خبرگزاری هرانا https://www.hra-news.org ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران Fri, 21 Jul 2017 19:53:19 +0430 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 دو زندانی در زندان بندرعباس اعدام شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11582/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11582/#respond Fri, 21 Jul 2017 19:53:19 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127784 خبرگزاری هرانا – دو زندانی که با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی بندر عباس اعدام شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به . . .

نوشته دو زندانی در زندان بندرعباس اعدام شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دو زندانی که با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی بندر عباس اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۵ تیر ماه حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد.

هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند «ناصر خسروی» ۴۵ ساله اهل فخر آباد شهر اردبیل و «هاشم قنبرلو» ۴۱ ساله اهل مشگین شهر اردبیل احراز شده است. این دو زندانی در یک پرونده مشترک با اتهام ۶ کیلو ۷۰۰ گرم شیشه به اعدام محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «هاشم و ناصر سیگار خرید و فروش می‌کردند و آبان ماه ۱۳۹۰ در ماشینشان در نزدیکی بندرعباس بازداشت شدند.»

اعدام زندانیان با اتهامات مربوط به مواد مخدر در حالی همچنان جریان دارد که کلیات طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی به تایید رسیده و قرار است پس از تعطیلات دوهفته‌ای مجلس دوباره در صحن علنی به رای گذاشته شود. در صورت تایید نهایی این طرح، بسیاری از زندانیانی که به اعدام محکوم شده‌اند به زندان محکوم خواهند شد.

گفتنی است، اعدام این دو زندانی از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

نوشته دو زندانی در زندان بندرعباس اعدام شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11582/feed/ 0
تیراندازی ماموران در چابهار حادثه آفرید https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11581/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11581/#respond Fri, 21 Jul 2017 17:49:41 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127772 خبرگزاری هرانا – یک خودروی مظنون به حمل “کالای قاچاق” در اثر تعقیب و گریز و تیراندازی ماموران در بندر چابهار واژگون شد و آتش گرفت. به گزارش خبرگزاری . . .

نوشته تیراندازی ماموران در چابهار حادثه آفرید اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – یک خودروی مظنون به حمل “کالای قاچاق” در اثر تعقیب و گریز و تیراندازی ماموران در بندر چابهار واژگون شد و آتش گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، یک خودرو پژو ۴۰۵ در اثر تعقیب و گریز و تیراندازی ماموران به سمت وی در مقابل درب منطقه آزاد چابهار واژگون شده و آتش گرفت.

گفته می شود که راننده خودرو مجروح شده است.

تیراندازی ماموران به ظن حمل “کالای قاچاق” بوده است.

بسیاری از ساکنان چابهار از طریق خارج کردن بارها بدون داشتن برگه گمرکی از منطقه آزاد چابهار امرار معاش می کنند که در اصطلاح محلی به آن “چتربازی” گفته می شود.

این خودروها کالاهای برخی از تاجران را بدون داشتن برگه گمرکی از منطقه آزاد چابهار خارج و در مقابل دستمزد دریافت می کنند.

ماموران انتظامی این اقدام را “قاچاق” می دانند و در بسیاری از مواقع برای متوقف کردن خودرو ها به سمت آنها تیراندازی می کنند که در این بین عده ای کشته و زخمی می شوند.

این موضوع همواره مورد اعتراض فعالان بوده است که نباید بخاطر حمل کالاهای مصرفی برای متوقف کردن خودروها به سمت آنها تیراندازی کرد.

نوشته تیراندازی ماموران در چابهار حادثه آفرید اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11581/feed/ 0
موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11580/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11580/#respond Fri, 21 Jul 2017 17:19:27 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127769 خبرگزاری هرانا – سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ضمن ارائه توضیحات تکمیلی درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و محدود کردن مجازات اعدام، با اشاره به تصویب نهایی . . .

نوشته موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ضمن ارائه توضیحات تکمیلی درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و محدود کردن مجازات اعدام، با اشاره به تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان، از موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد خبر داد و گفت که طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آن‌چه پیش از انقلاب انجام می‌شد. او در پاسخ به سوالی درباره تفاوت این مصوبه با آن‌چه پیش از انقلاب به‌صورت توزیع کوپنی مواد مخدر انجام می‌شد، گفت “آن طرح اشکالی نداشت و طرح جدید نیز تقریباً‌‌ همان چیزی است که پیش از انقلاب انجام می‌شد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، نوروزی با اشاره به آخرین تصمیمات درباره نحوه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: “بنابر مصوبه کمیسیون در آخرین جلسه، درباره کسانی که هم‌اکنون به‌خاطر جرائم مواد مخدر مقرر کردیم اگر جرمشان حمل، توزیع یا نگهداری تریاک تا زیر ۱۰۰ کیلوگرم بود، یا همین جرائم را درمورد تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی تا مقدار کمتر از ۲ کیلوگرم یا حمل و نگهداری آن تا زیر ۵ کیلوگرم باشد، درصورتی که سوءپیشینه موثر نداشته باشند، اعدامشان به حبس درجه یک تبدیل می‌شود”.

او با تاکید بر عطف به ماسبق شدن این اصلاحات جدید در قانون مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: “همچنین کسانی که از این به بعد مرتکب چنین جرائمی شوند، برای تولید و توزیع مواد صنعتی ۲ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی یا حمل و نگهداری ۳ کیلوگرم از همین نوع مواد مخدر با حکم اعدام مواجه می‌شوند”.

پیشنهاد توزیع دولتی مواد مخدر با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تصویب پیشنهاد دیگری در جلسه اخیر این کمیسیون درخصوص توزیع دولتی مواد مخدر اعلام کرد: ‌”باتوجه به تاکید ویژه‌ای که در سیاست‌های کلی نظام بر لزوم انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان صورت گرفته است، مقرر کردیم دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا این عزیزان بتوانند به‌تدریج ترک کرده و بجای آن‌که جلب قاچاق‌چیان مواد مخدر شوند، به‌سمت نظام آمده و از طریق مجاری رسمی نیاز خود را برطرف کنند”.

روند اجرایی شدن پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی

نماینده اصولگرای رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نهایی شدن روند تصویب این پیشنهاد در کمیسیون قضایی و حقوقی در پاسخ به سوالی درباره این‌که دولت قرار است چه نوع مواد مخدری در اختیار معتادان قرار دهد، گفت: “درواقع این مواد مخدر شامل‌‌ همان متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین می‌شود و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌ای که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت”.

طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آن‌چه پیش از انقلاب انجام می‌شد است

او در پاسخ به سوال دیگری درباره تفاوت این مصوبه با آن‌چه پیش از انقلاب به‌صورت توزیع کوپنی مواد مخدر انجام می‌شد، گفت: “آن طرح اشکالی نداشت و طرح جدید نیز تقریباً‌‌ همان چیزی است که پیش از انقلاب انجام می‌شد”.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سوال دیگری که آیا جایگزینی برای مواد مخدر صنعتی در این پیشنهاد درنظر گرفته شده است، گفت: “تصمیم‌گیری در این مورد نیز در‌‌ همان آیین‌نامه اجرایی انجام خواهد شد و هدف ما این است که رابطه معتادان و قاچاق‌چیان را منقطع کنیم”.

موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی

نوروزی در پایان و درپاسخ به سوالی درباره میزان توفیق این طرح پیشنهادی و همچنین این‌که آیا مراجع تصمیم‌گیر خارج مجلس با آن موافقت دارند، گفت: “قطعاً شاهد موفقیت آن خواهیم بود و این درحالی است که نمایندگان همه مراجع و قوای دخیل در این مسئله در جلسه کمیسیون قضایی مجلس حضور داشتند و همگی نظر مثبت داشتند”.

نوشته موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11580/feed/ 0
انتقال یک زندانی در ایرانشهر برای اجرای حکم اعدام https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11579/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11579/#respond Fri, 21 Jul 2017 15:54:52 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127757 خبرگزاری هرانا – یک زندانی از محکومان جرایم مواد مخدر محبوس در زندان ایرانشهر، صبح امروز برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی این زندان منتقل شد. به گزارش . . .

نوشته انتقال یک زندانی در ایرانشهر برای اجرای حکم اعدام اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – یک زندانی از محکومان جرایم مواد مخدر محبوس در زندان ایرانشهر، صبح امروز برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، یک زندانی به نام “رسول شهلی” بر فرزند سید محمد، روز جاری به قرنطینه زندان منتقل و از خانواده وی خواسته شده برای آخرین ملاقات به دیدار وی بروند.

این زندانی مدت شش سال است که به اتهام “حمل مواد مخدر” در زندان به سر می برد.

گفته می شود که صبح شنبه نامبرده به پای چوبه دار برده خواهد شد.

نوشته انتقال یک زندانی در ایرانشهر برای اجرای حکم اعدام اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11579/feed/ 0
شلاق و شش ماه حبس تعلیقى مجازات عاملین واقعهٔ ضرب و شتم دراویش در کوار https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11578/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11578/#respond Fri, 21 Jul 2017 15:29:58 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127762 خبرگزاری هرانا – طبق رأی صادره از دادگاه ویژهٔ روحانیت شیراز، طلبه‌هایی که در واقعهٔ ضرب و شتم دراویش ساکن کوار مباشرت داشتند به شش ماه حبس و سی . . .

نوشته شلاق و شش ماه حبس تعلیقى مجازات عاملین واقعهٔ ضرب و شتم دراویش در کوار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – طبق رأی صادره از دادگاه ویژهٔ روحانیت شیراز، طلبه‌هایی که در واقعهٔ ضرب و شتم دراویش ساکن کوار مباشرت داشتند به شش ماه حبس و سی و چهار ضربه شلاق تعلیقی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان‌نور، سال ۹۱ با شکایت آقایان صالح‌الدین مرادی و کسری نوری، پرونده‌ای در دادگاه ویژهٔ روحانیت شیراز علیه طلبه‌هایی که در این واقعه از عاملین و سردستگان حملهٔ سازمان‌یافته قشریون و افراطیون به دراویش گنابادی ساکن کوار بودند گشوده شد که اکنون پس از گذشت شش سال از آن واقعه، دادگاه مربوطه اقدام به صدور حکم کرده است. در دادنامه صادره متهمین پرونده به اتهام اخلال در نظم عمومی به شش ماه حبس و سی‌وچهار ضربه شلاق به صورت تعلیقی محکوم شده و از اتهامات نشر اکاذیب و توهین و افترا تبرئه شده‌اند.

بنابر این گزارش؛ آقایان صالح مرادی و کسری نوری از فعالین حقوق دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور می‌باشند که در جریان بازداشت گستردهٔ فعالان حقوق دراویش در سال ۱۳۹۰ بازداشت شدند و شکایت خود علیه این طلبه‌های جوان را از زندان عادل‌آباد به دادگاه فرستاده بودند.

 گفتنی است این حکم در شرایطی از سوی دادگاه ویژهٔ روحانیت شیراز صادر شده که هم‌اکنون بیش از سی نفر از دراویش گنابادی ساکن کوار پرونده‌هایی گشوده با احکام سنگین حبس تعزیری در دادگاه‌های استان فارس دارند و علاوه بر آن؛ ۷ تن دیگر از درویشان ساکن کوار به تبعیدهای مادام‌العمر و هفت‌ساله در نقاط مختلف ایران محکوم هستند که از میان این ۷ نفر آقای محمدعلی شمشیرزن در محل تبعیدش در شهر بندرعباس به طور غیرقانونی بازداشت و هم‌اکنون قریب به یکسال است که در زندان به سر می‌برد.

نوشته شلاق و شش ماه حبس تعلیقى مجازات عاملین واقعهٔ ضرب و شتم دراویش در کوار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11578/feed/ 0
تایید عدم تحمل کیفر علیرضا گلی‌پور از سوی پزشکی قانونی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11577/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11577/#respond Fri, 21 Jul 2017 14:31:58 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127754 خبرگزاری هرانا – آزیتا قره‌بیگلو وکیل علیرضا گلی‌پور با اشاره به تایید مرخصی پزشکی موکلش از سوی پزشکی قانونی، گفت که علاوه بر مرخصی پزشکی، عدم تحمل کیفر گلی‌پور نیز . . .

نوشته تایید عدم تحمل کیفر علیرضا گلی‌پور از سوی پزشکی قانونی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – آزیتا قره‌بیگلو وکیل علیرضا گلی‌پور با اشاره به تایید مرخصی پزشکی موکلش از سوی پزشکی قانونی، گفت که علاوه بر مرخصی پزشکی، عدم تحمل کیفر گلی‌پور نیز توسط پزشکی قانونی تایید و به دادستانی ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رویداد ۲۴، آزیتا قره‌بیگلو با اشاره به وضعیت نامساعد سلامتی علیرضا گلی‌پور اظهار داشـت: “موکلم در حال حاضر در مرخصی پزشکی به سر می‌برد و این مسئله به تایید پزشکی قانونی نیز رسیده است”.

وی افزود: “گلی‌پور در تاریخ ۱۰ تیرماه نیز وضعیت جسمانی‌اش با وخامت مواجه شد و پزشک معالجش بر عدم تحمل زندان وی تاکید کرد”.

قره‌بیگلو با بیان اینکه پزشکی قانونی نیز عدم تحمل کیفر گلی‌پور را تایید کرده است، یادآور شد: “طبق تایید و نظریه پزشکی قانونی تا زمان صدور حکم عدم تحمل کیفر توسط دادستانی و شعبه پانزده دادگاه انقلاب، موکلم باید در مرخصی درمانی بسر ببرد؛ در حال حاضر نامه تایید مرخصی از کمیسیون پزشکی به دادستانی ارسال شده است”.

گفتنی است علیرضا گلی‌پور، عضو بنیاد ملی نخبگان کشور و دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق در آلمان، از سال ۹۱ به خاطر جرائم امنیتی در زندان اوین بوده است.

نوشته تایید عدم تحمل کیفر علیرضا گلی‌پور از سوی پزشکی قانونی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11577/feed/ 0
صدها فعال مدنی خواستار آزادی محسن عمرانی، معلم دربند شدند https://www.hra-news.org/statements/a-224/ https://www.hra-news.org/statements/a-224/#respond Fri, 21 Jul 2017 13:47:22 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=127745 خبرگزاری هرانا – بیش از ۱۲۰۰ معلم و فعال صنفی با امضای یک نامه حمایت آمیز خواستار آزادی محسن عمرانی معلم دربند شدند. آقای عمرانی در اردیبهشت ماه . . .

نوشته صدها فعال مدنی خواستار آزادی محسن عمرانی، معلم دربند شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – بیش از ۱۲۰۰ معلم و فعال صنفی با امضای یک نامه حمایت آمیز خواستار آزادی محسن عمرانی معلم دربند شدند. آقای عمرانی در اردیبهشت ماه سال جاری برای تحمل حکم یکسال حبس، خود را به زندان بوشهر معرفی کرد.

به گزارش هرانا، کانون صنفی معلمان ایران متن بیانیه ای در حمایت از محسن عمرانی، معلم دربند که به امضای حدود ۱۲۰۰ فعال صنفی و معلم رسیده است منتشر کرده است.

در قسمتی از این بیانیه آمده “ما امضاکنندگان این بیانیه به‌عنوان جمعی از فعالان صنفی اعلام می کنیم زندانی کردن امثال محسن عمرانی در اراده ی ما برای پیگیری مطالبات صنفی و آموزشی خللی ایجاد نخواهد کرد و ما بیش از پیش بر یک زندگی شرافتمندانه برای همه از جمله معلمان و همچنین آموزش باکیفیت و برابر و فارغ از مناسبات پولی تاکید داریم و در این مسیر از تمام ظرفیت های مدنی و قانونی و برحق خود برای تحقق مطالبات و برداشته شدن نگاه امنیتی از فعالیت صنفی و آزادی معلمان دربند به‌خصوص همکار دربندمان، محسن عمرانی استفاده خواهیم کرد.”

محسن عمرانی، معلم و فعال صنفی بوشهری است که در اردیبهشت ماه سال جاری برای تحمل یکسال حبس راهی زندان این شهر شد.

یکی از وکلای این فعال صنفی دربند به هرانا گفته بود آقای عمرانی در دادگاه بدوی با اتهامات «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر با حضور امیر رئیسیان، حسین تاج و عادل مقدسی بعنوان وکلای آقای عمرانی با تبرئه از اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و دو سال انفصال از خدمت (شغل معلمی) تقلیل یافت.

این وکیل مدافع دراین‌باره تاکید کرد: “ایشان یکی از معلمان شریف استان بوشهر است که شخصیت با ارزشی داشته و تعهد کاری دارد. سوء تفاهمی برای ارگان‌های امنیتی پیش آمده و برای وی پرونده گشوده شد. ایشان به عنوان یک معلم، پیگیر وضعیت معلمان و کارگران و قشر ضعیف بوده. آقای عمرانی خواستار حقوق صنفی خود بوده و قصد ارتکاب جرمی را نداشته، اصلا چنین روحیه‌ای ندارد.”

نوشته صدها فعال مدنی خواستار آزادی محسن عمرانی، معلم دربند شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-224/feed/ 0
گشین، کودک قربانی مین، ۴ سال است سرگردان دادگاه ها است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11576/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11576/#respond Fri, 21 Jul 2017 08:46:05 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127518 خبرگزاری هرانا – دختربچه ۹ ساله ای به نام گشین کریمی به همراه ۶ تن از دوستانش در سال ۹۲ در منطقه ای کاملا مسکونی که کیلومترها با . . .

نوشته گشین، کودک قربانی مین، ۴ سال است سرگردان دادگاه ها است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دختربچه ۹ ساله ای به نام گشین کریمی به همراه ۶ تن از دوستانش در سال ۹۲ در منطقه ای کاملا مسکونی که کیلومترها با مرز ایران و عراق فاصله دارد، طی انفجار مین دچار قطع عضو شد. علیرغم گذشت ۴ سال از زمان انفجار مین پیگیری های خانواده این کودک برای دریافت کمک و حمایت های لازمی که این کودک را به زندگی عادی بازگرداند بی نتیجه مانده است. نبود شفافیت کافی در قوانین و هماهنگی میان ارگان های مختلف باعث شده است در مهمترین زمانی که این کودک به حمایت نیاز دارد سرگردان دادگاهها باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گشین کریمی، کودکی که در ۹ سالگی بر اثر انفجار مین در منطقه ای مسکونی دچار نقص عضو شد علیرغم گذشت ۴ سال کماکان در انتظار حمایت و جبران خسارت وارد آمده از سوی نهادهای متولی به سر می برد.

ماجرای گشین (گیشن) از آنجا آغاز شد که در تاریخ ۲۶ مهرماه سال ۹۲ در منطقه کاملا مسکونی روستای خشکاش در محلی که این کودک به همراه تعدادی از دوستانش به نامهای “آلا روبینا، متین رخش بهار، خبات کریمی، بهنوش ضیایی مقدم، سینا دژآهنگ و زانا کریمی” در حال بازی بودند یک مین کشف نشده منفجر شد که موجب قطع مچ پای گشین و آسیب جدی به چشمان کودک دیگری به نام “آلا” شد. کودکان دیگر نیز زخمی شدند اما هیچکدام به جدیت این دو کودک دچار نقض عضو و صدمه نشدند.

این کودک در زمان انفجار مین، ۹ سال سن داشت و ساکن روستای خشکاش از توابع شهرستان مریوان بود. این روستا جزو روستاهایی است که در زمان جنگ شاهد درگیری نظامی نبوده و به نوعی با اولین خط مقدم جنگی کیلومترها فاصله داشته است برای همین میتوان نتیجه گرفت مین های به جا مانده در این منطقه مربوط به نیروهای ایرانی است که به دلایل و فواصل زمانی مختلفی در این منطقه کارگزاری شده اند.

به گفته اهالی محل در این منطقه عملیات های پاکسازی مین صورت گرفته است اما چون اصولا پاکسازی ها به دلیل شیبی که در منطقه وجود دارد. به صورت دقیق و به طور مطلوب صورت نمیگیرد بعضی از این مین ها کشف نمی شود که اصطلاحا به آن “مین گمشده” می گویند.

فرشاد محمدی، وکیل گشین کریمی که می کوشد دیه شرعی و مقرر قطع پای گشین را تحت حمایت قانونی قرار دهد و این حق قانونی را اثبات کند، پس از بعهده گیری وکالت این کودک با استناد به اصل ۲۲ و ۴۰ قانون اساسی و قواعد فقهی لاضرر و تسبیب تشکیل پرونده ای علیه ارگان های مسئول مانند فرمانداری و استانداری در رابطه با تکلیف آنان به حفاظت از حق امنیت و حق حیات شهروندان و همچنین علیه مرکزی که مسئولیت عملیات پاکسازی را بر عهده داشته اقامه دعوی کرده و برای موکل خود نیز از دادگاه طلب دیه و خسارت کرده است.

پس از برگزاری جلسه دادرسی به این اقامه حقوقی در سال ۹۵، فرشاد محمدی در خردادماه همان سال نسخه ای از حکم دادگاه مبنی ‌بر رد دعوی را دریافت کرد.

کتاب مین، قاتل خاموش ایرانیان را دانلود کنید

این وکیل پایه یک دادگستری ضمن تایید این موضوع به گزارشگر هرانا توضیح داد «دادگاه به استناد قوانینی که به نظر من ارتباطی با این شکایت ندارد ، مثل ماده ١۶ حکم رد دعوی داده است در صورتی که این شکایت درخواست دیه است و ربطی به مواردی چون رأی کمیسیون ماده دو فرمانداری ندارد.»

این حقوقدان ادامه داد “براساس رأی کمیسیون ماده ٢فرمانداری، برای گشین و هم‌بازی‌هایی که در اثر انفجار مین در نشکاش مصدوم شدند‌ درصد جانبازی تعیین شده است. با تعیین ‌درصد به این کودکان تسهیلاتی تعلق می‌گیرد مثل مستمری و سهمیه دانشگاهی و تأمین هزینه‌های درمان اما مستمری بعد از پایان سن کودکی به گشین و دیگر مصدومان داده خواهد شد درحالی‌که آنان و خانواده‌شان اکنون به این حمایت نیاز دارند و هزینه‌هایی که در چند‌سال گذشته بابت درمان پرداخته‌اند زندگی این خانواده‌های روستایی را فلج کرده است.”

آقای محمدی به گزارشگر هرانا گفت “بعد از صدور حکم رد دعوی از سوی شعبه دوم دادگستری شهرستان مریوان؛ با اعتراض ما پرونده به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد.”

وی تاکید کرد “در رابطه با نهاد مرجع در مطالبه دیه و اجرای قانون مجموع ضوابط و دستورالعمل های اصلاحی نحوه پرداخت خسارتهای مردمی مناطق جنگزده مصوب ۱۳۷۲ و اصلاحیه ۱۳۸۹ اختلاف نظر وجود دارد که در حال حاضر این پرونده برای تعیین تکلیف نهایی در دیوان عالی کشور مطرح است.”

وکیل گشین کریمی مطالبات مطرحه در پرونده از جانب موکله خود را به این شرح بر شمرد “مطالبه خدمات جسمانی وارده به این دختربچه را داریم، پای این دختر بچه از مچ پا قطع شده است و درحال حاضر از آتل و پرتزهای پزشکی استفاده می کنند که با توجه به افزایش سن وی، نیازمند رسیدگی بیشتر است زیرا پرتز های پزشکی مورد استفاده باید هر شش ماه یکبار عوض شود و از مواد مرغوب استفاده شود که موجب تحریکات پوستی و سایر آسیب ها نشود، صحبت ما این است که باید دیه مقرر بر شرع و قانون به قربانی پرداخت شود و بحث مربوط به سهمیه های دانشگاهی و مالی موضوعی است که بنیاد شهید مکلف است که آنان را به شحص مصدوم پرداخت کند. اما خواسته ی ما در حال حاضر این است که این اشخاص تحت درمان به خصوص روان درمانی و روان پزشکی قرار بگیرند.”

آقای محمدی که پرونده های متعدی از قربانیان مین در منطقه را وکالت می کند معتقد است “در پی این انفجارها سایر ارگان ها باید حمایت های خود را از قربانیان اعلام کنند از جمله حمایت های روانی و روانپزشکی در کنار طرح مبحث اشتغال این افراد، علیرغم مشکلات و آسیب های جسمی معقوله مهم تری است. چرا که در پی این اتفاقات این قربانیان دچار افسردگی شده و به انزوا کشیده می شوند.”

فرشاد محمدی امیدوار است پس از گذشت ۴ سال در مراجع عالی قضایی به نفع قربانی این پرونده صدور رای شود تا پس از این محافل عمومی قضایی بتواند نسبت به صدور حکم دیه قربانیان مین اقدام کنند. او این جبران خسارت را کاملا متفاوت با حمایت های قانونی بنیاد جانبازان و … در خصوص بحث سهمیه های دانشگاهی، سهمیه های اشتغال و مستمری هایی که پرداخت می شود می داند.

آقای محمدی درباره اینکه چه کسی مسئول پرداخت دیه خواهد بود به گزارشگر هرانا گفت “چون این انفجار به دلیل مین به جامانده از جنگ است و این مین می بایست برداشته می شد که این اتفاق به صورت احسن صورت نگرفته است. به همین دلیل نمایندگان دولت دیه وی را بپردازند.”

لازم به ذکر است ایران از جمله کشورهایی با بیشترین آلودگی به مین در جهان به شمار می آید. در حال حاضر برآورد میشود حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق باشد.

در عین حال برخالف قوانین بین المللی دولت ایران همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین های ضدنفر ادامه میدهد و معتقد است استفاده از این مین ها تنها راه موثر برای تامین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۹۳ کتابی به نام “مین، قاتل خاموش ایرانیان” منتشر کرد که در آن با ارائه اطلاعات آماری و تحلیلی کوشید چهره ای روشن تر از مخاطرات مین و وضعیت قربانیان آن ارائه کند. این کتاب را میتوانید بصورت رایگان دانلود کنید.

تصاویر پیش رو را خبرگزاری مهر به کوشش سعید زندی در روزهای پس از انفجار از این کودکان تهیه و منتشر کرد.

نوشته گشین، کودک قربانی مین، ۴ سال است سرگردان دادگاه ها است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11576/feed/ 0
شکایت خانواده آتنا اصلانی از تتلو / ویدئو https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11575/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11575/#respond Fri, 21 Jul 2017 06:26:35 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127738 خبرگزاری هرانا – خانواده آتنا اصلانی از هنرمندان خواستند تا آن‌ها را در شکایت علیه  امیرحسین مقصودلو خواننده رپ معروف که والدین این کودک را مقصر قتل این کودک . . .

نوشته شکایت خانواده آتنا اصلانی از تتلو / ویدئو اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – خانواده آتنا اصلانی از هنرمندان خواستند تا آن‌ها را در شکایت علیه  امیرحسین مقصودلو خواننده رپ معروف که والدین این کودک را مقصر قتل این کودک به دلیل عدم ملزم کردن این کودک خردسال به حجاب دانسته بود حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خانواده دختر هفت ساله ای به نام آتنا اصلانی که یک ماه پیش به قتل رسیده بود، از هنرمندان خواستند تا آن‌ها را درشکایت علیه امیر تتلو، خواننده رپ معروف حمایت کنند.

6518255_931

نوشته شکایت خانواده آتنا اصلانی از تتلو / ویدئو اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11575/feed/ 0
دستگیری سه شهروند به دلیل فیلمبرداری از تجمع معترضان https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11574/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11574/#respond Thu, 20 Jul 2017 18:11:41 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127715 خبرگزاری هرانا – رییس پلیس خراسان رضوی گفت که یک زن و دو مرد که از تجمع مردم مالباخته در مقابل یک موسسه مالی برای شبکه های ماهواره ای . . .

نوشته دستگیری سه شهروند به دلیل فیلمبرداری از تجمع معترضان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – رییس پلیس خراسان رضوی گفت که یک زن و دو مرد که از تجمع مردم مالباخته در مقابل یک موسسه مالی برای شبکه های ماهواره ای فیلمبرداری می کردند در مشهد دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سردار بهمن امیری مقدم، رئیس پلیس خراسان رضوی گفت: “یک زن و دو مرد که از تجمع مردم به خاطر مشکل در یک موسسه مالی برای شبکه‌های معاند مستندسازی می‌کردند در مشهد دستگیر شدند”.

این افراد با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

رئیس پلیس خراسان رضوی هیچ توضیح بیشتری در خصوص اینکه چگونه کشف جرم صورت گرفته و در همان زمان بازداشت نیروهای انتظامی حاضر در محل ارسال این فیلم ها برای شبکه های مشخص ماهواره ای را مستند کردند نداد.

نوشته دستگیری سه شهروند به دلیل فیلمبرداری از تجمع معترضان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11574/feed/ 0
پورمحمدی را ابقا نکنید؛ نامه یازده سازمان مدافع حقوق بشر خطاب به حسن روحانی https://www.hra-news.org/statements/a-223/ https://www.hra-news.org/statements/a-223/#respond Thu, 20 Jul 2017 17:30:30 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=statements&p=127726 خبرگزاری هرانا – یازده سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از وی خواستند در کابینه جدید خود که . . .

نوشته پورمحمدی را ابقا نکنید؛ نامه یازده سازمان مدافع حقوق بشر خطاب به حسن روحانی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – یازده سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از وی خواستند در کابینه جدید خود که به زودی معرفی خواهد کرد، از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری فعلی استفاده نکند. این سازمان ها آقای پورمحمدی را از عوامل شناخته شده دخیل در قتل عام زندانیان سیاسی در دهه شصت می دانند و استفاده از او را مغایر با وعده های آقای روحانی ارزیابی می کنند.

متن کامل نامه یازده سازمان مدافع حقوق بشر به حسن روحانی را در ادامه بخوانید:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رییس جمھور محترم جمھوری اسلامی ایران

احتراما، در تاریخ ۱۹ مه ۲۰۱۷ ، رای دھندگان ایرانی شما را برای بار دوم به عنوان رییس جمھور جمھوری اسلامی ایران برگزیدند.

وعده ھای انتخاباتی شما برای رسیدگی به مسایل حقوق بشری در کشور به بسیاری از شھروندان ایرانی انرژی بخشید.

ما، سازمانھای حقوق بشری امضاء کننده این نامه، از شما می خواھیم تا کابینه ای انتخاب کنید که منعکس کننده این تعھدات باشد و به وعده ھای شما به مردم ایران جامه عمل بپوشاند.

شما وعده دادید که دولت شما “تبعیض و ظلم جنسیتی” را نخواھید پذیرفت.

شما از روزنامه نگارانی که به دلیل گزارش فساد دستگیر شده بودند دفاع کردید و کسانی که در سانسور مطبوعات دخیل بودند را محکوم کردید.

در یک سخنرانی انتخاباتی به یادماندنی شما در ھمدان در تاریخ ٨ مه ٢٠١٧، اظھار داشتید: “یکبار دیگر مردم ایران اعلام میکنند آنھایی که در طول ٣٨ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند،” که بسیاری آن را به عنوان اشاره ای به نقش ادعا شده آقای ١٩٨٨ ، تعبیر کردند.

به عنوان اولین گام برای اجرای این وعدهھا، ما از شما می خواھیم تا آقای مصطفی پورمحمدی کھ از سال ٢٠١٣ تا کنون درمقام وزیر دادگستری منصوب بوده است را ابقاء نکنید و در خصوص اتھامات جدی مطرح شده علیھ وی بھ صورت شفاف تحقیق کنید. تا زمانی که آقای پورمحمدی در مقام وزارت دادگستری بھ فعالیت ادامھ می دھد، تصور این که دولت بتواند تحقیقات بی طرفانه و شفافی را برگزار کند، مشکل است.

گروه ھای حقوق بشری دخیل بودن آقای پورمحمدی در اعدامھای گروھی سال ١٩٨٨ را مستند کرده اند.

طبق گزارشات در سال ١٩٨٨ ، مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات ایران در یک کمیته سه نفره بود که دستور اعدام ھزاران زندان سیاسی را صادر کرد. ظرف مدت سه ماه، پورمحمدی و سایر اعضای گروه به زندانھا سفر کردند، از زندانیھا بازجویی کردند، و رای اعدام آن گروه از زندانی سیاسی که “عدم وفاداری” آنھا به جمھوری اسلامی یا ارتداد آنھا را تعیین کرده بودند را صادر کردند.

اکثر اعدام شدگان در حال سپری کردن احکام زندانی بودند که توسط دادگاه ھای انقلاب و در پی محاکمات غیرعادلانه صادر شده بود. بسیاری از آنھا حتی به جرایم خشونت آمیز نیز متھم نشده بودند. برخی دیگر با وجود این که سالھا پیش حکم خود را به پایان رسانده بودند ھنوز در زندان باقی مانده بودند و تعدادی از آنھا نزدیک به پایان دوره زندان خود بودند. افرادی که اعدام شدند شامل زنان و زندانیانی بودند که در زمان دستگیری و محکومیت نوجوانان زیر ١٨ سال بودند.

ھمچنین، ادعا می شود که در مقام معاونت وزارت اطلاعات، مصطفی پورمحمدی بعدھا یکی از مقامات درگیر در پرونده “قتل ھای زنجیره ای” روشنفکران سرشناس ایران توسط ماموران وزارت اطلاعات در سال ١٩٨٨ بود.

آقای رییس جمھور، با توجه به پیشینه آقای پور محمدی ابقاء وی در مقام فعلی منعکس کننده وعده ھای شما و اعتمادی که رای دھندگان به شما نشان داده اند نیست.

پیش از آغاز دوره دوم ریاست جمھوری خود در تاریخ ۵ اوت، ما از شما می خواھیم تا وزیر جدیدی را به مقام وزارت دادگستری منصوب کنید که تعھد خود را نسبت به اصول حقوق بشر اثبات کرده باشد.

ما از توجه شما به این مسئلھ مھم تشکر میکنیم و مشتاق دریافت پاسخ از دفتر شما در آینده نزدیک ھستیم.

با تشکر،

رویا برومند، مدیر اجرایی “بنیاد عبدالرحمن برومند”

کامران اشتری، مدیر اجرایی “عرصه سوم”

شاھین ھلالی خیاوی، مدیر “انجمن حقوق بشر مردم آذربایجانی در ایران”

تیمور الیاسی، نماینده به سازمان ملل متحد “جمعیت حقوق بشر کردستان در ایران-ژنو (G-KMMK)”

رافائل چنویل-ھازن، مدیر اجرایی “ھمه با ھم علیه مجازات اعدام (ECPM)”

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا “دیده بان حقوق بشر”

مانی مستوفی، مدیر “تاثیر بر ایران”

محمود امیری مقدم، مدیر اجرایی “سازمان حقوق بشر ایران”

شاھین میلانی، مدیر حقوقی “مرکز اسناد حقوق بشر ایران”

مھرانگیز کار، رییس ھیات مدیره “بنیاد سیامک پورزند”

محمود عنایت، مدیر “اسمال مدیا”

نوشته پورمحمدی را ابقا نکنید؛ نامه یازده سازمان مدافع حقوق بشر خطاب به حسن روحانی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/statements/a-223/feed/ 0
صدور حکم ۱۵ سال حبس برای شکارچیان متخلف / سند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11573/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11573/#respond Thu, 20 Jul 2017 16:59:04 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127719 خبرگزاری هرانا – با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر استان فارس دو شکارچی که با اسلحه جنگی اقدام به شکار حیوانات در پارک ملی بمو کرده بودند جهت تحمل . . .

نوشته صدور حکم ۱۵ سال حبس برای شکارچیان متخلف / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر استان فارس دو شکارچی که با اسلحه جنگی اقدام به شکار حیوانات در پارک ملی بمو کرده بودند جهت تحمل ۱۵ سال حبس روانه زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اواخر آذرماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی بمو متوجه شدند یکی از شرورترین شکارچیان این منطقه که دارای سوابق و محکومیت های متعددی بوده و در همان زمان نیز فراری بوده است، مجددا عازم ارتفاعات پارک ملی بمو شده است.

رییس اداره پاک ملی بمو در این باره گفت: “محیط بانان در نقاط حساس پارک مستقر شده، از ساعت ۱۰ صبح به دوربین کشی و جست و جو پرداخته تا نهایتا در ساعت ۱۵ بعد از ظهر متخلف را به همراه یکی از همدستانش در کوه مشاهده نمودند”.

علی آرندی اظهار داشت: “محیط بانان متوجه شدند که شکارچی شرور مسلح به اسلحه جنگی ژ۳ است. بنابراین با توجه به سابقه شلیک و مجروح نمودن محیط بانان و احتمال فرار متهم، مامورین این بار در کوه جهت دستگیری وی وارد عمل نشدند”.

محیط بانان موضوع را به مامورین نیروی انتظامی اطلاع داده و در حاشیه منطقه منتظر پایین آمدن شکارچی شرور و همدستش از ارتفاعات ماندند.

پس از خروج متهم از ارتفاعات، نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی بوسیله سه خودرو، اتومبیل متهم را تعقیب نمودند.

شکارچی شرور با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و پس از حدود ۵ کیلومتر تعقیب و گریز به قصد عبور از زیر بزرگراه شیراز – اصفهان و فرار به سمت روستای محل سکونت خود، وارد زیرگذری در این بزرگراه شد.

در این لحظه خودروی پلیس و خودروی محیط زیست دو سمت ریزگذر را مسدود نموده و عملا راه فرار متخلف را مسدود نمودند.

در حالیکه شکارچی شرور قصد داشت از خودرو پیاده شده و با مامورین درگیر و متواری شود با شلیک تیر هوایی توسط مامورین نیروی انتظامی، تسلیم مامورین شد.

در بازرسی از خودروی این متخلف یک قبضه اسلحه جنگی ژ۳ به همراه ۴۴ عدد فشنگ جنگی کشف و ضبط گردید.

متهم پس از بازداشت به همراه اسلحه جنگی و مهمات کشف شده به مراجع قضایی تحویل و با دستور مقام قضایی مستقیما روانه زندان گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری شیراز، دادگاه با توجه به صورتجلسه تنظیم شده و گزارش مامورین محیط زیست و نیروی انتظامی، کشف سلاح و مهمات جنگی، اعترافات متهمین در مراحل بازپرسی و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهمین ردیف اول و دوم

تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف سوم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف چهارم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

با اعتراض وکلای مدافع متهمین به رای صادره، پرونده برای بررسی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر متهمین ردیف دوم و سوم پرونده را به دلیل فقدان ادله کافی و انکار متهمین در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده از اتهامات وارده تبرئه نمودند.

اما در مورد متهمین ردیف اول و دوم قضات دادگاه تجدیدنظر، ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض حکم بدوی را فراهم کند تشخیص ندادند.

بنابراین متهمین ردیف اول و دوم جهت تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی و تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار روانه زندان شدند.

این شکارچیان متخلف که ساکن یکی از روستاهای حاشیه پارک ملی بمو می باشند طی سال های اخیر به همراه گروهی از اقوام و همدستان خود بارها به شکار غیرمجاز در پارک ملی بمو پرداخته و تعداد زیادی از حیات وحش این پارک را نابود کرده بودند.

آنها که به شکار در پارک ملی بمو و فروش گوشت شکار در شیراز مشغول بوده اند تاکنون چندین نوبت با محیط بانان این پارک بصورت مسلحانه درگیر شده اند.

این شکارچیان شرور در شهریورماه سال ۱۳۹۳ هنگامیکه توسط محیط بانان در پارک ملی بمو تعقیب شده بودند، مامورین را با اسلحه ژ۳ به رگبار بستندکه بر اثر آن محیط بان نصرت دهقان (رئیس وقت پارک ملی بمو) از ناحیه پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یکی دیگر از محیط بانان نیز از ناحیه پای چپ و سر و گردن بر اثر پرتاب سنگ ریزه های ناشی از برخورد گلوله ها به زمین به شدت آسیب دید.

نصرت دهقان رئیس وقت پارک ملی بمو که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله ژ۳ قرار گرفت پس از انتقال به بیمارستان، با گذشت دو سال از این حادثه و انجام چند عمل جراحی، نصرت دهقان هنوز سلامتی کامل پای خود را بدست نیاورده است.

این متخلفین شرور و سابقه دار به دلیل چندین نوبت درگیری مسلحانه و فرار از دست محیط بانان به خود مغرور شده و تصور می نمودند افرادی بسیار باهوش و شکست ناپذیر هستند. اما واقعیت این است که تاکنون چندین بار مامورین به راحتی می توانستند آنها را با شلیک گلوله زمین گیر کنند ولی از شلیک مستقیم به متهمین خودداری و سعی نمودند ضمن حفظ جان نیروهای خودی آنها را بدون خونریزی دستگیر کنند.

نوشته صدور حکم ۱۵ سال حبس برای شکارچیان متخلف / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11573/feed/ 0
دیدبان حقوق بشر: ایران مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر را لغو کند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11572/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11572/#respond Thu, 20 Jul 2017 10:24:36 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127712 خبرگزاری هرانا – همزمان با بررسی طرحی در مجلس شورای اسلامی برای کاهش مجازات اعدام برای مواد مخدر، دیدبان حقوق بشر خواستار حذف اعدام از تمامی جرایم مرتبط . . .

نوشته دیدبان حقوق بشر: ایران مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر را لغو کند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – همزمان با بررسی طرحی در مجلس شورای اسلامی برای کاهش مجازات اعدام برای مواد مخدر، دیدبان حقوق بشر خواستار حذف اعدام از تمامی جرایم مرتبط با مواد مخدر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه در دیدبان حقوق بشر، روز پنج‌شنبه با اشاره به احتمال تصویب طرح مذکور در مجلس، از قوه قضائیه ایران خواست اعدام چنین محکومانی را در این فاصله متوقف کند.

دیدبان حقوق بشر با اشاره به اینکه ایران یکی از بالاترین نرخ‌های اعدام را در جهان دارد، شمار اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر را در سال گذشته میلادی دست‌کم ۵۶۷ مورد ذکر کرده است.

مجلس شورای اسلامی کلیات طرح کاهش مجازات اعدام برای مواد مخدر را تصویب کرده است اما جزئیات این طرح در صحن علنی با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد و به کمیسیون قضایی فرستاده شد.

نوشته دیدبان حقوق بشر: ایران مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر را لغو کند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11572/feed/ 0
معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در دو واحد تولیدی جداگانه https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11571/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11571/#respond Thu, 20 Jul 2017 09:28:13 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127681 خبرگزاری هرانا – کارگران خدماتی شهرداری سردشت از معوقات مزدی چند ماه خود خبر دادند. همچنین پس از گذشت حدودا ۱۵ ماه از اعلام توقف فعالیت کارخانه «قند ورامین» در . . .

نوشته معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در دو واحد تولیدی جداگانه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – کارگران خدماتی شهرداری سردشت از معوقات مزدی چند ماه خود خبر دادند. همچنین پس از گذشت حدودا ۱۵ ماه از اعلام توقف فعالیت کارخانه «قند ورامین» در استان تهران هنوز وضعیت ۵۰ کارگر رسمی بیکار شده این واحد صنعتی نامعلوم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شهرداری سردشت می‌گویند: “امیدواریم وعده‌ی شهردار مبنی بر پرداخت معوقات تا پایان تیرماه، به زودی محقق شود”.

پس از اظهارات دفتر شهرداری سردشت در ارتباط با تاخیر در پرداخت معوقات کارگران و وعده پرداخت سه ماه از این مطالبات تا آخر تیرماه، جمعی از کارگران شهرداری سردشت با ایلنا تماس گرفتند و در ارتباط با تحقق این وعده‌ها ابراز امیدواری کردند.

این کارگران در عین حال نگرانند که مبادا به بهانه کمبود بودجه و بار سنگین بدهی‌های شهرداری، این وعده محقق نشود.

یکی از کارگران خدماتی شهرداری سردشت با بیان این که به خاطر بی‌پولی در ماههای گذشته به همه آشنایان و اقوام مقروض شده‌ایم؛ افزود: “بدهی‌هایمان سر به فلک کشیده، نمی‌توانیم سرمان را جلوی در و همسایه بلند کنیم؛ وعده مسئولان شهرداری ما را کمی امیدوار کرده‌است؛ خدا نکند این وعده عملی نشود و پرداختی در کار نباشد”.

این کارگر می‌افزاید: “قبول داریم که شهرداری مشکل مالی دارد و منبع درآمد ثابتی ندارد؛ اما پرداختِ مطالبات مزدی کارگران باید در اولویت باشد”.

معطلی ۵۰ کارگر قند ورامین برای بازنشستگی پیش از موعد

به گزارش ایلنا، پس از گذشت حدودا ۱۵ ماه از اعلام توقف فعالیت کارخانه «قند ورامین» در استان تهران هنوز وضعیت ۵۰ کارگر رسمی بیکار شده این واحد صنعتی نامعلوم است.

منابع کارگری در این واحد تولیدی با اعلام این خبر به ایلنا می‌گویند با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ۱۵ اسفند ماه سال ۹۴ تاکنون، حدود ۵۰ کارگر رسمی آن در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند و در عین حال همه آن‌ها هنوز بابت سه ماه مزایای مزدی معوقه و چندین ماه حق بیمه طلبکارند.

به گفته این کارگران وضعیت پیش آمده درحالی است که پیش‌تر و در زمان فعالیت کارخانه «قند ورامین» تعداد کارگران این واحد تولیدی به حدود ۴۲۰ نفر می‌رسید که از این تعداد حدود ۲۲۰ نفر از آن‌ها که بصورت قرار دادی فعالیت داشتند در فروردین ماه سال جاری به دلیل عدم نیاز اخراج شده‌اند.

در این زمینه گفته می‌شود که از مجموع ۲۰۰ کارگر رسمی باقی مانده کارخانه حدود ۱۵۰ نفر توانستند با استفاده از مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته شوند اما وضعیت بازنشستگی مابقی کارگران رسمی کارخانه (بجز تعدادی حدود ۱۵ نفر که سوابق بیمه‌ای آن‌ها کامل نیست) مشخص نیست وکارفرما از پرداخت سهم ۴ درصدی خود به تامین اجتماعی خوداری می‌کند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود جدا از وضعیت پیش آمده هرکدام از همکارانشان به‌صورت میانگین حدود سه ماه مزد معوقه از کارفرماطلب کارند و حق بیمه آن‌ها نیز از فروردین ماه سال جاری به تامین اجتماعی پرداخت نشده بود که اخیرا بخش از آن برای تمدید دفتر چه‌های در مانی کارگران پرداخت شده است.

به ادعای آنان با این حال با گذشت حدود ۱۵ ماه از تعطیلی کارخانه هنوز اقدام مشخصی در خصوص پرداخت معوقات مزدی و روشن شدن وضعیت استخدامی وبازنشستگی کارگران شاغل در آن صورت نگرفته است.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه در صورتی که دولت با برطرف کردن مشکلات این واحد تولیدی وکارگرانش اقدام به بازگشایی مججدا آن کند این کارخانه ظرفیت اشتغال بیش از ۶۰۰نیروی کار جدید را به صورت مستقیم خواهد داشت.

نوشته معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در دو واحد تولیدی جداگانه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11571/feed/ 0
دو کارگر در حوادثی جداگانه کشته و مجروح شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11570/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11570/#respond Thu, 20 Jul 2017 08:12:40 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127678 خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، یک کارگر در کارخانه سپر سازی در تهران دچار مصدومیت شد و یک راننده لودر نیز در معدن گل‌گهر سیرجان بر اثر ریزش کنستانتره جان . . .

نوشته دو کارگر در حوادثی جداگانه کشته و مجروح شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، یک کارگر در کارخانه سپر سازی در تهران دچار مصدومیت شد و یک راننده لودر نیز در معدن گل‌گهر سیرجان بر اثر ریزش کنستانتره جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، سخنگوی اورژانس تهران گفت: “تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است”.

حسن عباسی اظهار داشت: “ساعت ۱۷ روز ۲۷ تیرماه ۱۳۹۶، در تماس با اورژانس برای حادثه در کارخانه سپر سازی درخواست کمک شد. در اطلاعات اولیه اعلام شدمصدوم دچار ضربه به سر شده است. بلافاصله با توجه به وقوع حادثه در رباط کریم اورژانس هوایی به محل حادثه اعزام شد”.

وی ادامه داد: “با حضور نیروهای امدادی مشخص شد کارگر ۳۰ ساله به علت برخورد آچار فرانسه به سرش و گیر کردن آن در جمجمه اش مجروح شده است. این مجروح بلافاصله به بیمارستان هفتم تیر منتقل شد”.

مرگ راننده جوان معدن گل‌گهر بر اثر ریزش کنسانتره

به گزارش ایلنا، دوشنبه شب گذشته مورخ ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶، یک راننده لودر در معدن گل‌گهر سیرجان بر اثر حادثه شغلی جان خود را از دست داد.

یک راننده ۲۵ ساله در معدن ۳ گل‌گهر سیرجان در استان کرمان جان خود را از دست داد.

علت مرگ این کارگر، ریزش کنستانتره اعلام شده است.

از قرار معلوم ریزش کنستانتره ساعت ده و نیم دوشنبه شب رخ داد و راننده جوان را مدفون کرد.

شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در استان کرمان، شهرستان سیرجان- کیلومتر ۵۵ جاده شیراز قرار دارد.

نوشته دو کارگر در حوادثی جداگانه کشته و مجروح شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11570/feed/ 0
صدور حکم جزای نقدی و مصادره اسلحه شکارچی متخلف / سند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11569/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11569/#respond Thu, 20 Jul 2017 06:40:34 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127668 خبرگزاری هرانا – عاملین شکار یک عدد کبک در منطقه شکار ممنوع خرم ناز یاسوج به پرداخت جزای نقدی و مصادره اسلحه محکوم شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به . . .

نوشته صدور حکم جزای نقدی و مصادره اسلحه شکارچی متخلف / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – عاملین شکار یک عدد کبک در منطقه شکار ممنوع خرم ناز یاسوج به پرداخت جزای نقدی و مصادره اسلحه محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)، سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع خرم ناز با دو شکارچی متخلف مواجه شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: “محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو نفر را بازداشت نمودند”.

سیداسدالله هاشمی اظهار داشت: “در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف دو اسلحه شکاری غیرمجاز (قاچاق)، لاشه یک عدد کبک و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید”.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری یاسوج، دادگاه بر اساس محتویات پرونده بزه انتسابی به متهمان را محرز و مسلم دانسته آنها را به مجازات های زیر محکوم نمود؛

متهم ردیف اول:

۱) پانزده میلیون ریال جزای نقدی بابت جرم حمل سلاح غیرمجاز

۲) دو میلیون و دویست و پنجاه هزار ریال جزای نقدی به جرم شکار غیرمجاز یک عدد کبک

۳) مصادره اسلحه کشف شده به نفع دولت

متهم ردیف دوم:

۱) هشت میلیون ریال جزای نقدی بابت جرم حمل سلاح غیرمجاز

۲) مصادره اسلحه کشف شده به نفع دولت

با اعتراض متهمین به رای صادره، پرونده برای بررسی مجدد به شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض حکم بدوی را فراهم کند تشخیص ندادند.

بنابراین قضات دادگاه تجدیدنظر رای دادگاه بدوی را قطعی و لازم الاجرا دانستند.

در ضمن بر اساس  آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر کبک معادل یک میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را نیز به حساب دولت واریز نماید.

نوشته صدور حکم جزای نقدی و مصادره اسلحه شکارچی متخلف / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11569/feed/ 0
برگزاری دست کم ۹ تجمع اعتراضی در اقصی نقاط کشور https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11568/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11568/#respond Thu, 20 Jul 2017 05:38:44 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127672 خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، جمعی از متقاضیان مسکن مهر د رسنندج، کارگران کارخانه منیزیم فردوس در خراسان جنوبی، حدود ۴۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر، تعدادی از کارکنان شرکت حمل و . . .

نوشته برگزاری دست کم ۹ تجمع اعتراضی در اقصی نقاط کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، جمعی از متقاضیان مسکن مهر د رسنندج، کارگران کارخانه منیزیم فردوس در خراسان جنوبی، حدود ۴۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر، تعدادی از کارکنان شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، کارگران پیمانکاری شرکت صنایع فارس (پتروشیمی رازی) ماهشهر، تعدادی از پیمانکاران شهرداری تهران، شماری از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، کارگران بازنشسته وشاغل مجتمع کشت وصنعت هفت تپه و حدود ۲۰۰ نفر از مجموع کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز در تجمعات اعتراضی جداگانه خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپرس، جمع زیادی از متقاضیان مسکن مهر در اعتراض به عدم تحویل واحد مسکن مهر در مقابل اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان در شهر سنندج تجمع کردند.

صبح روز شنبه ۲۴ تیر ماه، جمع زیادی از اعضای پروژه یک هزار و ۲۰۰ واحدی مسکن مهر فاز ۳بهاران شرکت فرابتن در مقابل اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان تجمع کردند.

بر اساس گفته حاضرین در این تجمع، متقاضیان مسکن مهر فاز ۳شرکت فرابتن که از اقشار کم بضاعت جامعه،معلولان و فرهنگیان هستند از سال ۸۹متقاضی مسکن بوده اند و بر اساس وعده های مسئولان مقرر  شده که در سال ۹۲واحدهای مسکن مهر تحویل داده شود اما تاکنون این وعده ها محقق نشده است و از مسئولان خواستار تدبیری برای رفع مشکل مسکن مهر در سنندج شدند.

خراسان جنوبی؛ کارگران کارخانه منیزیم فردوس خواستار پرداخت حقوقشان شدند

به گزارش صدا و سیما، روز ۲۴ تیر ۱۳۹۶، همزمان با سفر عصمت سرفرازی معاون امور اقتصادی استاندار کارگران و کارکنان کارخانه منیزیم فردوس که ماه هاست حقوق معوقه خود را دریافت نکرده اند، در کارخانه تجمع کردند و از مسئولان استانی و شهرستانی خواستند تا نسبت به پرداخت معوقات آنان اقدام لازم را انجام دهند.

معاون امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی پس از بازدید از خط تولید کارخانه در جلسه ای که با حضور فرماندار، معاونان فرماندار، مدیرعامل کارخانه منیزیم و نماینده کارگران کارخانه برگزار شد، گفت: “برای رفع مشکلات باید برنامه ریزی کنیم”.

عصمت سرفرازی افزود: “موضوع پرداخت بدهی کارخانه به کارگران در اسرع وقت پیگیری می شود تا بزودی معوقات کارگران پرداخت شود”.

مدیرعامل کارخانه منیزیم فردوس نیز از ۷۰۰ میلیون تومان بدهی به شرکت های خدمات رسان آب، برق و گاز و ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بدهی به بانکهای عامل خبر داد.

فرامرز کافی افزود: “چرا وقتی نرخ سود تسهیلات بانکی ۱۸ درصد است بخش تولید باید ۹ درصد اضافه تر یعنی نرخ ۲۷ درصد پرداخت کند که این ظلم به بخش تولید است”.

وی گفت: “باید فضای حسن نیت برگردد و روند تخریبی متوقف شو”د.

مدیرعامل کارخانه منیزیم فردوس خواستار تامین سرمایه در گردش این کارخانه و نیز تمدید تسهیلات کارخانه با نرخ ۱۸ درصد شد.

کافی میزان معوقات کارگران کارخانه منیزیم فردوس را ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: “هر وقت منابعی در دست داشتیم حقوق همه کارگران به موقع پرداخت شده و هیچ وقت نیت این نبوده که حق و حقوق کارگران ضایع شود”.

آغاز دور جدید اعتراض کارگران کیان تایر

به گزارش ایلنا، از ساعت ۹ صبح روز (دوشنبه/ ۲۶ تیرماه) حدود ۴۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به رویه مدیریت این کارخانه در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

جمعی از کارگران کارخانه کیان‌تایر در تماس با خبرنگار ایلنا از شروع دور جدید تجمعات صنفی خود و همکارانشان خبر دادند.

به گفته این کارگران از ساعت ۹ صبح روز (دوشنبه/ ۲۶ تیرماه) نزدیک به ۴۰۰ کارگر با برپایی یک تجمع صنفی در محوطه کارخانه لاستیک البرز، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت جدید اعلام کردند.

کارگران معترض که در نوبت کاری صبح مشغول کارند می‌گویند از زمان تغییر رئیس هیاتی که از سوی دولت مسئولیت اداره کارخانه لاستیک البرز را برعهده دارد با مشکلاتی مانند پرداخت نشدن دو ماه مزایای مزدی، و متوقف شدن فعالیت‌های کارخانه به علت تامین نشدن مواد اولیه مواجهند.

آن‌ها در رابطه با مطالبات صنفی خود، افزودند: “فعالیت‌های کلیه خطوط تولید کارخانه از روز شنبه متوقف شده است چرا که با تغییر رئیس هیات حمایت از صنایع در هفته‌های گذشته کارخانه دچار بحران در تامین مواد اولیه شده است”.

این کارگران که عقیده دارند مدیریت قبلی کارخانه توانسته بود که با نوعی تعامل سازنده مزد و مزایای مزدی کارگران را به موقع بپردازد، می‌گویند جدا از مشکلات یاد شده، این روز‌ها می‌شنویم که به احتمال قوی مدیریت کارخانه باردیگر به مالک خصوصی آن سپرده خواهد شد و همین مسئله باعث تشدید نگرانی‌هایمان شده است.

کارخانه کیان‌تایر که در زمینه ساخت انواع تایر خودرو فعالیت دارد در منطقه چهاردانگه (کیلومتر ۱۰ آزادراه تهران-ساوه) قرار دارد و در مجموع نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر در سه شیفت مشغول کارند.

این واحد تولیدی در میانه دهه ۸۰ از سوی دولت به بخش خصوصی واگذار شد اما به دلیل نحوه عملکرد کارفرمای خصوصی از‌‌ همان ابتدای واگذاری با مشکلات کارگری جدی مواجه شد که در ‌‌نهایت از سوی وزارت صنایع وقت مسئولیت اداره این کارخانه از کارفرمای جدید سلب و به هیات حمایت از صنایع واگذار شد.

براساس قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌های کشور در صورت ناتوانی کارفرما در اداره صحیح واحدهای صنعتی، گروهی دولتی موسوم به هیات حمایت از صنایع عهده‌دار اداره این کارگاه خواهد بود، همچنین به موجب ماده ۱۴۱ قانون کار هرگاه اختلاف روابط کار منجر به توقف فعالیت کارگاه در شرایط حضور داشتن کارگر بشود نیز مسئولیت اداره کارگاه برعهده این هیات خواهد بود.

لازم به یادآوری است که تا لحظه انتشار این خبر تلاش خبرنگار ایلنا برای گفتگو با مسئولان وزارت صنایع که مسئولیت انتخاب ریاست هیات حمایت از صنایع را برعهده دارند، بی‌ثمر بوده است.

تجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس مقابل سازمان خصوصی سازی

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۷، تعدادی از کارکنان شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس در اعتراض به آنچه عدم پرداخت حق و حقوق کارکنان اعلام شده مقابل سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع زدند.

یکی از این کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس در تماسی گفت: “شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در سراسر کشور مشغول به کار هستند”.

براساس این اظهارات جمعی از کارکنان شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به تهران سفر کرده‌اند تا با تجمع در مقابل سازمان خصوصی سازی، اعتراض خود را نسبت به نحوه محاسبه و پرداخت دستمزدهایشان اعلام کنند.

به نقل از این کارگران، گفته می‌شود از زمانی که وزارت بازرگانی سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است، مشکلات کارکنان نیز شروع شده است.

آنها در این باره می‌گویند: “همه ما در بزرگترین شرکت حمل و نقل کشور مشغول جابه‌جا کردن گندم و آرد در همه نقاط ایران هستیم، ما خواستار دریافت حقوق خود به صورت کامل هستیم. تقریبا همه کارکنان شرکت به  پرداخت‌غیر کامل مطالبات مزدی اعتراض دارند”.

طی ۳ روز متوالی؛ کارگران پتروشیمی رازی ماهشهر دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند

به گزارش فارس، کارگران پیمانکاری شرکت صنایع فارس (پتروشیمی رازی) ماهشهر مقابل کارگاه این مجتمع دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند.

کارگران پیمانکاری شرکت صنایع فارس (پتروشیمی رازی) روز “۹۶/۰۴/۲۷”، مقابل کارگاه این مجتمع تجمع اعتراض‌آمیز کردند.

این کارگران به دلیل پرداخت نشدن معوقه طرح طبقه‌بندی مشاغل در دی‌ماه ۹۵ و اصلاح نشدن قرارداد جدید منطبق با طرح طبقه‌بندی مشاغل معترض هستند.

کارگران این شرکت که کارهای تعمیراتی شرکت پتروشیمی رازی را انجام می دهند در سال ۹۵ نیز به همین دلیل دست به اعتراض زده بودند که در آن زمان با دادن قول مساعد برای رفع مشکلات از سوی مسؤولان پتروشیمی رازی به کار خود ادامه دادند.

گفتنی است؛ در طرح طبقه‌بندی شده حقوق هر کارگر نسبت به میزان مدرک تحصیلی و میزان سابقه وی تعریف و پرداخت می‌شود.

تجمع پیمانکاران شهرداری در خیابان بهشت

به گزارش ایلنا، تعدادی از پیمانکاران شهرداری تهران در اعتراض به عدم پرداخت معوقات خود مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمع زدند.

جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران روز “۱۳۹۶/۰۴/۲۷”،در مقابل ساختمان شهرداری تهران در خیابان بهشت تجمع کردند، یکی از این تجمع کنندگان علت این تجمع را مطالبات مالی معوقه شهرداری تهران از سال ۹۲ به پیمانکاران اعلام کرد و گفت: “اگر شهردار تغییر کند؛ امیدی نداریم مطالبات خود را از شهردار بعدی دریافت کنیم، همین ۵۰ نفری که اکنون اینجا هستند؛ حداقل ۵۰ میلیارد از شهرداری طلبکار هستند و این جمع بخش کوچکی از انبوه پیمانکاران طلبکار هستند”.

از نظر تجمع‌کنندگان پرداخت‌ها تا امروز سلیقه‌ای بوده و شهرداری تبدیل به یک مرکز دلالی شده و افرادی که رانت داشته باشند می‌توانند طلب خود را از شهرداری بگیرند.

تجمع کارگران بلبرینگ سازی در محوطه کارخانه

به گزارش ایلنا، روز (۲۷ تیر ماه ماه) شماری از کارگران کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.

منابع خبری در در کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» علت برپایی این اعتراض صنفی را چهارماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت دارند گفته می‌شود، در کارخانه بلبرینگ سازی تبریز حدود۱۹۰ نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که از زمان خصوصی سازی محل کارشان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند.

کارگران بلبرینگ سازی یادآور می‌شوند که پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی‌مدیریت این واحد صنعتی ، بابت معوقات مزدی خود اقدامات اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

تجمع کارگران بازنشسته وشاغل مجتمع کشت وصنعت هفت تپه

به گزارش ایلنا، صبح روز چهارشنبه (۲۸ تیر ماه) شماری از کارگران شاغل و بازنشسته این واحد تولیدی با اجتماع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار دریافت مطالبات عقب افتاده خود شده‌اند.

از قرار معلوم از مجموع ۳۴۱ نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ حدود ۱۰۰ نفرهنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت کند.

این کارگران خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند و در عین حال بابت پاداش بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ را از کارفرما طلبکارند.

در عین حال کارگران شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع همکاران بازنشسته خودرا همراهی می‌کردند، می‌گویندبابت دو ماه مزد معوقه و پاداش و بهره برداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

طبق اظهارات آنان، علاوه بر آن، کارفرما از حدود یک سال قبل مزایای را که طبق عرف کارگاه به عنوان هزینه لوازم التحریر، حق لباس، سبد کالا ماه رمضان و به کارگران اختصاص می‌داد را کم ودر برخی موارد به‌طور کامل قطع کرده‌است.

از قرار معلوم جدا از کارگران شاغل وبازنشسته کارگران روز مزدی مجتمع نی شکر  از اسفند ماه مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده‌اند. جدا از معوقات مزدی ۸ ماه حق بن این کارگران در سال ۹۵ پرداخت نشده است.

تجمع کارگران کشتی سازی بحرگستر هرمز برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران شاغل در شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز در اعتراض به معوقات مزدی خود مقابل مجتمع کشتی سازی خلیج فارس در بند عباس تجمع کردند.

حدود ۲۰۰ نفر از مجموع کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز، صبح روز چهارشنبه (۲۸ تیر ماه) تجمع اعتراضی برپا کردند.

این کارگران که از زیر مجموعه‌های مجتمع کشتی سازی خلیج فارس محسوب می‌شوند، در مقابل این مجتمع صنعتی تجمع کردند.

به نقل ازتجمع  گفته می‌شود، نزدیک به ۵۰۰ کارگر از طریق شرکت بحر گس‌تر هرمز در پروژه‌های کشتی‌سازی در استان هرمزگان مشغول کارند که از اردیبهشت ماه مطالبات مزدی خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌اند.

طبق اظهارات کارگران شاغل دراین واحد کشتی سازی، جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران چندین ماه به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

این کارگران که خواهان وصول طلب مزدی خود هستند می‌گویند بخش عمده‌ای از مشکلات مالی آنها ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت‌های مالی است.

 آن‌ها می‌گویند در آخرین پی گیری‌های که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قانع کننده‌ای نشنیدیم و به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

از قرار معلوم مجموع شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیح فارس  دست کم سه ماه دستمزد کارگران خود را به تاخیر انداخته اند.

نوشته برگزاری دست کم ۹ تجمع اعتراضی در اقصی نقاط کشور اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11568/feed/ 0
دو زندانی در خرم آباد برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11567/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11567/#respond Thu, 20 Jul 2017 00:35:41 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127673 خبرگزاری هرانا – دو زندانی که از بابت اتهامات مرتبط با جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، ساعاتی پیش در زندان پارسیلون خرم آباد برای اجرا . . .

نوشته دو زندانی در خرم آباد برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دو زندانی که از بابت اتهامات مرتبط با جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، ساعاتی پیش در زندان پارسیلون خرم آباد برای اجرا شدن حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. موج جدید اعدام در سراسر ایران در حالی به راه افتاده است که همزمان مجلس شورای اسلامی به هدف کاهش استفاده از مجازات اعدام  مشغول بررسی اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعاتی پیش دو زندانی با هویت معلوم، در زندان پارسیلون خرم آباد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

این دو زندانی که هویت آنان توسط هرانا احراز شده است، از اهالی کوهدشت و الیگودر و هر دو متهم در یک پرونده هستند.

در پرونده مورد اشاره این دو زندانی به همراه نفر سومی که متواری است به حمل و نگهداری ۱۹ کیلو و ۸۰۰ گرم مواد مخدر از نوع هروئین متهم شدند.

در حالی موجی از اعدام بخصوص در رابطه با محکومان جرایم موادر مخدر در کشور، پس از ماه رمضان، مجددا به راه افتاده که مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و کاهش چشمگیر مجازات اعدام است.

نمایندگان مجلس پیش تر از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان این بررسی از اعدام دست کم ۵ هزار زندانی محکوم به اعدام در رابطه با مواد مخدر خودداری کند با اینحال قوه قضاییه در عمل بی این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

نوشته دو زندانی در خرم آباد برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11567/feed/ 0
درخواست فراکسیون اهل سنت مجلس از روحانی برای به‌کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه https://www.hra-news.org/letters/a-374/ https://www.hra-news.org/letters/a-374/#respond Wed, 19 Jul 2017 20:31:23 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=127663 خبرگزاری هرانا – اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار به‌کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه دوازدهم شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل . . .

نوشته درخواست فراکسیون اهل سنت مجلس از روحانی برای به‌کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار به‌کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه دوازدهم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در نامه نمایندگان اهل سنت مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور آمده است:

«با سلام و احترام

همچنان که استحضار دارید جامعه اهل سنت کشور و اقوام ایرانی از مدافعان سرسخت و پیگیر اصلاحات و دولت تدبیر و امید جناب عالی بوده و هستند و در این دوره علی‌رغم مشکلاتی که وجود داشت مشتاقانه و با احساس مسوولیت به صورت گسترده پای صندوق رای آمدند تا شعارهای اصلاح‌طلبانه جناب عالی در دولت آینده تحقق پیدا کند و نخبگان اقوام و مذاهب کشور نیز جایگاهی که شایسته آنان است در کابینه و مجموعه مدیریت کشور داشته باشند.

لذا ما نمایندگان اهل سنت کشور ضمن تشکر از دیدگاه‌ها و منش جناب عالی در استفاده از توان همه ایرانیان در مدیریت کشور انتظار داریم که در بین وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم نخبگان اهل سنت کشور نیز حضور پررنگ داشته باشند. قطعا استفاده از نیروهای انقلابی و توانمند اهل سنت در کابینه باعث تقویت وحدت و همدلی و تحقق شعارهای دولت دوازدهم خواهد شد.»

لازم به ذکر است پیش از این نیز تعدادی از رهبران اهل سنت ایران از جمله مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان درخواست استفاده از شهروندان توانمند اهل سنت در سمت های مدیریتی و کشوری را از حسن روحانی مطرح کردند.

نوشته درخواست فراکسیون اهل سنت مجلس از روحانی برای به‌کارگیری نخبگان اهل سنت در کابینه اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-374/feed/ 0
رهایی یک محکوم از چوبه دار https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11566/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11566/#respond Wed, 19 Jul 2017 19:50:37 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127660 خبرگزاری هرانا – مرد جوان که برای حل مشکل ازدواج دومش، همسر صیغه ای اش را با روسری خفه کرده بود با رضایت اولیای دم از اعدام نجات . . .

نوشته رهایی یک محکوم از چوبه دار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – مرد جوان که برای حل مشکل ازدواج دومش، همسر صیغه ای اش را با روسری خفه کرده بود با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافت و از جنبه عمومی جرم به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

به گزارش  خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، اسفند سال ۹۲، گزارش قتل زن جوانی به‌نام سارا در آپارتمانی در خیابان بهارستان تهران به پلیس گزارش شد. با حضور بازپرس ویژه قتل و کارآگاهان تحقیقات میدانی آغاز شد و قاتل که شوهر موقت مقتول بود دستگیر شد.

«سینا» پس از  دستگیری به کارآگاهان گفت: “قبل از ازدواج با همسرم با سارا دوست بودم اما وقتی ازدواج کردم ارتباطمان قطع شد. اما مدتی بعد دوباره سر و کله سارا پیدا شد و اصرار داشت که مثل سابق با هم دوست باشیم. او بیش از اندازه به من اظهار علاقه می کرد و به همین‌دلیل با او پنهانی ارتباط پیدا کردم و بعد از مدتی عقد موقت کردیم. چون او از شوهرش جدا شده بود. سارا اصرار داشت که من هم زنم را طلاق دهم اما نمی‌توانستم از همسرم جدا شوم و ما یک فرزند داشتیم. همیشه سر این موضوع جر و بحث می‌کردیم اما آخرین بار آن قدر اصرار کرد که عصبانی شدم و با روسری‌اش خفه‌اش کردم و حالا بشدت پشیمان هستم”.

این مرد جوان که جوشکار ساختمان بود در جلسه صبح دیروز شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران که به ریاست قاضی قربانزاده و با حضور قاضی غفاری برگزار شد، درحالی که پیش‌تر با بخشش اولیای دم از اعدام نجات یافته بود، با رأی قضات تنها از جنبه عمومی جرم به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

نوشته رهایی یک محکوم از چوبه دار اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11566/feed/ 0
علیرضا ثقفی: کارورزی، یک طرح شکست خورده است https://www.hra-news.org/interviews/a-74/ https://www.hra-news.org/interviews/a-74/#respond Wed, 19 Jul 2017 18:54:53 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=interviews&p=127658 ماهنامه خط صلح – علیرضا ثقفی، فعال کارگری، عضو کانون مدافعان حقوق کارگر و عضو کانون نویسندگان ایران است. او که از فعالین قدیمی کارگری در ایران است بارها . . .

نوشته علیرضا ثقفی: کارورزی، یک طرح شکست خورده است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

ماهنامه خط صلح – علیرضا ثقفی، فعال کارگری، عضو کانون مدافعان حقوق کارگر و عضو کانون نویسندگان ایران است. او که از فعالین قدیمی کارگری در ایران است بارها توسط نهادهای امنیتی به دلیل فعالیت های کارگری خود بازداشت و زندانی شده است.

ثقفی در گفتگو با ماهنامه خط صلح، طرح کارورزی وزارت کار را که به منظور ثبت نام از متقاضیان کار و فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی اخیراً به صورت رسمی آغاز شده است، “طرحی شکست خورده” می داند که “راه به جایی نخواهد برد”.

این فعال سرشناس کارگری در ایران که انتقادات جدی به طرح کارورزی دارد، معتقد است “هیچ طرحی در این بلبشو و فسادی که در این جا حاکم است، قابل اجرا نیست”.

همان طور که مستحضر هستید، طرحی تحت عنوان کارورزی از دوران تبلیغات ریاست جمهوری آغاز به کار کرده است. هدف و راهبردهای اصلی طرح کارورزی چیست و دولت به طور مشخص از تاسیس این سامانه چه هدفی را دنبال می کند؟

این طرح به مانند بسیاری از طرح های دیگر به اصطلاح فقط طرح است. اگر خاطرتان باشد در زمان احمدی نژاد هم طرح استاد-شاگردی را مطرح کردند. کارورزی هم شبیه همان طرح است. آن طرح به جایی نرسید، و این هم راه به جایی نخواهد برد و به زودی فراموش می شود. جا دارد که در همین ابتدای بحث، مقدمه ای را عرض کنم.

نظام اقتصادی که از حدود ۳۸ سال پیش بنیان آن نهاده شد و ابتدا قرار بود بر طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، نه دولتی باشد و نه خصوصی، نه سرمایه داری باشد نه سوسیالیسم، و بیش تر شکل تعاونی داشته باشد، یک نظام اقتصادی نیست و در حقیقت یک بلبشوی اقتصادی همراه با سرکوب نظامی است. بلبشوی اقتصادی هم همواره به نفع قدرتمندان، قاچاقچیان و کسانی است که هیچ قانونی را گردن نمی گذارند. هر کس در این نظام اقتصادی، با تکیه به قدرت هر کاری که می خواهد، می کند. ما از ابتدای پایه گذاری این نظام اقتصادی شاهد دو مسئله بودیم: یکی این که هیچ نظم و انضباطی در اقتصاد نباشد و دیگری هم این که هیچ گونه صدای مخالف سیاسی وجود نداشته باشد. این بنیان به اصطلاح اقتصاد ما بوده است. شما می بینید که مثلاً در یک دوره این اقتصاد می آید خودش را به صورت کوپن ها و سهمیه بندی های دولت آقای موسوی نشان می دهد که به معنی هیچ چیز الا چپاول قدرتمندان نیست. یعنی هرکس که نزدیک به قدرت بود، خیلی راحت کالاها را می گرفت، در بازار آزاد می فروخت و سود کلان می برد. هر صدای مخالفی هم باید خفه می شد. ما در طی این ۳۸ سال همواره شاهد تداوم این قضیه هستیم و در واقع هیچ گاه این دو خط از هم جدا نشد؛ منتهی شکل هایش فرق کرد.

این مقدمه را عرض کردم که برسیم به همین طرح کارورزی که فرمودید. ما در حال حاضر شاهد بیکاری وسیع دانشجویان فارغ التحصیلان هستیم که به گفته خودشان در آمار رسمی میزان بیکاری این افراد تا ۳۰ درصد هم می رسد. طبق آمارهای رسمی، سالانه یک میلیون هم به جمعیت بیکاران اضافه می شود. در چنین شرایطی، مثلاً خود من ممکن است پسرم یا یکی از نزدیکانم را به جای این که برود و سر کوچه بایستد، به هر بنگاه اقتصادی که باشد، بفرستم. این بیکاری وحشتناک در حقیقت به نوعی نیروی کار مفت و ارزان در اختیار سرمایه داری قرار می دهد. حالا هم به قول معروف از کیسه خلیفه بخشیده اند و گفته اند این نیروی کار ارزان بروند و در بنگاه ها بدون حقوق کاری یاد بگیرند. وقتی که بنیان اقتصادی از هم پاشیده و هزاران هزار جوان در این مملکت بیکار اند، من نمی دانم این طرح اصلاً چه کاری می خواهد انجام دهد.

آیا کارورزان که تاکید شده نباید سوابق بیمه داشته باشند، از شمول بیمه تامین اجتماعی خارج اند؟

ببینید، قبلاً در رابطه با طرح استاد-شاگردی گفته بودند که اگر این افراد را بعد از یک سال استخدام کردند، دو-سوم یا بخشی از بیمه اش را دولت می پردازد. اما این قضیه فعلاً وضعیت مشخصی ندارد. البته وقتی یک بنگاه اقتصادی بخواهد یک نفر را به عنوان کارورز بگیرد تا از نیروی کارش استفاده کند، با توجه به این که بیمه در ایران یکی از گران ترین نرخ های جهانی را دارد و ۳۰ درصد است، روشن است که هیچ کارفرمایی حاضر نیست چنین حق بیمه ای را بپردازد. کارفرما نیروی کار مجانی می خواهد، آن وقت می خواهد حق بیمه اش را بپردازد!؟ طبیعی است اگر کارفرما قرار باشد چیزی بپردازد، حاضر به پذیرش آن کارورز نیست. اما در نظر داشته باشید که کارفرما اگر همان حداقل حقوق را بپردازد، می تواند از نیروی کار، تقاضای این را داشته باشد که کاری برایش انجام بدهد. ولی وقتی نه حقوق و نه حق بیمه ای پرداخت می کند، نباید هیچ انتظاری هم داشته باشد که او برایش کاری انجام بدهد. در نتیجه به نظر من این یک طرح شکست خورده است.

این طرح مرا یاد قدیم می اندازد که یک عده ای در تابستان بچه ها را از کوچه ها جمع می کردند و مثلاً می فرستادند دم در مغازه ای بایستند که خلاف نکنند! وقتی که درآمد یا بیمه ای نباشد، چه کسی حاضر است برود یک جایی بایستد که کار کند؟

شما بحث بیکاری و مسئله کار را مطرح کردید و می گویید این کار نیست. در این میانه مفهومی به نام شغل مطرح می شود. از نگاه شما معنی شغل چیست؟

تعریف من به طور مشخص از شغل “میزان مشارکت و مسئولیت یک فرد در چرخه تولید اجتماعی” است. اما اگر این تعریف را در نظر بگیریم، باید بگوییم که در ایران ما تقریباً در حال حاضر شغلی نداریم. چون اولاً چرخه تولید اجتماعی نداریم و در ثانی میزان مسئولیت و جایگاه هیچ فردی هم در هیچ کجا مشخص نیست. در نتیجه اگر ما بخواهیم شغل قانونمند را تعریف کنیم، اول باید بگوییم این سیستم اقتصادی کنونی، از هم بپاشد، حضرات تشریف ببرند دنبال کارهای قبلی خودشان، و بعد یک برنامه ریزی اقتصادی از طرف چند تیم که آدم های متخصصی باشند، کشورهای مختلف را دیده باشند، شکل بگیرد. سپس میزان مسئولیت هر فرد در جایگاه سیستم اجتماعی مشخص می شود.

ایجاد شغل نیاز به برنامه اقتصادی دارد. همان طور که اشاره کردم، کل نظام حاکم با قانون اساسی آن و تمامی دولت هایی که آمده اند و رفته اند، هیچ گاه یک برنامه اقتصادی نداشته اند. ما در برخی کشورهای دیگر نظیر ترکیه، پاکستان و کشورهای آمریکای لاتین هم شاهد این بلبشوی اقتصادی بوده ایم. اقتصاد چنین کشورهایی نه دارای یک سرمایه داری نظام مند و نه یک سوسیالیسم نظام مند هستند. این بلبشوی اقتصادی فقط مختص حکومت های نظامی و یا حکومت هایی است که مثلاً با کودتا بر سر کار آمده اند. میلیون ها میلیون انسان بی خانمان، میلیون ها کودک و زن خیابانی و یک اقتصاد ورشکسته محصول این حکومت هاست. در واقع حکومت هایی که نمی خواهند خود به هیچ قانونی گردن بگذارند و فقط می خواهند یک عده خاص مطلق مایشا باشند، قوانین موجود را به هر ترتیب به نفع خود تفسیر می کنند. زمان شاه هم کمابیش همین طور بود.

بیکاری در ایران هم محصول چنین بلبشویی اقتصادی است. شما ببینید، بعد از ۳۸ سال حکومت الان ما چه داریم؟ من بر مبنای آمارهای رسمی عرض می کنم: بین ۴ تا ۵ میلیون جوان ترک تحصیل کرده؛ بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگاه های اقتصادی تعطیل شده؛ بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون معتاد. این ها نتایجی است که هیچ راه حلی هم برایشان در نظر گرفته نمی شود. این دولت هم نمی تواند برای این قضیه راه حلی پیدا کند. سند چشم انداز چند ساله هم تداوم همین وضعیت موجود است. مسئله این است که یک پولی از فروش نفت می گیرند و در بین عده ای از قدرتمداران تقسیم می کنند. نه چیزی صرف ایجاد کارخانه و یا تولید شده و نه زیر بنایی محکم شده است. هرچه که بوده در زد و بندها و پیمانکاری ها هزینه شده است. ۲۰ تا ۳۰ درصد را خرج کرده اند و ۷۰ درصد دیگر را هم به خارج منتقل کرده اند. به گفته رئیس اتاق بازرگانی دوهزار میلیارد دلار سرمایه های ایرانیان در خارج از کشور است. تردیدی نیست که این پول ها یا از طریق آقازاده ها، یا از طریق دزدی به دست امثال خاوری ها از کشور خارج شدند. گاهی به ما خبر می رسد که مثلاً یک راننده امام جمعه می رود و در خارج از کشور یک ساختمان بزرگ می خرد. خوب این غارتی است که از سرمایه ها شده است.

تنها راه این است که این حضرات با قدرت خداحافظی کنند و بگویند ما نتوانستیم. باید این قدر شهامت داشته باشند که به مردم بگویند ما نتوانستیم از این قدرتی که به ما امانت داده بودید، استفاده کنیم.

جناب ثقفی، بگذارید به همین طرح کارورزی برگردیم. برخی از تحلیلگران معتقدند که این طرح سرپوشی است بر ضعف نظام آموزشی مدرک محور و دستاوردی که منجر به کاهش آمار بیکاری تحصیلکردگان دانشگاهی شود، نخواهد داشت. نظر شما در این خصوص چیست؟

هیچ طرحی در این بلبشو و فسادی که در این جا حاکم است، قابل اجرا نیست. دو روز می آیند یک طرحی را می دهند و عده ای را بر سرکار می گذارند و به قول خودشان شغل برایشان ایجاد می کنند، چهار روز دیگر از هم می پاشد. شما چگونه می خواهید باتلاق را رنگ آمیزی کنید؟ رنگ نمی گیرد. بنیان اقتصاد خراب است. این اقتصاد هیچ طرحی بر نمی دارد. در هر طرحی باید یک عده مجری باشند. همه، از پایین تا بالا فاسد اند. مامور دارایی فاسد است، مامور آموزش و پرورش فاسد است، مامور شهرداری فاسد است، مامور اجرا فاسد است، قوه قضاییه سرتاپا فاسد است؛ این ها را خودشان می گویند، ما نمی گوییم.

یکی از انتقاداتی که به این طرح می شود، این است که یک-سوم حداقل حقوق به عنوان دستمزد پرداختی برای کارورزان در نظر گرفته شده است. آیا این روش مبارزه با بیکاری از راه بیگاری نیست؟

ممکن است برای یک یا دو ماه کسی برود مجانی یا با یک-سوم حقوق کار کند. همان طور که در حال حاضر هم در بسیاری از شهرستان ها، شاهد هستیم که بسیاری از افراد زیر حقوق رسمی کار می کنند. این به خاطر نیاز و احتیاج بسیار شدیدی است که آن ها را وادار به هر کاری می کند. کسی که فقط به خاطر نمردن از گرسنگی، سر یک کاری می رود، شغل ندارد. این مسئله در حقیقت نوعی تن دادن اجباری به یک کار زودگذر است. آن فرد هر لحظه که بتواند، چنین کاری را ترک می کند. علت دیگرِ این که افراد چنین کارهایی را قبول می کنند، تحت فشار بودن است؛ به این معنا که مثلاً دختری برای این که در خانه نماند و فشار برادر و پدرش را تحمل نکند، سرکاری می رود که اگر فقط هزینه رفت و آمدش را هم تامین کند، راضی است. ما خبر داریم که دختران با سیصد-چهارصد هزار تومان در شهرستان ها می روند و منشی گری می کنند. یا بچه ای برای این که از داخل کوچه جمع شود، و دنبال اعتیاد و مسائل دیگر نرود، خانواده اش مجبورش می کنند که بیاید و تن به چنین کارهایی بدهد. او هر لحظه که بتواند از آن کار فرار می کند. حالا در نظر بگیرید که فرد تحصیل کرده یا متخصصی را برای چه مدت می توان مجبور کرد که با حقوقی کم تر از حداقل حقوق رسمی و بدون مزایا و امثالهم کار کند.

ببینید، این یک-سوم حداقل حقوقی که گفته اند، حتی با برنامه ششم توسعه هم نمی خواند. همین نشان می دهد که حکومت گران وقتی به بن بست می رسند، قوانین خودشان را هم زیرپا می گذارند. اولین بار نیست که ما شاهد این مسائل هستیم. به نظر من این سیستم اقتصادی آن ها را به جایی نرسانده و در حال غرق شدن هستند و به همین خاطر به مصداق ضرب المثل “الغریق یتشبث بکل حشیش” سعی می کنند که خود را به وسیله ای نجات دهند. این قانون را نقض می کنند تا قانون دیگری بیاید. وقتی این طرح کارورزی هم جواب ندهد، شاید فردا بیایند و طرح بیگاری را اعلام کنند! در دوران قرن هفدهم در انگلستان هر کسی را که در خیابان بود و بیکار بود، به عنوان ولگرد شناسایی و دستگیرش می کردند. می گفتند فرد یا باید نیروی کار خودش را به ارزان ترین قیمت بفروشد و یا اگر بیکار باشد این قدر شلاقش می زنیم تا از بندش خون بیاید. البته در ایران هم به نحوی این مسئله را اجرا می کردند و نام مبارزه با اراذل و اوباش بر روی آن می گذاشتند.

طرح کارورزی به صورت آزمایشی در سال ۹۵ در هشت استان به اجرا درآمده است. آیا آماری از نتایج این اجرای آزمایشی در دست است که بتوان از آن طریق پیش بینی بهتری نسبت به آینده داشت؟

آماری که ما داریم، همواره با آمارهای دولتی بسیار متفاوت است. مثلاً اگر دقت کرده باشید در سایت کانون مدافعان حقوق کارگر ما هر سال برای تورم آمارهایی را می دهیم که خودمان محاسبه کرده ایم. نحوه محاسبه ما هم به این صورت است که مستقیماً به مغازه دارها، سوپر مارکت ها و بنگاه ها مراجعه می کنیم و قیمت های پارسال را با امسال تطبیق می دهیم و آمارها را استخراج می کنیم. در نتیجه آمار ما همیشه با آمار حکومتی متفاوت است. در رابطه با همین آمار تورم یک بار گفتند، یک رقمی شده، و بار دیگر اعلام کردند که همان حدود ۱۰ درصد است؛ ولی آماری که ما داریم بیش از دو برابر این اعداد است. متاسفانه در ایران مرکز آمار مستقلی وجود ندارد و آمارها دولتی است. مامور آمار هم یک حقوق بگیر است؛ کافی است رئیسش بگوید این گونه آمار بده و او هم همان طور آمار می دهد. در نتیجه آمارهایی که در رابطه با طرح کارورزی هم ارائه شده، قابل اتکا نیست. اما آمارهایی که ما داریم این است که موفقیت این طرح تقریباً در حد صفر بوده است.

اگر فکر می کنید نکته ای ناگفته مانده، بفرمایید.

من فکر می کنم تعدادی از همان افرادی که به اصطلاح حقوق های نجومی می گیرند، چنین طرحی را صرفاً برای خالی نماندن عریضه مطرح کردند. وگرنه اصلاً در بازار کار، مجانی کار کردن مفهومی ندارد. اگر به مجانی کار کردن است، افراد ترجیح می دهند در خانه بنشینند و از طرف دیگر هم کارفرما حاضر نیست به نیرویی که حرفه را نمی داند، مزدی بدهد. البته در بسیاری از بنگاه ها شنیده می شود که از این افراد به عنوان آزمایشی دو یا سه ماه استفاده می کنند و بعد هم می گویند شما در آزمایش خوب در نیامدید و با او قطع رابطه می کنند.

نوشته علیرضا ثقفی: کارورزی، یک طرح شکست خورده است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/interviews/a-74/feed/ 0
در ادامه خودکشی نوجوانان؛ خودکشی دختر ۱۶ ساله در سقز https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11565/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11565/#respond Wed, 19 Jul 2017 16:02:53 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127631 خبرگزاری هرانا – دختر ۱۶ ساله سقزی با حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد. طی هفته های اخیر شش دختر و یک پسر نوجوان در شهرهای لاهیجان، اهواز، گچساران، نیشابور، تهران، گرگان . . .

نوشته در ادامه خودکشی نوجوانان؛ خودکشی دختر ۱۶ ساله در سقز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
خبرگزاری هرانا – دختر ۱۶ ساله سقزی با حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد. طی هفته های اخیر شش دختر و یک پسر نوجوان در شهرهای لاهیجان، اهواز، گچساران، نیشابور، تهران، گرگان و بابل اقدام به خودکشی کردند. سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، ساعتی پیش دختر ۱۶ ساله سقزی در محله شهرک دانشگاه با حلق آویز کردن خود به زندگی خود خاتمه داد.

تحقیقات در خصوص این موضوع ادامه دارد.

گفتنی است که طی هفته های اخیر شش دختر و یک پسر نوجوان در شهرهای لاهیجان، اهواز، گچساران، نیشابور، تهران، گرگان و بابل اقدام به خودکشی کردند.

پزشکی قانونی اخیرا سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی های سالانه در کشور را بیش از ۷ درصد اعلام کرده بود.

نوشته در ادامه خودکشی نوجوانان؛ خودکشی دختر ۱۶ ساله در سقز اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11565/feed/ 0
واعظی: تلگرام صوتی با حکم قضایی مسدود شده است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11564/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11564/#respond Wed, 19 Jul 2017 15:12:23 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127647 خبرگزاری هرانا – وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که مسدود شدن تلگرام صوتی از سوی قوه قضائیه و با حکم رسمی این قوه انجام شده و ارتباطی با اپراتورها . . .

نوشته واعظی: تلگرام صوتی با حکم قضایی مسدود شده است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که مسدود شدن تلگرام صوتی از سوی قوه قضائیه و با حکم رسمی این قوه انجام شده و ارتباطی با اپراتورها ندارد. واعظی درباره سخنان دادستان کل کشور که در روزهای اخیر عنوان کرده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره بستن برخی شبکه ها توجه ندارد نیز گفت “اینها یک چیزی دارند که ما آن را نمی فهمیم اینها می آیند در طول روز و یک سری کانال هایی را که از عده ای پرسیده اند به ما می گویند مسدود کنید که اگر اینها مستهجن باشند که ما خودمان اقدام می کنیم و احتیاجی به رای گیری هم ندارد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمود واعظی روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، با رد ارتباط مسدود شدن تلگرام صوتی با اپراتورهای داخلی تاکید کرد: “قوه قضائیه حکم داده و تلگرام صوتی مسدود شده است و ارتباطی با اپراتورها ندارد”.

عضوهیات دولت ادامه داد: “برخی خبرنگاران در حاشیه جلسه ای که قراربر مصاحبه نبوده است از من در باره تلگرام صوتی پرسیدند که من به آنها گفتم شما اینهمه امکان های خوب داخلی در اختیار دارید که از آنها استفاده هم می کنید چرا مدام در فکر تلگرام صوتی و سرنوشت آن هستید”.

واعظی خاطرنشان ساخت: “مسدود شدن تلگرام صوتی ارتباطی به درخواست اپراتورها ندارد و قوه قضائیه با دادن حکم در این باره اقدام کرده است”.

تلگرام از ۳۰ مارس – ۱۰ فروردین – امکان تماس صوتی رایگان را برای کاربران اروپای غربی فراهم کرده است.

تلگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران است که میلیون ها کاربر دارد و گفته می شود تنها در پیام رسان تلگرام، حدود ۱۰۰ هزار کانال توسط کاربران ایرانی ایجاد شده و روزانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در آن‌ها تولید می‌شود.

با وجود اینکه تلگرام در صدر شبکه های پرطرفدار در دنیا قرار ندارند و حتی جزو ۱۰ شبکه‌ محبوب دنیا نیز نیست، اما این شبکه بیشترین کاربر را در ایران دارد.

وزیرارتباطات در باره سخنان دادستان کل کشور که در روزهای اخیر عنوان کرده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره بستن برخی شبکه ها توجه ندارد نیز گفت: “آنچه که مربوط به حکم قضایی بوده و قاضی دستور داده عمل شده است و آنچه که کارگروه تعیین مصادیق تصویب کرده آن هم اجرا شده است”.

واعظی ادامه داد: “اینها یک چیزی دارند که ما آن را نمی فهمیم اینها می آیند در طول روز و یک سری کانال هایی را که از عده ای پرسیده اند به ما می گویند مسدود کنید که اگر اینها مستهجن باشند که ما خودمان اقدام می کنیم و احتیاجی به رای گیری هم ندارد”.

عضو شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: “برخی از اینها ربطی به مسایلی که عنوان می شود، ندارند و مااینها را نمی فهمیم و باید روشن شود برخی این خواسته ها مسایل سیاسی است، به عنوان مثال در انتخابات یک سری کانال هایی دادند به ما ببندید و ربطی به مسایل امنیتی نداشت”.

واعظی با بیان اینکه تاکنون ۱۳۷هزار کانال مستهجن و غیر اخلاقی را بسته ایم در باره هشت هزار کانالی که گفته شده وزارت ارتباطات اقدامی نکرده است گفت: “این هشت هزار کانال ادعایی برای ما نیامده است و درست نیست؛ شما از کسانی که دارند اعلام می کنند بپرسید به کجا فرستاده اید و نامه اش کجا است”.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری افزود: “گله ما از وزارت ارتباطات این است که برخی از کانال ها و سایت هایی را که بر اساس دستور قضایی یا اعلام و تصویب کارگروه باید بسته و فیلتر شوند، نمی بندد و مسدود نمی کند”.

نوشته واعظی: تلگرام صوتی با حکم قضایی مسدود شده است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11564/feed/ 0
فرمانده انتظامی استان اصفهان: پلیس با دوچرخه سواری زنان مخالف است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11563/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11563/#respond Wed, 19 Jul 2017 14:31:03 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127625 خبرگزاری هرانا – فرمانده انتظامی استان اصفهان در دفاع از ساماندهی پرتعداد گشت های ارشاد مدعی شد که “اصفهان با دیگر استان‌ها تفاوت دارد و عفت عمومی باید در این . . .

نوشته فرمانده انتظامی استان اصفهان: پلیس با دوچرخه سواری زنان مخالف است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – فرمانده انتظامی استان اصفهان در دفاع از ساماندهی پرتعداد گشت های ارشاد مدعی شد که “اصفهان با دیگر استان‌ها تفاوت دارد و عفت عمومی باید در این استان بیش از دیگر استان‌ها حفظ شود”. وی همچنین مخالفت پلیس با دوچرخه سواری زنان را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سردار عبرالرضا آقاخانی امروز در نشست خبری چالش دیگر پلیس را مبارزه با تالارها و باغ تالارهای غیر قانونی عنوان کرد و گفت: “گروهی از مردم باغ های شخصی خود را که محل استراحت خانواده است برای جشن اجاره می‌دهند، پلیس به شدت با این موضوع مقابله خواهد کرد و بیش از ٢٠ تیم عملیاتی برای مقابله با این موضوع تشکیل شده است”.

وی با بیان اینکه چالش دیگر پلیس عفت عمومی است، خاطر نشان کرد: “٢٠ تیم گشت ارشاد ساماندهی شده اند تا صبح و عصر در گلوگاه های شهر انجام وظیفه کنند”.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: “چایخانه‌ها توسط پلیس بسته نشد و این اقدام مثبت توسط اداره بهداشت انجام شد اما در بحث عرضه قلیان در پارک ها پلیس از ابتدای سال پنج هزار قلیان جمع آوری کرده است”.

آقاخانی با اشاره به دوچرخه سواری بانوان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: “پلیس با دوچرخه سواری بانوان مخالف است.”

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر عدم رعایت قوانین رانندگی توسط نیروهای راهور و به خصوص راکبان موتورسیکلت های پلیس، تصریح کرد: “پلیس این موضوع را قبول دارد و متاسفانه این مشکل در میان خود ماموران قانون نیز وجود دارد. حتی یک تخلف برای خود نیروی پلیس زیاد است. در جلسات این موضوع مطرح خواهد شد و از عموم مردم درخواست داریم در صورت مشاهده خودرو یا موتورسیکلت پلیس که قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت نمی کند و یا تخلفی مرتکب می شود با تماس به ١٩٧ مراتب را اطلاع دهند. پلیس باید خود سرلوحه مردم در مباحث گوناگون باشد”.

نوشته فرمانده انتظامی استان اصفهان: پلیس با دوچرخه سواری زنان مخالف است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11563/feed/ 0
شانزده درصد مدارس منطقه زیویه تخریبی هستند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11562/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11562/#respond Wed, 19 Jul 2017 13:21:34 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127637 خبرگزاری هرانا – رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه زیویه گفت که ۱۶ درصد از مدارس منطقه آموزشی زیویه و امام شهرستان تخریبی هستند. به گزارش خبرگزاری هرانا به . . .

نوشته شانزده درصد مدارس منطقه زیویه تخریبی هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه زیویه گفت که ۱۶ درصد از مدارس منطقه آموزشی زیویه و امام شهرستان تخریبی هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپرس، خالد علیپور گفت: “از ۱۵۶ آموزشگاه بخش های امام و زیویه، ۱۶ درصد آن تخریبی اند که نیاز به بازسازی و اقدامات فوری برای ایمن سازی دارند

وی که در مراسم کلنگ زنی یک دبستان ۲ کلاسه در روستای برچم از توابع بخش امام صحبت می کرد، اظهارداشت: “این مدرسه در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع و با زیربنای ۱۰۰ متر مربع ساخته می شود”.

وی ادامه داد: “زمین این مدرسه را یک خیر اهدا کرده و ساخت آن را نیز خیر دیگری انجام می دهد”.

علیپور افزود: “امسال همچنین دبیرستان ۶ کلاسه شهر صاحب، دبیرستان ۳ کلاسه روستای کریم آباد، دبستان ۱ کلاسه ده روزان و دبستان ۲ کلاسه روستای قامیشله از محل اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان سقز احداث می شود”.

وی خاطرنشان ساخت: “از محل اعتبارات ماده ۸۰ نیز دبیرستان ۳ کلاسه روستای باشماق واقع در بخش امام این شهرستان احداث می شود”.

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه زیویه به کمبود اعتبارات اشاره و گفت: “مشارکت و همراهی خیرین برای نوسازی و تجهیز مدارس حرکت در جهت تقویت بنیادهای علمی و فرهنگی جامعه و شکوفایی استعدادهای دانش اموزان می باشد و این مساله در مناطق روستایی و محروم از اهمیت ویژه و اجر معنوی بالایی برخوردار است”.

علیپور از خیرین و معتمدین خواست در تحقق این هدف باارزش فرهنگی و اجتماعی آموزش و پرورش زیویه را یاری نمایند.

بخش زیویه یکی از بخش‌های شهرستان سقز در استان کردستان در غرب ایران است.

نوشته شانزده درصد مدارس منطقه زیویه تخریبی هستند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11562/feed/ 0
نورآباد لرستان پس از قلعه گنج رتبه دوم محرومیت کشوری را دارد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11561/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11561/#respond Wed, 19 Jul 2017 10:47:57 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127578 خبرگزاری هرانا – عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که رئیس جمهور در دستوری اعلام کردند تا محرومیت مناطق مختلف کشور شناسایی و ۳۰ شهرستان محروم کشور تعیین شود و . . .

نوشته نورآباد لرستان پس از قلعه گنج رتبه دوم محرومیت کشوری را دارد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که رئیس جمهور در دستوری اعلام کردند تا محرومیت مناطق مختلف کشور شناسایی و ۳۰ شهرستان محروم کشور تعیین شود و بر این مقیاس شهر نورآباد و بخشهای کاکاوند و گیتی وند جزو محرو ترین مناطق کشور شناخته شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، علی رستمیان درخصوص میزان محرومیت شهرستانهای استان لرستان افزود: “رئیس جمهور در دستوری اعلام کردند تا محرومیت مناطق مختلف کشور شناسایی و ۳۰ شهرستان محروم کشور تعیین شود و بر این مقیاس شهر نورآباد و بخشهای کاکاوند و گیتی وند جزو محرو ترین مناطق کشور شناخته شدند”.

وی ادامه داد: “نورآباد پس از قلعه گنج در رتبه دوم محرومیت قرار دارد و این لزوم توجه بیشتر مسئولان را می طلبد”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: “مشکل مسکن از مسائل جدی مددجوین کمیته امداد است و ما حاضریم زمین را تامین کنیم تا کمیته امداد با مشارکت خیران مسکن مدجویان را در آن احداث کند”.

رستمیان تاکید کرد: “در حال حاضر تنها ۶۰۰ نفر در شهرستان کاکاوند پشت نوبت دریافت خدمات کمیته امداد هستند”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به نامه تشکرآمیز نمایندگان از کمیته امداد اشاره کرد و افزود: “در اقدامی کم سابقه ۲۲۰ نماینده نامه حمایت از کمیته امداد را امضا کردند”.

نوشته نورآباد لرستان پس از قلعه گنج رتبه دوم محرومیت کشوری را دارد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11561/feed/ 0
نماینده مجلس: بیمه کولبری دردی از مردم دوا نمی کند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11560/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11560/#respond Wed, 19 Jul 2017 10:24:42 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127620 خبرگزاری هرانا – عبدالکریم‌ حسین زاده نماینده مردم نقده و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، گفت که بیمه کولبری دردی از مردم دوا نمی کند و پادزهر موقتی است . . .

نوشته نماینده مجلس: بیمه کولبری دردی از مردم دوا نمی کند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – عبدالکریم‌ حسین زاده نماینده مردم نقده و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، گفت که بیمه کولبری دردی از مردم دوا نمی کند و پادزهر موقتی است و تنها باعث بدتر شدن‌ وضعیت کولبری در مناطق مرزی می شود. وی اظهار کرد “پدیده کولبری را پدیده میمون و درستی نمی دانم. در نبود شغل و کارآفرینی و در آمار بالای بیکاری و توسعه نیافتگی پدیده هایی این چنینی در مناطق مرزی به وجود می آیند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپرس، نماینده مردم نقده و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع بیمه کولبری، اظهار کرد: “پدیده کولبری را پدیده میمون و درستی نمی دانم. در نبود شغل و کارآفرینی و در آمار بالای بیکاری و توسعه نیافتگی پدیده هایی این چنینی در مناطق مرزی به وجود می آیند”.

وی ادامه داد: “عدم استفاده از ظرفیت های مناطق مرزی باعث شده شغل هایی از این دست رشد کنند که هم برخلاف شان انسانی هستند و هم توسعه پایدار را به دنبال ندارند”.

وی افزود: “در واقع من‌ به عنوان نماینده و به عنوان یک‌ شهروند در چند بعد مخالف پدیده کولبری و بیمه کولبری هستم”.

نماینده نقده با انتقاد از موضوع بیمه کولبری گفت: “در بعد انسانی من موافق پدیده کولبری نیستم و معتقدم مشروعیت بخشیدن به این پدیده درست نیست و با آن مخالف هستم چون که کرامت انسانی زیر سوال می رود. فجایع انسانی زیادی تحت عنوان کولبری روی می دهد من با اصل پدیده کولبری مخالف هستم”.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: “عده ای می گویند اشکال ندارد تا مسئله کولبرها حل‌ می شود تعدادی بیمه‌ شوند،به نظر من با این رویکرد مسئله کولبرها حل نمی شود”.

وی تاکید کرد: “به جای اینکه با این‌ رویکرد سعی کمک‌ به کولبران را دارند، هزینه بیمه افراد را در ایجاد شغل سرمایه گذاری کنند و از تعداد کولبرها کم کنند و به تعداد افرادی که در کار تولیدی قرار می گیرند، بیافزایند. با این کار می شود هر سال تعدادی را از دایره کولبری خارج کرد و به دایره غیرکولبری اظافه نمود”.

حسین زاده خاطر نشان کرد: “پیشنهادم این‌ است شغل پایدار در منطقه ایجاد شود و برای کولبرها تعاونی ایجاد کنند  و به آن‌ها وام و تسهیلات خرید خودرو و اقداماتی از این قبیل بدهند تا این افراد آرام‌ آرام قادر باشند از این شغل رها شوند”.

نوشته نماینده مجلس: بیمه کولبری دردی از مردم دوا نمی کند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11560/feed/ 0
معلم سقزی به حبس تعلیقی محکوم شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11559/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11559/#respond Wed, 19 Jul 2017 10:04:55 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127566 خبرگزاری هرانا – طاهر قادرزاده فعال کانون صنفی معلمان شهر سقز در دادگاه تجدیدنظر به سه ماه حبس تعلیقی محکوم شد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون . . .

نوشته معلم سقزی به حبس تعلیقی محکوم شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – طاهر قادرزاده فعال کانون صنفی معلمان شهر سقز در دادگاه تجدیدنظر به سه ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون صنفی معلمان، دادگاه تجدیدنظر حکم حبس سه ماه و یک روز حبس، تعلیق شده برای مدت سه سال برای طاهر قادرزاده صادر کرد. حکم مزبور در شعبه‌ی پنجم دادگاه انقلاب شهر سقز صادر شده است.

پیش از این دادگاه بدوی، طاهر قادرزاده را به اتهام «تشویش اذهان عمومی و تلاش برای سازماندهی تجمع اعتراضی معلمان» بر اساس فراخوانهای سراسری کانون صنفی معلمان به ۳ ماه و یک روز حبس تعزیزی محکوم کرده بود. وی نسبت به حکم صادره اعتراض کرده بو‌د.

این معلم سقزی در اسفندماه سال ۱۳۹۴ در نتیجه‌ی فشار بر کانون‌های صنفی معلمان در ایران بازداشت و با تشکیل پرونده‌ی قضایی روبرو گردید.

اتهام این کنشگر صنفی به هنگام بازداشت، «برهم‌زدن نظم عمومی» عنوان شده بود. او بعد از مدتی با اتهامات قیدشده در حکم قضایی روبرو گردیده و سپس با قید وثیقه آزاد شده بود.

طی دو سال اخیر طاهر قادرزاده دبیر ریاضی مدارس سقز، بارها از سوی مراکز امنیتی جمهوری اسلامی احضار و مور بازجویی قرار گرفته شده است.

در سال ۱۳۹۵ پس از صدور حکم حبس از سوی دادگاه، انجمن صنفی معلمان کُردستان از دستگاه قضا و مقامات امنیتی خواسته بود که زمینه‌ی تعامل مقامات امنیتی با فعالین صنفی را با تبرئه‌ی این معلم در دادگاه تجدیدنظر فراهم سازند.

نوشته معلم سقزی به حبس تعلیقی محکوم شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11559/feed/ 0
زندانی معترض با لبانی دوخته راهی سلول انفرادی شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11558/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11558/#respond Wed, 19 Jul 2017 09:31:50 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127610 خبرگزاری هرانا – یک زندانی معترض به میزان وثیقه که از پنج روز قبل با دوختن لبان خود در زندان بروجرد دست به اعتصاب غذا زده بود، با . . .

نوشته زندانی معترض با لبانی دوخته راهی سلول انفرادی شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – یک زندانی معترض به میزان وثیقه که از پنج روز قبل با دوختن لبان خود در زندان بروجرد دست به اعتصاب غذا زده بود، با دستور دادستان به سلول انفرادی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک زندانی عادی به نام مهدی کشاورز که به مبلغ تعیین شده وثیقه معترض بود به دستور دادستان راهی سلول انفرادی شد.

یک منبع نزدیک به آقای کشاورز به گزارشگر هرانا گفت “برای مهدی کشاورز مبلغ یکصد میلیون تومان وثیقه تعیین شده بود که از تودیع آن ناتوان بود برای همین از پنج روز قبل با دوختن لبانش دست به اعتصاب غذای اعتراضی در زندان زد.”

این منبع مطلع در ادامه سخنانش افزود “روز دوشنبه هفته جاری دادستان بروجرد آقای جعفری به زندان سر زده بود که در مقابل سخنان این زندانی به او گفت دهانت را باز کن که وی رد کرده بود و نهایتا دادستان گفت اگر هم بمیری برای ما مهم نیست و بعد از این بحث دستور انتقال مهدی به انفرادی را صادر کرد.”

این زندانی اکنون در اعتصاب غذا در سلولهای انفرادی این زندان در وضعیتی نامشخص به سر می برد.

گفته میشود اعتراض زندانی دیگری به وضعیت مشابه و برخورد مشابه از سوی دادستان اخیرا منجر به یک خودکشی در این زندان شده است.

نوشته زندانی معترض با لبانی دوخته راهی سلول انفرادی شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11558/feed/ 0
پایان «ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا» با توقیف نهایی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11557/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11557/#respond Wed, 19 Jul 2017 09:04:01 +0000 https://www.hra-news.org/?p=127575 خبرگزاری هرانا – معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی اعلام کرد هر فیلمی که یک بار از سوی شورای پروانه نمایش به طور کامل رد شده باشد دیگر . . .

نوشته پایان «ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا» با توقیف نهایی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی اعلام کرد هر فیلمی که یک بار از سوی شورای پروانه نمایش به طور کامل رد شده باشد دیگر امکان بررسی در این شورا را ندارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در پاسخ به این پرسش که با تغییر اعضای شورای بازبینی فیلم های سینمایی امکان بررسی مجدد «ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی که در ترکیب شورای قبلی رد شده است وجود دارد یا خیر، توضیح داد: “براساس قوانین موجود فیلم هایی که در شورای پروانه نمایش رای قطعی خود مبنی بر رد را دریافت می کنند دیگر نمی توانند درخواست جدید به شورای مورد نظر را بدهد”.

وی تاکید کرد: “شورای جدید فیلم هایی را که اصلاحیه خورده باشند دوباره بررسی می‌کند ولی وقتی فیلمی کلا رد شده باشد امکان بررسی آن در همان شورا فراهم نیست”.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بیان کرد: “درباره این فیلم مورد نظر باید بگویم، این اثر در شورای پروانه نمایش رد شده است و براساس آیین نامه موجود، تهیه کننده فیلم می تواند نسبت به این حکم اعتراض کند تا این فیلم در شورای عالی نظارت سازمان سینمایی دیده شود”.

ایل بیگی در پایان گفت: “به هرحال فعالیت شورای جدید در امتداد شورای قبلی است و تصمیم شورای قبلی به قوت خود باقی است و تنها  فیلم هایی که اصلاحیه داشته اند بعد از اعمال اصلاحیه نسخه جدید را به شورا ارائه می دهند”.

نوشته پایان «ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا» با توقیف نهایی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-11557/feed/ 0