدند.

· در ۹۴ کشور مدافعین حقوق بشر مورد تهدید و حمله قرار گرفتند.

سلیل شتى دبیر کل عفو بین الملل: «علاوه بر آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، آنها که قدرت را در دست دارند دائما سعی دارند یک فضای بدبینی و خصمانه علیه مدافعین حقوق بشر ایجاد کنند و به گفتارهایی متوسل شوند که مدافعان حقوق بشر را به عنوان «تروریست» یا «عامل بیگانه» به تصویر می کشد.»

«سوال این است که آیا ما کنار خواهیم کشید و اجازه خواهیم داد که قدرت‌مندان به تلاش خود برای حذف مدافعان حقوق بشر – که در خط اول دفاع از یک جامعه‌ی آزاد قرار دارند – ادامه دهند یا بلند می شویم تا جلوی این بی عدالتی را بگیریم؟»

«بدون شجاعت مدافعین حقوق بشر، جهان ما کم‌تر عادلانه، منصفانه و برابر خواهد شد. بر همین اساس ما همه را فرا می خوانیم که در کنار مدافعان حقوق بشر بایستند و از شجاعت و شهامت آنها حمایت کنند.»

مدافع حقوق بشر ایرانی آتنا دائمی یکی از مدافعان حقوق بشری است که در کمپین جهانی عفو بین الملل مورد توجه قرار گرفته است. وضعیت سلامت او در پی ۴۷ روز اعتصاب غذا در زندان اوین بحرانی شده است. اطلاعات رسیده حاکی از آن است که او از تهوع مداوم، نوسانات فشار خون و درد شدید کلیه رنج میبرد و باید فورا در بیمارستانی خارج از زندان تحت مراقبت‌های پزشکی مناسب قرار بگیرد. با این حال مسئولان همچنان از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

آتنا دائمی اعتصاب غذایش را در تاریخ ۱۹ اردیبهشت در اعتراض به حکم خوهرانش هانیه و انسیه دائمی آغاز کرد. آن‌ها توسط دادگاه کیفری در تهران در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ به اتهام «توهین به ماموران هنگام انجام وظیفه» به سه ماه و یک روز زندان به صورت تعلیقی محکوم شدند.

اقدام فوری عفو بین الملل برای آتنا دائمی که به شبکه جهانی فعالان عفو بین الملل فرستاده است را اینجا بخوانید.

نوشته عفو بین الملل؛ وضعیت جسمانی آتنا دائمی بحرانی است / کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-205/feed/ 0
امرالله خالقیان، شهروند بهایی با تودیع وثیقه آزاد شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10827/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10827/#respond Thu, 25 May 2017 14:52:42 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122335 خبرگزاری هرانا – امرالله خالقیان امروز پس از ۱۵۷ روز بازداشت، با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان اطلاعات کرمان آزاد شد. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق . . .

نوشته امرالله خالقیان، شهروند بهایی با تودیع وثیقه آزاد شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – امرالله خالقیان امروز پس از ۱۵۷ روز بازداشت، با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان اطلاعات کرمان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۶، امرالله خالقیان پس از تحمل ۱۵۷ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمان با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

آقای خالقیان ابتدای ماه جاری به همراه سه شهروند بهایی دیگر به نامهای نیما رجب زاده، آرمان بندی و احسان الله امیری نیا در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر کرمان برای رسیدگی به اتهامات مطروحه به دادگاه رفته بود.

دادگاه مذکور تاکنون رایی در خصوص پرونده مطرحه این شهروندان بهایی صادر نکرده است.

امرالله خالقیان، شهروند بهایی اول دیماه سال گذشته در منزل مسکونی خود به همراه همسرش بازداشت شد، همسر نامبرده پس از ساعاتی آزاد شد با اینحال آقای خالقیان به بازداشتکاه اداره اطلاعات این شهر منتقل و تا امروز در این محل و در شرایط محدود به سر برد.

نوشته امرالله خالقیان، شهروند بهایی با تودیع وثیقه آزاد شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10827/feed/ 0
هفتصد روزنامه‌نگار در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران خواستار بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران شدند https://www.hra-news.org/letters/a-350/ https://www.hra-news.org/letters/a-350/#respond Thu, 25 May 2017 14:32:43 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=122322 خبرگزاری هرانا ـ ۷۰۰ روزنامه‌نگار در نامه‌ای خواستار عمل رئیس جمهور به وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و ثبت انجمن روزنامه‌نگاران تهران شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به . . .

نوشته هفتصد روزنامه‌نگار در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران خواستار بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ ۷۰۰ روزنامه‌نگار در نامه‌ای خواستار عمل رئیس جمهور به وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و ثبت انجمن روزنامه‌نگاران تهران شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، بیش از  ۷۰۰ خبرنگار و روزنامه نگار در نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم ایران ضمن تبریک اعتماد دوباره مردم به ایشان با یاد آوری یکی از وعده های او در دولت یازدهم پیگیر این مطالبه که همانا و همانا فک پلمب انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و رفع موانع ثبت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران است،شدند.

متن این نامه که امضا آن هنوز در حال افزایش است به شرح زیر می باشد:

جناب آقای دکترحسن روحانی

رئیس محترم و منتخب جمهوری

با سلام

کسب آرای چشمگیر مردم قدرشناس و وفادار ایران زمین در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط جنابعالی که با مشارکت و حمایت آحاد مردم و اقشار و طبقات مختلف اجتماعی از جمله اهالی قلم و روزنامه نگاران امکان پذیر شد، اگرچه به منزله افزایش مشروعیت و اقتدار رئیس دولت تلقی می شود اما از دیگر سوی، مسئولیت شما و دولت تحت مدیریتتان را نسبت به صاحبان اصلی کشور که همانا مردم و شهروندان ایرانی هستند، صدچندان می کند.

اگر در دوره اول دولت « تدبیر و امید» بسیاری از وعده های انتخاباتی و برنامه های اعلامی شما محقق و یا شرایط تحقق آنها فراهم نشد، اکنون به پشتوانه حماسه ای که مردم آفریدند، انتظار همگان این است که مطالبات بر زمین مانده مردم به خصوص در حیطه حقوق شهروندی و اقتصاد، در دومین و آخرین دوره دولتتان پاسخ داده شود.

در این میان اما هنوز مطالبات اهالی قلم و مطبوعات که همواره در انعکاس مشکلات و نیازهای مردم، شفاف سازی و آگاهی بخشی به آنان پیشگام بوده و شرایط و بسترهای حضورگسترده، فعال و آگاهانه آنها را در عرصه های انتخاباتی فراهم کرده اند، برآورده نشده است.

اگر به خاطر داشته باشید در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، در برابر دیدگان ده ها روزنامه نگار و نمایندگان رسانه ها، وعده دادید که «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران» به عنوان تنها تشکل مستقل و فراگیر مطبوعاتی درکشور، بازگشایی شده و موانع غیرقانونی که باعث تعلیق فعالیت های آن شده است مرتفع و ساختمان انجمن فک پلمب شود.

مسئولان مرتبط با دولت شما به این وعده روی خوش نشان نداده و بعضا اقداماتی در جهت ایجاد انجمن های موازی و دولت ساخته در بدنه دولت تدبیر و امید صورت گرفت که به دلیل عدم اقبال قاطبه روزنامه نگاران بی نتیجه ماند. حتی در غیاب انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و بدون مشورت با پیش کسوتان و صاحبنظران مطبوعاتی، لایحه ای تحت عنوان«لایحه نظام جامع رسانه» تهیه و تلاش شد فعالیت روزنامه نگاران وکارکنان رسانه ها، محدود و مقید به دخالت نهادهای دولتی شود

به همین منظور و از آنجایی که چنین عنوان می شد که بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اراده ای خارج از مجموعه دولت را می طلبد، جمعی از روزنامه نگاران پیش کسوت بر آن شدند که برای پر کردن بخشی از خلا موجود و تا زمان بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، انجمنی را تحت عنوان« انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» راه اندازی کنند تا شاید بتوانند حداقل قسمتی از مطالبات بر زمین مانده روزنامه نگاران استان تهران را پیگیری کنند. متاسفانه علی رغم برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیات مدیره و بازرسان که با رعایت تمامی موازین قانونی و با حضور بازرسان و ناظران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران صورت گرفت، اداره کل مذکور و وزارتخانه مربوطه از اقدام به ثبت قانونی این تشکل خودداری کرده و از ارائه هرگونه پاسخ حقوقی و قانونی در این رابطه خودداری می کنند.

اگر قرار باشد وزرا، مدیران یا کارشناسان یک اداره کل، دستور و وعده یک رئیس جمهور را معطل نگه دارند و حقوق شهروندان را نادیده بگیرند، اصل تمرکز گرایی و تفکیک قوا و اقتدار شخص رئیس جمهور مخدوش و در واقع به آرای میلیونی ملت اهانت شده است.

جناب آقای رئیس جمهور در این روزهای جشن و پایکوپی که ثمره مشارکت و وفاداری آحاد مردم است، وظیفه خود می دانیم ضمن تبریک به قهرمانان واقعی این انتخابات و جنابعالی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم ایران، به عنوان نمایندگان افکار عمومی، وعده های انتخاباتی شما را گوشزد کرده و از دولت دوازدهم که تداوم دولت تدبیر و امید است، بخواهیم که با ابرام بر قانون و استوار کردن نظم در دستگاه های اجرایی، زمینه تحقق وعده های شما را فراهم کند.

ابراهیم کریمی / ابوالحسن علی قارداشی / احسان رستمی پور / احسان قلمچی / احسان میرزا محمدی / احمد ابولفتحی / احمد خاندوزی / احمد شاهوند / احمد عسگری / احمد میرخدایی / احمد یاسر / اردلان بزرگ نیا / ارشاد خلیل اللهی / ارمغان زمان‌فشمی / اسفندیار سپهری نیا / اسماعیل آزادی / اسماعیل حق پرست / اعظم محبی / اعظم ویسمه / افسانه پناهی / افشین امیر‌شاهی / اقبال معتضدی / اقباله هیئتی / اکرم برنجی / اکرم‌السادات خدیو / الناز دیمان / الناز دیمان / الناز مردی / الناز نظیف / الهام اسماعیلی / الهام افخمی / الهام درفشی / الهام زهره‌وند / الهام علائی / الهام علی ابادیان / الهام محمودی / الهه ابراهیمی / الهه محمدی / الهه موسوی / امید محدث / امیر ابتهاج / امیر اسماعیل کاظمی / امیر حسین اشرفی / امیر راعی فرد / امیر راعی‌فرد / امیر رجبی / امیر عباس نخعی / امیر علی علامه زاده / امیر علیزاده / امیر کاردان راد / امیر هادیان / امیرحسین رسائل / امیرحسین مصلی / امیرعلی علامه زاده / امیرهادی انواری / امیرهادی تاج بخش / امین شول سیرجانی / امین عطائی / امین مویدی / امیر خان زاده / امیر موسی کاظمی / ایرج احمدی / ایمان بیک / ایمان پاکنهاد / ایمان شاه‌سمندی / ایمان مهدی زاده / آدیس عیسی قلیان / آذر خلیلی / آرزو عطایی / آرزو فرشید / آرش رضایی / آرش فرح زاد / آرمن ساروخانیان / آزاده اتحاد / آزاده ارشدی / آزاده باقری / آزاده تاج علی / آزاده حسینی / آزاده کاری / آزاده کشور دوست / آزاده محمدحسین / آزاده مختاری / آزیتا مطیعیان / آسیه اسحاقی / آمنه شیرافکن / آیدا تدین / آیدا عزیزی شکاری / آیدا مصباحی / آیسان تنها / آیه اسماعیلی / بابک غنایی / بابک وفایی / بدرالسادات مفیدی / بونا مهرپرور / بهاءالدین مرشدی / بهاران سواری / بهاره بیژنی / بهاره محبی / بهاره نوروزی / بهاره نوروزی / بهروز خلیلی / بهروز شجاعی / بهروز گرانپایه / بهناز صادق پور / بهناز میرمطهریان / بهنام اکبری / بهنام ساسانیان / بهنام صابر نعمتی / بهنام وحیدی / بیتا خداویسی / پانته آ واعظ نیا / پدرام پاشائیان / پدرام شهسواری / پدرام وقایع نگار / پدیده مظفری / پریچهر باقری / پریسا علی‌نیا / پریسا سلامی / پژمان موسوی / پگاه ملایی / پوریا سوری / پونه سادات ترابی / پویان صفربگلو / پیام پایمرد / تبسم نمازی / تهمینه انصاری / جلال اسکندری / جلال خوش چهره / جلیل اکبری‌صحت / جمال دیدگر / جواد حسینی نصر / جواد حیدریان / حاجی محمد احمدی / حامد توکلی / حامد جیرودی / حامد شایگان / حامد وفایی / حبیب علیزاده / حبیب موسوی‌بی‌بالانی / حبیب عابدى / حجت اله بیرامی / حسام گرشاسبی / حسن زاده بهرام / حسن قدیانی / حسن گوهر پور / حسن نظری / حسن همایون / حسین برکتی / حسین پاریاس / حسین دهقان / حسین عالیان / حسین فتح الهی / حسین کریم‌زاده / حسین نوری / حمید جعفری / حمید جعفری / حمیدرضا بازگشا / حمیدرضا قلخانی‌ / حمیدرضا قنبری / حمیده شیخ بگلو / خبات ساعدی / خسرو نقیبی / داود علیشاهی بروجنی / داود محمدى / داود نوروزبیگی / داوود حیدرخانی / داوود صفی خانی / درود فائقه انوار / دنا درفشی / راحله مهربان / رحیم سرکار / رسول صادقی / رضا بهزادیان / رضا جمیلی / رضا خانگاه / رضا دولت زاده / رضا ساکی / رضا صدیق / رضا میرزاده / رکسانا قهقرایی / روح ا… محمدی / روح اله جام سحر / روح اله حسین زاده / روزبه کریمی / روژین حسینی / رومینا تیموری / رویا خالقی / رویا کاکاوند / رها پوربخش / ریحانه تهرانی / ریحانه جاویدی / ریحانه حیدری / ریحانه قاسم‌رشیدی / ریحانه طباطبایی / زانیار دلیری / زهرا ابراهیمی / زهرا اسکندریان / زهرا تقی زاده / زهرا خوشحالی / زهرا صادقی / زهرا صفایی / زهرا صفدری / زهرا قلی‌پور / زهرا کریمی / زهرا واعظ / زهره حاجیان / زهره مجتهد زاده / زهفه غفاری‌پور / زیبا امیدی فر / زینب کلانتری / زینب نورانیان / زینب محبتی / زینب مرتضایی فرد / زینب همتی / ژیلا آهنگرزاده / سُمیرا زمانی / سارا برومند / سارا حامدی / سارا رنگیان / سارا غضنفری / سارا گلچین / سارا منصوری / سارا نعیمی / سارا نوری / سارنگ عبدالهی / ساره جعفرقلی / ساره گودرزی / سالار علیخواه / ساناز افتخار زاده / ساناز فرمند / ساناز نفیسی / ساهره طریفی / سبا حیدرخانى / سپیده شهرام / ستاره سمائی / سجاد تبریزی / سجاد خداکرمی / سجاد صداقت / سحر سعیدیان / سحر مرادی / سحر موسوی / سروش تقی آبادی / سروش فرهادیان / سعید برآبادی / سعید پناهی / سعید سعیدی / سعید شریعتی / سعید شمس / سعید عشوندی / سعید علیپور / سعید غلامیان / سعید فقیهی / سعید مالکی / سعید نظری / سعیده احسانی راد / سعیده سادات فهری / سعیده وحیدنیا / سلمان زند / سمانه جعفری / سمانه قهرمانی / سمانه نایینى / سمیرا افتخاری / سمیرا حسینی / سمیه تیاری / سمیه راهپیما / سمیه سهیلی ناطق / سمیه متقی / سمیه مسرور / سنا حیدریان / سنا شایان / سودابه رحمدل / سها راستاد / سهند عارف / سیامک رحمانی / سیامک قلی زاده / سید احمد واحدی / سید جلال الدین موسوی / سید حمید متقی / سید رضا قندیلی / سید فرجام کمانه / سید قاسم قاری / سید مبین میرعرب / سید محمد ال طاها / سید محمد حسین هاشمی / سید مسعود آریا دوست / سید مهرداد حسینی زیدابادی / سید میلاد اوصیاء / سیده زینب موسوی / سینا بختیاری / سینا چگینی / سیدعلی دوستی موسوى / سیدمجتبی جلال زاده / سینا رحیم پور / شادی مختاری / شادی مکی / شادی وطن پرست / شاهد حلاج نیشابوری / شاهین تهرانی / شاهین دانشفر / شایسته نعمتی‌نیا / شبنم شکوریان / شبنم قبادی نیا / شبنم مقدم / شعیب شاه‌زمانی / شقایق محبوبی / شهاب دارابیان / شهروز چرکچی / شهره امیری / شهره ماهی صفت / شهریار خدیو فرد / شهریار شمس مستوفی / شهلا منصوریه / شیرین جمشیدیان / شیرین سعیدی / شیرین عاشوری / شیما جهان بخش / شیما شهرابی / شیما عسکری / صابر شهباز علیزاده / صابر محمدی / صبا شادور / صدف فاطمی / صدیقه مرادی / صنم بیاناتی / صولت فروتن / ضحی زردکانلو / طاها اصغر خانی / طاهره کوپالی / عادل خلیلیان / عاطفه میرزا / عاطفه نامداری / عاطفه هاشمی / عباس صفایی فر / عباس مهدی زاده / عذرا فراهانی / عسل آذرپور / عسل عباسیان / عشرت مردی / علی ابراهیمی / علی اسدی خمامی / علی اصغر محمدی / علی اکبر سرباز شندی / علی اکبر علیان نژادی / علی اکبرزاده / علی الله سلیمی / علی آتش زر / علی پاکزاد / علی حاجی ناصری / علی دانشیان / علی ذهابی / علی رستگار / علی زادمهر / علی شاملو / علی شریف‌زاده / علی طجوزی / علی ظهوری راد / علی فخار / علی فلاحیان / علی کهن نسب / علی ماهر / علی مصلح‌حیدرزاده / علی ملیحی / علی مولوی / علی نعیمی / علی‌اصغر بدری / علی‌اکبر ابراهیمى / علی‌اکبر شیوخی / علیرضا ارشادی / علیرضا بهنام / علیرضا خامسیان / علیرضا طباطبایی / علیرضا فضل الله زاده / علیرضا کریمی / علیرضا محرمی / علیرضا مهدی‌زاده / علی کدخدازاده / علیرضا توکلی / غزاله ستاری / غزل اسبقی / غزل نهانی / غلام نبی براهویی / فاطمه اتراکی / فاطمه آرمنده / فاطمه جعفری / فاطمه حامدی خواه / فاطمه رنج اندیش / فاطمه روشن / فاطمه شیوری / فاطمه صمدزاده / فاطمه صمدزاده / فاطمه علی اصغر / فاطمه قاسمی / فاطمه قنائی / فاطمه گودرزی / فاطمه محبوبی / فاطمه منطق / فاطمه مهدوی / فاطمه نوری / فرانک ارتا / فرحناز ده حقی / فرحناز دهقی / فرخنده رفائی / فرزاد علی زاده / فرزاد نویدی / فرزام شیرزادی / فرزانه ابراهیم زاده / فرزانه امامی / فرزانه سعید بسطامی / فرزانه یحیی‌آبادی / فرزین سوادکوهی / فرشاد اعظمی / فرشته مرادی / فرشید اصفی / فرشید غضنفرپور / فروزان آصف نخعی / فروغ سجادی / فرهاد بهارفر / فرهاد بهارفر / فرهاد توکلی / فرهاد فخرآبادی / فرهاد کیانفرید / فریبا رحمانی / فریبا مدنی / فریبا نباتی / فرید قادری / فریده ذاکری / فریماه فلاحی / فرین حسین روحانیان / فرینوش اکبرزاده / فواد شمس / فهمیه ابراهیمی / فهیمه فیض آبادی / فیض الله پیری / کاثوم فتحی / کامران شیرزادی / کاوه فولادی‌نسب / کوثر کریمی / کورش کمالی نژاد / کیا طاهری / کیمیا خسروی منفرد / کتایون کیخسروى / گشتاسب فروزان / گلاویژ نادری / گل‌بو فیوضی / گیسو فغفوری / لاله پرچمی / لیدا ایاز / لیلا خاکسار / لیلا صمدی / لیلا مسعود نیا / لیلی خامنه / لیلی فرهادپور / مازیار فکری ارشاد / مائده امینی / مائده آقایی / متین قاسمی / مجتبی شیرخانی / مجتبی شیوری / مجتبی کاور / مجتبی محمودی / مجید پروکار / مجید فروغی / مجید فروغی / محبوبه کاری / محبوبه کباری / محدثه طالبی / محدثه واعظی پور / محسن احمدی / محسن دلیلی / محسن سلیمانی فاخر / محسن ظهورى / محسن فتاحی / محسن فرجی / محمد ابراهیمی / محمد ایلخان / محمد آزاد / محمد آسیابانی / محمد آوخ / محمد بروغنی / محمد بهرامی / محمد بیاتی / محمد پوراسماعیلی / محمد تقی نیام / محمد توکلی / محمد جعفری / محمد جواد روح / محمد حسن رزاقی / محمد حسن شلتوک کار / محمد حسین عصری / محمد حسین‌نژاد / محمد رضا عالیان / محمد رضا عیوضی / محمد رضا وحیدی / محمد رضایی / محمد طاهری / محمد علاف پور / محمد غلامی / محمد قراگزلو / محمد گلچین زاده / محمد مهدی بیگلری / محمد مهدی حسین نیا / محمد نوری فر / محمد نیشابوری / محمدجواد گلزار / محمدحسن رزاقی / محمدرضا جعفری / محمدرضا جنیدی / محمدرضا مقیسه / محمدرضا وکیلیان / محمدعلی رفیعی / محمدعلی روشن / محمدمهدی رحیمیان / محمدنبی سپاسدار / محمود افچنگی / محمود توکلی / محمود محرابی / محمود یزدانپناه فدایی / محیا ملک حسینی / محین هیئتیان / مرتضی توکلی / مرتضی توکلی / مرتضی رضایی / مرتضی سیمیاری / مرتضی عبداله زاده / مرتضی کاردر / مرتضی میثاق / مرجان زهرانی / مرجان طباطبایی / مرجان قندی / مرجان محمدی / مرجان یگانه پرست / مرضیه بابایی / مرضیه ثمره حسینی / مرضیه منگلی / مریم احمدی / مریم اسفندیاری / مریم بابایی / مریم بهنام راد / مریم رجب‌وندی / مریم رضازاده / مریم سادات گوشه / مریم شهبازی / مریم علیزاده منصوری / مریم قاسمی / مریم قناد / مریم کاویانی / مریم لطفی / مریم موسی پور / مریم میرحسینی / مریم نراقی / مریم نظری / مریم همتی / مریم یکرنگی / مریم اطیابى / مریم جعفری / مژگان زینلی پور / مسعود بربر / مسعود شاه حسینی / مسعود قدرت نما / مسعود هوشمند رضوی / مصطفی دهقان / مصطفی عبدالهی / مصطفی مکاری / معصومه حسینی / معصومه حسینی اقدم / معصومه حیدری پارسا / معصومه درویش پور / معصومه ستوده / معصومه کمال‌وند / ملیحه سادات حسینی / ملیحه سروری / منصور اولی / منصور براتی / منصوره هوشمند / منوچهر دین پرست / منیر سادات سید رضا / منیره شاه‌حسنی / منیژه زیرک / مونا روشندل / مهتاب اسفندیاری / مهتاب جودکی / مهتاب خسرو شاهی / مهتاب رحمتعلی / مهدی احمدی / مهدی افروزمنش / مهدی امیرپور / مهدی بابایی / مهدی بختی / مهدی حسنی / مهدی خاکی‌فیروز / مهدی روزبهانی / مهدی سرابی / مهدی سلطانی راد / مهدی سلطانی راد / مهدی صالحی / مهدی فقیه / مهدی فوقی / مهدی قانونی / مهدی ماهری / مهدی محمدی / مهدی مرتضویان / مهدی ملکی / مهدی مهرابی / مهدی نعیم محبوبی / مهدی وزیربانی / مهدی هاشملو / مهدیه سادات شاهمرادی / مهدیه معدن نژاد / مهدی طهورى / مهران فرید / مهران کرمی / مهرداد خدیر / مهرداد مهرنیا / مهرنوش زارعی‌هنزکی / مهرو ماهر / مهسا پاشازاده / مهسا پاکروان / مهسا رمضانی / مهسا فارسونی نژاد / مهسا منصوری / مهشاد کریمی / مهناز اسماعیلی / مهناز اعتدالی / مهناز شوقی / میترا سلیمانی / میترا شهبازی / میترا فردوسی / میترا ممسنی / میثم حیدری / میثم قهوه چیان / میرا قربانی فر / میلاد بهشتی / میلاد زارعی / میلاد شویکلو / میمنت گلشنی / مینا جعفری / مینا حیدری / مینا شهنی / مینا صفار / مینا نوعپرست / مینو بدیعی / نازنین حاتمی / نازنین ساداتیان / ناصر تبریزی / ناهید صباحی / ناهید صفری / ندا رستمی / ندا سهیلی / ندا فراهانی / ندا فضلی / نرگس جودکی / نسترن فراهانی / نسترن کیان نوش / نسرین تخیری / نسرین ظهیری / نسرین رضایی / نسیم اخگر / نسیم بنایی / نسیم سلطان‌بیگی / نسیم قراییان / نفیسه جعفرآبادی / نفیسه حقیقت جوان / نفیسه زارع کهن / نفیسه علوی / نفیسه قانیان / نفیسه مجیدی زاده / نقی آقالو / نگار باقری / نگار حسینخانی / نگار حسینی / نگار حسینی / نگار صادقی / نگین فروغی / نیکو تاجداری / نیلوفر منصوریان / نیما راد / نیما سیروس کبیری / نیما کاویانی / نیما نوربخش / نیوشا مزیدآبادی / وحید استرون / وحید تفریحی / وحید فرازان / وحید یگانه / هاجر مرادی / هادی آذری / هادی دهقانی / هادی عیار / هادى حیدرى / هانیه موحد / هدی رضایی / هدی کاظمی / هدی یساولی / هلیا سعیدی / هلیا عسگری / همت خواهی / هنگامه علیقلی / هوتن ابولفتحی / هومن بابک / یاسر مختاری / یاسمین مولانا / یاسین محمدی / یاسین نمکچیان / یسرا معاذی نژاد

نوشته هفتصد روزنامه‌نگار در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران خواستار بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-350/feed/ 0
بیانیه سازمان معلمان ایران: جان اسماعیل عبدی درخطر است https://www.hra-news.org/statements/a-204/ https://www.hra-news.org/statements/a-204/#respond Thu, 25 May 2017 13:57:37 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=122316 خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی، معلم و فعال صنفی دربند در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در کنار کاهش وزن و نوسان فشار خود . . .

نوشته بیانیه سازمان معلمان ایران: جان اسماعیل عبدی درخطر است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی، معلم و فعال صنفی دربند در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در کنار کاهش وزن و نوسان فشار خود با بی توجهی مسئولان نیز روبه روست، سازمان معلمان ایران از تشکلات صنفی که در حوزه حقوق معلمان در ایران فعالیت می کند با انتشار بیانیه ای مراتب نگرانی خود را از وضعیت این فعال صنفی محبوس اعلام کرده و خواهان اقدام لازم و عاجل مسئولان در این باره شده است.

متن کامل این بیانیه به نقل از سخن معلم در ادامه می‌آید:

طولانی شدن اعتصاب غذای اسماعیل عبدی دبیرکل سابق کانون صنفی معلمان ایران نه تنها موجب نگرانی خانواده ایشان و فرهنگیان شده است بلکه بخش بزرگی از جامعه ایران را هم نگران کرده است.

بیم تهدید جسمی و جانی این فعال صنفی که دوران حبس خود را می گذراند مساله ی کوچکی نیست که بی توجهی مسوولان قضایی و امنیتی را توجیه کند.

افکار عمومی و وجدان جامعه این پرسش را دارد که صرف نظر از کم و کیف پرونده قضایی و‌اتهامات ایشان چرا مسوولان ‌مربوطه هیچ واکنشی را نشان نمی دهند ؟چرا حداقل بخاطر فرزندان و همسر ایشان ورفع نگرانی خانواده عبدی قدمی بر نمی دارند؟

سازمان معلمان ایران بعنوان یک تشکل معلمی که همواره مسایل صنفی را از منظر منافع ملی پی می گیرد، این بی تفاوتی و بی توجهی مسوولان قضایی و امنیتی را مغایر منافع ملی و امنیت عمومی دانسته و ضمن هشدار نسبت به پیامدهای فردی و خانوادگی برای جناب آقای عبدی از پیامدی اجتماعی این بی توجهی ابراز نگرانی می نماید.
خانواده بزرگ آموزش وپرورش کشورخواستار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و اقدامات مناسب در این راستا است.

بی تردید پرسشگری هر شهروند و کنشگر مدنی یک حق است و پاسخگویی مسوولان یک وظیفه قانونی و مدنی است.

ما نیز همانند جامعه نگران فرهنگی، منتظر اقدام شایسته و پاسخ بایسته هستیم،جامعه ی نگران و وجدان آسیب دیده همچون تن پرالتهاب در پی واکنش است لذا تا دیر نشده است چاره ای باید اندیشید.

سازمان معلمان ایران

چهارم خرداد نود و شش

نوشته بیانیه سازمان معلمان ایران: جان اسماعیل عبدی درخطر است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-204/feed/ 0
لغو سخنرانی مدرس دانشگاه به دلیل عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ایلام https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10826/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10826/#respond Thu, 25 May 2017 13:23:44 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122312 خبرگزاری هرانا ـ با دستور رئیس اداره ارشاد شهرستان دره شهر، سخنرانی یک استاد دانشگاه به دلیل عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در ایلام لغو شد. به گزارش‌ . . .

نوشته لغو سخنرانی مدرس دانشگاه به دلیل عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ایلام اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ با دستور رئیس اداره ارشاد شهرستان دره شهر، سخنرانی یک استاد دانشگاه به دلیل عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در ایلام لغو شد.

به گزارش‌ خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز ۴ خرداد قرار بود از ساعت ۱۷ برنامه‌ای با عنوان “شب فرهنگ و موسیقی سیمره” در شهرستان دره شهر برگزار و طی آن با حضور و نکوداشت استاد علی اکبر شکارچی از بزرگان و چهرهای سرشناس موسیقی سنتی کشور و استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تقدیر شود.

بر همین اساس طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود علی ایار از پژوهشگران ایلامی در این نشست به ایراد سخنرانی تخصصی پیرامون فولکلور منطقه سیمره و توصیف فرهنگی موسیقی منطقه از منظره جامعه شناسی بپردازند که دیروز و امروز طی تماس تلفنی لغو سخنرانی به ایشان اعلام و دلیل لغو را عضویت ایشان در شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان و فعالیت در ستادهای حسن روحانی عنوان شده است. این در شرایطی است که سخنرانی‌های تخصصی و کلاس‌های درسی این مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاکنون با کوچکترین حاشیه‌ای همراه نبوده است.

علی ایار دانش آموخته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، از دانشجویان ممتاز دکتری دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه فرهنگیان، تاکنون چندین بار به عنوان پژوهگر برتر انتخاب شده و بیش از ۲۰ پروژه  تحقیقاتی در مورد مسایل اجتماعی، فرهنگی و توسعه ای استان انجام و بیش از ۱۰۰ مقاله در مجلات و سمینارهای بین المللی  و ملی از ایشان به چاپ رسیده و ده ها سخنرانی تخصصی برای سازمان های استانی و کشوری ایراد کرده و حتی در سیمای مرکز ایلام به عنوان کارشناس در برنامه های صدا و سیمای استان حضوری فعال داشته اند و  همچنین یکی از مقالات ایشان با عنوان دین و خودکشی در سال ۲۰۱۳ به عنوان یکی از بهترین مقاله های دین پژوهی جهان از جانب انتشارات بین المللی روتلج معرفی شده است.

نوشته لغو سخنرانی مدرس دانشگاه به دلیل عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ایلام اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10826/feed/ 0
من از محمد جهان آرا پرسیدم مادرش از حسن گفت ؛ روایت یک اعدام و چند دهه سانسور https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10825/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10825/#respond Thu, 25 May 2017 06:22:43 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122254 خبرگزاری هرانا – محمد جهان آرا، فرمانده پرآوازه فتح خرمشهر است که سالهاست همزمان با سالگرد آزادی خرمشهر نام او طنین انداز رسانه ها و تریبون های دولتی . . .

نوشته من از محمد جهان آرا پرسیدم مادرش از حسن گفت ؛ روایت یک اعدام و چند دهه سانسور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – محمد جهان آرا، فرمانده پرآوازه فتح خرمشهر است که سالهاست همزمان با سالگرد آزادی خرمشهر نام او طنین انداز رسانه ها و تریبون های دولتی می شود، در خلال این گفتن ها، آنچه از زندگی محمدجهان آرا تلاش می شود حذف شود، سرنوشت یکی از برادران اوست که به گروههای مخالف حکومت ایران پیوست و در قتل عام زندانیان سیاسی دهه شصت در حالی که حکم زندان داشت اعدام شد. محمد جهان آرا و یک برادر دیگر او از جان باختگان جنگ هستند، یکی از برادران او در زمان رژیم سابق اعدام شد و برادر دیگر آنان منتقد جمهوری اسلامی بود و در دهه شصت اعدام شده. ژیلا بنی یعقوب، به همین مناسبت روایت خواندنی خود از گفتگو با خانواده جهان آرا و سرنوشت آنان را منتشر کرده است که در ادامه می آید.

گفتگو با خانواده جهان آرا را به روایت ژیلا بنی یعقوب که در وب سایت این روزنامه نگار منتشر شده است عینا در ادامه بخوانید:

خیلی جوان بودم. خرداد ۷۶ را تازه پشت سر گذاشته بودیم. سردبیری همشهری گفت با خانواده شهدا مصاحبه کنم، به مناسبت بزرگداشت هفته جنگ. خیلی زود خانواده محمد جهان‌آرا را انتخاب کردم، فرمانده شهید سپاه خرمشهر همیشه برایم جذابیت داشت، نمی‌دانم چرا؟ شاید به خاطر آهنگ ممد نبودی.

خانه بی آلایش و بسیار ساده شان حوالی میدان گرگان بود. آن روز هم مادر محمد به پرسش‌ها پاسخ می‌داد بود هم خاله‌اش که او هم در زمان شاه مثل محمد زندانی سیاسی بود، خاله محمد بیشتر از مبارزات محمد و برادرش در زمان شاه می‌گفت و مادرش از روزهای بعد از انقلاب.

می‌دانستم سه شهید دارند. محمد که فرمانده سپاه خرمشهر بود، علی که در زندان شاه و زیرشکنجه ساواک شهید شده بود، محسن که در خرمشهر اسیر و مفقودالاثر بود. به دیوار روبرو که نگاه کردم نه عکس سه نفر که عکس چهار نفر را دیدم. مادرش تا دید به عکس‌ها نگاه می‌کنم، آهی بلند کشید و گفت: «آن‌یکی حسن است، دانشجوی پزشکی بود. سال شصت در تظاهرات سازمان بازداشت شد، همان روز که بازداشت شد محمد آمد خانه و به من گفت توی یک ساک برایش لباس و وسایل ضروری بگذارم. گفت که نگران نباش مادر. ما همه می‌دانیم حسن هیچ کاری نکرده جز خواندن روزنامه و شرکت در چند تظاهرات. زود آزاد می‌شود.»

مادر جهان آراها تند و تند از حسن می‌گفت، از حسن که تابستان ۶۷ اعدام شد. من از محمد و بقیه پسرهای شهیدش می‌پرسیدم و او از حسن می‌گفت. انگار دلش می‌خواست بیشتر از پسری حرف بزند که حرف زدن از او ممنوع بود: «همه بچه هام خوب بودند اما حسن از همه خوب‌تر و باتقواتر بود.» با خودم گفتم شاید این ممنوع بودن نامش او را در چشم مادر این‌همه عزیزتر کرده»

به عکس ها نگاه کرد و گفت: «هر بار از بنیاد شهید می‌آیند و می‌گویند عکس حسن را بردارید. بنیاد شهید زیاد مهمان ایرانی و خارجی به خانه ما می‌آورد. به مهمانان می‌گویند این‌ها خانواده سه شهید هستند. به ما می‌گویند اگر عکس حسن هم باشد درباره او چه می‌خواهید بگویید؟»

بارها اشک توی چشمانش جمع شد. گفت: «حتی نمی‌گذارند عکس پسرم را به دیوار بزنیم، برای من هر چهارتا پسرم هستند، چرا عکس یکی را بردارم؟»

دلش پر از حرف‌های ناگفته بود، پر از غصه: «ناراحتی‌ام بیشتر از این است که اگر می‌خواستند پسرم را اعدام کنند چرا نزدیک هفت سال در زندان نگهش داشتند، زندانِ خیلی سختی بود، می‌گفت توی سرمای زمستان باید با آب سرد حمام می‌کردند، می‌گفت که…»

بغض داشت و حرف می‌زد: «من می‌دانم پسرم بی‌گناه بود، محمد هم می‌دانست. همش می‌گفت مادر غصه نخور. حسن بی‌گناه است، روزنامه خواندن که جرم نیست.»محمد شهید شد و ندید برادرش که بی‌گناه بود و هشت سال (دوازده سال؟)حکم زندان داشت بعد از هفت سال اعدام شد.»

مادر جهان‌آرا تند و تند حرف می‌زد، از پسرهایش، از شهیدانش. بیشتر از همه از حسن.

می‌گفتم: مادر، اجازه نمی‌دهند این حرف‌های شمارا چاپ کنم. می‌گفت برای خودت می‌گویم. نمی‌توانی بنویسی اما می‌توانی برای چند نفر تعریف کنی.

پدر کمی حرف‌های همسرش را گوش داد و بی‌هیچ حرفی بلند شد و رفت. انگار مغازه کوچکی داشت همان اطراف و زندگی‌شان از همان می‌گذشت. زندگی‌شان بیش‌ازحد ساده بود. سهمشان از زندگی و انقلاب از دست دادن چهار پسر بود که جز محمد کسی از سه نفر دیگر حرفی نمی‌زد.

سکوت پدر بدجور سنگین بود. انگار دلش نمی‌خواست دراین‌باره حرفی بزند، شاید حتی نمی‌خواست حرف‌های همسرش را بشنود که بلند شد و رفت.

پدر جهان آراها که رفت، مادر گفت: «پدرشان برای نجات حسن همه‌جا رفت. پیش هرکس که دستش رسید، بهشان می‌گفت سه پسرم در راه انقلاب شهید شدند، شما این‌یکی را به ما ببخشید. اما هیچ‌کس قبول نکرد، هیچ‌کس. کاش پسرم را همان اول اعدام می‌کردند که رنج هفت سال زندان را نمی‌کشید. مگر پسرم به زندان محکوم نبود چرا کشتندش؟»

بعدها در خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خواندم پدر جهان آراها نزد او نیز رفته بود. هاشمی نوشته بود نتوانستم برایش کاری کنم

مادر محمد حرف می‌زد و من یادداشت برمی‌داشتم، یادداشت‌هایی که می‌دانستم جایی در همشهری و هیچ روزنامه دیگری ندارد. اما یادداشت‌ها را نگه داشتم، به مادران جهان‌آرا قول داده بودم برای دیگران تعریف کنم.

پی نویس:مصاحبه ام با مادرشهید محمد جهان آرا همان روزها در روزنامه همشهری چاپ شد، البته بدون گفته هایش در باره حسن.

سید محمد علی جهان‌آرا معروف به محمّد جهان‌آرا (۹ شهریور ۱۳۳۳ خرمشهر – ۷ مهر ۱۳۶۰) یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود که در زمان این جنگ بر اثر سانحهٔ هوایی کشته شد. به پاس خدمت‌گذاری وی در دفاع از خاک خوزستان، بعد از سال ۱۳۷۰، به او درجه سرلشگری اعطا گردید.

محسن جهان آرا برادر بزرگ‌تر وی در تهاجم نیروهای صدام حسین به خرمشهر به اسارت گرفته شد و هرگز اثری از وی پیدا نشد. علی جهان آرا برادر دیگر وی در سال ۵۶ دستگیر و در زندان به قتل رسید. حسن جهان آرا برادر کوچکتر وی سال ۱۳۶۰ به اتهام ارتباط با مجاهدین خلق به هفت یا پانزده سال زندان محکوم و در سال ۶۷ اعدام شد.

نوشته من از محمد جهان آرا پرسیدم مادرش از حسن گفت ؛ روایت یک اعدام و چند دهه سانسور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10825/feed/ 0
دو اعدام در مشهد؛ مراسم قسامه به اعدام یک زندانی منتهی شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10824/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10824/#respond Wed, 24 May 2017 21:27:02 +0000 https://www.hra-news.org/?p=122301 خبرگزاری هرانا ـ زندانی ۴۲ ساله به اتهام ارتکاب قتلی در ۱۷ سال پیش در مشهد اعدام شد. در حالی که ادله کافی برای اثبات انتساب قتل به . . .

نوشته دو اعدام در مشهد؛ مراسم قسامه به اعدام یک زندانی منتهی شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ زندانی ۴۲ ساله به اتهام ارتکاب قتلی در ۱۷ سال پیش در مشهد اعدام شد. در حالی که ادله کافی برای اثبات انتساب قتل به این زندانی وجود نداشت و پرونده در یک بن بست حقوقی مانده بود، مراسم قسامه برگزار شد و ۵۰ از بستگان مقتول قسم یادکردند که به باور آنان قاتل همان متهم است و بدین گونه زندانی حکم اعدام را دریافت و سپیده دم سه شنبه اعدام شد. پیش از این در پرونده ای مشابه علیرغم مراسم قسامه بعد از ۱۳ سال بیگناهی متهم محکوم به اعدام مشخص شد. همزمان با این زندانی فرد دیگری از اهالی سبزوار نیز به جرم قتل در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان، مرد ۴۲ ساله ای که ۱۷ سال قبل پیرمردی را با شلیک گلوله در مشهد به قتل رسانده بود، سپیده دم سه شنبه گذشته در زندان مرکزی مشهد پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

ماجرای این جنایت هولناک ساعت ۲۲ و ۵۰ دقیقه روز هفتم آذر سال ۱۳۷۹ در بولوار هفت تیر مشهد هنگامی رخ داد که پیرمرد ۷۳ ساله پس از خرید مواد غذایی در بازگشت به منزلش، خودرواش را مقابل پارکینگ پارک کرد و به قصد بازکردن در پارکینگ از خودرو پیاده شد. به محض این که پیرمرد از داخل خودرو بیرون آمد، ناگهان صدای وحشتناک شلیک ۲ گلوله سکوت شب را شکست و گلوله ها به پیرمرد اصابت کرد. همسایگان و خانواده پیرمرد با شنیدن صدای گلوله، هراسان از منزل بیرون آمدند و با پیکر نیمه جان وی مواجه شدند. آنان درحالی که وحشت زده به صحنه جنایتی می نگریستند که مهاجم ناشناس رقم زده بود، بلافاصله با مراکز امدادی و پلیس تماس گرفتند. دقایقی بعد ماموران اورژانس در محل حضور یافتند و پیرمرد را به مرکز درمانی رساندند اما وی بر اثر شدت خونریزی و عوارض ناشی از اصابت گلوله، قبل از رسیدن به بیمارستان جان سپرد و بدین ترتیب پرونده جنایی مقابل قاضی کشیک ویژه قتل عمد گشوده شد.

سرهنگ قلی پور (فرمانده وقت کلانتری آب و برق) دستور حفظ صحنه جنایت را صادر کرد و این گونه تحقیقات درباره قتل هولناک پیرمرد آغاز شد.

دختر جوان مقتول در بازجویی گفت: “شنیدم که فردی پدرم را صدا زد و بلافاصله پس از آن صدای گلوله در فضا پیچید”.

در پی وقوع این جنایت، تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی برای شناسایی و دستگیری عامل جنایت مسلحانه وارد مرحله جدیدی شد تا این که جوانی به نام «ح- ن» به اتهام ارتکاب قتل دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت و مواردی را در جلسات محاکمه مطرح کرد که قضات دادگاه ارتکاب قتل توسط وی را از موارد لوث تشخیص دادند و بدین ترتیب چندین بار پرونده این جنایت مسلحانه مورد رسیدگی های دقیق در دستگاه قضایی قرار گرفت تا این که مقرر شد مراسم قسّامه در ارتباط با این پرونده جنایی انجام شود.

بنابراین گزارش، در نهایت با سوگند ۵۰ تن از بستگان مقتول، دادگاه رای به قصاص نفس داد تا این که رای صادره در دیوان عالی کشور نیز تایید شد و پرونده در مرحله اجرای حکم قرار گرفت.

با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم قصاص نفس، سپیده دم روز سه شنبه گذشته متهم این پرونده که اکنون ۴۲ ساله شده بود، با نظارت قضات اجرای احکام دادسرای مشهد و پس از گذشت حدود ۱۷ سال از ماجرای جنایت پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

قصاص عامل قتل در نزاع 

سپیده دم روز دوشنبه گذشته نیز حکم قصاص نفس جوان ۳۴ ساله ای که در سال ۱۳۸۸ و طی یک نزاع، جوان ۲۸ ساله ای را به ضرب چاقو کشته بود، در زندان مرکزی مشهد اجرا شد.

این نزاع خیابانی سال ۱۳۸۸ در یکی از چهارراه های شهرستان سبزوار درحالی رخ داد که فردی به نام «م- الف» در درگیری با سرنشینان یک دستگاه پژو به شدت مجروح شد و براثر عوارض ناشی از اصابت چاقو جان سپرد.

«الف- خ» که متهم بود ضربه چاقو را به قفسه سینه «م- الف» وارد کرده است از صحنه قتل درحالی متواری شد که ۲ تن دیگر از عوامل شرکت کننده در نزاع مذکور، توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند اما ضارب نیز پس از گذشت ۴ سال از ماجرای قتل و در سال ۹۲ به چنگ قانون افتاد و در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پای میز محاکمه ایستاد.

قضات دادگاه پس از بررسی محتویات پرونده و برگزاری چندین جلسه محاکمه که با حضور وکیل مدافع متهم انجام شد،

جرم وی را محرز دانستند و او را به قصاص محکوم کردند اما رای صادره با اعتراض متهم و وکیل وی روبه رو و این پرونده جنایی برای بررسی های دقیق تر به شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

در عین حال مقامات قضایی در دیوان عالی کشور نیز پس از بررسی دقیق پرونده، رای صادره از سوی دادگاه را تایید کردند و بدین ترتیب عامل این قتل سپیده دم روز دوشنبه گذشته در حضور مقامات قضایی اجرای احکام دادسرای مشهد به دار آویخته شد.

نوشته دو اعدام در مشهد؛ مراسم قسامه به اعدام یک زندانی منتهی شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10824/feed/ 0