خبرگزاری هرانا https://www.hra-news.org ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران Wed, 22 Feb 2017 12:04:34 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.2 احمد منتظری بازداشت شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9879/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9879/#respond Wed, 22 Feb 2017 12:04:34 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115089 خبرگزاری هرانا ـ احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، پس از اینکه «بدون هیچ گونه احضاریه رسمی» به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد، با تماس با خانواده اش . . .

نوشته احمد منتظری بازداشت شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، پس از اینکه «بدون هیچ گونه احضاریه رسمی» به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد، با تماس با خانواده اش از بازداشت خود خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، سایت آقای منتظری در بیانیه‌ای در همین مورد نوشته است صبح امروز (۲۲ فوریه/ ۴ اسفند) آقای منتظری “بدون هیچ گونه احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شده است.”

براساس همین اطلاعیه آقای منتظری ساعاتی پس از این احضاریه گفته است که در زندان است.

سایت آقای منتظری دلیل این احضار و سپس بازداشت را در رابطه با “انتشار فایل صوتی مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با هیأتی که عهده‌دار اعدامهای تابستان ۱۳۶٧ بودند” خوانده است.

آقای منتظری در اوایل آذر سال جاری خورشیدی (۲۷ نوامبر ۲۰۱۶) به دلیل انتشار یک فایل صوتی از پدرش، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، انتشار اسناد سری و تبلیغ علیه نظام به ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس محکوم شد.

پیشتر گزارش شده بود که براساس حکم دادگاه ویژه روحانیت “شش سال از زمان این حبس اجرا خواهد شد.”

اواسط تابستان سال جاری خورشیدی، سایت رسمی آیت‌الله منتظری فایلی صوتی را از جلسه او با حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی منتشر کردند که در آن شنیده می‌شود آقای منتظری اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را “بزرگترین جنایت” در تاریخ جمهوری اسلامی می‌خواند و خطاب به حاضران می‌گوید که در آینده از آنها به عنوان “جنایتکار” نام برده می‌شود.

چند روز بعد از انتشار این فایل صوتی احمد منتظری به دلیل انتشار آن به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد و در نهایت پس از پنج جلسه بازجویی به اقدام علیه امنیت ملی متهم شد؛ اما گفت که این اتهام را قبول ندارد.

سایت احمد منتشری در بیانیه امروز (چهارشنبه ۲۲ فوریه/۴ اسفند) خود از دادگاه ویژه روحانیت انتقاد کرده و نوشته است که این “دادگاه فراقانونی” است و افزوده که دادگاه ویژه روحانیت “به ابزاری در دست مقامات برای انجام خواسته‌های آنها بدل شده است، و اساس تاسیس آن برای مطامع سیاسی باب طبع قدرتمداران بوده است، به هیچ وجه صلاحیت قضاوت و دخالت در اموری را که خود متصدیان آن از متهمان این قضایا می باشند ندارد.”

نوشته احمد منتظری بازداشت شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9879/feed/ 0
خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یک درصد جمعیت بسیار جدی است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9878/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9878/#respond Wed, 22 Feb 2017 12:04:21 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115080 خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت که شیوع عفونت ویروس ایدز در جمعیت عمومی کشور هنوز زیر یک درصد است اما با رواج و افزایش مصرف روانگردان‌ها و . . .

نوشته خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یک درصد جمعیت بسیار جدی است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت که شیوع عفونت ویروس ایدز در جمعیت عمومی کشور هنوز زیر یک درصد است اما با رواج و افزایش مصرف روانگردان‌ها و گسترش انتقال جنسی، خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یک درصد جمعیت بسیار جدی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مینو محرز روز چهار‌شنبه افزود: “از نظر اپیدمی بیماری‌ها از جمله ایدز سه فاز داریم. یکی فاز LOW یا شیوع کم، دوم مرحله شیوع متمرکز بالای ۵ درصد در یک گروه خاص و سوم شیوع بالای یک درصد در جمعیت عمومی است”.

وی گفت: “در مورد عفونت HIV/ایدز از مرحله شیوع کم عبور کرده و اکنون به مرحله متمرکز بالای ۵درصد در گروه دارای رفتارهای پر خطر هستیم. در جمعیت کل هنوز شیوع ابتلا به این ویروس زیر یک درصد است ولی اگر وضعیت انتقال جنسی ایدز همین طور پیش برود و الگوی ابتلای جنسی ایدز گسترش پیدا کند ممکن است در آ‌ینده نزدیک به مرحله سوم که مرحله شیوع بالای یک درصد در جمعیت عمومی است برسیم و این خطر بزرگی است”.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: “متاسفانه انتقال ویروس ایدز به سمت انتقال جنسی رفته است. مسئله مهم این است که جوانان نسبت به این موضوع آگاهی کافی ندارند، آموزش و پرورش، رسانه‌ها و خانواده‌ها آموزش چندانی درباره روش انتقال جنسی ایدز به جوانان نمی دهند و به طور طبیعی وقتی آموزش نباشد خیلی زود جوانان به سمت آسیب‌های اجتماعی و بی‌بند و باری‌ها می‌روند”.

محرز هشدار داد: “اخیرا مصرف مواد روانگردان هم به این معضل اضافه شده و خیلی مشکل‌ساز شده است. واقعیت این است که افزایش مصرف مواد روانگردان به طور جدی عامل افزایش انتقال ویروس ایدز خواهد بود”.

این فوق تخصص بیماری های عفونی درباره راهکار کنترل ایدز توضیح داد: “راه اول ترویج خویشتنداری تا قبل از ازدواج است، دوم این است اگر افرادی نمی‌توانند خویشتندار باشند، حداقل نسبت به شریک جنسی خود وفادار باشند و سوم این است که اگر هیچکدام از این مراحل انجام نشد، حداقل وسیله پیشگیری از انتقال ویروس در اختیار جوانان باشد”.

محرز اضافه کرد: “باید آموزش و پرورش، والدین و رسانه ها به خصوص تلویزیون در این مورد به صورت مداوم به جوانان آموزش بدهند، به خصوص اینکه سن ازدواج در جامعه بالا رفته و میزان ازدواج پایین آمده است. این واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و نمی توانیم آن را انکار کنیم”.

وی گفت: “باید برای پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از طریق تماس جنسی برنامه داشته باشیم، به خصوص اینکه استفاده از مواد روانگردان باعث افزایش خطر انتقال ایدز از طریق روابط جنسی می‌شود و هنوز بسیاری از جوانان در مورد این خطر بزرگ اطلاعات کافی ندارند”.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، حدود ۳۳ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز تاکنون در کشور شناسایی شده است اما برآورد وزارت بهداشت این است که بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در کشور به این ویروس مبتلا هستند و بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده‌اند.

نوشته خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یک درصد جمعیت بسیار جدی است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9878/feed/ 0
استان تهران؛ مراجعه بیش از ۸۴ هزار نفر به پزشکی قانونی به دلیل صدمات ناشی از نزاع https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9877/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9877/#respond Wed, 22 Feb 2017 11:36:19 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115074 خبرگزاری هرانا ـ معاون پزشکی و آزمایشگاهی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران گفت که از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال ۸۴ هزار و ۹۱۵ تن به دلیل . . .

نوشته استان تهران؛ مراجعه بیش از ۸۴ هزار نفر به پزشکی قانونی به دلیل صدمات ناشی از نزاع اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ معاون پزشکی و آزمایشگاهی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران گفت که از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال ۸۴ هزار و ۹۱۵ تن به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی این استان مراجعه کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سیدشهرام موسوی افزود: “مراجعه این شمار آسیب دیده به دلیل نزاع در ۱۰ ماهه امسال به مراکز پزشکی قانونی استان تهران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۳۹۴)که با شمار مراجعه کنندگان ۸۴هزارو ۹۵۹ تن،یک دهم (۰،۱)درصد کاهش یافته است”.

وی خاطر نشان کرد: “از کل مراجعان به دلیل آسیب های ناشی از نزاع تا پایان دی امسال ۵۵هزار و ۴۹۰تن مرد و ۲۹هزار و ۴۲۵ تن بوده اند”.

موسوی افزود: “در دی امسال نیز شمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی با ۲،۸درصد کاهش نسبت به دی ماه سال گذشته به ۷هزار و ۳۶۳تن رسیده است”.

پیش ازاین سازمان پزشکی قانونی ازمراجعه ۴۰۱ هزار و ۳۳۵ مصدوم نزاع از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه سالجاری به مراکز پزشکی قانونی در کشور خبر داده بود.

در این گزارش، پزشکی قانونی به مراجعه کنندگان نزاع توصیه کرده است که ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.

همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی، ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

نوشته استان تهران؛ مراجعه بیش از ۸۴ هزار نفر به پزشکی قانونی به دلیل صدمات ناشی از نزاع اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9877/feed/ 0
پساب‌های آلوده به فلزات سنگین در سبد غذایی مردم جنوب https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9876/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9876/#respond Wed, 22 Feb 2017 10:39:09 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115071 خبرگزاری هرانا ـ پساب‌های ۲۲ واحد پــتروشیمی ماهشهر سال‌هاست که بی‌هیچ مانعی روانه دریا می‌شود، مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با نامناسب خواندن وضعیت زیست‌محیطی منطقه اقتصادی پتروشیمی . . .

نوشته پساب‌های آلوده به فلزات سنگین در سبد غذایی مردم جنوب اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ پساب‌های ۲۲ واحد پــتروشیمی ماهشهر سال‌هاست که بی‌هیچ مانعی روانه دریا می‌شود، مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با نامناسب خواندن وضعیت زیست‌محیطی منطقه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر گفت که هم‌اکنون ۲۲ واحد پتروشیمی در این منطقه مستقر است و روزانه، ۱۵۶هزار مترمکعب پساب ناشی از این مجموعه بزرگ پتروشیمی از طریق ۱۴خروجی وارد دریا می‌شود. طبق آمارهای منتشر شده از سوی بیمارستان ماهشهر که چند سال پیش رسانه‌ای شد نشان داد پساب‌های آلوده باعث بیماری‌ها و ناهنجاری‌های مختلف ازجمله تولد کودکان ناقص الخلقه می‌شود، باوجود این، روند رهاسازی پساب‌های آلوده به دریا همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، ضیاء الدین الماسی با اشاره به اینکه منطقه ماهشهر به‌دلیل وجود خورها ارزش اکولوژیکی بالایی دارد، افزود: “خوریات به لحاظ آلودگی نفتی و هیدرو‌کربن‌های آروماتیک و فلزات سنگین وضعیت خوبی ندارد و این وضعیت نامناسب می‌تواند در چرخه غذایی تأثیر بگذارد ضمن آنکه دپوی گوگرد در منطقه باعث افت کیفیت محیط‌زیست دریا شده است”.

آنطور که الماسی می‌گوید نتایج مطالعات آزمایشگاه‌های بین‌المللی میزان فلزات سنگین خصوصاً غلظت جیوه در منطقه ماهشهراز نرم جهانی بالاتر است.

همزمان با این گفته‌ها، دکتر محمدرضا فاطمی، استاد بیولوژی دریا حجم آلاینده‌های پساب‌های پتروشیمی را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: “بیشترین مشکل این پساب‌ها وجود فلزات سنگین و مواد نفتی (هیدورکربن ها) است که جزو مشتقات پتروشیمی است”.

دراین میان، جیوه خطرناک‌ترین عنصری است که همراه با مواد نفتی به دریا ریخته می‌شود و سال‌هاست که کل منطقه تحت‌تأثیر این آلاینده‌ها قرار گرفته ازجمله خور احمدی و خورموسی متاثر ازهمین آلاینده‌ها به‌شدت آلوده هستند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: “آلاینده‌هایی که به خوریات ازجمله خور موسی راه می‌یابند آبزیان این منطقه را آلوده کرده‌اند و از آنجایی که خور موسی شبکه گسترده‌ای متشکل از کانال‌های متعدد آبی است این آلاینده‌ها از این طریق به قسمت شمالی خور موسی هم سرایت کرده و هم رسوبات را آلوده می‌کند و هم آب را”.

خطر نابودی ماهیان

فاطمی می‌گوید که آمارهای منتشر شده از سوی بیمارستان ماهشهر که چند سال پیش رسانه‌ای شد نشان داد پساب‌های آلوده باعث بیماری‌ها و ناهنجاری‌های مختلف ازجمله تولد کودکان ناقص الخلقه می‌شود، باوجود این، روند رهاسازی پساب‌های آلوده به دریا همچنان ادامه دارد. برخی شواهد حاکی از آن است که بعضی پساب‌ها هنگام شب و یکباره در دریا رها می‌شود این درحالی است که این شیوه بسیار خطرناک است و مرگ گسترده آبزیان را به‌دنبال دارد و باعث انحطاط و نابودی کامل اکوسیستم‌های دریایی و از بین رفتن ذخایر ارزشمند آبزی می‌شود.

حالا ضیاءالدین الماسی، مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه قریب به اتفاق واحدهای مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر سیستم مدیریت محیط‌زیست منطبق بر استانداردهای ایزو۱۴۰۰۱ در سازمان خود مستقر کرده‌اند، می‌گوید: “رعایت الزامات این استاندارد‌ها می‌تواند راه را برای بهبود کیفیت محیط‌زیست منطقه هموار کند”. وی با تأکید بر اینکه ابزار سازمان محیط‌زیست برای بهبود کیفیت سواحل، تدوین و اجرای طرح مدیریت محیط‌زیست در صنایع پتروشیمی است، تأکید کرد: “هدف از تدوین و اجرای طرح مدیریت محیط‌زیست در صنایع پتروشیمی به حداقل رساندن آسیب‌های محیط‌زیستی ناشی از فرایندهای پتروشیمی است”.

جیوه همچنان قربانی می‌گیرد

دکتر فاطمی، استاد اکوبیولوژی دریا با اشاره به اینکه آلاینده‌ها بیشترین تأثیر را در رسوبات برجای می‌گذارند، افزود:بیشترین حجم آلاینده‌ها در رسوبات ریزدانه به دام می‌افتند و ازآنجا که ماهیان کف زی غذایشان را از بستر می‌گیرند این آلاینده‌ها از این طریق وارد سبد غذایی مردم می‌شود و سلامت آنان را با خطر جدی مواجه می‌کند. به همین دلیل است که در بازار ماهی فروشان آبادان و اهواز ماهی‌شوریده خورموسی را ماهی هندیجان معرفی می‌کنند تا بتوانند آن را بفروشند.

نوشته پساب‌های آلوده به فلزات سنگین در سبد غذایی مردم جنوب اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9876/feed/ 0
عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کرد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9875/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9875/#respond Wed, 22 Feb 2017 09:58:16 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115067 خبرگزاری هرانا ـ سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه، در گزارش سالانه خود، از وضعیت حقوق بشر در برخی کشورها از جمله ایران انتقاد کرده است. به گزارش خبرگزاری هرانا . . .

نوشته عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کرد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه، در گزارش سالانه خود، از وضعیت حقوق بشر در برخی کشورها از جمله ایران انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، شمار اعدام‌ها و اعدام مجرمان نوجوان درایران در صدر انتقادها قرار دارد.

در این گزارش، مقام‌های ایران به سرکوب آزادی بیان، نقض حق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی، مذهبی متهم شده‌اند.

بازداشت روزنامه‌نگاران، هنرمندان و فعالان سیاسی و مدنی،‌ فعالان حقوق زنان، روند دادرسی‌ها، شرایط زندان‌ها، شکنجه و مجازات‌های بدنی از دیگر مواردی است که این نهاد مدافع حقوق بشر از آنها انتقاد کرده است.

عفو بین‌الملل در گزارش خود به بررسی وضعیت حقوق بشر در ۱۵۹ کشور جهان پرداخته و اعلام کرده است روندی که سیاستمداران در پیش گرفته‌اند به افزایش «نفرت‌پراکنی و تفرقه‌گرایی» در جهان منجر می‌شود.

نوشته عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کرد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9875/feed/ 0
صدور یک حکم اعدام در تهران https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9874/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9874/#respond Wed, 22 Feb 2017 09:36:03 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115062 خبرگزاری هرانا ـ یک مرد با اتهام «تجاوز جنسی» در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی بابایی و قاضی تولیت – مستشار دادگاه- به اعدام . . .

نوشته صدور یک حکم اعدام در تهران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک مرد با اتهام «تجاوز جنسی» در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی بابایی و قاضی تولیت – مستشار دادگاه- به اعدام محکوم شد.

به‌گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز دهم تیر سال ۹۳ زن جوانی با مراجعه به پلیس اعلام کرد خواهرش «سعیده» -۴۴ ساله- شب گذشته توسط مستخدم خانه‌شان به‌نام «فریدون» مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

به‌دنبال طرح این شکایت، بلافاصله دختر جوان به پزشکی قانونی انتقال یافت و با تأیید آزار جنسی، «فریدون» – ۴۵ ساله- دستگیر شد.

در جلسه دیروز، متهم «ضمن اعتراف و بیان آخرین دفاعیاتش» به اعدام محکوم شد.

نوشته صدور یک حکم اعدام در تهران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9874/feed/ 0
متهم اسیدپاشی در اهواز دستگیر شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9873/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9873/#respond Wed, 22 Feb 2017 08:50:37 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115056 خبرگزاری هرانا ـ متهم اسید پاشی روی «مرد فلافل فروش» در محله عامری اهواز پس از سه ماه دستگیر شد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، هفدهم آذر . . .

نوشته متهم اسیدپاشی در اهواز دستگیر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ متهم اسید پاشی روی «مرد فلافل فروش» در محله عامری اهواز پس از سه ماه دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، هفدهم آذر امسال وقوع اسید پاشی در محله عامری اهواز به ماموران پلیس اطلاع داده شد. با حضور ماموران پلیس در محل اسید پاشی مشخص شد مرد فلافل فروشی در مغازه اش از ناحیه دست مورد اسید پاشی قرار گرفته است.

مرد جوان برای مداوا به بیمارستان منتقل و به صورت سرپایی مداوا شد.

پس از گذشت سه ماه از این اتفاق پلیس توانست مرد متهم به اسید پاشی را دستگیر کند.

نوشته متهم اسیدپاشی در اهواز دستگیر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9873/feed/ 0
صدور حکم ۴۵ سال حبس برای چهار فعال ترک در تهران https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9872/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9872/#respond Tue, 21 Feb 2017 21:47:36 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115050 خبرگزاری هرانا – دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، چهار فعال ترک (آذری) را جمعا به ۴۵ سال حبس و تبعید محکوم کرد. هر چند . . .

نوشته صدور حکم ۴۵ سال حبس برای چهار فعال ترک در تهران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، چهار فعال ترک (آذری) را جمعا به ۴۵ سال حبس و تبعید محکوم کرد. هر چند اتهام تشکیل جمعیت غیر قانونی در خصوص صدور این رای معیار قرار گرفته است با اینحال اسناد دادگاه نشان دهنده این است افراد مورد اشاره هیچ فعالیت خشونت آمیزی نداشته و بیشتر در حوزه های فرهنگی و زبانی فعالیت داشته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس حکم صادره در دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، آقای اکبر آزاد روزنامه نگار و پژوهشگر به به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیر و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام، آقای علیرضا فرشی به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان باغملک از توابع استان خوزستان، آقای بهنام شیخی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و حمید منافی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شدند.

مجموع احکام حبس این چهار شهروند معادل ۴۵ سال حبس است.

برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۹۳ از مهمترین مصادیق اتهامی این افراد است هر چند، در حکم صادره «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور بر هم زدن امنیت کشور» اتهام وارده به آنان ذکر شده است.

در متن دادنامه صادره، بصورت مشخصی این افراد به دلیل باورهای فکری و فعالیت های فرهنگی، زبانی مسالمت آمیز خود مورد تفتیش عقاید و محکومیت قرار گرفته اند.

لازم به ذکر است این حکم که روز اول اسفند ماه صادر شده، در روز جاری و همزمان با روز جهانی زبان مادری به این فعالین ابلاغ شده است.

نوشته صدور حکم ۴۵ سال حبس برای چهار فعال ترک در تهران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9872/feed/ 0
مرگ و مصدومیت نه کارگر در سه واحد صنفی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9871/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9871/#respond Tue, 21 Feb 2017 20:36:06 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115029 خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز یکی از کارگران واحد کک‌سازی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد. روز گذشته نیز براثر ریزش بخشی از . . .

نوشته مرگ و مصدومیت نه کارگر در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز یکی از کارگران واحد کک‌سازی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد. روز گذشته نیز براثر ریزش بخشی از سقف طبقه اول یک ساختمان در حال تخریب واقع در تهران، یک کارگر در زیر آوار ماند و دچار مصدومیت شد، همچنین در حادثه ای دیگر شب گذشته به علت حریق در کارخانه رنگرزی پارچه در شهر قدس، ۷ کارگر مصدوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز یکی از کارگران واحد کک‌سازی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

هویت کارگر فوت شده “حامد محمدی”، ۳۵ ساله عنوان شده است.

در همین رابطه، روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن نیز به رسانه‌ها اعلام کرده است: “کلیت حادثه، سقوط از ارتفاع بوده اما هنوز جزئیات نحوه سقوط و دلایل آن مشخص نیست و شواهد نشان می‌دهد این اتفاق نیاز به بررسی‌های فنی دارد که نتایج آن اعلام خواهد شد”.

دیشب رخ داد؛ گرفتار شدن یک کارگر بر اثر تخریب سقف یک ساختمان

به گزارش ایلنا، روز گذشته براثر ریزش بخشی از سقف طبقه اول یک ساختمان در حال تخریب واقع در تهران، یک کارگر در زیر آوار ماند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام کرد، بخشی از سقف طبقه اول یک ساختمان در حال تخریب فروریخت که یک کارگر در زیر آوار ماند.

بنا به اظهارات «سید جلال ملکی» ساعت ۱۸ دیروز (۲ اسفندماه) در مسیر شمال به جنوب خیابان شریعتی نرسیده به همت، خیابان سروستان چهارم، طبقه اول یک ساختمان دچار ریزش شد و یک کارگر در زیر آوار ماند.

از قرار معلوم، با حضور آتش نشانان و با استفاده از تجهیزات لازم عملیات آواربرداری انجام و این کارگر مصدوم از زیر آوار خارج و تحویل عوامل اورژانس شد.

شب گذشته رخ داد؛ ۷ کارگر در حریق در کارخانه رنگرزی مصدوم شدند

به گزارش ایلنا، شب گذشته کارخانه رنگرزی پارچه در شهر قدس دچار حریق و ۷ کارگر مصدوم شدند.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران اعلام کرد، در این حادثه ۷ کارگر دچار دودگرفتگی شده و در محل مداوا شدند.

بنا به اظهارات «حسن عباسی» حوالی ساعت ۱۹ شب گذشته حادثه حریق در کارخانه رنگ رزی پارچه در شهر قدس به مرکز اطلاع رسانی اورژانس تهران اعلام شد که در این آتش سوزی ۷ کارگر این کارخانه دچار دود گرفتگی شدند که با حضور به موقع عوامل اورژانس این مصدومان در محل مداوا شدند.

نوشته مرگ و مصدومیت نه کارگر در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9871/feed/ 0
برگزاری چهار تجمع اعتراضی در کشور https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9870/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9870/#respond Tue, 21 Feb 2017 19:51:48 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115025 خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور، بیش از پانصد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور، همچنین در روز گذشته حدود ۵۰۰ نفر از . . .

نوشته برگزاری چهار تجمع اعتراضی در کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور، بیش از پانصد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور، همچنین در روز گذشته حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

این تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی سازماندهی شده بود، از ساعت ده صبح با حضور گسترده معلمان بازنشسته برگزار شد.

یکی از حاضران در تجمع امروز مطالبات این اعتراض صنفی را اجرای دقیق همسان سازی بازنشستگان فرهنگی با بازنشستگان بقیه ارگان‌های دولتی، افزایش سطح تسهیلات خدماتی و درمانی در قالب بیمه‌های کارآمد و پرداخت معوقات مزدی بیان کرد.

گفتنی است فرهنگیان بازنشسته پیش از این نیز بارها مقابل مجلس و دیگر نهادهای مسئول، تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

صبح امروز مقابل مجلس صورت گرفت؛ تجمع کارکنان شرکتی مخابرات در اعتراض به تبعیض گسترده

به گزارش ایلنا، صبح امروز بیش از پانصد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: “از تبعیض در مخابرات خسته‌ایم؛ دستمزد و دریافتی ما با رسمی‌های مخابرات اختلاف فاحش دارد؛ دستمزد پایه ما پایین‌تر است و پاداش‌هایی که به پرسنل رسمی مخابرات پرداخت می‌شود، به ما تعلق نمی‌گیرد”.

حاضران در تجمع امروز که از ساعت نُه صبح آغاز شده، می‌گویند: “خواستار انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیض و برقراری امنیت شغلی هستیم. تجنع کنندگان معتقدند که واسطه‌ها بایستی حذف شوند تا حقوق صنفی و شغلی کارگران تامین شود”.

یکی دیگر از حاضران در این اعتراض صنفی می‌گوید: برای چندمین بار به تهران آمده‌ایم تا مسئولان صدای دادخواهی ما را بشنوند؛ حتی همکاران خانم ما با بچه کوچک آمده‌اند و از ساعات ابتدایی در این تجمع شرکت داشته‌اند؛ خدا را خوش نمی‌آید مسئولان همچنان خودشان را به خواب بزنند و پاسخگو نباشند.

صبح امروز مقابل مجلس انجام شد؛ تجمع جمعی از کارگران در اعتراض به روند تعیین دستمزد سالانه

به گزارش ایلنا، صبح امروز جمعی از کارگران مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

در این تجمع که توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران سازماندهی شده بود، حاضران خواستار افزایش عادلانه دستمزدها براساس میزان سبد‌هزینه شدند و اعلام کردند روند همیشگی تعیین دستمزد که به نفع دولت و کارفرمایان است، بایستی خاتمه یابد.

یکی از حاضران در این تجمع با بیان این که سالهاست با امضای طومارهای اعتراضی خواسته افزایش عادلانه مزد مطرح شده،  اظهار داشت: امروز یک نامه اعتراضی خطاب به کمیسیون اجتماعی مجلس نوشته بودیم که تحویل نمایندگان دادیم.

شعار کارگران ستاره خلیج فارس در تجمع روز گذشته: وعده وعید نمیخوایم، دستمزد و عیدی میخوایم

به گزارش ایلنا، روز گذشته حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به چهارماه معوقات مزدی تجمع کردند.

از ساعات آغازین صبح روز گذشته، حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس که زیرمجموعه شرکت تهران جنوب محسوب می‌شوند، در اعتراض به ۴ ماه معوقات مزدی در محوطه پالایشگاه تجمع کردند.

این کارگران که دستمزد آنها از آبان ماه پرداخت نشده با سردادن شعار «وعده وعید نمیخوایم، دستمزد و عیدی میخوایم» خواستار رسیدگی مسئولان پالایشگاه و مدیران شرکت‌های پیمانکاری شدند.

یکی از حاضران در تجمع روز گذشته می‌گوید: “در ساعات پایانی تجمع، مسئولان باز هم با حضور در جمع کارگران به وعده و وعید دادن پرداختند اما ما کارگران حرفمان این است که بهتر است دقیق مشخص کنند که چه زمان قرار است دستمزد ما را بدهند و چه مقدار از معوقات را می‌خواهند بپردازند”.

این کارگر با بیان این که شب عید است و شرمنده خانواده هستیم، افزود: “با پرداخت‌های نصفه نیمه و وعده‌های سرخرمن مشکلات کارگران حل نمی‌شود”.

نوشته برگزاری چهار تجمع اعتراضی در کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9870/feed/ 0
رینگ خونین؛ قتلگاه مافیای دولتی زندان رجایی ‌شهر کرج/ مصطفی رحمانی https://www.hra-news.org/articles/a-145/ https://www.hra-news.org/articles/a-145/#respond Tue, 21 Feb 2017 19:16:55 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=articles&p=115038 ماهنامه خط صلح – “رینگ خونین” نام مستعار سالنی در زندان رجایی ‌شهر کرج است که زندانیان مخالف و خارج از حلقه‌ی مافیای “محمد مردانی”، رئیس این زندان، به . . .

نوشته رینگ خونین؛ قتلگاه مافیای دولتی زندان رجایی ‌شهر کرج/ مصطفی رحمانی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

ماهنامه خط صلح – “رینگ خونین” نام مستعار سالنی در زندان رجایی ‌شهر کرج است که زندانیان مخالف و خارج از حلقه‌ی مافیای “محمد مردانی”، رئیس این زندان، به این قتلگاه تبعید می‌شوند. در این سالن پس از درگیری‌های خونین، فقط در صورت قتل یا نقص عضو، زندانیان به سردخانه و بهداری منتقل می‌شوند.

مصطفی رحمانی

سالن ۹ در اندرزگاه ۳ زندان رجایی ‌شهر کرج از پنج سال پیش که محمد مردانی ریاست این زندان را برعهده گرفت، کم کم به “رینگ خونین” این زندان شهرت یافت.

زندانیان عادی زندان رجایی ‌شهر با تاکید بر “در شیشه کردن خونشان” توسط رئیس زندان، در توضیح این موضوع به خط صلح می‌گویند: “سالن ۹ در اندرزگاه ۳ دقیقاً به دستور مستقیم آقای مردانی به این شکل درآمده. به گفته‌ی آقای احمدی، رئیس این اندرزگاه، تا قتل انجام نشود و یا زندانی نقص عضو پیدا نکند، به بهداری منتقل نمی‌شود. دعواهای این سالن فقط قتل دارد. رئیس زندان از هر زندانی که خوشش نیاید و یا مخالف و بیرون از باند مافیای او باشد، به این سالن می‌فرستد. هدف او نیز کاملاً از این اقدام مشخص است؛ برای تیزی خوردن.”

بر اساس تحقیقات میدانی، ظرف پنج سال گذشته، در نزاع‌های خونین این سالن عده‌ای زندانی در تاریخ‌های مختلف به قتل رسیده‌اند. “بهنام عباسی” و “ابولفضل آقا محمد‌پور”، هویت دو تن از این زندانیان به قتل رسیده است.

مجتبی آسایشی که در خواب اوردوز کرده بود

البته بایستی اشاره کرد که قتل زندانیان در زندان رجایی شهر مسبوق به سابقه بوده است. یکی از زندانیان عادی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در این خصوص به خط صلح می‌گوید: “اسامی که زیاد است و خیلی‌ها را توی این سال‌ها کشتند، اما دو مورد آن را به خوبی به یاد دارم. بنده‌لوها، سه برادر بودند؛ سیامک، سیاوش و هادی. سال ۸۳ یا ۸۴ بود که “سیامک” تیزی کوچکی خورد و با این‌که می‌گفت اصلاً به دوا و درمان نیازی ندارم اما او را زورکی به بهداری بردند و بعد هم خبر مرگش را آوردند. ما اصلاً باورمان نمی‌شد. یکی دیگر هم، مربوط به یکی-دو سال بعد و زمانی بود که در سالن ۵ اندرزگاه ۲ بودیم. “مجتبی آسایشی” گنده لات خرم آباد بود. لقب مجتبی شیر خاورمیانه بود و خیلی معروف بود، هیکل درشتی داشت و همه از او می‌ترسیدند. جرمش هم مواد و این چیزها نبود و فقط یک اسلحه از او گرفته بودند. حکم آزادی‌اش آمد اما یک روز قبل از آزادی به او متادون و چند قرص خوراندند؛ شب خوابید و صبح دیگر بیدار نشد…”

 

در سال ۹۳ نیز، هرانا از پیدا شدن جسد “بهرام تصویری خیابانی”، زندانی محکوم به اعدام، در سلول‌های انفرادی بند ۵ زندان رجایی شهر کرج خبر داد. بهرام تصویری دستکم از سال ۸۸ جزو زندانیانی بود که به دلیل اعتراض و همین‌طور شکایت از کادر اجرایی زندان -به خصوص در بحث تجاوز و شکنجه-، همواره در معرض تنش و برخورد با زندانبانان زندان رجایی شهر قرار داشت و مدت زیادی از ایام حبس خود در زندان‌ را به دلیل اعمال رفتارهای سلیقه‌ای زندانبانان این زندان به ناچار در سلول‌های انفرادی سپری کرده بود.

بهرام تصویری خیابانی که جسد او در سلول‌های انفرادی بند ۵ زندان رجایی شهر کرج پیدا شد

همبندیان او شهادت داده بودند که آقای تصویری که به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، از شاکی خودش رضایت گرفته بود ولی مسئولان زندان دعوایی ساختگی به وجود آوردند که منجر به قتل یک نفر دیگر توسط این زندانی شد تا برای وی پرونده‌ی جدیدی باز شود.

بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری زندانی در زندان رجایی شهر کرج در آبان‌ماه‌ در نامه‌ای به خانم اسما جهانگیر، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل، آقای زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر و خانم موگرینی، رئیس شورای سیاستگذاری خارجی اتحادیه‌ی اروپا، اسامی زندانیان به قتل رسیده در درگیری‌های خونین زندان رجایی شهر کرج را و زندانیانی که در این بین نقص عضو شده‌اند، به شرح زیر بیان کرده است:

لیست اسامی تعدادی از زندانیانی که در درگیری‌های داخلی زندان کشته شده‌اند:

۱- بابک غیاثی، در درگیری بند ۳ به قتل رسیده

۲-  مالک مالکی(معروف به حاج مالک)، در درگیری به قتل رسیده

۳- صابر شربتی، در بند ده در درگیری به قتل رسیده

۴- وحید غلامی، در بند ۳ سالن ۷ در درگیری به قتل رسیده

۵- مهدی عظیمی، در بند ۵ قدیم به قتل رسیده

۶- مجتبی آسایشی، در بند ۲ سالن ۵ اوردوز کرده

۷- اصغر کرمی، در بند ۱ به قتل رسیده

۸- منصور پورولیدر،  بند ۲ به قتل رسیده

۹- ناصر بناپور، در درگیری بند ۶ سالن شانزده به قتل رسیده

۱۰- حاج نائب، در درگیری بند ۶ سالن هجده به قتل رسیده

۱۱- حسین انجانی، در درگیری بند ۶ سالن شانزده در سال ۹۱ به قتل رسیده

لیست اسامی زندانیانی که در زندان دچار نقض عضو شدند:

۱- جواد زارع، نابینایی چشم در بند ۳ سالن ۷

۲- وحید عباس پور، کوری چشم

۳-  مهدی منافی، قطع هر دو دست

۴- رضا جلال، قطع هر دو دست

دراین‌باره به سراغ دو تن از زندانیان سابق در این زندان رفتیم تا به جزئیات بیش‌تری از وقایع اشاره کنند.

غلامرضا غلام‌حسینی فعال کارگری و زندانی سابق در این زندان در‌ توصیف باند مافیای زندان می‌گوید: “من در این زندان در دو بند دارالقرآن (بند ۲) و بند ۴ که بودم؛ در هر سالنی افراد خاص یکه بزنی وجود داشت. این افراد قلدر -که شناخته شده نیز بودند-، قطعاً با مسئولین زندان هماهنگ بودند و برای ترساندن زندانیان به کار گرفته می‌شدند… بگذارید خاطره‌ای برایتان بگویم: سال ۸۷ که در انفرادی‌های بند ۲۴۰ زندان اوین بودم، یکی از زندانبانان که آدم خوبی می‌نمود، می‌گفت کلیه‌ی مسئولین زندان با زندانیان زد و بند و رابطه دارند. این شخص می‌گفت یک بار برای یک زندانی پیغامی را خانواده‌اش رساندم و خانواده‌اش خواستند به من پول بدهند. گفتم من این پیغام را از روی انسانیت آورده‌ام و نه برای پول، اما خانواده‌ی او اصرار داشتند که مبلغی را به من بدهند؛ چرا که هربار کارکنان زندان برای آن‌ها پیغام آورده‌اند، مبلغی از پیش تعیین شده بود. آن‌جا بود که فهمیدم بین زندانیان و مسئولین زندان، مافیایی سازمان یافته و غیر رسمی وجود دارد. در واقع هرچقدر این سطح مسئولیت بالاتر می‌رود این رابطه عمقی‌تر شده و با زندانیان خاص -مثلاً با سطح درآمد بالاتر-، شکل می‌گیرد”.

غلامرضا غلام حسینی

وی در مورد درگیری‌های خونین می‌افزاید: “در مورد درگیری‌های‌ خونین، معمولاً افراد ضعیف‌تر قربانی می‌شوند. این درگیری‌ها بیش‌تر بین جناح زندانبانان و زندانیان شرور است که این مجموعه ناهنجاری نیز دست‌پروده‌ی خود مسئولین و در واقع بخشی از سیاست‌های دولت است که با به وجود آوردن چنین مسائلی مردم را با هم درگیر کنند. باند مافیا در هر کشوری با نوع خاص خودش وجود دارد، در کشور ما نیز وجود دارد. مثلاً برای ترس از ضرب ‌و شتم مجبور به همکاری هستند، یا در بخشی دیگر مسئولین مایل‌اند این زندانیان را تحت امر خود نگه دارند تا بتوانند به خواسته‌هایشان برسند. این‌ مسئولین در واقع قسمتی از مقامات کل کشور هستند که همواره با استفاده از اراذل و اوباش به خواسته‌های خود رسیده‌اند. همان‌طور که شاهد بودیم، سپاه‌ پاسداران برای سرکوب‌های خیابانی، از افراد لااوبالی محل‌ها استفاده می‌کند؛ این موضوع را سردار قاسمی در صحبت‌هایش هم گفته بود. این مسئله مجموعه‌ای درهم تنیده و گسترده است که بخشی از آن در زندان اتفاق می‌افتد و بایستی برای پرداختن به آن، به تمامی بخش‌ها اشاره کرد”.

آقای غلام‌حسینی این چنین ادامه می‌دهد: “البته زندانیان عادی هرچقدر هم که با هم روابط ناعادلانه داشتند، در مورد زندانیان سیاسی احترام قائل بودند. اگر هم در مواردی این زندانیان به سیاسی‌ها تعرضی در حقوق‌شان به وجود می‌آورند، با دستور مقامات زندان بوده‌ است. ولی اگر بخواهم بین خود زندانیان عادی مثال بزنم، در بند نوجوانان، ۹۰ زندانی به یک زندانی تجاوز کرده بودند. این تجاوز به نظر من فاجعه‌ای شنیع‌تر از قتل بود. به طور حتم چنین جنایاتی بدون داشتن چراغ سبز از زندانبانان امکان اتفاق افتادن ندارد. وقتی در بازجویی مرا تهدید می‌کردند که پسر نوجوانت را به زندان و بند جوانان می‌آوریم تا مورد تعرض قرار گیرد، باید این موضوعات را هماهنگ شده دانست که سیستم حاکمیتی نیز از آن باخبر است”.

بهروز جاوید تهرانی، فعال حقوق بشر و زندانی سابق زندان رجایی ‌شهر کرج نیز دراین‌باره می‌گوید: “زندان رجایی‌ شهر به دلیل این‌که زندانیانش تبعیدی بوده و همگی محکومیت‌های سنگین دارند، دارای باندهای مافیایی خیلی قوی است. سه باند معروف به نام‌های “باند بچه‌های تهران”، “باند بچه‌های کرج” و “باند کردها‌-لرها” وجود دارد که به این اسامی شناخته می‌شوند و نه آن‌که الزاماً به قومیت خاصی تعلق داشته باشند. در واقع این‌ها صرفاً عناوینی است برای اکیپی که تشکیل می‌دهند و مثلاً در باند بچه‌های تهران، الزاماً همه نباید بچه‌ی تهران باشند”.

بهروز جاوید تهرانی، فعال حقوق بشر

وی در مورد مشاهدات خودش به خط صلح می‌گوید: “من در دو مورد شاهد اتفاقاتی بودم که نیازمند تحقیقات بود اما هیچ‌گاه صورت نگرفت. یک مورد مربوط به زندانی بود با نام “بندلی” و مورد دوم یک زندانی به نام “عباس”. این دو زندانی در مسیری رفتند که نظم باند‌ها را به ‌هم ریخته بودند و مطیع اداره -یعنی کارکنان زندان-، نبوده و در مقابل زندانبانان ایستادگی و گردن‌کشی می‌کردند؛ البته این دو نفر بیش از حد هم قلدر بودند. به یاد دارم که بندلی در یک درگیری بینی‌اش به وسیله‌ی چاقو زخمی شد که به چند بخیه نیاز داشت. پس از این‌که این زندانی برای درمان به بهداری مراجعه کرد، خبر آوردند که در آن‌جا فوت کرده است. مورد بعدی یعنی، عباس را هم به زندان قزلحصار فرستادند و در آن‌جا کشته شد”.

آقای جاوید تهرانی می‌افزاید: “در زمانی که من در زندان رجایی شهر بودم، شخصی با نام “خادم” بود که در ابتدا مسئول حفاظت زندان بود. این شخص به دلیل ارتباط با یکی از زنان زندانبان خلع شد ولی دوباره بازگشت و این بار به عنوان مدیر اجرایی منصوب شد. این شخص در پر و بال دادن به باندهای مافیایی خیلی فعال بود و به طور سیستماتیک از این روند استفاده می‌کرد. خادم مداح بود، باشگاه بدنسازی داشت و به قول معروف از گنده لات‌ها و از همین تیپ آدم‌ها بود”.

وی ادامه می‌دهد: “نمی‌توانم با قطعیت بگویم مسئولین در قاچاق مواد مخدر به داخل زندان دست دارند ولی مشخص است که چه کسانی قدرت دارند؛ مثلاً این‌که زندانیان صاحب مافیا را جابه‌جا کنند تا این ساختار بهم بخورد، برایشان کاری نداشت اما این کار را نمی‌کردند. در واقع اگر سیستم زندانیانی را نیز انتقال می‌داد، به قصد تعادل بود و نه برهم زدن آن ساختار.

اهداف وجود این باندها نیز مشخص است. این باندها کارخانه‌ی پول سازی هستند. به عنوان نمونه، گوشی موبایل ۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد و یا یک گرم مواد مخدر مثلاً اگر بیرون از زندان ۱۰ هزار تومان است، در آن‌جا یک میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. ارزش افزوده‌ی‌ عجیبی روی اجناس می‌آید که به قول معروف مسئولین نیز از آن سود کلانی به جیب می‌زنند”.

                                                               ***

بایستی اشاره کرد، بنا بر اسنادی که خبرگزاری هرانا منتشر کرده بود، محمد مردانی رئیس این زندان در مکاتبات اداری مربوط به وضعیت پرونده‌ی تنی از زندانیان محکوم به اعدام تحت عنوان “اراذل و اوباش”، درخواست تسریع در اجرای اعدام آنان را کرده بود.

چندی پیش نیز در گزارش “حکمرانی مافیا در زندان رجایی ‌شهر و دشواری مضاعف زندانیان” اعمال محدودیت‌های مختلف در خرید مواد غذایی و رفاهی در محیطی چون زندان بدنام رجایی شهر درحالی اعلام شد که انواع مواد مخدر و حتی سلاح سرد در زندان به راحتی خرید و فروش می‌شود؛ ناظران زیادی معتقدند این قبیل محدودیت‌ها صرفاً به ایجاد بازار سیاه و توسعه باندهای مافیایی درون زندان منجر می‌شود.

نوشته رینگ خونین؛ قتلگاه مافیای دولتی زندان رجایی ‌شهر کرج/ مصطفی رحمانی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/articles/a-145/feed/ 0
گزارشی از وضعیت بحرانی آرش صادقی در بند ۳۵۰ زندان اوین https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9869/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9869/#respond Tue, 21 Feb 2017 18:42:26 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115028 خبرگزاری هرانا – خونریزی معده آرش صادقی کنشگر مدنی در بند ۳۵۰ زندان اوین، به نحوی پیشرفت کرده که وی «دیگر قادر به خوردن غذاهای جامد نیست». این . . .

نوشته گزارشی از وضعیت بحرانی آرش صادقی در بند ۳۵۰ زندان اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
خبرگزاری هرانا – خونریزی معده آرش صادقی کنشگر مدنی در بند ۳۵۰ زندان اوین، به نحوی پیشرفت کرده که وی «دیگر قادر به خوردن غذاهای جامد نیست». این زندانی که با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده، ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت و عدم درمان در بیمارستان، دست و پنجه نرم می کند، همچنان با مخالفت نهاد سپاه پاسداران در زندان و محروم از درمان نگهداری می شود. از سوی دیگر، از هفته ها پیش، آقای صادقی و همسرش که در بند زنان این زندان به سر می برد، از ملاقات با یکدیگر محروم شده اند. ضمن اینکه این زندانی از قاضی پرونده و یک مقام دادستانی نیز شکایتی در دست پیگیری دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی کنشگر مدنی در بند ۳۵۰ زندان اوین به دلیل پیشرفت خونریزی معده ناشی از یک اعتصاب غذای طولانی و محرومیت از درمان، «دیگر قادر به خوردن غذاهای جامد نیست».

یک منبع آگاه از وضعیت آرش صادقی با بیان این خبر به گزارشگر هرانا توضیح داد: “خونریزی معده آرش به نحوی پیشرفت کرده که دیگر قادر به خوردن غذاهای جامد نیست. همانطورکه میدانید در بند ۳۵۰ غذای مناسب ضعیت آرش هم در بوفه فروخته نمی شود. این وضعیت و عدم اعزام وی به بیمارستان خانواده اش را به شدت نگران کرده است.”

این منبع مطلع در ادامه تاکید کرد: “از طرفی هم از هفته ها پیش، آرش و همسرش گلرخ که در بند نسوان است، از ملاقات با یکدیگر محروم شده اند. ضمن اینکه آرش از قاضی صلواتی و آقای حاجی مرادی در دادستانی به دلیل عدم رسیدگی به پرونده اش و همینطور وضعیتش نیز شکایتی در دست پیگیری دارد.”

هرانا پیش از این گزارش کرده بود، آقای صادقی که از بیماری التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم) و خونریزی معده ناشی از یکاعتصاب غذای طولانی مدت در رنج است، به بیماری کولیت روده نیز مبتلا شده است.

آرش صادقی مورخ هجدهم بهمن ماه، درحالی به بیمارستان امام خمینی منتقل و پس از انجام آزمایشات محدودی به زندان باز گردانده شد که از چند روز قبل آن با وعده مساعد دادستانی به اعتصاب غذای دوم خود پایان داده بود.

این کنشگر مدنی که در روز سوم بهمن ماه همزمان با بازداشت مجدد گلرخ ایرایی، همسر خود دست به اعتصاب غذای دوباره زده بود، از ششم بهمن ماه به بند ۳۵۰ که محلی با کمترین ارتباط با دنیای بیرون است منتقل شد.

آقای صادقی که فقط چندین روز پس از پایان اعتصاب غذای ۷۱ روزه و با وضعیت جسمی بحرانی، اعتصاب دوم خود را شروع کرده بود، از لحاظ پزشکی وضعیتی بسیار نامناسب دارد. آقای صادقی ششم بهمن «به بهانه» انتقال به بیمارستان به بند دو-الف سپاه در زندان اوین برده شد و بعد از سه روز به بند ۳۵۰ منتقل شد. در این جابجایی وسائل شخصی آقای صادقی شامل «حلقه و ساعت» ناپدید شده بود.

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین اعتصاب غذای ۷۱ روزه نخست خود را که با درخواست برگزاری دادگاه عادلانه و رسیدگی به اتهامات همسرش، گلرخ ایرایی آغاز کرده بود با وعده مساعد مسئولین برای رسیدگی به مطالباتش در تاریخ چهاردهم دی ماه همزمان با خروج همسرش از زندان پایان داد.

با این حال برخلاف وعده های مسئولین تنها پس از حدود دو هفته پس از اعطای مرخصی به گلرخ ایرایی و پایان اعتصاب غذای صادقی، در تاریخ سوم بهمن ماه، مامورین امنیتی خانم ایرایی را بازداشت کرده و به زندان بازگرداندند، آرش صادقی نیز در حالی که از وضعیت بسیار وخیم جسمی ناشی از اعتصاب غذای طولانی رنج می برد مجدد به نشانه اعتراض به خلف وعده مسئولین اعتصاب غذای خود را آغاز کرده بود.

لازم به یادآوری است در آخرین مراجعات پزشکی صادقی به بیمارستان پزشک متخصص تایید کرد که او خونریزی ۱۲.۵ درصد معده، کمبود هموگلوبین (کمخونی) شدید و عفونت شدید ریه داشته و بایستی دستکم ۴ الی ۵ روز در بیمارستان بستری شود.

با این حال، با فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با حالت وخیم جسمی و علیرغم مقاومت پزشکان، شامگاه هجدهم بهمن، به زندان اوین عودت داده شد.

هرانا پیش از این گزارش کرده بود، جواب دقیق آزمایشات انجام شده بر روی کلیه ها و روده آرش صادقی نشان می دهد که کلیه های وی به دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب دیدگی شده اند. به گفته پزشک، کلیه سمت راست در آینده مثل سابق کارایی نخواهد داشت.

همچنین نتیجه آزمایش بر روده وی از چسبندگی شدید روده خبر داد که پزشکان گفتند اگر وضع روده به همین شکل ادامه پیدا کند خونریزی را در پی خواهد داشت.

نوشته گزارشی از وضعیت بحرانی آرش صادقی در بند ۳۵۰ زندان اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9869/feed/ 0
همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9868/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9868/#respond Tue, 21 Feb 2017 18:22:32 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115020 خبرگزاری هرانا ـ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران خبر داد. وی همچنین اظهار کرد “لایحه بسیار . . .

نوشته همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران خبر داد. وی همچنین اظهار کرد “لایحه بسیار مهمی که تهیه شده لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است که خودش متشکل از چندین موضوع  است و حداقل ۱۰ ماده قانونی در آن پیشنهاد داده‌ شده‌است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شهیندخت مولاوردی در مورد لوایحی که قرار بود از طرف  معاونت امور زنان و خانواده  به مجلس فرستاده‌ شود، گفت: “ارسال لوایح به مجلس وارد فاز جدی شده‌است، انشالله خبر‌های خوشی در این‌باره در این روزها خواهید شنید”.

وی در پاسخ به اینکه چند لایحه قرار است به مجلس تقدیم شود، اظهار کرد: “لایحه بسیار مهمی که تهیه شده لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است که خودش متشکل از چندین موضوع  است و حداقل ۱۰ ماده قانونی در آن پیشنهاد داده‌ شده‌است. لوایح دیگری نیز در کمیسیون اجتماعی دولت داریم که به زودی خبر آنها نیز اعلام می‌شود”.

معاون رئیس جمهور در مورد اینکه آیا معاونت امور زنان در رابطه با تغییر حداقل سن ازدواج با فراکسیون زنان مجلس همکاری خواهد داشت یا خیر؟ توضیح داد: “ما در تحقق هدف استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان که سیاست کلی برنامه ششم است، حتما این همکاری را خواهیم  داشت و هرگونه کمک مشورتی یا مشارکتی را انجام خواهیم داد”.

نوشته همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9868/feed/ 0
با رضایت اولیای دم؛ یک زندانی جوان از اعدام نجات یافت https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9867/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9867/#respond Tue, 21 Feb 2017 17:46:33 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115011 خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی جوان متهم به قتل پدرش، با رضایت و بخشش اولیای دم که مادر بزرگ و خواهرش بودند، از حکم قصاص نفس (اعدام) نجات یافت. . . .

نوشته با رضایت اولیای دم؛ یک زندانی جوان از اعدام نجات یافت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی جوان متهم به قتل پدرش، با رضایت و بخشش اولیای دم که مادر بزرگ و خواهرش بودند، از حکم قصاص نفس (اعدام) نجات یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، ساعت ۴ بامداد اول مرداد ماه امسال بود که قاضی منافی آذر بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران با تماس ماموران پلیس از مرگ مشکوک مرد میانسالی در یکی از بیمارستان ها با خبر و همراه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی راهی محل شد.

تیم جنایی در بیمارستان با جسد مرد ۴۶ ساله ای به نام محمود روبرو شدند که بر اثر سوختگی شدید به کام مرگ رفته بود. بررسی ها نشان داد عامل حادثه فرامرز پسر مقتول است که به خاطر مخالفت پدرش با ازدواج او با دختر مورد علاقه اش دست به حادثه آتشین زده است. متهم ۲۵ شهریور توسط پلیس دستگیر شد.

متهم در بازجویی ها با اظهار پشیمانی به قتل پدرش اعتراف کرد. وی گفت: “من در یک کارگاه خیاطی کار می کردم و با پول خودم خودروی پژو ۲۹۶ خریدم تا اینکه مدتی قبل با دختر جوانی آشنا شدم و تصمیم گرفتم با او ازدواج کنم اما خانواده ام مخالفت کردند. من تلاش زیادی کردم تا پدرم را راضی کنم اما فایده ای نداشت. من عاشق دختر مورد علاقه ام بودم و پدرم متوجه شده بود که من با او ازدواج می کنم به همین خاطر چند روز قبل خودروی مرا گرفت. هر چقدر اصرار کردم خودروم را به من برگرداند پدرم قبول نکرد تا اینکه نیمه شب چند لیتر بنزین خریدم به در خانه مان رفتم و با داد و فریاد اعلام کردم که قصد دارم خودروم را آتش بزنم. سپس پدرم از خانه بیرون آمد و قصد داشت بطری بنزین را از من بگیرد که مقداری از بنزین روی لباس های او پاشیده شد و من وقتی خودروم را آتش زدم پدرم نیز آتش گرفت”.

در حالی که متهم صحنه حادثه را بازسازی کرده بود، مادر بزرگ و خواهرش به دادسرای جنایی آمدند و متهم را بخشیدند. اولیای دم اعلام کردند از آنجایی که او قصد قتل پدرش را نداشته است او را می بخشیم. پس از این قاضی منافی آذر برای آزادی وی ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه صادر کرد. بدین ترتیب متهم پس از گذاشتن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومان آزاد می شود.

متهم به زودی از جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه خواهد شد.

نوشته با رضایت اولیای دم؛ یک زندانی جوان از اعدام نجات یافت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9867/feed/ 0
استانداری تهران: ۷۰۰ زن در استان تهران نیازمند نگهداری فوری هستند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9866/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9866/#respond Tue, 21 Feb 2017 17:08:36 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115007 خبرگزاری هرانا ـ معاون اجتماعی استاندار تهران گفت که ۷۰۰ زن در استان تهران نیازمند نگهداری فوری هستند و باید برای ارائه خدمات به آنها اقداماتی انجام دهیم. به گزارش . . .

نوشته استانداری تهران: ۷۰۰ زن در استان تهران نیازمند نگهداری فوری هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ معاون اجتماعی استاندار تهران گفت که ۷۰۰ زن در استان تهران نیازمند نگهداری فوری هستند و باید برای ارائه خدمات به آنها اقداماتی انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سیاوش شهریور در کارگروه زنان و خانواده که امروز با حضور استاندار تهران در محل استانداری برگزار شد افزود: “لازم است به فکر تامین اجتماعی زنان نیازمند و نگهداری فوری باشیم و این زنان توانمند شوند و بتوانند به شغلی بپردازند. در این شرایط ما طرحی را برای زنان آسیب دیده مطرح کردیم”.

وی افزود: “هزینه‌ای را برای ساماندهی گروه‌هایی مانند معتادان متجاهر مصرف می‌کنیم. می‌توان زنان آسیب دیده را جمع آوری کرد و طی یک دوره دو سه ساله امکان دسترسی آنان به خدمات خیرین سلامت و بهزیستی را فراهم و این افراد را توانمند کرد. ۷۰ درصد از این دسته از زنان به کمک‌های اساسی نیاز دارند”.

در ادامه این جلسه گل محمدی مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران در زمینه اشتغال زنان بی سرپرست و بد سرپرست گفت: “ما آمادگی داریم که برای سال آینده برای زنان بد سرپرست و بی سرپرست که استانداری تهران آنها را معرفی کند کلاس‌های آموزشی مربی‌گیری را به صورت رایگان برگزار کنیم و با توانمندسازی آنها زمینه اشتغال این دسته از زنان را در سالن‌های ورزشی فراهم سازیم. البته در سال جاری نیز برای ۱۰۰۰ زن در حوزه ورزش، اشتغال ایجاد کردیم”.

نوشته استانداری تهران: ۷۰۰ زن در استان تهران نیازمند نگهداری فوری هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9866/feed/ 0
اسعد مولود زاده فعال کارگری در نقده بازداشت شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9865/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9865/#respond Tue, 21 Feb 2017 16:44:10 +0000 https://www.hra-news.org/?p=115002 خبرگزاری هرانا ـ اسعد مولود زاده فعال کارگری روز چهارشنبه هفته گذشته، پس از احضار به اداره اطلاعات نقده، بازداشت شده است. خانواده این شهروند از وضعیت و محل . . .

نوشته اسعد مولود زاده فعال کارگری در نقده بازداشت شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ اسعد مولود زاده فعال کارگری روز چهارشنبه هفته گذشته، پس از احضار به اداره اطلاعات نقده، بازداشت شده است. خانواده این شهروند از وضعیت و محل دقیق نگهداری وی اطلاعی نداشته و پیگیری های آن ها بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، بر اساس خبر دریافتی صبح روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ۹۵، اسعد مولود زاده فعال کارگری و عضو سابق کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، پس از احضار به اداره اطلاعات نقده، بازداشت می شود.

خبرها حاکی از این است که گویا روز پنج شنبه بعدازظهر به اداره اطلاعات ارومیه انتقال داده شده است.

این در حالی است که تاکنون پیگیری و مراجعه مکرر هر روزه خانواده اسعد مولودزاده بی نتیجه مانده و هنوز هیچ خبری از ایشان در دست نیست.

نوشته اسعد مولود زاده فعال کارگری در نقده بازداشت شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9865/feed/ 0
یازده مدرسه عشایری با هزینه کشور ژاپن در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9864/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9864/#respond Tue, 21 Feb 2017 14:25:29 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114959 خبرگزاری هرانا ـ مدیر کل آموزش و پروزش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت که ۱۱ باب مدرسه عشایری در این استان با هزینه کشور ژاپن در نیمه اول سال . . .

نوشته یازده مدرسه عشایری با هزینه کشور ژاپن در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ مدیر کل آموزش و پروزش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت که ۱۱ باب مدرسه عشایری در این استان با هزینه کشور ژاپن در نیمه اول سال ۹۶ ساخته می شود. این اقدام در قالب طرح GGP در مناطق کم برخوردار و محروم اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از چهارفصل، مراسم امضای توافق نامه بین ایران و سفارت ژاپن در مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش عصر روز گذشته با حضور زارع پور مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

زارع پور از اقدام انسان دوستانه کشور ژاپن درخصوص احداث مدارس عشایری قدردانی کرد و گفت: “۱۱ باب مدرسه عشایری در این استان با هزینه کشور ژاپن و در قالب طرح GGP در مناطق کم برخوردار و محروم در نیمه اول سال ۹۶ ساخته می شود”.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد افزود: “۸۳ مدرسه عشایری وجود دارد که دانش آموزان آن کمتر از ۵ نفر، اما با هدف توسعه عدالت آموزشی این مدارس دایر هستند”.

وی اجرای پروژه های  GGP را در راستای شعار آموزش برای همه دانست و تصریح کرد: “آموزش و پرورش فرآیندی تعاملی و تعاونی است که آثارش در دراز مدت ظاهر می شود”.

نوشته یازده مدرسه عشایری با هزینه کشور ژاپن در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9864/feed/ 0
شکستن استخوان ترقوه‌ پسر ۳ ساله در مهدکودک https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9863/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9863/#respond Tue, 21 Feb 2017 14:08:49 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114971 خبرگزاری هرانا ـ یک کودک سه ساله سوم آذر ماه سال جاری در یکی از مهدهای کودک تهران بر اثر رفتار خشن مربی دچار شکستگی استخوان ترقوه شد، حادثه‌ای . . .

نوشته شکستن استخوان ترقوه‌ پسر ۳ ساله در مهدکودک اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک کودک سه ساله سوم آذر ماه سال جاری در یکی از مهدهای کودک تهران بر اثر رفتار خشن مربی دچار شکستگی استخوان ترقوه شد، حادثه‌ای که پرونده آن در بهزیستی به عنوان کودک آزاری باز شد. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، در تشریح این حادثه گفت که بلا فاصله پس از اطلاع از وقوع این اتفاق و اعلام مادر کودک به بهزیستی تهران، کارشناسان امور مهدهای کودک از محل این مهد بازدید و فیلم­های مربوطه را مورد بازبینی قرار داده و متأسفانه وقوع کودک آزاری تأیید شده است. به گفته وی، بهزیستی موظف به پرداخت کلیه هزینه‌­های درمانی کودک شده ولی دادگاه در مورد مهدکودک متخلف هنوز رای صادر نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، «فاطمه ـ ی» مادر این کودک به شرح این واقعه پرداخت و گفت: “سوم آذر ماه پسرم را به مهد کودک بردم، آن روز طرح بینایی سنجی در مهد کودک اجرا می‌شد و به همین دلیل صبح کمی زودتر از حد معمول به مهدکودک رفتیم و به من گفتند که حدود ساعت ۱۳ به دنبال پسرم بروم چون پزشک بینایی سنجی آن ساعت در مهد حاضر می‌شد. حدود ساعت ۱۲:۴۵ سوم آذر ماه به مهد کودک رفتم و دیدم پسرم در کلاس “نوپاها”  ـ کلاس مخصوص کودکان دو تا سه سال ـ نیست و بعد از جستجو دیدم که گوشه‌ای از کلاس نشسته و درحال گریه کردن است”.

وی در ادامه با بیان این که ارشان تقریبا سه ساله است و حدود یک سال و دو ماه بود که در مهد کودک “گ” واقع در منطقه ۸ تهران حضور داشت و پیش از آن در اتاق شیر خواره‌ها بود و از مربی قبلی او بسیار راضی بودم، ادامه داد: “مربی جدید به مدت یک ماه به صورت کارآموز در مهد حضور داشت و از زمانی که ارشان به بخش نوپاها آمد (کمتر از یک ماه) وی مربی‌اش شده بود”.

این مادر ادامه‌ داد: “هنگام مراجعه به مهد وقتی متوجه گریه شدید پسرم شدم، به من گفتند که یکی از کودکان مهد با او درگیر شده و او را هل داده است و دو، سه ساعتی می‌شود که در حال گریه است. وقتی از آنها پرسیدم که چرا در این مدت با من تماسی نگرفتید، به من گفتند که چیزی نشده و وقتی به او می گوییم کجای بدنت درد می‌کند چیزی نمی‌گوید و فقط گریه می‌کند”.

مادر این کودک ادامه‌ داد: “سریعا ارشان را به بیمارستان انصاری واقع در ۴۶ متری نارمک بردم و به این دلیل که پزشک قادر به تشخیص نبود از کل بدن وی عکسبرداری کردیم و طی این عکسبرداری ها تشخیص داده شد که استخوان ترقوه پسرم شکسته است”.

وی در ادامه با بیان اینکه به این دلیل که به من گفته بودند یک کودک با ارشان درگیر و آن را هل داده است، آن روز برای پیگیری مجدد به مهد مراجعه نکردم، اما به علت این که سوم آذر ماه چهارشنبه بود تا روز شنبه یعنی ششم آذر ماه ارشان را به بیمارستان الغدیر واقع در رسالت بردم و پزشکان آن جا عنوان کردند که استخوان ترقوه را نمی‌توان گچ گرفت بلکه تنها می‌توان آن را بانداژ کرد. پس از مراجعه به بیمارستان به مهد رفتم تا کودکی که ارشان را هل داده است ببینم ، زیرا پسر من درشت اندام بوده و حدودا ۲۰ کیلوگرم وزن دارد و به همین دلیل برای من سوال شده بود که چطور یک کودک دیگر می‌تواند چنان ضربه‌ای به وی وارد کند که استخوان تر قوه‌اش بشکند؟.

مادر این کودک سه ساله ادامه‌ داد: “در هنگام مراجعه به مهد یکی از کودکان مهد را به من نشان دادند که از پسر من ریز اندام‌تر بود و حتی نمی‌توانست به درستی صحبت کند و مدعی شدند که وی ارشان را هل داده است. این‌ در حالیست که همان مربی حتی از من خواست آن کودک را دعوا کنم تا دیگر با سایر کودکان چنین رفتاری نداشته باشد. سپس به مدیر مهد مراجعه کردم و از او خواستم که فیلم دوربین مدار بسته آن روز را به من نشان دهد و مسئولان مهد آنقدر خیالشان راحت بود که بدون مقاومت و به راحتی حاضر شدند فیلم را در اختیار من قرار دهند و آن را ببینم”.

وی خاطر نشان کرد: “هنگام تماشای فیلم به مدیر مهد گفتم که مربی مدعی شده است که یک لحظه از اتاق خارج شده و با شنیدن جیغ ارشان مجددا به اتاق وارد و متوجه این درگیری بین این دو کودک شده است و همان جا مدیر به من اعلام کرد که مربی درست نگفته، زیرا مربی به هیچ عنوان اجازه خروج از کلاس را ندارد”.

وی ادامه‌ داد: “در حال‌ دیدن فیلم بودیم که متوجه شدیم هیچ درگیری بین دو کودک رخ نداده است ،‌ بلکه پسرم توسط مربی پرتاب شده و وی پس از پرت کردن پسرم مجددا به سمت او رفته و دستش را می کشد تا او را به گوشه‌ای از کلاس ببرد”.

مادر این کودک سه ساله در ادامه‌ عنوان کرد: “فیلم‌های دور بین مدار بسته نشان می‌دهد در حالی که ارشان در حال بی قراری است این مربی با چند کودک دیگر نیز بد رفتاری کرده و از دور نیز مدام به آرشان اشاره می‌کند که برای بازی و ورزش نزد بچه‌ها برود. این‌ در حالی است که کاملا در فیلم مشخص است که ارشان مقاومت می‌کند، بیقرار است، کف کلاس نشسته ، کتف خود را می‌گیرد، سرش را زمین می‌گذارد و مشخص است که در حال گریه کردن است”.

وی ادامه‌ داد: “پس از مشاهده فیلم همان روز به مربی خیلی محترمانه مهد گفتم که شما پسر من را زدید و هیچ درگیری بین دو کودک رخ نداده است، با این حال وی پس از شنیدن صحبت‌های من شروع به داد و بیداد کرد و حاضر به پذیرفتن این موضوع نشد. صبح روز یکشنبه هفتم آذر ماه مجددا مقابل درب مهد کودک رفتم و در همان موقع با “۱۱۰” تماس گرفتم و آمدند و آن را گزارش کردند. در آن روز مربی پس از گریه و زاری موضوع را قبول کرد و البته مدعی شد که گمان نمی کرده چنین اتفاقی رخ دهد و فقط برای جدا کردن کودکان این کار را کرده است، در حالی که وی اگر قصد جدا کردن کودکان از یکدیگر را داشت باید دست آنها می گرفت و از هم جدایشان می‌کرد نه این که پسر من را بلند کرده و آن را به گوشه‌ای دیگر پرتاب کند”.

مادر این کودک سه ساله در ادامه خاطر نشان کرد: کف کلاس فوم است و قاعدتا حتی در هنگام ضربه خوردن نباید اتفاقی برای کودک رخ دهد، اما شدت ضربه وی به پسرم به حدی بوده است که این شکستگی در ترقوه ایجاد شده است تا حدی که پزشکی قانونی از من پرسید که این شکستگی در اثر تصادف بوده است؟.

وی بااشاره به اعلام شکایت علیه این مربی و مهدکودک، مدعی شد که مربی همان روز از مهد کودک اخراج شد، اما مهد کودک “گ” همچنان به کار خود ادامه‌ می‌دهد. این‌ در حالی است که پس از این اتفاق به قسمت مدیریت مهدهای بهزیستی مراجعه کردم و موضوع را گزارش دادم و آنها به من گفتند که بازرس را به مهد کودک می فرستیم و نتیجه‌ را طی تماس تلفنی به شما اعلام می کنیم ، اما با وجود گذشت قریب سه ماه هیچ تماسی با من برقرار نشده است و مهد کودک همچنان به فعالیت خود بدون هیچ مشکلی ادامه‌ می‌دهد.

بهزیستی «کودک‌آزاری» توسط مربی مهد را تایید کرد/منتظر صدور رأی قطعی دادگاه هستیم

احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، در تشریح این حادثه اظهار کرد: بلا فاصله پس از اطلاع از وقوع این اتفاق و اعلام مادر کودک به بهزیستی تهران، کارشناسان امور مهدهای کودک از محل این مهد بازدید و فیلم­های مربوطه را مورد بازبینی قرار داده و متأسفانه وقوع کودک آزاری تأیید شده است.

وی ادامه داد: “در ادامه بررسی‌­ها مشخص شد، مهد کودک به طور “غیر قانونی” از مربی کارآموز استفاده کرده است که ضمن اخراج فرد خاطی از مهد کودک، جهت برخورد قانونی با مهد، پرونده‌ای در کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی استان تهران تشکیل شد”.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: “همزمان با بررسی­های کارشناسی، مهد کودک از سوی بهزیستی موظف به پرداخت کلیه هزینه‌­های درمانی کودک شد”.

خاکی ادامه داد: “باتوجه به شکایت صورت گرفته از مهدکودک نزد مراجع قضایی، منتظر صدور رأی قطعی دادگاه در این خصوص هستیم و پس از صدور رأی دادگاه، کمیسیون مربوطه در بهزیستی استان تهران نیز رأی نهایی خود را در خصوص پرونده این مهد کودک متخلف صادر خواهد کرد”.

وی در ادامه افزود: “بهزیستی همواره به عنوان حامی حقوق کودکان و در جهت حفظ سلامت جسمی و روانی آنها تأکید بر رعایت ضوابط و دستورالعمل­های ابلاغی به مهدهای کودک دارد و این اطمینان را به خانواده­‌ها می­‌دهیم که در صورت وقوع چنین حوادثی، برخوردی قاطع طبق ضوابط خواهیم داشت”.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در پایان گفت: والدین می­‌توانند هرگونه شکایت خود را از مهدهای کودک به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۲۳۳۳ جهت بررسی و پیگیری اعلام کنند.

نوشته شکستن استخوان ترقوه‌ پسر ۳ ساله در مهدکودک اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9863/feed/ 0
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: به دنبال انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان هستیم https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9862/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9862/#respond Tue, 21 Feb 2017 13:50:20 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114963 خبرگزاری هرانا ـ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تعیین تکلیف طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت خبر داد و گفت که به دنبال انتقال تابعیت از مادر به فرزندان . . .

نوشته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: به دنبال انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان هستیم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تعیین تکلیف طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت خبر داد و گفت که به دنبال انتقال تابعیت از مادر به فرزندان هستیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، رضا شیران خراسانی در مورد آخرین وضعیت طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت، گفت: “در شهریور سال جاری یک فوریت طرح مذکور که یکی از بندهای آن مربوط به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی است تصویب  و مقرر شد برای بررسی بیشتر طرح در کمیسیون مشترکی متشکل از اعضایی از کمیسیون های قضایی و حقوقی، اجتماعی، امنیت ملی و سیاست خارجی، شوراها و امور داخلی کشور، برنامه، بودجه و محاسبات بررسی شود”.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: “طبق آیین نامه داخلی مجلس زمانی که بحث بررسی برنامه های پنج ساله مطرح می شود باید مجلس در سه شیفت کاری بدون تعلل برنامه را بررسی کند از این رو فرصت نشد که نسبت به تشکیل این کمیسیون مشترک و بررسی طرح مذکور اقدام کنیم”.

وی با یادآوری اینکه  طرح اصلاح  موادی از قانون تابعیت موضوع تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را تعیین تکلیف می کند، ادامه داد: “با توجه به اینکه در حال حاضر در حال بررسی لایحه بودجه ۹۶ هستیم بنابراین فرصتی برای بررسی طرح مذکور باقی نمی ماند”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بررسی و تعیین تکلیف نهایی طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت در ماه های آغازین سال ۹۶ خبر داد و گفت: “در سال ۹۶ نسبت به تشکیل کمیسیون مشترک بررسی طرح اقدام و آن را به سرانجام می رسانیم؛  در اصلاح جدید قانون تابعیت به دنبال آن هستیم که انتقال تابعیت از طرف مادر هم امکان پذیر شود زیرا مواد مربوط به تابعیت در قانون مدنی بیش از ۸۰ سال عمر دارد”.

آمار دقیقی از تعداد افراد بی شناسنامه در دست نیست

شیران خراسانی با یادآوری اینکه آمار دقیقی از تعداد افراد بی شناسنامه در دست نیست، تصریح کرد: “در حال حاضر فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی تشکیل زندگی داده و دارای فرزند هستند بنابراین به دلیل آنکه این افراد فاقد اسناد هویتی هستند فرزندان آنها هم از اسناد هویتی برخوردار نیستند و این موضوع افزایش تعداد کودکان بی شناسنامه را به دنبال داشته است”.

با تصویب طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت مشکلات افراد فاقد شناسنامه رفع می شود

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه با تصویب طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت مشکلات افراد فاقد شناسنامه رفع می شود، یادآور شد: “زمانی که اسناد هویتی به افراد فاقد شناسنامه تعلق بگیرد از تمامی حقوق شهروندی و امکانات و مزایایی که به اتباع ایرانی تعلق می گیرد برخوردار می شوند و در حوزه حاکمیت دارای حق می شوند”.

بیشترین آمار افراد بی شناسنامه مربوط به خراسان رضوی است

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیشترین آمار افراد بی شناسنامه مربوط به خراسان رضوی است، افزود: “در سال های ۵۹ و ۶۰ اتحاد جماهیر شوروی سابق کشور افغانستان را اشغال و از آنجایی که بر مرزهای کشور کنترل دقیقی صورت نمی گرفت اتباع افاغنه به سمت روستا و شهرهای مرزی کشور سرازیر و با دختران ایرانی ازدواج کردند که فرزندان بی شناسنامه خراسان حاصل چنین ازدواج هایی است”.

نوشته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: به دنبال انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان هستیم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9862/feed/ 0
علیرغم نقض در دیوانعالی؛ صدور مجدد حکم یک اعدام و یک حبس طولانی در یک پرونده https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9861/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9861/#respond Tue, 21 Feb 2017 13:23:50 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114956 خبرگزاری هرانا ـ در یک پرونده که یک زن متهم است همسرش  را با همکاری مرد دیگری به قتل رسانده، علیرغم نقض حکم اعدام مرد و حبس طولانی . . .

نوشته علیرغم نقض در دیوانعالی؛ صدور مجدد حکم یک اعدام و یک حبس طولانی در یک پرونده اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ در یک پرونده که یک زن متهم است همسرش  را با همکاری مرد دیگری به قتل رسانده، علیرغم نقض حکم اعدام مرد و حبس طولانی مدت زن در دیوانعالی کشور، شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران در حکمی مشابه متهم ردیف اول را به اعدام و زن را به ۱۴ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، بر‌اساس اوراق پرونده، جسد حلق‌آویز قربانی شامگاه ۳۱ شهریور سال ۹۲ در شهر ملارد -حوالی شهریار- کشف شد. گرچه عامل یا عاملان جنایت سعی کرده بودند صحنه را خودکشی جلوه دهند، اما شواهد نشان داد که قتلی صورت گرفته و همزمان پدر و برادر مقتول با اصرار به وقوع قتل، از همسر مقتول شکایت و او را قاتل معرفی کردند، بعد هم خواستار رسیدگی به پرونده شدند.

زن ۳۲ ساله به عنوان نخستین مظنون پای میز بازجویی نشست و به سرعت به قتل با همدستی مرد میوه‌فروش اعتراف کرد. این زن به مأموران گفت: من با بهنام از مدتی قبل رابطه داشتم، شب حادثه نیز بهنام برایم پودر سفیدرنگی آورد که آن را در غذای شوهرم ریختم. وقتی او بیهوش شد بهنام به خانه آمد و جمشید را خفه کرد و بعد هم صحنه‌سازی کردیم.

با اعتراف‌های این زن، همدستش نیز دستگیر شد و قتل را پذیرفت. سپس پرونده برای رسیدگی به شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. قضات نیز پس از محاکمه، رأی به قصاص مرد میوه‌فروش و ۱۵ سال حبس برای زن دادند، اما این حکم با اعتراض وکیل مدافع آنها به دیوان‌عالی فرستاده شد که پس از نقض، برای رسیدگی مجدد به شعبه چهارم دادگاه کیفری ارسال شد.

در دادگاه در جلسه رسیدگی به این پرونده که به ریاست قاضی اصغر عبداللهی برگزار شد، هر دو متهم، اتهام قتل و مشارکت در آن را نقض کرده و به داستان‌سرایی‌های جدید پرداختند. سپس پسر نوجوان مقتول در جایگاه شهود ایستاد و گفت: «من زمان قتل پدرم ۹ ساله بودم، اما خوب یادم می‌آید این مرد (اشاره به بهنام) زیاد به خانه ما می‌آمد و شاهد رابطه‌اش با مادرم بودم. آن شب هم یک پودر سفید به مادرم داد که در غذای پدرم بریزد. وقتی من شامم را خوردم، چون باز هم غذا می‌خواستم دست در بشقاب پدر کردم اما مادرم اجازه نداد از آن بخورم.»

با اظهارات تکان‌دهنده شاهد قتل، قضات پس از مشورت با یکدیگر برای دومین‌بار متهم ردیف اول – مرد جوان – را به اتهام مباشرت در قتل به قصاص و زن را به ۱۴ سال حبس محکوم کردند.

نوشته علیرغم نقض در دیوانعالی؛ صدور مجدد حکم یک اعدام و یک حبس طولانی در یک پرونده اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9861/feed/ 0
بخشش و نجات از اعدام یک زندانی در علی آباد کتول https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9860/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9860/#respond Tue, 21 Feb 2017 11:49:53 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114935 خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی متهم به قتل در علی آباد کتول، پس از یازده سال تحمل زندان توسط اولیای دم «بدون قید و شرط» بخشیده شد و از . . .

نوشته بخشش و نجات از اعدام یک زندانی در علی آباد کتول اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی متهم به قتل در علی آباد کتول، پس از یازده سال تحمل زندان توسط اولیای دم «بدون قید و شرط» بخشیده شد و از طناب دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، معاون قضائی رئیس کل داگستری گفت: “به همت تلاش های خالصانه اعضای شورای حل اختلاف علی آباد و پس از برگزاری جلسات متوالی اولیاء دم مقتول در پای چوبه دار بدون قید و شرط رضایت خود را اعلام کردند”.

احمد جعفری افزود: “۱۱ سال پیش زن و شوهری به بهانه کفالت فرزندشان برای معافیت از سربازی با نقشه قبلی از هم جدا می شوند اما پس از کفالت گرفتن فرزندشان خانم راضی به رجوح مجدد نمی شود و در یک درگیری همسرش با ضربات چاقو مقتوله را به قتل می رساند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان خاطرنشان کرد: “سرانجام با تلاش های دادستانی، دادسرا و اعضا شورای حل اختلاف شهرستان علی آباد کتول پدر و مادر مقتوله پس از ۱۱ سال و بدون دریافت دیه از حق قصاص شرعی و قانونی خود گذشتند و دامادشان را بخشیدند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان با اشاره به رسالت شوراهای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش بین اصحاب دعوی اظهار کرد: “شورا برای نیل به اهداف شورای حل اختلاف اقدام به تلاش در راستای آزادی محبوسین در پرونده های قتل عمد و غیر عمد و سایر پرونده ها کرده است که خوشبختانه تاکنون توانسته است گامی موثر در این زمینه بردارد”.

نوشته بخشش و نجات از اعدام یک زندانی در علی آباد کتول اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9860/feed/ 0
احضار آمران حمله به مطهری در شیراز https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9859/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9859/#respond Tue, 21 Feb 2017 11:30:57 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114945 خبرگزاری هرانا ـ وکیل علی مطهری گفت که در حال حاضر برای آمران حمله به موکلش در شیراز احضاریه فرستاده شده و منتظر هستیم که این افراد در بازپرسی حاضر . . .

نوشته احضار آمران حمله به مطهری در شیراز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ وکیل علی مطهری گفت که در حال حاضر برای آمران حمله به موکلش در شیراز احضاریه فرستاده شده و منتظر هستیم که این افراد در بازپرسی حاضر شوند و اظهارات خود را بیان کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا،  وکیل علی مطهری گفت کسانی که قبلاً اعتراف کرده بودند دستور داشتند تا مانع ورود علی مطهری به شیراز شوند اظهارات خود را رد کردند. این در حالی است که در گزارش حفاظت اطلاعات دستگاه مربوط و هم نزد بازپرس ذکرشده است که این افراد اذعان کردند که دستور داشته‌اند و بازپرس نیز ذیل اظهارات آنها را امضا کرده اند. دلیلی برای رد اظهارات سابق آنها نیست.

مصطفی ترک همدانی در مورد آخرین وضعیت پرونده حمله به علی مطهری در شیراز گفت: “برای پیگیری این پرونده به دادگاه نظامی شیراز مراجعه کردم که متوجه شدیم کسانی که قبلاً اعتراف کرده بودند که دستور داشتند مانع ورود علی مطهری به شیراز شوند، اظهارات خود را رد کردند. این در حالی است که در گزارش حفاظت اطلاعات دستگاه مربوط و نزد بازپرس ذکر شده است که این افراد اذعان کردند برای این کار دستور داشته‌اند و بازپرس نیز ذیل اظهارات آنها را امضا کرده‌اند. دلیلی برای رد اظهارات سابق آنها نیست”.

این وکیل دادگستری گفت: “در حال حاضر برای آمران این اتفاق احضاریه فرستاده شده است و منتظر هستیم که این افراد در بازپرسی حاضر شوند و اظهارات خود را بیان کنند”.

نوشته احضار آمران حمله به مطهری در شیراز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9859/feed/ 0
بیست و دو هزار نفر بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان شناسنامه دار شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9858/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9858/#respond Tue, 21 Feb 2017 11:07:44 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114932 خبرگزاری هرانا ـ معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان گفت که بیست و دو هزار نفر بی . . .

نوشته بیست و دو هزار نفر بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان شناسنامه دار شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان گفت که بیست و دو هزار نفر بی شناسنامه تعیین تکلیف و شناسنامه دار شدند و بیش از ۹۷ هزار بازمانده از تحصیل در این استان جذب شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، علی اصغر جمشید نژاد اظهار کرد: “با نیاز سنجی صورت گرفته در این دولت و سفر ریاست جمهوری به استان مشکل فاقدین شناسنامه مورد توجه قرار گرفت و تاکنون با همکاری دستگاه های ذیربط، ۲۲ هزار شناسنامه برای افراد فاقد شناسنامه صادر شده است”.

وی تصریح کرد: “با رویکرد صحیح و اقدام عملی توسط آموزش و پرورش بیش از ۹۷ هزار بازمانده از تحصیل به مدارس بازگشته‌اند که اینها خود مصداق بارز رعایت حقوق شهروندی در این دولت است مضافا بر اینکه با دستور مقام معظم رهبری افراد فاقد شناسنامه نیز در حال کسب علم و دانش هستند”.

وی، رفع حاشیه نشینی و رسیدگی به مشکلات ساکنان این مناطق را جزء اولویت های سیاست گذاران دولت در استان اعلام کرد و گفت: “با هدف برخورداری شهروندان از نگاه عدالتی در امکانات و با پیگیری های استاندار سیستان و بلوچستان، ۳۰ درصد از اعتبارات استان در بخشهای مختلف باید در مناطق حاشیه نشین هزینه شود”.

جمشید نژاد افزایش تعداد مراکز ترک اعتیاد و سازمانهای مردم نهاد را در کاهش آسیب های اجتماعی موثر عنوان کرد و افزود: “نگهداری بیش از ۱۰۰ کودک برای ترک اعتیاد توسط سازمانهای مردم نهاد بخشی از اقدامات انجام شده در این رابطه است”.

نوشته بیست و دو هزار نفر بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان شناسنامه دار شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9858/feed/ 0
از چهار هزار کولبر رسمی تنها ۱۰ نفر بیمه هستند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9857/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9857/#respond Tue, 21 Feb 2017 10:42:45 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114926 خبرگزاری هرانا ـ مدیر بازارچه مرز تمرچین گفت که بازارچه مرزی یک محوطه مصور در نقطه صفر مرزی است که به موجب موافقت ریاست جمهور به منظور ارتقاء سطح درآمد . . .

نوشته از چهار هزار کولبر رسمی تنها ۱۰ نفر بیمه هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ مدیر بازارچه مرز تمرچین گفت که بازارچه مرزی یک محوطه مصور در نقطه صفر مرزی است که به موجب موافقت ریاست جمهور به منظور ارتقاء سطح درآمد سرانه معیشت مرزنشینان و جلوگیری از «قاچاق کالا» ایجاد شده است. به گفته وی، چهارهزار کولبر رسمی وجود دارد اما از این تعداد تنها ۱۰ نفر «بدون نام» بیمه هستند. آقای اسدی همچنین در مورد شرایط کارت ویژه تردد و اقلام مجاز نیز توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مدیر بازارچه مرز تمرچین شهرستان پیرانشهر- که مهم‌ترین مرز تردد کولبران محسوب می‌شود، در رابطه با وضعیت زندگی کولبران در این منطقه بیان داشت: “فقر یک پدیده جهانی است و تنها مختص به کشور ما نیست. از شروع نخستین اجتماعات بشری این مساله مطرح بوده است و کشورهای دیگر مستثنی از این پدیده نیستند؛ اما در حال حاضر مرزهای کشور به خصوص در مناطق شرقی و غربی به دلیل عدم توسعه مطلوب و کمبود واحدهای تجاری و پایین بودن درآمد سرانه و رشد بالای بیکاری با محرومیت مواجه هستند و این باعث شده است که ترددهای غیر قانونی از این مناطق صورت گیرد و طبیعی است که یکسری کالاهای قاچاق از این مبادی جابجا شود”.

مرزنشینان شرافت ذاتی دارند

او افزود: علیرغم شرافت ذاتی که مرزنشینان دارند اقدامات غیر قانونی از جانب آنان صورت گرفته است، در تعریف قاچاق باید بگویم که شامل کالاهایی می شود که از واردات آن از طرف دولت  ممنوع است. این ترددهای غیر قانونی آثار وتبعات دارد و موجب بهره گیری قدرت های فرامنطقه ای می شود از طرفی کنترل مرزها با توجه به مسایل امنیتی برای نیروهای مرزبانی با مشکل مواجه می شود .

اسدی در ادامه گفت: “به دلیل عدم ارتقای امکانات اقتصادی مرزنشین ها برای این که از قاچاق جلوگیری شود طی مصوبه ای تدابیری اندیشیده شده است؛ بر این اساس توافق نامه ای بین وزارت کشور وستاد  مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ریاست جمهوری در سال ۸۶ به امضا رسید  و بر طبق آن بازارچه موقتی در مرزها ایجاد شد تا افرادی که در این مرزها تردد می کنند شناسایی شده و به عنوان کولبر در نقطه صفر مرزی مجوز دریافت کنند”.

او تاکید کرد که بازارچه مرزی محوطه مصور در نقطه صفر مرزی است که به موجب موافقت ریاست جمهور به منظور ارتقاء سطح درآمد سرانه معیشت مرزنشینان و جلوگیری از قاچاق کالا ایجاد شده است.

بدون کارت تردد هیچ گونه رفت و آمدی قانونی نیست

مدیر بازارچه مرز تمرچین بیان داشت: “معرفی این افراد توسط فرمانداری ها انجام می شود یعنی این افراد ابتدا به هنگ مرزی معرفی شده و هنگ مرزی برای آنها کارت تردد صادر می کند که طبق آن رفت و آمد صورت می گیرد و بدون این کارت تردد هیچ گونه رفت و آمدی قانونی نیست. با توجه به کثرت تعداد کولبران در هنگ مرزی به آنان نوبت دهی می شود و ممکن است هفته ای یکبار نوبت به آنها برسد مشکل اشتغال در این ناحیه وجود دارد وقتی کسی بیکار باشد مجبور می شود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو بار بر روی کول خود حمل کند و همین مساله مشکلاتی بسیاری را بوجود آورده است”.

او در رابطه با وضعیت بیمه کولبران رسمی بیان داشت: “هیچ کولبری تحت بیمه نیست. تنها کاری که انجام داده ایم این است که از حدود ۴ هزار کولبر که از مرز تمرچین تردد می کنند ۱۰ نفر بدون نام بیمه شده اند تا در صورت بروز مشکل تحت پوشش خدمات درمانی قرار گیرند؛ این درحالی است که روزانه بین ۷۰۰ تا هزار نفر از مرز تمرچین برای کولبری تردد می کنند و ممکن است با مشکلات جسمانی بسیاری مواجه شوند”.

برای صدور کارت تردد کارت پایان خدمت الزامی است

اسدی در پاسخ به این سوال که آیا کولبران رسمی زیر ۱۸ سال نیز از این مرز تردد می کنند بیان داشت: “این مساله صحت ندارد؛ چرا که برای صدور کارت تردد کارت پایان خدمت الزامی است و بدون آن نمی توانند کولبری کنند. این مساله ممکن است بین کولبران غیر قانونی اتفاق بیفتد”.

او در ادامه گفت: “از ابتدای کار ناهمواری هایی در مرز ایران و عراق و در مسیر کولبرها وجود داشت که با ماشین آلات هموار شده است تا از مشکلات مسیر کولبران کاسته شود. تردد کولبرها بستگی به فضای کار دارد اگر هوا سرد باشد با توجه به برودت هوا تردد کم می شود چون باری که حمل می شود در هنگ مرزی باید به طور کامل بازرسی شده و همین مساله زمانبر است  در فصل زمستان از۶۰۰ تا هزار کولبر را بررسی کرده و به آنها مجوز ورود می دهیم”.

مدیر بازارچه مرز تمرچین شهرستان پیرانشهر در رابطه با کولبرهایی که در هفته های گذشته جان خود را از دست داده اند بیان داشت: “کولبرهایی که در هفته های گذشته جان خود را از دست داده اند رسمی نبودند”.

۶۴ قلم کالا در لیست کالای مجاز کولبری است

اسدی در پایان در خصوص کالاهای مجاز که با کولبری وارد می شود بیان داشت: “۶۴ قلم کالا در لیست کالای مجاز کولبری است و ممکن است در برخی فصول کم یا زیاد شود در حال حاضر از مرز تمرچین مواد غذایی وارد نمی شود. خشکبار هم در سالهای گذشته وارد می شد؛ اما در سال جاری ممنوع است”.

او در واکنش به طرح این موضوع که در پیرانشهر همه مجوز ها تنها به اسم کیانی و شرکا صادر می شود و کولبران نمی دانند آنها چه کسانی هستند بیان داشت: “حساب بانکی کیانی و شرکا در واقع همان حساب هنگ مرزی و فرمانداری و کاملا قانونی است”.

اسدی در پاسخ به این پرسش که این درآمد در کجا هزینه می شود بیان داشت: “عوارضی که از صاحبان کالا دریافت می شود ۴۰ درصد به نام فرمانداری و ۶۰ درصد به نام هنگ مرزی است که بعدها با مجوز هزینه می شود. این نوع درآمد زایی با مجوز بالاترین مقام مسئول قابل هزینه است”.

نوشته از چهار هزار کولبر رسمی تنها ۱۰ نفر بیمه هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9857/feed/ 0
دو سال و نیم زندان برای یک کودک مجرم https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9856/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9856/#respond Tue, 21 Feb 2017 08:47:47 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114914 خبرگزاری هرانا ـ یک کودک مجرم ۱۷ ساله در استان تهران به اتهام حمل و نگهداری ۴۰ گرم مواد مخدر به دوسال ونیم زندان محکوم شد. به گزارش خبرگزاری . . .

نوشته دو سال و نیم زندان برای یک کودک مجرم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک کودک مجرم ۱۷ ساله در استان تهران به اتهام حمل و نگهداری ۴۰ گرم مواد مخدر به دوسال ونیم زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، پسر نوجوان، دی ماه پارسال هنگام حمل ۴۰گرم هرویین درحوالی شهرستان پاکدشت جنوب تهران، دستگیر شد.

وی در بازجویی‌ها به مأموران گفت: “به خاطر وضعیت مالی پدرم مجبور به این کار شدم. می‌خواستم عصای دستش باشم که یکی از دوستان پیشنهاد این کار را داد وگفت با جابه‌جایی موادمخدر صاحب ۷۰هزار تومان می‌شوی!من فریب خوردم وچون وضعیت مالی مان خراب بود پذیرفتم که همکاری کنم اما خیلی زود دستگیر شدم و حالا هم شرمنده خانواده و پدرم هستم”.

قضات شعبه چهارم پس از شور در این باره، نوجوان ۱۷ساله را به دوسال ونیم زندان محکوم کردند.

هم‌ اکنون متهم در کانون اصلاح وتربیت به سر می‌برد و پس از قطعی شدن حکم‌اش می‌بایست بقیه ایام حبس را سپری کند تا آزاد شود.

نوشته دو سال و نیم زندان برای یک کودک مجرم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9856/feed/ 0
محاکمه یک فوتسالیست در دادگاه کیفری https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9855/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9855/#respond Tue, 21 Feb 2017 08:24:34 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114917 خبرگزاری هرانا ـ یک فوتسالیست با اتهام «فریب دختری جوان و شکنجه وی در خانه‌اش»، در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از . . .

نوشته محاکمه یک فوتسالیست در دادگاه کیفری اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ یک فوتسالیست با اتهام «فریب دختری جوان و شکنجه وی در خانه‌اش»، در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، رسیدگی به این پرونده از چندی قبل با شکایت دختری جوان در دستور کار پلیس قرار گرفت.

دختر جوان مدعی شد، یکی از فوتسالیست‌های معروف که با وی طرح دوستی ریخته بود وی را فریب داده و به خانه‌اش کشانده و در آنجا وی را شکنجه کرده است. با این شکایت پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و صبح دیروز اتهام تجاوز به عنف به متهم که فوتسالیستی ۲۷ساله است و سابقه بازی در تیم ملی را دارد تفهیم شد.

در این جلسه شاکی جزئیات حادثه‌ای را که برایش اتفاق افتاده بود بازگو کرد. او گفت: “فوتسالیست جوان از مدتی قبل به شکل تلفنی و پیامکی و حتی تلگرامی با من در ارتباط بود و ادعا می‌کرد به من علاقه دارد و می‌خواهد با من ازدواج کند. من هم به این خیال که او واقعا قصد ازدواج دارد به رابطه تلفنی‌ام با او ادامه دادم تا اینکه یک شب از من خواست برای دیداری کوتاه به خانه‌اش بروم. من هم قبول کردم و به آنجا رفتم اما او من را در خانه‌اش زندانی و شکنجه کرد”.

به‌دنبال اظهارات دختر جوان، متهم در جایگاه ایستاد و به دفاع از خودش پرداخت. او گفت: “اتهام تجاوز به عنف را قبول ندارم و دختر جوان با خواست خودش به خانه‌ام آمده بود. با وجود انکارهای متهم، قضات دادگاه پس از شنیدن دفاعیات وکیل مدافعش و اخذ آخرین دفاع از او برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند و قرار است به‌زودی رأی خود را صادر کنند”.

در همین حال وکیل شاکی گفت: “براساس اظهارات موکلم روز ۴شهریور‌ماه این فوتسالیست با خوراندن نوشیدنی موکلم را بیهوش کرده و در نهایت وی را شکنجه کرده است”.

وی ادامه داد: “متهم بارها مدعی شد که شاکی به عقد موقت وی درآمده اما دادگاه زمانی که از او صیغه‌نامه کتبی خواست وی نتوانست ادعای خود را ثابت کند. به گفته وی به‌نظر می‌رسد تا هفته دیگر رأی دادگاه در این‌باره صادر می‌شود”.

نوشته محاکمه یک فوتسالیست در دادگاه کیفری اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9855/feed/ 0
تبعیدگاه مرگبار زندان رجایی شهر؛ خودکشی و خودزنی ۶ زندانی طی ۱۰ روز https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9854/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9854/#respond Tue, 21 Feb 2017 07:17:26 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114890 خبرگزاری هرانا – مسئولین زندان رجایی شهر کرج یکی از سالن های این زندان را با چینش تعمدی زندانی های خاص در کنار یکدیگر تبدیل به تبعیدگاهی مرگبار . . .

نوشته تبعیدگاه مرگبار زندان رجایی شهر؛ خودکشی و خودزنی ۶ زندانی طی ۱۰ روز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – مسئولین زندان رجایی شهر کرج یکی از سالن های این زندان را با چینش تعمدی زندانی های خاص در کنار یکدیگر تبدیل به تبعیدگاهی مرگبار کرده اند و از آن برای در معرض خشونت قراردادن زندانیان سرکش استفاده می کنند. دست کم ۶ زندانی طی ۱۰ روز گذشته در پی این انتقال به این سالن دست به خودکشی یا خودزنی زده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سالن ۱۱ اندرزگاه ۴ زندان رجایی شهر کرج از مدتی پیش با نقش آفرینی مستقیم یوسف مردی (رییس حفاظت زندان) و محمد مردانی (رییس زندان رجایی شهر کرج) با دست چین کردن بافت جمعیتی سالن و در کنار هم گذاشتن تعمدی زندانیانی که به دلایل مختلفی با یکدیگر مشکل دارند تبدیل به محلی مرگبار برای زندانیان این زندان شده است.

زندانیانی که بصورت سازمان یافته در فعالیت های باندهای مافیایی زندان که بعضا توسط مسئولین خود زندان مدیریت میشوند یا زندانیانی که در مقابل فعالیت های این باندها سرکشی می کنند برای برخورد به این سالن که مملو از زندانیانی است که با یکدیگر یا باندهای مافیایی رقیب در زندان مشکل دارند تبعید میشوند.

در زندانی چون زندان رجایی شهر کرج که در طبقه بندی سازمان زندانها بعنوان محل نگهداری زندانیان حرایم خشن تعریف شده، وجود محلی خاص و دربسته که زندانیان اساسا برای اعمال خشونت یا مورد خشونت قرار گرفتن اعزام میشود میتواند مرگبار باشد.

بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، در طی ۱۰ روز گذشته دست کم ۲ زندانی به نامهای عبدالله نقدی و مسلم (نام خانوادگی نامعلوم) در پی انتقال به سالن مورد اشاره بوسیله پتو و لباس خودکشی کردند، این زندانیان هر چند در پی این اقدام جان خود را از دست ندادند با اینحال وضعیت عمومی مسلم، در بیمارستان وخیم گزارش می شود.

همچنین ۴ زندانی دیگر از جمله زندانی به نام مرتضی خاکباز و ۳ زندانی دیگر برای رهایی از شرایط سالن مرگبار مورد اشاره دست به خودزنی زدند.

این سالن بعنوان محلی دربسته که کمترین میزان تردد و ارتباط با سایر بندهای زندان را دارد در حال حاضر حدود ۳۰ زندانی را در خود جای داده است.

هرانا پیش تر در گزارشات متعددی به مسئله فعالیت باندهای تبهکار در زندان که از حمایت بعضی مسئولیت این زندان برخوردارند پرداخته بود.

نوشته تبعیدگاه مرگبار زندان رجایی شهر؛ خودکشی و خودزنی ۶ زندانی طی ۱۰ روز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9854/feed/ 0
اظهارات متناقض دادستان مرکز مازندران در مورد پلمپ مغازه بهاییان https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9853/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9853/#respond Tue, 21 Feb 2017 06:27:12 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114905 خبرگزاری هرانا – علیرغم گذشت بیش از سه ماه از پلمب گسترده اماکن کسب شهروندان بهایی استان مازندران، دادستان مرکز این استان که از جمله مهمترین تصمیم گیرندگان . . .

نوشته اظهارات متناقض دادستان مرکز مازندران در مورد پلمپ مغازه بهاییان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – علیرغم گذشت بیش از سه ماه از پلمب گسترده اماکن کسب شهروندان بهایی استان مازندران، دادستان مرکز این استان که از جمله مهمترین تصمیم گیرندگان در این موضوع است با بیان اظهارات و مواضع متناقض در عین تداوم بی توجهی به شرایط دشوار این شهروندان تظلم خواه، موجب سردرگمی شهروندان بهایی استان در پیگیری مطالبه بازگشایی اماکن کسب خود شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بالغ بر ۱۰۰ روز از پلمپ گسترده و همزمان ۹۴ واحد صنفی بهاییان استان مازندران می گذرد. در طی این مدت دادستان مرکز استان مازندران، اسدالله جعفری، اظهارات متناقضی در ارتباط نقش خود در پلمپ واحدهای صنفی بهاییان عنوان نموده است.

موضع اول – به گفته ی چند تن از مغازه داران بهایی مازندران که واحد صنفی ایشان پلمپ گردیده است، در روزهای نخست بعد از پلمپ واحدهای صنفی، دادستان جعفری در پاسخ به ایشان عنوان نمودند ” دستور پلمپ واحد های صنفی بهاییان را خودم امضاء کرده ام و مامورین اداره اماکن تنها ضابط قضایی می باشند.” ایشان عنوان می نمودند که بهاییان با تعطیل کردن واحدهای صنفی خود در تعطیلات بهایی، قصد تبلیغ علیه نظام دارند. به همین دلیل از ورود و رسیدگی به مسأله پلمپ واحدهای صنفی بهاییان اجتناب می کردند.

دادستان مرکز استان مازندران، اسدالله جعفری

همزمان در دادستانی یکی از شهرهای مازندران، حکم امضاء شده ی دادستان جعفری به دادستان های سایرشهرهای استان مشاهده شد. در آن حکم قید گردیده بود که چنانچه شهروندان بهایی در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آبان ماه مغازه های خود را تعطیل نمایند، نسبت به پلمپ واحد های صنفی ایشان اقدام شود. همچنین در نامه ای دیگر خطاب به معاون امنیتی استاندار مازندران عنوان نمودند که بهاییان از اسرائیل دستور می گیرند و قصد بر هم زدن امنیت استان را دارند، به همین دلیل درخواست کردند که چنانچه ایشان در تعطیلات مذهبی خود در ۱۱ و ۱۲ آبان مغازه های خود را تعطیل نمودند، نسبت به پلمپ واحدهای صنفی ایشان اقدام شود.

موضع دوم – بالغ بر دو ماه است که دادستان مرکز مازندران، اسدالله جعفری، موضع کاملا متفاوتی در قبال پلمپ واحدهای صنفی بهاییان این استان اتخاد نموده اند. ایشان خطاب به چند تن از مراجعه کنند گان بهایی که واحدهای صنفی شان پلمپ شده بود،عنوان نمودند : “بنده دست بر روی قرآن می گذارم که هیچ نقشی در پلمپ مغازه های بهاییان استان مازندران ندارم و حکم پلمپ واحدهای صنفی ایشان را بنده امضاء نکرده ام و دستوری به مأمورین اداره ی اماکن مبنی بر پلمپ مغازه های شما نداده ام! چنانچه مأمورین اداره اماکن تخلفی مرتکب شده اند، می توانید از ایشان شکایت نمایید و مطمئن باشید که رسیدگی خواهد شد.” با اینحال همچنان از رسیدگی به مسأله پلمپ واحدهای صنفی بهاییان امتناع می نماید.

به موجب ماده ۳۲ آیین دادرسی کیفری، ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری با دادستان است. همچنین بر اساس تبصره ۱ ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، باید پلمپ واحدهای صنفی با اطلاع اتحادیه ها صورت بگیرد و اداره اماکن ضابط اجرایی اتحادیه می باشد. این در حالی است که تمامی اتحادیه های ذیربط از علت پلمپ واحدهای صنفی بهاییان مازندران اظهار بی اطلاعی نموده اند یا بیان کرده اند که در این پلمپ ها هیچ نقشی نداشته اند.

دادستان جعفری علیرغم دستور ریاست کل دادگستری استان مازندران – حجه الاسلام تقوی فرد – در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۵ از پیگیری تظلم ارجاع شده به ایشان، امتناع نمودند. متن پاراف ریاست کل دادگستری استان مازندران به شرح زیر است:

” جناب آقای جعفری، با توجه به سابقه ، بررسی و نتیجه را اعلام فرمایید. ریاست کل- تقوی فرد ” 

لازم به یادآوری می باشد که اتحادیه اروپا، دادستان اسدالله جعفری را در اسفند ۱۳۹۰ به خاطر نقض حقوق بشر از جمله شهروندان بهایی مازندران تحریم کرد.

نوشته اظهارات متناقض دادستان مرکز مازندران در مورد پلمپ مغازه بهاییان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9853/feed/ 0
فقدان ایمنی محیط کار؛ کما و قطع عضو دو کارگر در دو واحد صنفی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9852/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9852/#respond Mon, 20 Feb 2017 22:09:26 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114507 خبرگزاری هرانا ـ در سایه فقدان ایمنی محیط کار در دو حادثه جداگانه  یک کارگر به کما رفت و کارگر دیگری دچار قطع عضو شد. بر اثر ریزش . . .

نوشته فقدان ایمنی محیط کار؛ کما و قطع عضو دو کارگر در دو واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ در سایه فقدان ایمنی محیط کار در دو حادثه جداگانه  یک کارگر به کما رفت و کارگر دیگری دچار قطع عضو شد. بر اثر ریزش معدن در حال حفاری کرومیت فاریاب در شهرستان منوجان، یک کارگر آسیب دید و پس از انتقال به مرکز درمانی به کما رفت، همچنین صبح دیروز یک کارگر در حین کار با دستگاه برش آهن دستش از ناحیه بازو قطع شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بر اثر ریزش معدن در حال حفاری کرومیت فاریاب در شهرستان منوجان، یک کارگر آسیب دید و پس از انتقال به مرکز درمانی به کما رفت.

حسین صادقی فرماندار منوجان در این رابطه گفت: “داستان تکراری ریزش تونل معادن کرومیت فاریاب بخش آسمینون که طی سال های گذشته بارها اتفاق افتاده و جوانان این سرزمین را به کام مرگ کشانده باز هم تکرار شد”.

وی افزود: “علیرغم هشدارهایی که به صاحب این معدن مبنی بر رعایت نکات ایمنی داده شده بود اما متاسفانه این معدنکار برای رسیدن به سود اقتصادی بیشتر یک بار دیگر جان یکی دیگر از جوانان منطقه را در معرض خطر قرار داد و این جوان برای مداوا به بیمارستان ام لیلا بندرعباس انتقال داده شد و هم اکنون در کما به سر می برد”.

این مقام مسئول سهل انگاری بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را یکی دیگر از دلایل وقوع این حادثه اعلام کرد و دامه داد: بازرسی این معادن توسط کارشناسان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می گیرد که متاسفانه به دلیل بعد مسافت از مرکز استان حضور این بازرسان در این مناطق بسیار کمرنگ است.

بر اساس این گزارش، این معدن که یکی از معادن مهم تولید کننده کرومیت در کشور محسوب می شود سال ٩٣ نیز دو تن از کارگران خود را به دلیل ریزش به کام مرگ کشیده است و این سومین باری است که یک کارگر به دلیل مشابه، دچار حادثه می شود.

قطع دست کارگر ریخته گری حین انجام کار

به گزارش ایلنا، صبح دیروز یکشنبه (یکم اسفند ماه)، یک کارگر ۲۹ ساله که در یکی از  کارگاه های ریخته گری محور جاده مخصوص مشغول کار بود، در حین کار با دستگاه برش آهن دچار حادثه شد که طی این حادثه دست این کارگر از ناحیه بازو قطع شد.

از قرار معلوم، گروهای امداد ونجات این کارگرصدوم را به همراه عضو قطع شده سریعا به بیمارستان تامین اجتماعی البرز کرج منتقل می کنند که بلافاصله توسط تیم پزشکی شکی این بیمارستان عضو قطع شده این کارگر  پیوند زده می شود.

نوشته فقدان ایمنی محیط کار؛ کما و قطع عضو دو کارگر در دو واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9852/feed/ 0
چهار تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9851/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9851/#respond Mon, 20 Feb 2017 21:51:32 +0000 https://www.hra-news.org/?p=114889 خبرگزاری هرانا ـ در روز جاری حدود ۳۰۰ نفر از مجموع  کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز در بندرعباس، حدود ۵۰ نفر از رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت . . .

نوشته چهار تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ در روز جاری حدود ۳۰۰ نفر از مجموع  کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز در بندرعباس، حدود ۵۰ نفر از رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، حدود ۳۰۰ نفر  از اعضای تعاونی شش گانه مسکن کارکنان و کارگران واحد های پارس آرین و جمعی از رانندگان تاکسی‌های تلفنی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران شاغل در شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمزدر بندر عباس، صبح امروز در اعتراض به دو ماه مطالبات مزدی معوقه در محوطه کارگاه تجمع کردند.

صبح امروز حدود ۳۰۰ نفر از مجموع  کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز که از شرکت های تابعه مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)  می باشد صبح امروز دوشنبه (۲بهمن ماه) در محوطه کارگاه تجمع کرده اند.

تجمع کنندگان می‌گویند در حال حاضر تا حدود ۷۰۰ کارگر از طریق شرکت  بحر گستر هرمز در پروژه‌های کشتی‌سازی در استان هرمزگان مشغول کارند اما در عین حال هنوز بابت دوماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

طبق اظهارات کارگران شاغل دراین واحد کشتی سازی، همسان با دستمزدشان، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است، همچنین مطالباتی  نیز در ارتباط به دستمزد از سالها قبل وجود دارد.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، علاوه بر دستمزد وبیمه پرداخت عیدی سال ۹۶ کارگران هنوزمشخص نیست.

این کارگران که خواهان وصول طلب مزدی خود هستند می‌گویند بخش عمده‌ای از مشکلات  مالی شرکت بحر گستر هرمز  که باعث تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ای کارگران  وشرکت های زیر مجموعه آن  شده است ، وصول نشدن به موقع صورت  وضعیت های مالی آن از شرکت اصلی است.

 آن‌ها می‌گویند در آخرین پی گیری‌های که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان نشنیدیم و به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

صبح امروز انجام شد: اعتراض رانندگان مجتمع هفت‌تپه بابت معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، حدود ۵۰ نفر از رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه صبح امروز به ‌دلیل عدم دریافت ۷ ماه دستمزد، دست به اعتراض صنفی زدند.

در همین رابطه، یکی از کارگران راننده که نخواست نامش فاش شود گفت: “ما حدود ۵۰ راننده وانت بار در مجتمع نی شکر هفات تپه هستیم که بصورت مستقیم با کارفرما قرارداد کار داریم”.

او با بیان اینکه طبق قرار داد مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزد ی ما را به همراه اجاره بهای خودرو ها پرداخت کند افزود: “به دلیل پرداخت نشدن این هزینه از سوی کارفرما امروز از جابجا کردن دیگر همکارانمان در سایر بخش‌های این مجتمع خودداری کردیم”.

ور در توضیح چرایی این اقدام اعتراضی گفت: “رانندگان معترض حتی پول بنزین مورد نیاز برای روشن کردن ماشین‌های خود نداشته و با قرض گرفتن از دیگران تاکنون به کار خود ادامه داده‌اند”.

صبح امروز انجام شد؛ تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران شش واحد خدماتی مقابل وزارت را

به گزارش ایلنا، صبح امروز حدود ۳۰۰ نفر از اعضای تعاونی شش گانه مسکن کارکنان وکارگران واحد های پارس آرین، صنایع معادن، شرکت باریت، نیروی هوایی، بیمارستان پارس وشرکت توسعه صادارات معادن به نمایندگی از ۲ هزارخانوار در مقابل ساختمان وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند و خواستار ورود وزیر برای حل این مساله شدند.

از قرار معلوم، ۲۰۰۰ خانوارشاغل در این شش واحد صنعتی ومعدنی در سال ۶۹ با پرداخت مبلغ ۳۰۰ هزار تومان قطع زمینی را در منطقه سعادت آباد تهران برای ساخت مجتمع مسکونی خریداری کرده‌اند و پس از گذشت ۲۶ سال  اداره مسکن وشهر سازی به دلایل مختلفی اجازه ساخت وساز به اعضای این تعاونی را نمی‌دهد.

طبق گفته این شاکیان آنها سالهاست برای دریافت مجوز ساخت زمین های این پروژه پی گیری زیادی را در اداره مسکن وشهرسازی تهران انجام داده اند اما طی این مدت در جواب به آنها گفته شده است این زمینها به دلیل آنکه خارج از محدوده شهری  است اجازه ساخت ندارند.

معترضان در ادامه تاکید کردند؛ سال ۶۹ که ما زمینها را خریداری کرده بودیم داخل محدوده شهر تهران واقع شده بود ودر همین راستا جواز ساخت به زمینها همجوار داده می شد اما امروز که ارزش مالی زمینها زیاد شده به ما گفته شده که این زمینها از نقشه جامع شهرتهران خارج شده واجازه ساخت داده نمی‌شود.

طبق گفته کسانی که در این تجمع حضور داشتند، نزدیک به ۲۶ سال است که ۲ هزار خانواده درگیر این مساله هستند و در این مدت زمان طولانی کسی پاسخگوی مشکلاتشان نبوده است.

به گفته یکی از معترضان به‌دنبال تجمع امروز یکی از مسئولان وزارت راه وشهرسازی در جمع معترضان حاضر شد و به بهانه اینکه این زمینها خارج از محدوده شهرسازی است  امکان ساخت وساز را  غیر ممکن کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی به فعالیت اسنپ و تپسی

به گزارش تابناک، جمعی از رانندگان تاکسی‌های تلفنی ظهر امروز در اعتراض به فعالیت دو اپلیکیشن «اسنپ» و «تپسی» مقابل مجلس تجمع کردند.

رانندگان معترض تجمع کننده مقابل مجلس شورای اسلامی، فعالیت “اسنپ” و”تپسی” را غیرقانونی عنوان می‌کردند و خواستار رسیدگی مجلس به این موضوع و جمع آوری اسنپ و تپسی در سطح شهر بودند.

تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به نحوه فعالیت “اسنپ” و”تپسی” از سوی مجلس و دولت شدند.

نوشته چهار تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-9851/feed/ 0