خبرگزاری هرانا https://www.hra-news.org ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران Thu, 30 Mar 2017 03:55:18 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.3 اعتصاب غذای جعفر اقدامی در اعتراض به آزار کودکان در زمان ملاقات https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10282/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10282/#respond Thu, 30 Mar 2017 03:55:18 +0000 https://www.hra-news.org/?p=118013 خبرگزاری هرانا – جعفر (شاهین) اقدامی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به بازرسی نامتعارف خانواده ها و کودکان خردسال در سالن ملاقات زندان . . .

نوشته اعتصاب غذای جعفر اقدامی در اعتراض به آزار کودکان در زمان ملاقات اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – جعفر (شاهین) اقدامی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به بازرسی نامتعارف خانواده ها و کودکان خردسال در سالن ملاقات زندان رجایی شهر کرج با تراشیدن سر خود به مدت محدود از امروز دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جعفر (شاهین) اقدامی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به بازرسی نامتعارف خانواده ها و کودکان خردسال که موجب ترس و وحشت کودکان در سالن ملاقات شده بود از روز چهارشنبه به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زد.

آقای اقدامی همچنین موهای خود را نیز به نشانه اعتراض تراشید و درخواست خود در خصوص احترام مامورین زندان به قانون و رویه انسانی در مواجه با خانواده ها و کودکان خردسال را نیز به مسئولان مربوطه اعلام نمود.

لازم به ذکر است رفتار ماموران زندان در برخورد با خانواده های زندانیان پیش از این نیز بارها موجب اعتراض زندانیان زندان رجایی شهر کرج شده بود.

پیش از این نیز سعید شیرزاد، دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان دست به اعتصاب غذای طولانی همراه زده بود.

جعفر اقدامی آخرین بار در هشتم شهریور ماه ۱۳۸۷ و در حالی که تنها چهار ماه از آزادی اش می گذاشت، پس از شرکت در مراسم سالگرد قربانیان دهه شصت در خاوران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، وی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال زندان محکوم شد و این حکم پس از اعتراض دادستانی در مرحله ی تجدید نظر به ده سال افزایش یافت.

این زندانی سیاسی پس از حدود دو سال از بند ۳۵۰ اوین به زندان رجایی شهر کرج و همراه با سایر زندانیان سیاسی به سالن ۱۲ این زندان انتقال یافت.

شاهین (جعفر) اقدامی پیش از این نیز نیز در سال های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۰ بازداشت و زندانی شده بود، وی در تیرماه ۱۳۷۸ و همزمان با اعتراضات کوی دانشگاه، وی از سوی نیروهای لباس شخصی دستگیر و به زیرزمین ساختمان ژاندارمری الغدیر (نام قدیم مرکز) منتقل شد و پس از یک ماه با تودیع کفالت آزاد شد.

آقای اقدامی در سال ۱۳۸۰ نیز به دلیل فعالیت هایش از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به ۶ سال زندان محکوم شد و پس از پایان حبس در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ آزاد شد.

این زندانی سیاسی هم اینک، در هشتمین سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شود.

نوشته اعتصاب غذای جعفر اقدامی در اعتراض به آزار کودکان در زمان ملاقات اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10282/feed/ 0
حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با آلودگی هوا در خوزستان اختصاص یافت https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10281/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10281/#respond Wed, 29 Mar 2017 20:28:47 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117982 خبرگزاری هرانا – دولت ایران برای مقابله با مشکل ریزگردها دراستان خوزستان ۹ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داد. همچنین طرح درازمدتی برای تثبیت ۳۲۰ هزار هکتار . . .

نوشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با آلودگی هوا در خوزستان اختصاص یافت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – دولت ایران برای مقابله با مشکل ریزگردها دراستان خوزستان ۹ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داد. همچنین طرح درازمدتی برای تثبیت ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به تصویب رسید.

به گزارش هرانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیات وزیران با توجه به سفر رییس جمهوری به استان خوزستان در اسفند ماه سال گذشته و دستور وی به دستگاه های مختلف برای رفع مشکلات این استان در زمینه‌های آب و فاضلاب، مقابله با گرد و غبار، تکمیل طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، وظایف این دستگاه ها را مشخص کرد.

در بخش آب و فاضلاب، وزارت نیرو مکلف شد به منظور رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان در افق ۱۴۰۵ با برآورد هزینه ۹۵ هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال، طرح هایی را به مدت سه سال اجرا کند.

در بحث تثبیت کانون‌های بحرانی ایجاد گرد و غبار در استان خوزستان با منشاء داخلی نیز دو طرح کوتاه مدت برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح ۴۲ هزار هکتار به مدت یکسال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح ۳۲۰ هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.

سازمان محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقآبه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال ۱۳۹۶ در اولویت قرار دهند.

به منظور تکمیل و اتمام طرح احیا و اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام در سطح ۵۵۰ هزار هکتار در برنامه‌ای چهار ساله مقرر شد که شبکه‌های اصل و فرعی آبیاری، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی و زهکش مورد نیاز در سطح ۲۳۸ هزار هکتار شامل ۲۲۹ هزار هکتار در استان خوزستان و ۹ هزار هکتار در استان ایلام اجرا شود.

همچنین مقرر شد به منظور تسهیل در تامین تسهیلات مالی خارجی و داخلی برای اجرای این مصوبه، بررسی خارج از نوبت صدور مجوز استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای طرح‌های اولویت دار توسط شورای اقتصاد و تامین مالی خارجی برای طرح‌های این مصوبه در اولویت قرار گیرد.

نوشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با آلودگی هوا در خوزستان اختصاص یافت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10281/feed/ 0
بالا گرفتن بحران آب در زندان خورین ورامین https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10280/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10280/#respond Wed, 29 Mar 2017 19:39:25 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117971 خبرگزاری هرانا – از حدود یک‌ماه قبل آب گرم و از یک هفته پیش آب سرد در زندان خورین ورامین قطع شده است.  این مشکلات باعث شده زندانیان به . . .

نوشته بالا گرفتن بحران آب در زندان خورین ورامین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – از حدود یک‌ماه قبل آب گرم و از یک هفته پیش آب سرد در زندان خورین ورامین قطع شده است.  این مشکلات باعث شده زندانیان به دلیل عدم استحمام دچار مشکلات بهداشتی و سلامتی شوند. از سوی دیگر زندانیان مجبورند برای تهیه آب آشامیدنی از فروشگاه زندان آب معدنی را با قیمت گزافی تهیه کنند. مسئولان زندان عیب در سیستم فنی و نبود بودجه تعمیر را عامل این بحران که سلامت و جان چند هزار زندانی را تهدید می کند دانسته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعدادی از زندانیان و خانواده‌های زندانیان زندان خورین واقع در خیرآباد ورامین به هرانا اطلاع دادند “بیشتر از یک‌ماه است که زندانیان حمام نرفته اند، چون آب گرم قطع بوده و از یک هفته قبل هم آب سرد در زندان قطع شده است.”

این منابع آگاه در ادامه به گزارشگر هرانا در مورد قطعی آبگرم گفت: “مسئولین زندان گفته اند موتورخانه خراب شده و حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه لازم دارد که تاکنون اداره کل زندان‌ها آن را تامین نکرده است.”

در مورد نحوه تهیه آب آشامیدنی این زندانیان گزارش شده است: “برای آب شرب زندانیان مجبورند آب معدنی نیم لیتری را هر باکس معادل ۶۰۰۰ هزار تومان تهیه کنند که حدود دو برابر گران‌تر از بیرون است. در چنین حالتی استحمام و شستن لباسها که برای حفظ بهداشت در محیط بسته زندان لازم است اساسا ممکن نیست”

سهراب سلیمانی رئیس سابق سازمان زندانها پیش تر در مورد زندان خورین به خبرگزاری مهر گفته بود “زندان خورین مخصوص جرایم منطقه ورامین، پاکدشت و قرچک است و از استاندارهای بهداشتی و شرایط مناسب جهت نگهداری زندانیان برخوردار است.”

در حالی مسئولین سازمان زندانها از استانداردهای بهداشتی و شرایط مناسب این زندان خبر می دهند که بنا بر گزارشات دریافتی هرانا، آب زندان از آب غیر شهری بواسطه چاههای موجود در اطرف زندان تامین میشود و حتی در صورت وصل بودن نیز فاقد استاندارد بهداشتی مناسب است. غیربهداشتی بودن آب زندان باعث شده غذاهای پخ زندان مملو از سنگ ریزه باشد.”

نوشته بالا گرفتن بحران آب در زندان خورین ورامین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10280/feed/ 0
بهمن مقصودلو: سینمای ایران شکست خورده است / علی کلائی https://www.hra-news.org/interviews/a-62/ https://www.hra-news.org/interviews/a-62/#respond Wed, 29 Mar 2017 18:41:42 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=interviews&p=117966 ماهنامه خط صلح – بهمن مقصودلو فیلمساز، منتقد و پژوهشگر سینماست. او بیش از ۴۰ سال است که در عرصه‌ی سینمای ایران و جهان فعال است. پیش از انقلاب . . .

نوشته بهمن مقصودلو: سینمای ایران شکست خورده است / علی کلائی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

ماهنامه خط صلح – بهمن مقصودلو فیلمساز، منتقد و پژوهشگر سینماست. او بیش از ۴۰ سال است که در عرصه‌ی سینمای ایران و جهان فعال است. پیش از انقلاب بهمن ۵۷ برای نگارش و ویرایش مجموعه کتاب‌هایی درباره‌ی سینما و تئاتر، جایزه‌ی ادبی و معتبر فروغ فرخزاد را در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴) به خود اختصاص داد. کتاب او، “سینمای ایران”، توسط مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه نیویورک در سال ۱۹۸۷ منتشر شد و مورد تحسین قرار گرفت. هم‌چنین فیلم مستند کوتاه “اردشیر محصص و کاریکاتورهایش” را در سال ۱۹۷۲ نوشت و آن را تهیه و کارگردانی کرد که این فیلم در جشنواره‌ی لایپزیک ۱۹۹۶ به نمایش درآمد. دکتر بهمن مقصودلو، فارغ‌التحصیل مطالعات سینما از دانشگاه نیویورک و دانشگاه کلمبیا، تهیه کننده‌ی بسیاری از برنامه‌های هنری تلویزیون ملی ایران پیش از انقلاب بوده و بیش از ۱۵ فیلم سینمایی و مستند را در آمریکا تهیه کرده است که در دستکم صد جشنواره‌ی معتبر جهانی به نمایش درآمده‌اند.

علی کلائی

وی اخیراً فیلم مستند “لبه تیغ: میراث بازیگران زن ایرانی” خود را به پایان برده که این فیلم در حال اکران در کشورهای مختلف جهان است. این آخرین مستند بهمن مقصودلو، یک روشنگری است در ارتباط با زنان در سینمای ایران پیش از انقلاب بهمن ۵۷٫ در این مستند، مقصودلو با ۲۰ بازیگر زن که در ۴۶۳ فیلم قبل از انقلاب نقش‌ داشتند، مصاحبه کرده که حاصل آن در ۲ ساعت و ۷ دقیقه به نمایش در می‌آید. “لبه تیغ” شرایط سخت ورود زنان به سینمای ایران را مستند می‌کند و با گفتگوهایی از زبان اولین زنان سینمای ایران به مبارزه و مشکلات آنان می‌پردازد. زنانی که برای انجام کار هنری و بازیگری کتک خوردند، طرد گشتند، تهدید به قتل شدند، ولی به تعبیر خود مقصودلو رشادت کردند و ریشه دواندند و تاریخچه‌ی سینمای ایران را ساختند.

در این مصاحبه به چهره‌ی زن در سینمای ایران می‌پردازیم. پاسخ‌های مقصودلو به خط صلح اما بسیار درخور تامل است؛ پاسخ‌هایی که به نظر می‌آید دردمندان ایران به طور عام و سینمای ایران به طور خاص باید به جد بر روی آن‌ها فکر کنند. این پاسخ‌ها از دل عمری تجربه و سال‌ها کار مستمر در ارتباط با این سینما می‌آید.

جناب مقصودلو، لطفاً در ابتدا کمی از فیلم لبه‌ تیغ برایمان بگویید، و این‌که چه شد به فکر ساخت آن افتادید؟

وقتی به سینمای قبل از انقلاب نگاه کنیم، می‌شود این حقیقت را حس کرد که بیش‌ترین کسانی که مورد ظلم و خشم قرار گرفتند و حقوقشان ضایع شد، زنان ایران و زنان بازیگر سینما و تئاتر ایران هستند. وقتی انقلاب شد بسیاری از این افراد و البته تمامی ستارگان این حوزه از بازی محروم شدند؛ بدون آن‌که حق بیمه یا بازنشستگی داشته باشند. بسیاری به زندان رفتند و یا املاکشان توقیف شد. و به غیر از این موارد، به طور کلی در سینمای بعد از انقلاب نسبت به آن‌ها و سینمای قبل از انقلاب دید بدی شکل گرفت؛ همه‌ی سینما(به جز دو-سه فیلم نظیر “گاو”) درجا رد شد، مبتذل نامیده شد و عده‌ای از دست اندرکاران این هنر القابی چون”بدکاره” و “جاهل” گرفتند. البته این مسئله واقعیت دارد که پیش از انقلاب بدنه‌ی بدی در سینمای تجاری وجود داشت که مثلاً از زن به عنوان سوژه‌ی جنسی استفاده می‌کرد، اما این مسئله مربوط به همه‌ی سینما نبود.

این بود که من فکر کردم فیلمی راجع به تاریخ سینمای ایران از مشروطیت تا انقلاب بهمن ۵۷ بر مبنای آن‌چه که از زبان این ۲۱ بازیگر زن – که همه بازیگران نقش اول سینمای ما در آن دوران بودند- بیان می‌شود، تصویر کنم و بسازم. زنان در نزدیک به ۵۰۰ از ۱۲۰۰ فیلم سینمایی بازی کرده بودند و هدف این است که ببینیم این‌ها چه کمکی به آن سینما کرده بودند. در یک لایه‌ی دیگر، ببینیم که جایگاه حقوق زن در سینمای ایران از ابتدا چه بود؛ اصلاً زن می‌توانست در سینما و تئاتر بازی کند یا این‌که همیشه جانش در خطر بود؟ او چگونه آمد و با رشادت وارد این کار شد و پرچم مبارزه برای احقاق حقوق خودش را به دست گرفت؟ زنی که به همه چیز متهم شد و از همه جا آزار دید؛ از فامیل و برادر و خواهر تا جامعه‌ی متعصب و مردسالار ایران. و با تمام این مصائب، بعد از انقلاب هم از همه چیز محروم ماند.

دردناک‌ترین روایتی که در لبه تیغ بیان می‌شود، مربوط به کدام بازیگر، کدام فیلم و چه شرایطی است؟ اگر ممکن است آن روایت را برایمان بازگو کنید.

دردناک‌ترینش در ارتباط با اولین زن مسلمانی است که وارد عرصه‌ی بازیگری شد. همان‌طور که می‌دانید تا قبل از مشروطیت و حتی بعد از آن، زن نمی‌توانست بازی کند. البته زنان غیر مسلمان اعم از مسیحی و ارمنی در تئاتر و سینمای اولیه حضور داشتند و یا چند زن بودند که لباس مردانه پوشیدند و خودشان را به شکل مرد درآوردند و به بازی در تئاترهای مختلف پرداختند و اساساً تا مدت‌ها کسی نفهمید این‌ها زن هستند. اما به هر حال بیش‌تر مردها نقش زن‌ها را بازی می‌کردند و حتی در نمایش‌های سنتی، آئینی و مذهبی و هم زن‌ها کاره‌ای نبودند.

بعدها و پس از تشکیل مدارس زنان و از طرف دیگر کشف حجاب توسط رضا شاه بود که زنان کم کم قدرت پیدا کردند و چادر و روسری را برداشتند. این زنان در ابتدا، به کمک زنانی چون “لرتا” –که ارمنی بود-، وارد تئاتر و سینما شدند. همین شد که زینت مودب در فیلم “زندانی امیر” و فیلم “طوفان زندگی”، به عنوان اولین فیلم بعد از جنگ جهانی دوم بازی کرد. شهلا ریاحی، ژاله علو و فخری خوروش نیز جزو اولین زنانی بودند که وارد سینما شدند و رنج بسیار کشیدند. یا حتی بازیگران نسل دوم مثل فرزانه تاییدی، شهره آغداشلو، نیلوفر و کتایون، همه ماجراهایی را شرح می‌دهند که به شدت دردناک است؛ این‌که خانواده مخالفت می‌کرده و آن‌ها را کتک زده است و یا حتی خانم شهلا ریاحی می‌گوید که خانواده‌اش دست به تفنگ می‌برد تا او را بکشد! خانم زینت مودب هم شرح می‌دهد که چگونه پسرعمویش قصد داشته او را با اسلحه بکشد! در واقع دامنه‌ی تعصب، چه در افراد خانواده و محله و چه به طور کلی جو مردسالار جامعه بسیار وسیع بود.

اما اگر بخواهیم از یک فرد مشخص نام ببریم، این شخص خانم روح انگیز سامی نژاد کرمانی است که فیلم “دختر لُر” را بازی کرده است. خانم سامی نژاد برای معالجه‌ی پایش به هندوستان سفر می‌کند، همان جا ازدواج می‌کند و ساکن می‌شود. در این زمان آقای سپنتا از او که به همراه همسرش، آقای دماوندی، در استودیو امپریال بمبئی کار می‌کرد، دعوت می‌کند که در فیلم دختر لُر بازی کند. این فیلم اولین فیلم ناطق ایران است که فیلمی بسیار مهم و تئوریک است. تئوری فیلم این است که در آن یک زن مسلمان با خطر مرگ روبه‌روست. من اولین نفری هستم که این تئوری را کشف کرده‌ام و در فیلم خودم، قاب به قاب این تئوری تجزیه و تحلیل می‌شود. با این‌که فیلم بسیار موفق است و ماه‌ها بر روی پرده‌ی سینماست و می‌فروشد، اما وقتی سامی نژاد به ایران برمی‌گردد، مورد حمله‌ی بسیار قرار می‌گیرد؛ تا جایی‌که سه محافظ (بادیگارد) داشته که مورد صدمه قرار نگیرد. زندگی او همواره با فحش و دشنام همراه بوده است و خانواده‌اش به شدت او را لعن و نفرین می‌کنند. این فحاشی‌ها که از بمبئی شروع شده و تا تهران و کرمان می‌کشد، باعث می‌شود که ایشان دیگر فیلمی بازی نکند. روح انگیز سامی نژاد از سینما کناره گرفت و در سکوت کمک پرستار شده بود و چند سال پیش در اوج گمنامی، فقر و فلاکت فوت کرد. حتی هیچ کس خبر ندارد که او دقیقاً چگونه فوت کرد.

در نتیجه فکر می‌کنم که این زن با توجه به این‌که نفر اول هم بود، بیش‌ترین صدمه را خورد؛ هرچند که بسیاری دیگر نیز همین وضعیت را داشتند. هر کدام همان ابتدا که یک تئاتر و یا یک فیلم بازی کردند، شب در زمان بازگشت به خانه از پدرشان کتک خورده‌اند. این مسائل به همین سادگی که خدمت شما عرض می‌کنم اتفاق افتاده است!

این فیلم شما تاکنون در چه کشورها و فستیوال‌هایی اکران شده و برنامه‌ی ادامه‌ی اکران‌ها چیست؟

ساخت این فیلم ۱۲۷ دقیقه‌ای، در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و ۱۵ سال به طول انجامید؛ تنها ادیت آن یک سال و نیم زمان برد و بسیار فیلم مشکلی بود. فیلم دارای ۵-۶ لایه است که بافته می‌شود و بار اجتماعی-سیاسی دارد. از مشروطیت تا انقلاب ۱۹۷۹ را بررسی می‌کند. بیوگرافی این زنان است. تاریخ سینما است. تئوری سینما در رابطه با زن مسلمان و مواردی از این دست است.

لبه تیغ اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۶ در فستیوال مونترال در قسمت سینمای مستند جهان عرضه شد. بعد در فستیوال مسا(Middle East Association: MESA) در آمریکا -که مربوط به فیلم‌هایی است که به مسائل خاورمیانه می‌پردازند و توسط دانشگاه‌های آمریکای شمالی به طور سالانه برگزار می‌شود- در شهر بوستون به نمایش درآمد. هم‌زمان در بیست و هفتمین فستیوال تاریخ فرانسه، در قسمت مسابقه‌ی مستند بلند، شرکت کرد و در حال حاضر برای چندین فستیوال دیگر به مانند فستیوال سوئیس انتخاب شده است. به علاوه در شهر لس آنجلس، در یک سانس اختصاصی در سندیکای نویسندگان آمریکا برای ۵۰۰ نفر به نمایش درآمده است. در روز هفتم و دوازدهم مارچ هم در پاریس به نمایش درآمد که در یکی از آن جلسات خود من در هم حضور داشتم و به سوالات جواب می‌دادم. یازدهم مارچ هم در دانشگاه سواس لندن به نمایش درآمد و بسیار موفق بود. به غیر از دعوت‌های دیگری که صورت گرفته است، در حال حاضر برای اکران آن در شهر لس آنجلس هم در حال مذاکره و برنامه ریزی هستیم.

همان‌طور که گفتید با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه‌ی ایران، مسیر سختی طی شده تا حرفه‌ی هنرپیشگی برای زنان در چنین جامعه‌ای جا بیفتد. اما به نظر شما مهم‌ترین چالش‌ یا چالش‌هایی که زنان این عرصه در آغاز راه، با آن رو به رو بوده و جنگیدند، چه بوده است؟

مهم‌ترین چالش، مقابله با تعصب مذهبی است. در فرهنگ ما، تعصب یکی از مهم‌ترین چالش‌ها به خصوص در مورد زن است. مسئله‌ی دیگر نگاه کردن به زن به عنوان یک سوژه‌ی جنسی -و نه یک انسان- است.

زن موجودی مثل مرد و دارای حقوقی برابر با مرد است. متاسفانه در طول تاریخ این باور غلط در مردان به وجود آمده است که ما مغزمان بزرگ‌تر است، یا ما قوی‌تر هستیم و بیش‌تر کار می‌کنیم و زنان فقط باید بچه‌داری کنند و به کارهای مربوط به خانه بپردازند. همین باور غلط موجب می‌شود که بگویند تاریخ را مردان ساخته‌اند؛ در حالی‌که این‌گونه نیست. زندگی و جامعه بر مبنای همکاری و تعاون و فعالیت مشترک زن و مرد شکل می‌گیرد و در نتیجه هر دو باید دارای حقوق مساوی باشند.

در اکثر فیلم‌های قبل از انقلاب و خصوصاً در سینمایی که آن را تحت عنوان فیلمفارسی می‌شناسند، مردسالاری نقش غیرقابل انکاری داشت. این روند به حدی است که حتی در موج نوی سینمای ایران هم با این‌که زن محوریت بیش‌تری می‌یابد، اما باز هم اغلب ناموس مرد نشان داده می‌شود. چرا در آن زمان، نویسندگان و کارگردانان که به حتم بخش بزرگی از آنان را روشنفکران تشکیل می‌دادند، کم‌تر سعی می‌کردند تصویر دیگری از زن ارائه دهند؟

ببینید مسئله این است که بسیاری از روشنفکران هم انسان‌هایی به شدت متعصب هستند. البته منظور من همه نیست که قبل از انقلاب و در دهه‌ی ۵۰ چند کارگردان، زنان را محور فیلم‌هایشان قرار دادند. بهرام بیضایی یکی از آن‌هاست و این در فیلم من آمده است. هم‌چنین آقای هژیر داریوش که در سال ۱۳۵۱ خانم گوگوش را در فیلم “بی‌تا” بازی می‌دهد و یا فیلم “هشتمین روز هفته” با بازیگری فرزانه تاییدی و کارگردانی حسین رجاییان در سال ۱۳۵۲٫ اما به غیر از چند فیلم و چند مورد دیگر که محور اصلی قصه‌اش زنان بودند، در بقیه‌ی فیلم‌ها مرد و قصه‌ی مربوط به او حرف اول را می‌زند و زنی هم باید باشد که نقش دوم یا سوم را بازی کند. البته مقصود من فیلم‌های جدی اجتماعی و هنری است نه بدنه‌ی تجاری آن دوران که فقط به دنبال سکس و این مسائل بود.

ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که اغلب روشنفکران ما، اعم از نویسندگان و شاعران هم متعصب بودند. البته قصد من محکوم کردن قشر روشنفکر نیست که به هر حال همه در آن جامعه بزرگ شده بودند و از آن تاثیر می‌گرفتند. می‌خواهم بگویم وقتی یک جامعه مشکلش این است، ما باید بتوانیم همه با هم مسئله را بررسی و حل کنیم. مثلاً فیلم “قیصر” را در نظر بگیرید؛ در این فیلم تجاوزی صورت می‌گیرد و دختر مورد تجاوز قرار گرفته، خودکشی می‌کند. برادر بزرگ‌تر دختر که برای انتقام می‌رود هم کشته می‌شود. در نهایت قیصر برای این‌که انتقام تجاوز و قتل برادرش را بگیرد، می‌رود و می‌کشد. ما به این کاری نداریم که سناریوی این فیلم از کجا ممکن است آمده باشد و خوش ساخت بودن آن هم غیر قابل انکار است. ولی چیزی که فیلم ترویج می‌کند این است که قانون را در دست خود بگیرید. در هر کشوری باید قوانین مدنی و جنایی حاکم باشد. وقتی به کسی تجاوز می‌شود، باید متجاوز را دستگیر کرد و برایش دادگاه تشکیل داد و مثلاً او را به ده‌ها سال حبس محکوم کرد. این مسئله در اغلب کشورها و آمریکا وجود دارد و اگر واقعاً کسی مرتکب چنین جرمی شده باشد، احکام طولانی زندان بیش از بیست و سی سال برایش صادر می‌شود و در واقع آن فرد به خاطر چند لحظه عمل جنسی و عمل بی‌شرمانه‌ی تجاوز، زندگی‌اش از بین می‌رود. نمی‌شود که یک چاقو دست گرفت و به سراغ متجاوز رفت و او را کشت!

به هر حال این‌ها مسائل و نقدهایی است که باید در مورد آن فیلم‌ها مطرح شود. من البته راه نشان نمی‌دهم، من تنها مشکلات را نشان می‌دهم. من خودم را مصلح یا جامعه شناس نمی‌دانم. من یک سینماشناس هستم و خوب قاعدتاً یک سینماشناس، یک تحصیلکرده‌ی سینما و یک فیلمساز باید جامعه‌ی خودش را بشناسد، روانشناسی بداند و سیاست بخواند. دید من این‌گونه است و بر همین اساس هم تعصب را بسیار بازدارنده می‌دانم.

حال و پس از گذشت حدود چهار دهه از انقلاب، شاهد بیش‌تر شدن حضور زنان در عرصه‌ی سینما هستیم. اما آیا این به معنای آن است که در حال حاضر مردسالاری در جامعه‌ی ایران کم‌رنگ‌تر از گذشته شده؟

به هیچ وجه. علت این است که آن زنان مبارزه کرده‌اند و همه‌ی حرف من همین است. آن زنان جلوی تیغ رفته‌اند که در حال حاضر ما امثال لیلا حاتمی، نیکی کریمی، فاطمه معتمدآریا و ترانه علیدوستی را داشته باشیم. آن‌ها خودشان و هنرشان را با رشادت تمام و بدون ترسیدن از چیزی، در آن جامعه‌ی زن ستیز برپا کردند.

به همین خاطر من اصلاً مردسالاری را کم‌رنگ‌تر نمی‌بینم و به نظر من خیلی هم بیش‌تر شده است.

شما به نسل جدید بازیگران زن ایرانی اشاره کردید و از آن‌ها را نام بردید. اما اتفاقی که افتاد این بود که انقلاب در ایران موجب شد تا بسیاری از بازیگران زنِ به تعبیر شما خط شکن، یا جلای وطن کنند و یا خانه نشین شوند. تنها به عنوان یک مورد از زیان‌های این وضعیت، می‌توان به عدم انتقال تجربه به نسل جدید اشاره کرد. با این اوصاف، آیا شما معتقد هستید که اگر این چنین نمی‌شد در حال حاضر سطح و جایگاه بازیگران زن سینمای ایران، بالاتر بود؟

ما به یک حقیقت تلخ باید نگاه کنیم. وقتی انقلاب شد، سینما تعطیل شد. بسیاری از سینماها آتش زده شد. باید در باب اضمحلال سینما به سالن سینما نگاه کرد. اگر یک نگاه آماری به گذشته داشته باشیم، می‌بینم که ما به ازای سی میلیون جمعیت، ۴۸۵ سینما داشتیم اما در حال حاضر با ۸۰ میلیون جمعیت -یعنی دو برابر و نیم- نصف آن سینماها را هم نداریم. سینمای جدید نمی‌سازند و آن سینماهای موجود هم دچار انواع کمبودهای اساسی در پخش صدا، تصویر و آپارات است و حتی بهایی به تعمیر صندلی‌ها و نظافت آن‌ها هم داده نمی‌شود. حتی بسیاری از شهرستان‌های مهم اصلاً سینما ندارند. مسئله‌ی بعد –همان طور که شما هم اشاره کردید-، مربوط به این است که وقتی انقلاب شد، بسیاری از ستارگان زن ممنوع الکار شدند و حتی برای امرار معاش و به صورت پوشیده هم اجازه‌ی کار نداشتند. بسیاری هم دستگیر و مورد پرسش و پاسخ قرار گرفتند. اموال بسیاری از این افراد گرفته شد و تحقیرشان کردند. بعضی‌ها به نحوی مورد تعقیب بودند که اگر دستگیر می‌شدند، ممکن بود کشته شوند. در نتیجه از ترس جان و یا به منظور ادامه‌ی فعالیت از کشور خارج شدند. اتفاقاً برخی مثل سوسن تسلیمی و یا شهره آغداشلو پس از خروجشان از ایران بسیار موفق هم بودند. اما بسیاری مثل پوری بنایی خاموش و بازنشسته شدند. جالب است که به خانم پوری بنایی گفته بودند باید برای ادامه‌ی فعالیتت در سینما، توبه کنی و ایشان هم گفته بود که من کار بدی نکردم که نیاز باشد توبه کنم.

البته استثناهایی مثل خانم شهلا ریاحی، ژاله علو و فخری خوروش هم بودند که بعد از انقلاب ماندند و در نهایت توانستند در این دوره هم به فعالیت‌های هنری خود ادامه دهند. دلیل هم این بود که اکثر این زنان نقش سکسی بازی نکرده بودند. مثلاً همان طور که همسر خانم شهلا ریاحی هم می‌گوید، ایشان همیشه نقش مادر را بازی کرده بود.

تاثیر بازیگران قبلی بر بازیگران بعد از انقلاب غیرقابل انکار است. اگر بازیگران زن قدیمی در سینما می ماندند این‌ها بهتر مطرح می‌شدند. در آن میانه یک گپی به وجود آمد اما در نهایت نسل بعد از انقلاب با دیدن رشادت‌ها و مبارزات نسل پیشین به میانه‌ی میدان آمدند. آن‌ها دیده بودند که چه هنرپیشگان خوبی پیش از انقلاب فعال بودند و کار می‌کردند.

به رغم مخرب بودن ذات سانسور، آیا فکر نمی‌کنید که این مسئله در سینمای ایران ناخواسته وضعیتی را به وجود آورده که خانواده و جامعه‌ی سنتی فضای بیش‌تری را در اختیار زنان قرار دهد؟ در واقع با توجه به قوانین و شرایط موجود، اساساً فیلمنامه‌ها طوری نوشته می‌شوند که کم‌ترین رویارویی را با سنت و مذهب داشته باشند و مثلاً هرگز قرار نیست حتی دو نفری که در فیلم ایفاگر نقش زن و شوهر هستند، به همدیگر دست بزنند. مراد این است که آیا می‌توان این وضعیت را توفیقی اجباری برای زنان دانست؟

من با این مسئله موافق نیستم. اگر جامعه‌ای متعصب است، نباید صورت مسئله را پاک کرد و تن به سانسور داد؛ مگر این‌که از زن تلقی شی و یا سوژه‌ی جنسی داشته باشید. البته برداشت اشتباه نشود که من هیچ وقت نمی‌گویم که در یک فیلم باید سکس و رختخواب و این مسائل وجود داشته باشد. ولی چطور زنی که به همراه شوهرش در منزل نشسته‌ و مثلاً می‌خواهد به آشپرخانه برود تا شام بخورند، باید روسری بر سر و مانتو به تن داشته باشد؟ مگر این نیست که فرد دیگری در آن خانه وجود ندارد و این‌ها زن و شوهر هستند و به هم محرم‌اند؟ این‌که زن در چنین صحنه‌ای یک لباس راحت تنش و موهایش آزاد باشد، مسئله‌ای بسیار ساده است. یا مثلاً فیلم “خانه‌ی خلوت” از مهدی صباغ زاده را در نظر بگیرید؛ در این فیلم شوهرِ زنی به جنگ ایران و عراق می‌رود و بعد از چهار سال که هیچ خبری از او نداشتند، برمی‌گردد. یعنی یک زن جوان را مجسم کنید که پس از چهار سال فراق و دوری، برای اولین بار شوهرش را می‌بیند. اما این‌ها وقتی به هم می‌رسند، در فاصله‌ی چند قدمی هم می‌ایستند و بر و بر همدیگر را نگاه می‌کنند! در حالی‌که دو انسان به راحتی می‌توانند همدیگر را بغل کنند و این بغل کردن هم الزاماً نباید با بوسه‌های آتشین هالیوودی و نمایش آن روی پرده همراه باشد. این‌ها به عنوان زن و مردی که همسر یکدیگر بودند، عاشق و معشوق بودند و حالا بعد از ۴ سال بی‌خبری مرد برگشته است، طبیعی است که باید همدیگر را بغل کنند، گونه‌ی همدیگر را ببوسند و اشک بریزند و خوشحالی کنند. خوب، وقتی این‌ها چهار قدم با هم فاصله دارند و فقط به هم نگاه می‌کنند، فیلم دیگر هیچ مسئله‌ی دراماتیکی ندارد.

به اعتقاد بنده، به مسئله‌ی زن و مرد در سینما باید به عنوان مسائل رئالیستیک نگاه کرد. جدالی است بین تعصب و سنت و مدرنیته که در جایی باید هردوی این‌ها به همدیگر آوانس دهند. در واقع یکی نباید بر دیگری پیروز شود. مثلاً من نمی‌گویم زنی در فیلمی لباسش را دربیاورد که مدرنیته پیروز شود! هرچیزی باید در قواره و قاعده‌ی خودش باشد. اگر ما این‌طور به این مسئله نگاه کنیم و بتوانیم تعصب و امور اجباری را از روابط زن و مرد برداریم و نگاهی یکسان به حقوقشان داشته باشیم، به پیشرفت همه چیز کمک کرده‌ایم؛ این قاعده‌ای کلی است. باید به فکر انسانیت باشیم، به فکر یک رابطه‌ی سالم و سازنده‌ی زن و مرد، زن و شوهر، برادر و خواهر باشیم.

و به عنوان سوال آخر، آیا فکر می‌کنید سینمای ایران در حال حاضر سینمایی موفق است؟ به هر حال نمی‌توان منکر موفقیت سینمای ایران در جهان طی سال‌های اخیر بود و نمونه‌ی اخیر آن هم موفقیت فیلم فروشنده در اسکار است؛ اما آیا می‌توان به همین معیار بسنده کرد؟

از نظر من سینمای ایران موفق نیست، سینمایی شکست خورده است. علت آن هم کنترل کامل سینما توسط دولت است؛ روسیه(شوروی) هم قبل از فروپاشی چنین سینمایی داشت. سینمایی که شما سناریو را باید جهت تصویب بدهید که بخوانند، کارگردان و بازیگرانش را باید تایید کنند، بعد از ساخت و حتی وقت دیده شدن فیلم را کنترل می‌کنند تا مبادا از نظر موضوع و مسائل مذهبی موردی داشته باشد و یا از منظر سیاسی انتقادی صورت گرفته باشد و جامعه را سیاه نشان داده باشد، چگونه می‌تواند سینمایی موفق باشد؟ پول به کسانی داده می‌شود که سینماگران ایدئولوژیک باشند؛ آن‌ها می‌روند و با این رانت‌ها فیلم‌هایی را می‌سازند که باید حرف‌های مشخصی بزند. هنرمند کسی است که همانی را که فکر می‌کند، می‌سازد؛ هنرمند را نمی‌توان با پول خرید یا او را به کاری وا داشت. متاسفانه تعداد سینماگران مستقل و هنری ما که وابسته به جایی نباشند، بسیار کم است و معمولاً پول و امکاناتی ندارند که فیلمی بسازند. در نتیجه این افراد هم در معرض نساختن فیلم قرار می‌گیرند. وقتی هم احیاناً تمامی این مسائل را از سر می‌گذرانند، فیلمی می‌سازند و مجوز اکران می‌گیرند، بیست نفر آدم می‌توانند جلوی سینما بروند و با فریاد و فحش فیلم را از روی پرده پایین بکشند. در چنین وضعیتی که یک مونوپولی ایجاد می‌شود، طبیعی است که دیگر هیچ سرمایه‌گذاری خطر نمی‌کند که با چنین هنرمندانی کار کند و سرمایه‌اش را جهت ساخت فیلم در اختیار آنان قرار دهد.

این سینما محکوم به فناست؛ سینمایی است که هر روز تجاری‌تر، بدتر و ضعیف‌تر می‌شود. شما به اسکارش نگاه نکنید؛ فرهادی یک استثناست. به بقیه‌ی سینما نگاه کنید. فیلم‌ها به ندرت در فستیوال‌های جهانی پخش و یا منتخب می‌شوند و این صدمه‌ی بزرگی به سینما ایران زده است.

با سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

نوشته بهمن مقصودلو: سینمای ایران شکست خورده است / علی کلائی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/interviews/a-62/feed/ 0
سیاهی در دست های ما آلودگی و در دست مسئولین پاکی دیده میشود؛ نامه ای از زندان رجایی شهر/ سند https://www.hra-news.org/letters/a-327/ https://www.hra-news.org/letters/a-327/#respond Wed, 29 Mar 2017 16:20:39 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=117908 خبرگزاری هرانا – قبل از نوروز، «احمدی» یک زندانی عادی در زندان رجایی شهر کرج از سر استیصال با طرح این سئوال که وی زندانی قانون است یا . . .

نوشته سیاهی در دست های ما آلودگی و در دست مسئولین پاکی دیده میشود؛ نامه ای از زندان رجایی شهر/ سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – قبل از نوروز، «احمدی» یک زندانی عادی در زندان رجایی شهر کرج از سر استیصال با طرح این سئوال که وی زندانی قانون است یا زندانی آقای مردانی ریاست این زندان؟، دست به اعتصاب غذای هفده روزه زده بود. این زندانی در نامه ی سرگشاده دیگری با شرح جزئی از مشکلات زندانیان و اجحاف مسئولین و دست اندرکاران زندان در حق آنها، دو نامه ای که برای رسیدگی به ادارات بازرسی و حفاظت اطلاعات کل زندانها نوشته بوده و توسط آقای مردانی از ارسال آنان جلوگیری بعمل آمده را به امید رسیدن به دست مسئولان در اختیار این خبرگزاری گذاشته است که در پی می آید.

متن کامل نامه جدید و تصاویر نامه های آقای احمدی را در ادامه به نقل از هرانا بخوانید؛

“گه گاه شاهد اتفاقاتی هستیم که ورای تصور و باورمان از محیط زندان می باشد، آن هم زندانی که نامش تغییر کرده و به ندامتگاه و گاهی نیز به نام دانشگاه خوانده می شود. زندانی که معلوم نیست باید در آن متنبه شد و یا تحریک و تهییج به جرائم و خطاهای آتی در زندانی که شاهد رفتار نابخردانه ی بعضی مسئولین خواهیم بود که این خود نشانگراین موضوع می باشند. شاید هستند افرادی که در جای خود قرار ندارند. آیا نباید ایشان بنا بر دانش و آگاهی نسبت به سمتی که به آنان واگذار می شود، انتخاب شوند و یا تنها داشتن بعضی روابط و یا اکتفا به سوابق سنوات برای واگذاری پست کافی است؟

آیا نمی توان همان‌گونه که برای ما زندانیان سخت گیری و گاهی اوقات اعمال فشار و قدرت نمایی صورت می گیرد، برای مسئولین و افراد دارای سمت و پست پرسنلی نیز مراقبت و در صورت احراز خطا تنبیه ومجازات در نظر گرفته شود. نه برای بنده مقصر؛ که برای دیگر هم‌بندی‌ها نیز جای سوال است: آیا از یک زندانی کوچکترین تخلفی مشاهده شود، همان‌گونه با او برخورد می شود که با یک پرسنل مقابله خواهد شد؟ جواب این سوال هر آنچه که هست قطعا آن نیست که ما در زندان می بینیم.

چراکه برای بنده و هم‌بندیان اثبات شده که سیاهی تنها در دست آلوده‌ی ما سیاه رنگ است و همین سیاهی در دستان رجال و ر‌ؤسا چیزی بحز سفیدی و پاکی نیست و این ما هستیم که درباب این آلودگی ها بازخواست و مواخذه می شویم. چرا بعد از اعتراض یک زندانی به اجحافی که در حقش صورت می گیرد، فورا شرایط تغییر می‌کند و پست‌هایی که باید مستقل از سازمان عمل کنند، به درخواست رئیسان و تنها به جهت حل و رفع مشکلات پیش آمده به آن ورود کرده و سعی در رفع آن دارند. حال اگر این‌قدر حقانیت داشته و هیچ‌گونه اجحافی نکرده اند، پس این همه تکاپو برای چیست؟

بنده با علم به این که همین چند خط نیز باعث کدورت مسئولین محترم خواهد شد، اما می‌گوییم تا شاید جای بعضی مسئولین بالاتر از این زندان توان و یارای رسیدگی، بررسی و در صورت اثبات مقابله با این معضل را در اولویت قرار دهند. قطعا هستند افرادی عالم و آگاه و با میزان کارایی بالا که در خود می بینند تا به این مهم رسیدگی کنند و حتما مستحضر و معطل خواهند بود که چه اتفاقاتی رخ داده، می دهد و همیشه در جریان خواهد بود.

این‌که با سلیقه مشخص یک مسئول (پایین ترین پست اداری تا مدیر زندان) اجحاف در حق زندانی صورت گیرد، حال آن‌که این زندانی زمانی خطایی کرده و نه خودش می داند و نه اینکه برای او مشخص می کنند که تا چه زمانی باید توان گذشته را بدهد. و با کوچکترین اتفاق این رای و نظر بر می گردد و به طرق مختلف و با اعلام از طرف بعضی کارمندان به زندانی گفته می شود: باشد تا به وقتش! حال باید دانست که این جمله چیست آیا یک تهدید است یا یک تلنگر به اینکه حواس جمع باشد. البته و انشاءالله ما زندانیان بر این باور خواهیم بود که این تلنگری هست از استاد به شاگرد. چرا که کار دیگری از دستمان بر نمی آید و همه چشم و امیدمان به این است که شاید روزی روزگاری مسئولی که هر چند با درد ما از نزدیک آشنا نیست اما قادر باشد با علم و آگاهی از نوع شغل و پست خود مشکلات ما را درک و انشاءالله گامی در رفع این مشکلات بردارد.

والسلام

زندانی: احمدی
زندان رجایی‌شهر کرج”

برای خواندن نامه پیشین این زندانی با موضوع فساد و بی قانونی در زندان رجایی شهر کرج، اینجا کلیک کنید.

تصاویر دو نامه ای که آقای احمدی برای رسیدگی به ادارات بازرسی و حفاظت اطلاعات کل زندانها نوشته بوده و توسط آقای مردانی از ارسال آن جلوگیری بعمل آمده را در ذیل مشاهده نمایید؛

نوشته سیاهی در دست های ما آلودگی و در دست مسئولین پاکی دیده میشود؛ نامه ای از زندان رجایی شهر/ سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-327/feed/ 0
پلیس: هر ۷۱ دقیقه یک نفر در جاده‌ها می‌میرد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10279/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10279/#respond Wed, 29 Mar 2017 15:26:27 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117916 خبرگزاری هرانا ـ مومنی جانشین فرمانده ناجا گفت “هر ۷۱ دقیقه یک نفر در جاده‌ها می‌میرد”. ایران یکی از بالاترین سرانه های مرگ و میر جاده ای در دنیا . . .

نوشته پلیس: هر ۷۱ دقیقه یک نفر در جاده‌ها می‌میرد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ مومنی جانشین فرمانده ناجا گفت “هر ۷۱ دقیقه یک نفر در جاده‌ها می‌میرد”. ایران یکی از بالاترین سرانه های مرگ و میر جاده ای در دنیا را داراست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سایت راهور، جانشین فرمانده ناجا گفت: “متوسط سرعت خودروها در کشور در نوروز امسال یک کیلومتر کاهش داشته است”.

وی افزود: “در دور اول سفرها، حدود ۴ درصد کاهش تصادفات داشته‌ایم و در مرحله دوم سفرها هم تا کنون روند خوبی داریم که مجموعاً میزان تصادفات حدود ۷ درصد کاهش داشته است”.

سردار مومنی گفت: “اگر یک دهه قبل از جاده‌ها تصویربرداری می‌کردیم کمتر خودرویی در بین خطوط رانندگی می‌کرد اما امروز که به دوربین‌ها نگاه می‌کنیم عموم رانندگان بین خطوط تردد می‌کنند”.

جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: “پر ترددترین ایام سال در کشور همین ایام نوروز است و به همین دلیل هم بیشترین حجم تصادفات در این ایام رخ می‌دهد”.

سردار مومنی گفت: “دو نوبت هست که میزان تصادفات بیشتر می شود یکی از این دو موقع، زمان بازگشت مسافران است که می طلبد در این ایام تلاش و حضورمان بیش از قبل باشد”.

جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: “خوشبختانه متوسط سرعت خودروها در کشور یک کیلومتر کاهش داشته است که این موضوع اهمیت بالایی دارد”.

وی افزود: “از مردم می‌خواهیم بازگشت خود از سفر را مدیریت کنند و کمی زودتر برگردند تا در گره‌های ترافیکی در موقع بازگشت گیر نکنند”.

سردار مومنی تصریح کرد: “درخواست ما این است که بازگشت سفرها را مردم از همین فردا آغاز کنند تا روز طبیعت و روز قبل از آن را در محل زندگی خود باشند”.

وی گفت: “در هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات کشته شده است در حالی است که در سال گذشته هر ۶۰ دقیقه، یک نفر فوت می‌کرد”.

جانشین فرمانده ناجا افزود: “در نوروز سال گذشته هر روز ۲۴ نفر در تصادفات کشته می‌شدند اما امسال هر روز حدود ۲۱ نفر فوت کردند هرچند کاهش داشته ایم اما این عدد هم زیاد است”.

سردار مومنی گفت: “تعداد خودروها در یک بازه زمانی ۱۰ سال، از ۷ میلیون به ۱۹ میلیون رسیده است در حالی که تعداد کشته‌ها از ۲۸ هزار نفر به ۱۶ هزار نفر رسیده است که این کاهش خوب است اما هنوز هم زیاد است”.

نوشته پلیس: هر ۷۱ دقیقه یک نفر در جاده‌ها می‌میرد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10279/feed/ 0
نرخ بی سوادی دختران ایرانی بیش از پسران است https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10278/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10278/#respond Wed, 29 Mar 2017 13:10:13 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117911 خبرگزاری هرانا ـ رئیس سازمان نهضت سواد آموزی عنوان کرد که نرخ بی‌سوادی در دختران به دلیل مسائل عقیدتی، ازدواج زودهنگام، فاصله زیاد مدرسه تا منزل و غیره، بیش‌ از . . .

نوشته نرخ بی سوادی دختران ایرانی بیش از پسران است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ رئیس سازمان نهضت سواد آموزی عنوان کرد که نرخ بی‌سوادی در دختران به دلیل مسائل عقیدتی، ازدواج زودهنگام، فاصله زیاد مدرسه تا منزل و غیره، بیش‌ از پسران است. به گفته وی، سال ۱۳۹۵، ۴۸۰ هزار نفر در نهضت سوادآموزی ثبت نام کردند که ۳۶۰ هزار نفر از این جمعیت یعنی حدود ۷۷ درصد خانم و مابقی آقا بودند که این آمار نشان می‌دهد نرخ بی‌سوادی و تمایل به ادامه تحصیل در دختران و زنان بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه نرخ بی‌سوادی در زنان شایع‌تر از مردان است، گفت: “سال ۱۳۹۵، ۴۸۰ هزار نفر در نهضت سوادآموزی ثبت نام کردند که ۳۶۰ هزار نفر از این جمعیت یعنی حدود ۷۷ درصد خانم و مابقی آقا بودند که این آمار نشان می‌دهد نرخ بی‌سوادی و تمایل به ادامه تحصیل در دختران و زنان بیشتر است”.

به گفته وی، در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیز نرخ ثبت نام زنان در نهضت سواد آموزی به ترتیب ۷۸ و ۷۹ درصد بود.

باقرزاده با بیان اینکه سازمان نهضت سواد آموزی تلاش می‌کند نرخ زنان و دختران بازمانده از تحصیل را کاهش دهد، گفت: “نرخ بی‌سوادی در زنان و دخترانی که در جنوب کشور ساکن هستند، بیشتر است. از علل بی‌سوادی زنان در کشور می‌توان به ازدواج‌های زودهنگام، مسائل عقیدتی، نبود مدرسه، فاصله زیاد مدرسه تا منزل و … اشاره کرد”.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه گفت: “در تمام دنیا نرخ بی‌سوادی زنان بیش از مردان است به گونه‌ای که آمارهای جهانی نشان می‌دهد یک سوم از بی‌سوادان جهان را مردان و دو سوم را زنان به خود اختصاص داده‌اند”.

نوشته نرخ بی سوادی دختران ایرانی بیش از پسران است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10278/feed/ 0
هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/71/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/71/#respond Tue, 28 Mar 2017 17:28:43 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117901 خبرگزاری هرانا – هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه حقوقی-اجتماعی خط صلح منتشر شد. در پرونده‌‌‌ی ویژه‌‌ی این شماره از خط صلح با عنوان “سیمای زن در سینمای ایران”، جایگاه . . .

نوشته هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه حقوقی-اجتماعی خط صلح منتشر شد.

در پرونده‌‌‌ی ویژه‌‌ی این شماره از خط صلح با عنوان “سیمای زن در سینمای ایران”، جایگاه زن در سینمای کشور و موقعیت حقوقی-اجتماعی او در تطبیق با عنصر حقوق بشر مورد بررسی قرار گرفته است.

در این رابطه با بهمن مقصودلو فیلمساز، منتقد و پژوهشگر سینما گفتگویی صورت گرفته است. بهمن مقصودلو اخیراً فیلم مستند “لبه تیغ: میراث بازیگران زن ایرانی” خود را به پایان برده است که شرایط سخت ورود زنان به سینمای ایران را به شکل مستند بررسی می‌کند. این فیلم شامل گفتگوهایی است که از زبان اولین زنان سینمای ایران به مشکلات و چگونگی مبارزه‌ی آنان می‌پردازد.

در شماره‌ی پیش رو با توجه به جایگاهی که زن، زنانگی و هویت جویی در آثار نیلوفر بیضایی دارد، با این هنرمند در تبعید که در زمره کارگردانان تئاتر و نمایش‌نامه‌نویسان این عرصه است نیز گفتگو شده است.

گفتگو با پرتو نوری علا، پژوهشگر، شاعر و منتقد ادبی و محمد تنگستانی، شاعر و روزنامه نگار از دیگر بخش‌های پرونده‌ی ویژه است.

نگاهی به فعالیت‌های صنفی معلمان در سالی که گذشت، روز جهانی آگاهی از مین و اقدام علیه مین، بررسی طرح توسعه سواحل مکران در سیستان و بلوچستان، اهمیت اطلاع رسانی در مورد حقوق بشر و حق سقط جنین از دیگر موضوعاتی است که در بخش‌های خارج از پرونده‌ی ویژه به آن‌ها پرداخته شده است.

هفتاد و یکمین شماره از خط صلح همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از رضا علیجانی، محمد حبیبی، مصطفی عزیزی، علی عجمی، ژینوس نازک کار، حبیب الله سربازی، اندیشه جعفری، زهرا باقری شاد، عیسی بازیار، سینا کیانی و تعدادی دیگر از کنشگران جامعه‌ی مدنی و مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح:
https://peace-mark.org/wp-content/uploads/2017/03/71.pdf
وب سایت خط صلح:
http://www.peace-mark.org

جدول محتوا و لینک های مستقیم مطالب ماهنامه شماره ۷۱:

بهمن مقصودلو: سینمای ایران شکست خورده است/ علی کلائی

نیلوفر بیضایی: در سینمای ایران سرکشی زن به سخره گرفته می‌شود

محمد تنگستانی: نجابت در سینما معنی ندارد/ سیمین روزگرد

پرتو نوری علا: حکومت ایران از فمنیسم هم‌چون غولی می‌ترسد/ سیاوش خرمگاه

سیمای زنان در تلویزیون ایران/ اندیشه جعفری

سه زنِ فرهادی/ مصطفی عزیزی

کوچ یا رهایی از بند اهالی هنر هفتم در ایران؟/ مرتضی هامونیان

رسانه در سایه‌ی سیاست/ سینا کیانی

از قیصر کیمیایی تا فروشنده فرهادی؛ تغییر تصویر زنان در سینمای ایران/ علی عجمی

“لاک قرمز”، رویکردی میان‌برشی به بازنمایی زنان در سینمای ایران/ زهرا باقری شاد

نقش زن در سینمای ایران، از آغاز تا پایان دهه‌ی سی/ ژینوس نازک کار

اطلاع رسانی نقض حقوق بشر چه با روان زندانی و وجدان ما می‌کند؟/ رضا علیجانی

اقلیت‌سازی در جغرافیای قومیتی/ حبیب الله سربازی

بدن من، حق من: درآمدی بر حق مالکیت بر بدن/ حسین رئیسی

مین؛ زخم‌های پرشمار زمین/ عیسی بازیار

نگاهی به فعالیت‌های صنفی معلمان در سال ۹۵/ محمد حبیبی

معرفی کتاب: فیلم و منتقدان فمنیست

بهار – شعری از رضا اکوانیان

کارتون ماه – کاری از سهیل اکبرپور

نوشته هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/71/feed/ 0
علیرضا گلی پور؛ محرومیت از مرخصی پزشکی علی‌رغم صدور حکم عدم تحمل حبس https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10277/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10277/#respond Tue, 28 Mar 2017 17:10:03 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117898 خبرگزاری هرانا – علیرضا گلی پور زندانی بیمار در بند هفت زندان اوین، علی‌رغم صدور حکم پزشکی «عدم تحمل حبس» از بابت ابتلا به سرطان ریه و غدد . . .

نوشته علیرضا گلی پور؛ محرومیت از مرخصی پزشکی علی‌رغم صدور حکم عدم تحمل حبس اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – علیرضا گلی پور زندانی بیمار در بند هفت زندان اوین، علی‌رغم صدور حکم پزشکی «عدم تحمل حبس» از بابت ابتلا به سرطان ریه و غدد لنفاوی هم‌چنان در زندان نگهداری می‌شود و حتی درخواست‌های مرخصی استعلاجی وی نیز تاکنون بدون پاسخ مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک منبع نزدیک به علیرضا گلی پور زندانی امنیتی محبوس در سالن ۱۲ بند هفت زندان اوین گفت: “پزشکی قانونی برای علیرضا که مبتلا به سرطان ریه و غدد لنفاوی است حکم عدم تحمل حبس صادر کرده است اما نه تنها این حکم اجرا نشده بلکه با درخواست‌های مرخصی استعلاجی او نیز مخالفت می‌شود و در زندان وضعیت خوبی ندارد.”

این منبع مطلع در ادامه گفتگو با گزارشگر هرانا تاکید کرد: “علیرضا علاوه بر مشکلات پزشکی سابق، در اثر شرایط بد زندان و محرومیت‌های پس از درمان دچار بیماری که احتمال میرود صرع باشد نیز شده است. هر چند هنور تشخیص نهایی پزشکی در این مورد صورت نگرفته”

علیرضا گلیپور، متولد۱۳۶۵، ساکن تهران و دانشجوی مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه ۱۳۹۱ از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. او از زمان بازداشت تا اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ از حق داشتن وکیل محروم بوده است. اولین جلسه دادگاه او در روز ۲۱ تیرماه ۱۳۹۴ تشکیل شد، جلسه بعدی که قرار بود در تاریخ ۲۵ آبان ماه امسال برگزار شود به زمان دیگری موکول شد. این جلسه نهایتا در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

آقای گلی‌پور بر اساس حکمی که در تاریخ ۲۶ اردبیهشت ماه از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ابلاغ شده بود، به ۳۹ سال و ۹ ماه حبس و ۱۷۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

در آذرماه سال گذشته، وکیل علیرضا گلی‌پور، خبر داد که حکم اعمال ماده ١٣۴ و تأیید ١۵ سال حبس برای موکلش با درنظرگرفتن تخفیف به ١٢ سال رسیده و از طریق اجرای احکام به او ابلاغ شده است.

اتهامات انتسابی به علیرضا گلی پور، «جاسوسی به نفع اجانب و به طور مشخص کشور آمریکا» عنوان شده است.

آزیتا قره بیگلو وکیل علیرضا گلی‌پور در مورد وضعیت جسمانی این زندانی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفته بود: “به تازگی عمل جراحی شده و تومورش را خارج کرده اند اما یک هفته است که روند شیمی‌درمانی متوقف شده است. درحال حاضر نیز وضعیت جسمانی خوبی ندارد. ایشان بیمار هستند و بیماری شان نیز بسیار جدی است. سرطان ریه و غدد لنفاوی دارد. تاکنون دوبار عمل جراحی شده است. عمل دوم به صورت لیزری انجام شد. در حال حاضر نیز تحت درمان است و دارو مصرف می کند. آقای گلی‌پور از ناراحتی قلبی نیز رنج می‌برد که شکنجه های اخیر وی این موضوع را تشدید کرده است. ایشان وضعیت خوبی ندارد چرا که درمان بیماری‌هایش هزینه بر بوده و نیازمند زمان نیز هست.”

این خبرگزاری در گزارش «آشنایی با بند‌ هفت زندان‌ اوین؛ تبعیدگاه زندانیان سیاسی-امنیتی» گزارش کرده بود؛ این بند متشکل از هشت سالن، یکی از بندهای بدنام این زندان است که زندانیان عمدتا با جرایم مالی در آن نگهداری می‌شوند اما دست‌کم ۵۵ زندانی سیاسی-امنیتی در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر و جرایم مالی برخلاف اصل تفکیک جرائم در وضعیتی بسیار نامناسب حبس‌های طولانی مدت خود را طی می‌کنند. در این بند حداقل ۳۰ زندانی مبتلا به ایدز وجود دارد.

نوشته علیرضا گلی پور؛ محرومیت از مرخصی پزشکی علی‌رغم صدور حکم عدم تحمل حبس اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10277/feed/ 0
تایید حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی در دادگاه تجدیدنظر https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10276/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10276/#respond Tue, 28 Mar 2017 13:42:06 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117893 خبرگزاری هرانا ـ حکم ۵ سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی در دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شد. دادگاه تجدید نظر در ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ تشکیل . . .

نوشته تایید حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی در دادگاه تجدیدنظر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ حکم ۵ سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی در دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شد. دادگاه تجدید نظر در ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ تشکیل و پس از رسیدگی، حکم دادگاه نخست مبنی بر ۵ سال حبس تعزیری را تایید و در زندان رجایی شهر کرج به این نوکیش مسیحی ابلاغ کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران، یک منبع مطلع گفت که دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی را تآیید کرده است. این منبع مطلع به کمپین گفت که دادگاه تجدید نظر در ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ تشکیل شده و پس از رسیدگی، حکم دادگاه نخست مبنی بر ۵ سال حبس تعزیری را تآیید و در زندان رجایی شهر کرج به این نوکیش مسیحی ابلاغ کرده است.

ابراهیم فیروزی، کارگر تراشکار ۳۲ ساله، ساکن رباط کریم تا کنون سه بار به اتهام گرویدن به مسیحیت و برگزاری جلسات مذهبی بازداشت و محاکمه شده و هم اینک در سالن دوازده زندان رجایی شهر کرج (موسوم به بند زندانیان عقیدتی و سیاسی) نگهداری می‌شود.

این نوکیش مسیحی به دلیل فعالیت‌های تبلیغی در راستای مسیحیت پس از دو بار احضار از سوی نهادهای امنیتی، دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. به گفته منبع مطلع در بازجویی ها به او گفته بودند اگر اعلام کند مسلمان است، آزاد خواهد شد و در غیر این صورت محاکمه خواهد شد. ابراهیم فیروزی در این پرونده به دلیل گرویدن به مسیحیت و انجام فعالیت‌های تبلیغی به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» متهم شد. او از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد ولی به اتهام تبلیغ علیه نظام، از سوی دادگاه انقلاب کرج به ۵ ماه حبس تعزیری و ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و در ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آقای فیروزی به دلیل «تلاش برای راه اندازی وبسایت آموزش الهیات مسیحی» در ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ برای دومین بار بازداشت و راهی زندان اوین شد و پس از دو ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. دادگاه انقلاب رباط کریم به ریاست قاضی بابایی او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق برگزاری کلاس‌های مذهبی به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان محکوم کرد. با آن که در متن دادنامه درج شده بود که آقای فیروزی گفته است که مخالفتی با حکومت اسلامی ندارد ولی این حکم نیز در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

این نوکیش مسیحی در ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ برای سومین بار بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد، به گفته منبع مطلع، او ۴ روز بدون تفهیم اتهام در زندان رجایی شهر نگهداری شده و سپس به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت. به گفته این منبع بازجویی‌های او در زندان اوین با «توهین و تفتیش عقاید» برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بوده است. بازجویان همچنین به مسائلی پرداخته‌اند که آقای فیروزی قبلا برای آن بازجویی و محاکمه شده بود.

در فروردین ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، ابراهیم فیروزی را به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» موضوع ماده ۴۹۸ قانون مجازات، به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گفته نزدیکان آقای فیروزی، او در تمام مراحل دادرسی تشکیل گروه و یا هدف بر هم زدن امنیت کشور را رد کرده و بخشی از مستندات حکم صادر شده نیز فعالیت هایی بوده که آقای فیروزی قبلا برای آنها محاکمه و محکوم شده بود.

محاکمه و بازجویی مجدد خلاف اصل «ممنوعیت محاکمه دوباره» است که در حقوق ایران به عنوان «اعتبار امر مختومه» پذیرفته شده است. «ممنوعیت محاکمه دوبار»  در بند ۷ ماده (۱۴) میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده و دولت ایران نیز در سال ۱۳۴۷ آن را امضاء کرده و در سال ۱۳۵۴ از تصویب مجلس گذرانده است. در بند ۷ ماده (۱۴۴) آمده است: «هیچ کس را نمیتوان برای جرمی که به علت اتهام آن به موجب حکم قطعی صادر طبق قانون آیین دادرسی کیفری هر کشوری محکوم یا تبرئه شده است، مجدداً مورد تعقیب قرار داد.»

یک منبع مطلع در چهارم خرداد ۱۳۹۵ گفت که مسئولان زندان رجایی شهر کرج برخلاف آئین نامه سازمان زندان‌ها از تحویل گرفتن کتب مذهبی آقای فیروزی خودداری می‌کنند: «بیشتراز یک سال است که مسئولین زندان از پذیرش کتاب‌های ابراهیم جلوگیری می‌کنند، با اینکه همه این کتاب‌ها در بیرون از زندان با هزینه خودش تهیه شده و همه کتاب‌ها هم قانونی و با مجوز وزارت ارشاد در ایران منتشر شده است ولی مشخص نیست به چه دلیل این کتاب‌ها را تحویل نمی‌گیرند.»

ماده ١۴٨ آئین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در این باره می‌گوید: «هنگام پذیرش محکوم، دین رسمی او در برگه پرسشنامه درج و به منظور تقویت و تحکیم مبانی دینی محکومان و اجرای آداب و مراسم دینی آنان با جلب کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوسیله مسئولان مربوط در زندان (در محل) تسهیلات لازم به منظور انجام امور واجب مدهبی آنان فراهم می‌گردد.»

با تایید حکم در دادگاه تجدید نظر ابراهیم فیروزی باید تا سال ۱۳۹۸ در زندان بماند و پس از آزادی نیز حکم قبلی او مبنی بر تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.

نوشته تایید حکم پنج سال زندان ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی در دادگاه تجدیدنظر اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10276/feed/ 0
کوروش زعیم از زندان اوین به مرخصی استعلاجی آمد؛ امید علی شناس به زندان بازگشت https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10275/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10275/#respond Mon, 27 Mar 2017 20:07:53 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117887 خبرگزاری هرانا – کوروش زعیم زندانی سیاسی سالخورده و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران از زندان اوین به مرخصی «۶ روزه استعلاجی» اعزام شده است. از سوی . . .

نوشته کوروش زعیم از زندان اوین به مرخصی استعلاجی آمد؛ امید علی شناس به زندان بازگشت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
خبرگزاری هرانا – کوروش زعیم زندانی سیاسی سالخورده و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران از زندان اوین به مرخصی «۶ روزه استعلاجی» اعزام شده است. از سوی دیگر امید علی شناس فعال مدنی با پایان مرخصی روز گذشته به این زندان بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کوروش زعیم زندانی سیاسی ۷۷ ساله بند هشت زندان اوین از روز شنبه هفته جاری به مرخصی شش روزه استعلاجی اعزام شده است.

آقای زعیم متولد ۱۳۱۸، مشغول تحمل چهار سال حبس خود در این زندان است.

هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود، این زندانی سیاسی نیاز به جراحی آب مروارید و لیزیک هر دو چشم دارد. در طول مدت نگهداری در زندان اوین لکه آب مروارید وی بزرگتر شده است. درنتیجه جراحی‌اش نیز دشوارتر خواهد بود.

آقای زعیم دچار انحراف و عفونت سینوسی است و چندین سال به دلیل این مشکل تحت نظر دکتر بوده است. در حالی که فتخ سمت چپ او متورم شده و نیاز به جراحی دارد، دندان‌هایش نیز وضعیت خوبی ندارند. ۸ عدد از دندان‌هایش نیاز به رسیدگی دارد و معمولا از درد دندان نیز رنج می‌برد.

مشکل بعدی این زندانی سالخورده اوین، غلظت خون اوست که پزشک بند ۸ نیز تایید کرده است، بایستی کیسه خون به اون تزریق شود.

کوروش زعیم سنگ کلیه نیز دارد و برای دفع ادرار با مشکل جدی روبروست.

این فعال سیاسی مردادماه سال گذشته از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی با اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

آقای زعیم نویسنده، مترجم و از اعضای شوراى مرکزى و هیئت اجرایى جبهه ملى است که پیش از این نیز سابقه بازداشت و احضارهای مکرر به مراجع قضایى را داشته است.

پیش از این شعبهٔ ۱۴ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به ریاست قاضی ماشاءالله احمدزاده، کورش زعیم را به دلیل «اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تجمیع پرونده‌های دستگیری و زندان در سال‌های ۱۳۶۱، ۱۳۸۵، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹» در فروردین ماه ۱۳۹۱، به سه سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای محکوم کرد که «نظر به کهولت سن متهم» این حبس به مدت پنج سال تعلیق شده‌ بود.

این فعال سیاسی روز ۲۶ تیرماه سال جاری جهت اجرای حکم حبس خود، با اجرایی شدن سه سال حبس تعلیقی پیشین جمعا برای گذراندن ۴ سال حبس قطعی، بازداشت و روز بعد به سالن ۱۰ بند هشت زندان اوینمنتقل شد.

از این نویسنده و پژوهشگر آثار متعددی در زمینه‌های علمی مثل “خود آموز ساختمان”، “کتابدستی ریاضییات”، “راهبرد زنده مانی”، “زیست انرژی”و تاریخی از جمله “بزرگان کاشان”، “امپراتوری شوروی به کجا می رود؟” و “تاریخچه جبهه ملی از پیدایش تا کودتای ۲۸ مرداد” انتشار یافته‌است. چندین اثر ادبی نیز از جمله “آزادی و مسئولیت روشنفکران “نوشته کارل پوپر توسط او ترجمه شده‌است. کورش زعیم با تاسیس کانون اندیشه و سخن و با پژوهش در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و صنعتی به عنوان یک پژوهشگر نیز فعالیت کرده‌است.

از سوی دیگر امید علی شناس فعال مدنی با پایان مرخصی روز گذشته به زندان اوین بازگشت. آقای علی شناس صبح روز ۳۰ اسفندماه از زندان اوین به مرخصی ۶ روزه نوروزی اعزام شده بود.

لازم به یادآوری است، امید على شناس، ١٣ شهریور سال ۹۳ بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران منتقل شد و علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه ١٠٠میلیون تومانی، دادستانی به دلایل نامعلومی از پذیرش وثیقه خودداری کرد. او با پایان بازجویی‌ها به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی پس از شانزده ماه بازداشت ۲۸ دی‌ماه سال گذشته با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

آقای علی شناس در دادگاه بدوی توسط قاضی مقیسه به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال کاهش یافت.

در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم حبس چهار فعال مدنی؛ آتنا دائمی، امید علی‌شناس، ئاسو رستمی و علی نوری، به ترتیب از ۱۴، ۱۰، ۷ و ۷ سال حبس به ۷، ۷، ۲ و ۲ سال حبس تقلیل یافت.

این فعال مدنی مورخ بیستم آذرماه ۹۵، در منزل توسط ماموران سپاه ثارالله جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نوشته کوروش زعیم از زندان اوین به مرخصی استعلاجی آمد؛ امید علی شناس به زندان بازگشت اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10275/feed/ 0
نماینده شیراز: دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول پارازیت‌های شیراز بودند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10274/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10274/#respond Mon, 27 Mar 2017 18:32:10 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117882 خبرگزاری هرانا ـ نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به ادامه بررسی موضوع پارازیت‌های شیراز در سال جدید، از احتمال تدوام آن تا اردیبهشت‌ماه بنابر اعلام صداوسیما خبر . . .

نوشته نماینده شیراز: دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول پارازیت‌های شیراز بودند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به ادامه بررسی موضوع پارازیت‌های شیراز در سال جدید، از احتمال تدوام آن تا اردیبهشت‌ماه بنابر اعلام صداوسیما خبر داد و گفت که علی‌القاعده دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول این پارازیت‌ها بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، علی اکبری با اشاره به آخرین وضعیت موضوع پارازیت‌های شیراز که با اعتراض گروه‌هایی از مردم این شهر نیز روبرو شده بود، اعلام کرد: “واقعیت این است که روند پیگیری این موضوع متوقف نشده و حتی چندین جلسه کارشناسی در دانشگاه و دیگر بخش‌ها برگزار شد که نیاز است در این رابطه اقدام به مستندسازی شود”.

ادامه بررسی موضوع پارازیت‌های شیراز در سال جدید

او با اشاره به برگزاری جلساتی در رابطه با پارازیت‌های شیراز در دانشگاه این شهر اعلام کرد: “روند کار این است که بررسی‌های کارشناسی در دانشگاه شیراز انجام می‌شود و نتیجه آن در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار خواهد گرفت که باتوجه به این‌که زمان جلسات مجلس در ماه‌های آخر سال گذشته کاملاً به دو موضوع بررسی بودجه سال ۹۶ و برنامه ششم توسعه اختصاص یافت، ادامه رسیدگی به سال جدید موکول شد”.

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز با تاکید بر این‌که نمایندگان مجلس زبان گویای مردم هستند، خاطرنشان کرد: “متاسفانه گفته‌های مردم شیراز درباره پارازیت‌ها صحت دارد و حتی برخی شبکه‌های داخلی نیز به‌لحاظ تصویر و صدا با مشکلاتی در پخش روبرو شده‌اند”.

صداوسیما مدعی است که مشکل پارازیت‌ها تا اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد یافت

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مسئولان صداوسیما در پاسخ به سوالاتی که در این رابطه مطرح کردیم، مدعی شدند که این مشکلات ناشی از تغییراتی است که در ساختار شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی خود ایجاد کرده‌اند و اعلام شد که تا اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز این مشکلات ادامه خواهد داشت.

دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول پارازیت‌های شیراز بودند

اکبری در پاسخ به سوالی درباره این‌که مسئول ارسال پارازیت‌ها کدام نهاد است، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: “مخابرات می‌گوید اطلاعی ندارد، دستگاه‌های سیاسی نیز می‌گویند اقدامی دراین راستا نداشته‌اند و علی‌القاعده دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول این پارازیت‌ها بوده‌اند”.

نماینده شیراز در مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا تفاوتی میان این شهر و دیگر شهرهای کشور وجود دارد که شدت پارازیت‌ها در شیراز بیش از دیگر نقاط کشور است، گفت: “قطعاً‌ نباید تفاوتی میان شهرهای کشور وجود داشته باشد اما ممکن است عملکردها متفاوت باشد”.

گاهی تصمیم‌گیری‌های فردی منجر به بروز برخی مشکلات می‌شود

عضو فراکسیون امید مجلس دهم در واکنش به این‌که آیا فرماندار، استاندار، یا دیگر مدیران استانی و شهری شیراز در این موضوع تاثیرگذار بوده‌اند نیز گفت: “به هر حال امکان دارد. چرا که بعضی اوقات تصمیم‌های مدیریتی و گاه فردی منجر به این اتفاق‌ها می‌شود که منجر به نگرانی‌هایی می‌شود”.

او ادامه داد: “علی‌القاعده جامعه تحت یک نظام مدیریتی و رهبری قرار دارد و نباید تفاوت‌های این‌چنینی در یک نقطه نسبت به دیگر نقاط کشور وجود داشته باشد”.

پارازیت‌ها برای سلامت مردم مشکل‌آفرین است

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در عین حال تصریح کرد: البته اطلاع دقیقی نسبت به دیگر نقاط کشور ندارم اما آن‌چنان که مردم تاکید دارند و بنده بنابر بررسی‌های شخصی متوجه شده‌ام این است که پارازیت‌ها در شیراز مشکل‌ساز شده است.

اکبری در پایان تصریح کرد: “از دیگر سو برخی مسئولان و کسانی که مسئول موضوعات مربوط به سلامت مردم هستند، تاکید دارند که این پارازیت‌ها برای سلامت مردم مشکل‌آفرین است”.

نوشته نماینده شیراز: دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول پارازیت‌های شیراز بودند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10274/feed/ 0
شباهت بازیگر به رئیس جمهور بهانه دیگری برای سانسور فیلم https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10273/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10273/#respond Mon, 27 Mar 2017 14:35:55 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117865 خبرگزاری هرانا – شباهت حمید لولایی به حسن روحانی رئیس‌جمهور باعث شد عوامل سازنده فیلم سه بیگانه برای ایجاد تغییرات و حذف برخی صحنه‌ها تحت فشار قرار گیرند. . . .

نوشته شباهت بازیگر به رئیس جمهور بهانه دیگری برای سانسور فیلم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – شباهت حمید لولایی به حسن روحانی رئیس‌جمهور باعث شد عوامل سازنده فیلم سه بیگانه برای ایجاد تغییرات و حذف برخی صحنه‌ها تحت فشار قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، فیلم سینمایی «سه بیگانه» کمدی اجتماعی است که برپایه  طنز موقعیت ساخته شده و با حضور بازیگران نام آشنا در حوزه طنز توانسته نظر مخاطب را به خود جلب کند. یکی از شخصیت‌های داستان را حمید لولایی عهده دار است که گریم آن به گونه ای طراحی شده که شباهت زیادی به رئیس جمهور (حسن روحانی) دارد  و این شخصیت‌ با موقعیت‌هایی که برایش ایجاد می‌شود صحنه‌هایی خلق می‌کند که باعث خنده مخاطب می‌شود.

براساس گزارش، از ابتدای اکران این فیلم به دلیل شباهت زیاد شخصیت روحانی فیلم (حمید لولایی) به رئیس جمهور از سوی وزارت ارشاد به سازندگان اثر اعلام شده که بخش‌هایی از فیلم باید اصلاح شود. اما به دلیل تعطیلی لابراتوارها سازندگان امکان اصلاح نداشتند. با پایان تعطیلات نوروزی نیز دوباره مدیران ارشاد خواستار تغییر در فیلم شدند و فشارها همچنان بر عوامل وجود داشت که برخی صحنه ها که برای مخاطب دلنشین است از فیلم حذف شد. یکی از صحنه هایی که به نظر می‌رسد مد نظر ارشاد است صحنه ای است که در تبلیغات فیلم هم از آن استفاده شد و کلید به شخصیت روحانی از سوی همسایه‌های آپارتمان ارائه می‌شود.

شنیده‌ می‌شود شباهت ظاهری حمید لولایی به حسن روحانی باعث شده تا برای نمایش فیلم در برخی از استان‌ها  پخش کننده فیلم تحت فشار قرار گیرد.

نوشته شباهت بازیگر به رئیس جمهور بهانه دیگری برای سانسور فیلم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10273/feed/ 0
حسن دهواری و الیاس قلندرزهی؛ وقتی قاضی به زندانیان شکنجه شده خندید و شکنجه آنان را حقشان دانست / سند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10272/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10272/#respond Mon, 27 Mar 2017 06:12:01 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117829 خبرگزاری هرانا – حسن دهواری و الیاس قلندرزهی، دو شهروند بلوچ ۲۸ و ۲۱ ساله به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند. این دو شهروند مدعی هستند . . .

نوشته حسن دهواری و الیاس قلندرزهی؛ وقتی قاضی به زندانیان شکنجه شده خندید و شکنجه آنان را حقشان دانست / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – حسن دهواری و الیاس قلندرزهی، دو شهروند بلوچ ۲۸ و ۲۱ ساله به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند. این دو شهروند مدعی هستند مانند تعداد دیگری از زندانیان بلوچ صرفا به خاطر فعالیت سیاسی سایر اقوام یا اعضای خانواده و برای وادار کردن آن افراد به بازگشت به کشور یا توقف فعالیت به شکل گروگان بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده اند. آنها مدعی هستند علیرغم بیگناهی شکنجه های طاقت فرسایی را تحمل کرده اند و حتی وقتی به قاضی درباره این شکنجه ها گزارش کرده اند او خندیده است و گفته است “حقتان است”. این دو زندانی در زمان درگیری مسلحانه نیروهای سپاه و تعدادی از اعضای یک گروه شبه نظامی بلوچ از زندان به مقابل خانه محل درگیری منتقل شدند و مقاومت کنندگان مسلح ساکن خانه که رابطه خویشاوندی با حسن دهواری و الیاس قلندرزهی داشتند تهدید شدند در صورت عدم تسلیم شاهد اعدام صحرایی این دو زندانی در همان محل خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن دهواری ۲۸ ساله، فرزند عبدالله متاهل و سرپرست خانواده، دارای ۵ فرزند، همچنین الیاس قلندرزهی ۲۱ ساله، متاهل دارای یک فرزند دختر و تک فرزند خانواده، هردو ساکن سراوان هستند.

آقایان دهواری و قلندرزهی در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۹۳ توسط اداره اطلاعات در سراوان بازداشت شدند.

یک منبع آگاه از وضعیت این دو زندانی درباره علت بازداشت آنان به گزارشگر هرانا گفت: “حسن و الیاس صرفا برای اعمال فشار به خویشاوندان خود که بر علیه حکومت مرکزی ایران فعالیت می کنند بازداشت شدند. برادر حسن و همچنین چهار دایی الیاس عضو سازمانی به نام “جیش العدل” هستند که بر علیه حکومت مرکزی مبارزه مسلحانه می کنند. هدف از بازداشت این افراد وادار کردن آن دسته از اقوام آنان که در مبارزه مسلحانه مشارکت دارند به بازگشت به کشور است.”

این دو شهروند بلوچ پس از بازداشت به استناد نامه ای که به بیرون از زندان ارسال کردند پیش از انتقال به زندان به مدت هفت ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات «تحت شکنجه» به سر بردند و در این مدت دو مرتبه به شعبه ۶ امنیتی نزد قاضی شاه محمدی برده شدند.

در تاریخ سیزدهم آذرماه ۹۵، آخرین دادگاه با ریاست محمد مرزیه (دادستان سابق استان سیستان و بلوچستان) در دادگاه کیفری عمومی شعبه ۲ برگزار شد. در روند برگزاری جلسات بازپرسی و دادگاه، این متهمان از داشتن وکیل محروم بوده اند.

حسن دهواری با نگارش رنجنامه ای در شرح شکنجه های صورت گرفته و روند دادرسی پرونده شان گفته است: “در اطلاعات که بودیم تحت شکنجه های شدید جسمی و روحی از قبیل تهدید به تجاوز جنسی، بستن به تخت معجزه (تختی که برای شلاق زدن زندانی از آن استفاده میشود)، شکنجه های شدید با انواع و اقسام ابزارآلات از جمله شلاق، سیم کابل، بستن کلاه اهنی به سر و وارد کردن شوک برقی به سر ما، اقدام به کشیدن ناخن های دست و پا،  روشن کردن دریل و تهدید کردن سوراخ کردن دست و پا بوسیله دریل، آوردن ناموس من جلوی چشمم همراه با دوربین فیلمبرداری و نهایتا گفتند اگر اتهامات را قبول نکنی جلوی چشمانت به آنها تجاوزو فیلمبرداری می کنیم.

بنابراین من مجبور به اعترافهای دیکته شده از طرف مامورین اطلاعات که جلوتر آماده کرده بودند شدم. تا اینکه بعد از ۶۰ روز برای اولین بار تماس تلفنی به من دادند که فقط خبر زنده بودن مان را به خانواده خود بدهیم متوجه شدم که زن و بچه ام را آزاد کرده اند. در اطلاعات که به مدت ۹۱ روز در انفرادی در شرایط سخت روحی و ۳ ماه و ۱۰ روز در عمومی و ۲۱ روز دوباره در انفرادی بودم . در مدت ۷ ماه که در اطلاعات بودیم ما را ۲ بار جلوی دوربین بردند. اولین بار موقعی که خانواده من گروگان دستگاه امنیتی بود و یک بار دیگر که از خانواده خواسته بودند برای ملاقات ما بیایند . وقتی می خواستند من را به ملاقات ببرند به من گفتند اگر این اتهامها را جلوی خانواده تان قبول نکنید دوباره آنها را دستگیر می کنیم و می آوریم پیش شما و در سلولها نگه می داریم و شکنجه می کنیم. ما دوباره مجبور به اعتراف های دیکته شده ای که قبلا برای ما خوانده بودند شدیم که اصلا از نحوه صورت گرفتنشان خبر نداشتیم.

بعد از ۷ ماه ما را به زندان مرکزی زاهدان انتقال دادند. در مدت ۱ سال و ۴ ماه که در زندان بودیم ۲ بار ما را به بازپرسی شعبه ۶ امنیتی دادگاه انقلاب پیش شاه محمدی بردند که در طی این ۲ جلسه از ما فقط چند سوال کردند هر جلسه ۲ سوال، هر دفعه ما گفتیم که ما بی گناهیم و در چنین حالتی که در بالا توضیح دادم اتهام ها را به صورت اجباری قبول کردیم با اینحال اقای شاه محمدی مثل مامورین اطلاعات نوشت ما همه اتهام ها را قبول کرده ایم در حالیکه ما قبول نکرده بودیم.

بعد در تاریخ ۱۳ آذرماه ۹۵ ما را به دادگاه آخر پیش محمد مرزیه (دادستان سابق استان سیستان و بلوچستان) در دادگاه کیفری عمومی شعبه ۲ بردند در دادگاه پیش محمد مرزیه من و الیاس اتهام ها را قبول نکردیم و گفتیم که ما به اجبار و زیر شکنجه ناچار به پذیرفتن اتهامات شدیم در حالیکه حتی هیچ اطلاعی از جزییات اتهامات طرح شده نداریم. ما زیر شکنجه شدید جسمی و روحی مجبور شدیم که قبول کنیم. اما قاضی به حرفهای ما اعتنایی نکرد که هیچ، حتی وقتی ما گفتیم که در وزارت اطلاعات این طوری با ما رفتار کردند خندید و گفت حقتان است.

قاضی مرزیه با زبان خود جلوی ما اعتراف کرد که من از محل دستگیری شما خبر دارم و کاملا مطمئن هستم که شما بی گناهید ولی تا زمانیکه برادر و پسر عمویم و دایی های الیاس که فعال سیاسی هستند خودشان را تحویل ندهند شما گروگان ما هستید. اگر خودشان را تحویل ندهند شما را به جای آنها اعدام می کنیم! حال ما را به خاطر اینکه برادر و پسر عمویم و دایی های الیاس که فراری هستند تحت فشار قرار گیرند گروگان گرفته اند تا آنها خودشان را تحویل دهند.”

یک منبع نزدیک به خانواده این دو زندانی ضمن تایید صحت انتساب رنجنامه حسن دهواری به وی در گفتگو با گزارشگر هرانا اضافه کرد “همان روز بازداشت حسن و الیاس، تعدادی از اعضای گروه جیش العدل که عمدتا از اهالی سراوان بودند و با این دو زندانی نیز رابطه خویشاوندی داشتند در روستای آسپیچ سراوان به محاصره نیروهای امنیتی در می آیند، درگیری مسلحانه میان ساکنان خانه و نیروهای نظامی و امنیتی ساعتها به طول می انجامد، در همین حین نیروهای امنیتی حسن و الیاس را از بازداشتگاه به مقابل منزلی که محاصره شده بود و تعدادی از اعضای آن سازمان در آن مقاومت مسلحانه می کردند آوردند و به محاصره شده گان اعلام کردند که اگر خود را تسلیم نکنند این دو خویشاوند آنان همانجا توسط نیروهای امنیتی به قتل خواهند رسید، پس از ادامه مقاومت مسلحانه ساکنین خانه و شکستن محاصره، حسن و الیاس مجددا به بازداشتگاه اداره اطلاعات بازگردانده شدند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود “محاصره شدگان خانه تیمی مورد اشاره که محاصره را شکستند و از منطقه خارج شدند تعداد زیادی ادوات و تجهیزات نظامی از خود به جای گذاشتند. وقتی خویشاوندان حسن و الیاس حاضر به پذیرش مطالبه دستگاه امنیتی نشدند، نیروهای وزارت اطلاعات تمام ادوات کشف شده در خانه تیمی را در پرونده سازی که برای این دو شهروند بلوچ داشتند استفاده کردند در حالی که این دو اساسا در منازل مسکونی خود در حالی که یک زندگی آشکار و عادی داشتند بدون هیچ سند و مدرکی دستگیر شدند و تا امروز هم بر بیگناهی خود پافشاری و تاکید داشته اند. “

یک منبع نزدیک به خانواده قلندرزهی و دهواری به گزارشگر هرانا گفت “اندکی پس از بازداشت حسن و الیاس نیروهای امنیتی به مادر بزرگ یکی از این افراد گفتند که حسن و الیاس تا زمانی که اقوام آنها از مبارزه مسلحانه دست برندارند و بازنگردند آزاد نخواهند شد و اگر لازم شود به جای آنان اعدام خواهند شد.”

بر اساس محتویات پرونده هم اکنون حسن دهواری و الیاس قلندرزهی به اتهام محاربه از طریق همکاری با سازمان “جیش العدل” به اعدام محکوم شده اند.

بر اساس گزارشات دریافتی در طی سالهای اخیر، روش گروگان گرفتن اعضای خانواده توسط نهادهای امنیتی و استفاده از آنان برای وادار کردن فردی که به گروههای اپوزیسیون پیوسته است جهت بازگشت یا کنار گذاشتن فعالیت ها بیش از هر جای دیگر در کشور در منطقه بلوچستان ایران مورد استفاده نهادهای امنیتی قرار گرفته است.

بنابر گزارشات منتشره در سالهای اخیر، علی نارویی (برادر صدیق نارویی از اعضای جیش العدل) که در زندان جان باخت، سلیمان میایی (برادر علی میایی از اعضای همان سازمان) که بعدا اعدام شد، محمدامین عزیزی (برادر ابراهیم عزیزی از اعضای همان سازمان) که بیش از ۹ ماه در بازداشت به سر برد و محمدصابر ملک رئیسی (برادر عبیدالرحمن ملک رئیسی از اعضای همان سازمان) که حکم ۱۵ سال حبس در تبعید خود را می گذراند در زمره برجسته ترین پرونده هایی هستند که بازداشت شدگان مدعی شدند برای تحت فشار قرار دادن عضو دیگر خانواده به گروگان گرفته شده اند.

جیش‌العدل (به فارسی: ارتش برابری) یک گروه سنی مذهب و بلوچ است که با نظام جمهوری اسلامی به شکل مسلحانه مبارزه می کند. این گروه که مدعی حمایت از حقوق اهل سنت و همینطور شهروندان بلوچ است تاکنون مسئولیت چند عملیات نظامی و ترور در نواحی شرقی استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته است.

تصاویر مربوط به حکم صادر شده در مورد این زندانیان را در ادامه مشاهده نمایید؛

نوشته حسن دهواری و الیاس قلندرزهی؛ وقتی قاضی به زندانیان شکنجه شده خندید و شکنجه آنان را حقشان دانست / سند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10272/feed/ 0
انتقال ۴ زندانی زن به سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ اوین https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10271/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10271/#respond Sun, 26 Mar 2017 17:01:40 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117859 خبرگزاری هرانا – طاهره ریاحی، معصومه ضیاء، مهسا رجعتی و مهرک کریم پور، چهار کنشگر مدنی زندانی، روز گذشته از بند نسوان (زنان) زندان اوین به سلولهای انفرادی . . .

نوشته انتقال ۴ زندانی زن به سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – طاهره ریاحی، معصومه ضیاء، مهسا رجعتی و مهرک کریم پور، چهار کنشگر مدنی زندانی، روز گذشته از بند نسوان (زنان) زندان اوین به سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ (حفاظت قوه قضاییه) در این زندان منتقل شدند. ظهر امروز خانم کریم پور به بند نسوان بازگشته است، اما سه تن دیگر هم‌چنان در بند ۲۴۱ به سر می برند و به همین دلیل از ملاقات روز جاری با خانواده‌هایشان محروم ماندند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجم فروردین ۹۵، چهار فعال مدنی در بند نسوان (زنان) زندان اوین شامل طاهره ریاحی، معصومه (پگاه) ضیاء، مهسا رجعتی و مهرک کریم پورعندلیبی، بنا به دلایل نامشخصی به بند ۲۴۱ مربوط به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه منتقل شدند.

درحالی که روز جاری، مهرک کریم پورعندلیبی به بند نسوان بازگشته، خانم‌ها ریاحی، ضیاء و رجعتی هم‌چنان در بند ۲۴۱ به سر برده و از ملاقات روز جاری با خانواده‌هایشان ممنوع بوده اند.

مهسا رجعتی ۳۶ ساله مورخ ۱۳ دی دیماه بازداشت شده است، طاهره ریاحی ۳۵ ساله، روزنامه نگار و دبیراجتماعی خبرگزاری برنا که ۱۵ دیماه بازداشت شده است، معصومه (پگاه) ضیاء ۳۹ ساله، ۱۵ دیماه بازداشت شده است و مهرک کریم پور عندلیبی ۲۴ ساله ۷ دیماه بازداشت شده است همگی مورخ ۲۲ اسفندماه از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند نسوان این زندان منتقل شده بودند.

این چهار شهروند که اتهامات «تبلیغ علیه نظام و مشارکت در تبلیغ» در مرحله بازپرسی توسط «دادستان» به آنان تفهیم شده، عمده زمان بازداشت خود در بند ۲۰۹ زندان اوین را در سلول انفرادی به سر برده بودند.

در واپسین روزهای اسفندماه، برای این چهار فعال مدنی قرار ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه صادر شده، اما به دلیل غیبت بازپرس مربوط، خانواده‌های آنان از تودیع آن بازمانده و گفته میشود احتمالا تا زمان برگزاری دادگاه در زندان خواهند ماند.

نوشته انتقال ۴ زندانی زن به سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ اوین اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10271/feed/ 0
مرگ دو کارگر در انفجار ایستگاه فشار گاز همدان https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10270/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10270/#respond Sun, 26 Mar 2017 13:28:49 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117853 خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل مدیریت بحران استان همدان گفت که درحالی که سه کارگر مشغول سرویس ایستگاه تقلیل فشار گاز در جاده همدان – تهران بودند به علت انفجار این . . .

نوشته مرگ دو کارگر در انفجار ایستگاه فشار گاز همدان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل مدیریت بحران استان همدان گفت که درحالی که سه کارگر مشغول سرویس ایستگاه تقلیل فشار گاز در جاده همدان – تهران بودند به علت انفجار این ایستگاه، ۲ تن از کارگران در آتش سوختند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، علیمردان طالبی سمیع روز یکشنبه با اشاره به سرویس دوره ای ایستگاه تقلیل فشار گاز در منطقه مجاور مجتمع رفاهی امیر اشرف حدود ساعت ۱۲ امروز توسط سه کارگر افزود: “براثر انفجار این ایستگاه که علت آن هم اینک مشخص نیست ۲ تن از کارگران که نزدیک به ایستگاه بودند به طور کامل در آتش سوختند و به فرد سوم به علت دور بودن از محل حادثه آسیبی وارد نشد”.

مدیرکل مدیریت بحران استان همدان با بیان اینکه به واسطه حضور نیروهای امدادی دامنه آتش مهار شده است، بیان کرد: “برای مهار آتش ابتدا خط انتقال گاز قطع شد”.

طالبی اظهارکرد: “در حال حاضر هویت جانباختگان که از کارگران شرکت ملی گاز استان همدان هستند مشخص شده است”.

ایستگاه تقلیل فشار گاز در منطقه مجاور مجتمع رفاهی امیر اشرف واقع در ۱۰ کیلومتری پلیس راه جاده همدان – تهران و سه راهی کوریجان واقع است.

نوشته مرگ دو کارگر در انفجار ایستگاه فشار گاز همدان اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10270/feed/ 0
دستگیری ۷۵ شکارچی و صیاد ‘متخلف’ سال گذشته در دزفول https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10269/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10269/#respond Sun, 26 Mar 2017 11:11:48 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117848 خبرگزاری هرانا ـ رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت که در راستای جلوگیری از شکار و صید گونه های جانوری تعداد ۷۵ نفر شکارچی و صیاد «متخلف» در سال . . .

نوشته دستگیری ۷۵ شکارچی و صیاد ‘متخلف’ سال گذشته در دزفول اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت که در راستای جلوگیری از شکار و صید گونه های جانوری تعداد ۷۵ نفر شکارچی و صیاد «متخلف» در سال ۹۵ دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، فرهاد قلی نژاد اظهار کرد: “با توجه به تنوع و غنای زیستی در شهرستان دزفول در راستای جلوگیری از شکار و صید گونه های جانوری و جلوگیری از تخریب محیط زیست تعداد ۷۵ نفر شکارچی و صیاد متخلف در سال ۹۵۵ با تلاش فراوان ماموران یگان حفاظت محیط زیست با کمترین امکانات دستگیر شدند”.

وی افزود: “با دستگیری این افراد از شکار، صید و تخریب گونه های جانوری و محیط زیست جلوگیری شد”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت: “شکارچیان و صیادان متخلف در سال ۹۵ بیش از ۴۶۰ میلیون ریال به منابع زیست محیطی دزفول خسارت وارد کردند”.

قلی نژاد عنوان کرد: “با دستگیری متخلفان یک هزار و ۱۵ لاشه جانوران وحشی شمال، چهار قطعه دراج، سه قطعه سهره، ۱۶ قطعه تیهو، ۱۳ قطعه بلبل، ۴۶۳ قطعه کبوتر، ۱۲۳ قطعه گنجشک، ۳۰۰ قطعه چکاوک، ۸۶ قطعه ماهی و دو راس بزکوهی کشف شده است”.

نوشته دستگیری ۷۵ شکارچی و صیاد ‘متخلف’ سال گذشته در دزفول اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10269/feed/ 0
محمدرضا تابش: رفع محدودیت‌های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است https://www.hra-news.org/letters/a-326/ https://www.hra-news.org/letters/a-326/#respond Sun, 26 Mar 2017 07:33:50 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=reports&p=117846 خبرگزاری هرانا ـ محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در ادوار ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در یادداشتی خواستار رفع محدودیت های اعمال شده برای سید . . .

نوشته محمدرضا تابش: رفع محدودیت‌های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در ادوار ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در یادداشتی خواستار رفع محدودیت های اعمال شده برای سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی شد و آن را خواسته ملی دانست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، در بخش هایی از متن این یادداشت آمده است:

“شامگاه چهارمین روز از سال نو، پس از بازگشت از حوزه انتخابیه به تهران ، الحمدلله توفیق پیدا کردم برای عرض تبریک عید نوروز خدمت جناب آقای سید محمد خاتمی برسم.

اظهارات رئیس محترم قوه قضائیه در مصاحبه اخیر، نهایتاً منشاء اصلی تصمیم برای محدودیت ها را تا حدی مشخص کرد و همین امر می تواند مقدمه ای برای گره گشایی از این مشکل باشد.

خوب است پس از گذشت چند سال از این موضوع ، ارزیابی جامعی از اقدام انجام شده و موارد مشابه این چنینی انجام پذیرد تا مشخص گردد آیا این قبیل اقدامات سرمایه اجتماعی و جایگاه مردمی شخصیت هایی پاکدست، خدمتگزار و محبوب نظیر جناب آقای سید محمد خاتمی را تقلیل داده است ؟

آیا اینگونه اقدامات، مقوّم منافع ملی یا مغایر آن است؟ آیا وحدت و همبستگی ملت و حاکمیت را افزون تر می کند یا گسستی در اتّحاد ملی به وجود می آورد ؟
… و ده ها سوال دیگر که حوصله و فرصت به پرداختن به آن نیست، ولی اذهان مردم را به خود مشغول داشته است.

به نظرم، اینک که نظام اسلامی به استقبال انتخاباتی پرشور می رود، زمان تجدید نظر در این رویه ها و روندها و رفع محدودیت های غیر قانونی فرا رسیده است ، رویه هایی که متاسفانه وحدت ملی را خدشه دار می کند و تجدید نظر در آن خواسته ملی و به سود نظام است.

امید که در طلیعه سال نو، رؤسای محترم سه قوه با ژرف نگری و همدلی و قانونمداری خواهی، برای بازگرداندن این سرمایه ملیِ ایران و ایرانی به صحنه، اقدام کنند و شکوهمندی انتخابات پیش رو را با شور مردمی ناشی از این تصمیم مبارک، افزونتر نمایند.”

نوشته محمدرضا تابش: رفع محدودیت‌های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/letters/a-326/feed/ 0
احضار و بازجویی یک فعال کارگری در سنندج https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10268/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10268/#respond Sat, 25 Mar 2017 19:58:32 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117838 خبرگزاری هرانا ـ خالد حسینی از فعالین کارگری شهر سنندج بر اساس احضاریه پیشین، روز جاری پس از مراجعه به اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر پس از چند . . .

نوشته احضار و بازجویی یک فعال کارگری در سنندج اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ خالد حسینی از فعالین کارگری شهر سنندج بر اساس احضاریه پیشین، روز جاری پس از مراجعه به اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، خالد حسینی ساعت ۹ صبح امروز شنبه ۵ فروردین ۹۶ به اطلاعات نیروی انتظامی سنندج مراجعه کرد و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

لازم به ذکر است که خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری پنج شنبه سوم فروردین به دلایل نامعلومی طی اخطاریه ای کتبی از سوی اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهر سنندج، به این ارگان امنیتی احضار شده بود.

نوشته احضار و بازجویی یک فعال کارگری در سنندج اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10268/feed/ 0
با رضایت شاکی؛ حکم نابینا کردن دومین چشم مجتبی یساولی متوقف شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10267/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10267/#respond Sat, 25 Mar 2017 15:14:54 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117794 خبرگزاری هرانا – با رضایت قربانی اسیدپاشی، ظرف واپسین ماه‌های سال گذشته، قصاص نابیناکردن چشم دوم مجتبی یساولی بوسیله اسید متوقف و این زندانی آزاد شد. قصاص چشم . . .

نوشته با رضایت شاکی؛ حکم نابینا کردن دومین چشم مجتبی یساولی متوقف شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – با رضایت قربانی اسیدپاشی، ظرف واپسین ماه‌های سال گذشته، قصاص نابیناکردن چشم دوم مجتبی یساولی بوسیله اسید متوقف و این زندانی آزاد شد. قصاص چشم اول آقای یساولی، نخستین حکم قصاص اسیدپاشی در ایران بود که ۵۶ سال پس از تصویب قانون مجازات اسیدپاشی در اسفند ماه ۹۳ اجرا شد و به طور گسترده ای در رسانه‌های بین المللی انعکاس یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قصاص نابیناکردن چشم دوم با اسید مجتبی یساولی (ساحلی) که در سال ۸۸ با اسید پاشی فرد دیگری را نابینا کرده بود، با رضایت شاکی، متوقف شده است.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، قصاص نابیناکردن چشم اول مجتبی یساولی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر با اسید در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۳ پس از پنج سال با تایید حکم در دادستانی تهران با حضور قاضی محمد شهریاری معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جنایی، مسئولان زندان و پزشکی قانونی و جمعی از پزشکان متخصص اجرا شد و به متهم مهلت داده شد دیه و هزینه درمان قربانی اسید پاشی را پرداخت کند تا حکم قصاص چشم دیگر اجرا نشود.

این زندانی متهم بود بر روی راننده‌ای در قم اسید پاشیده و باعث نابینایی این فرد شده است.

قربانی اسیدپاشی پس از این حادثه گفته بود: “دوازدهم مرداد سال ۸۸ در حال مسافرکشی بودم که دو مرد موتورسوار روی من اسید ریختند. به خاطر اختلافاتی که با همسرم دارم، احتمال می‌دهم او در این ماجرا نقش داشته باشد.”

عامل اصلی این حادثه، پس از دستگیری در جریان تحقیقات با اعتراف به جرم خود گفت: “من از سوی دو زن برای این اسیدپاشی اجیر شده بودم. روز حادثه با دوستم او را تعقیب کرده و پس از اسیدپاشی، با موتور از محل فرار کردیم.”

قضات دادگاه کیفری قم پس از محاکمه، وی را به قصاص عضو ـ نابینایی کامل هر دو چشم و پرداخت دیه و ۱۰ سال زندان محکوم کردند. دیگر متهمان نیز به شلاق و سه سال زندان محکوم شدند.

پس از پنج سال از این اسیدپاشی و تائید حکم در دیوان عالی کشور، پرونده با نیابت قضایی برای اجرای حکم به دادستانی تهران فرستاده شد.

قصاص چشم اول مجتبی ساحلی، نخستین حکم قصاص اسیدپاشی در ایران بود که ۵۶ سال پس از تصویب قانون مجازات اسیدپاشی در اسفند ماه ۹۳ اجرا شد و به طور گسترده ای در رسانه‌های بین المللی انعکاس یافت.

با کسب رضایت قربانی پرونده، قصاص چشم دوم آقای یساولی متوقف و نامبرده از زندان آزاد شد.

نوشته با رضایت شاکی؛ حکم نابینا کردن دومین چشم مجتبی یساولی متوقف شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10267/feed/ 0
کارتون؛ در حاشیه فیلتر شبکه های مجازی در ایران https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10266/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10266/#respond Fri, 24 Mar 2017 20:08:29 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117820 در حاشیه فیلتر شبکه های مجازی در ایران کاری از سهیل اکبرپور

نوشته کارتون؛ در حاشیه فیلتر شبکه های مجازی در ایران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

در حاشیه فیلتر شبکه های مجازی در ایران

کاری از سهیل اکبرپور

نوشته کارتون؛ در حاشیه فیلتر شبکه های مجازی در ایران اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10266/feed/ 0
ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تمدید شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10265/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10265/#respond Fri, 24 Mar 2017 19:25:33 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117805 خبرگزاری هرانا – شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی سوئد، آمریکا، مقدونیه و مولداوی، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر . . .

نوشته ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تمدید شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا – شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی سوئد، آمریکا، مقدونیه و مولداوی، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، را تمدید کرد.

به گزارش هرانا به نقل از رادیو فردا، پیش‌نویس این قطعنامه روز جمعه با ۲۲ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید و در جلسه رای‌گیری، نماینده جمهوری اسلامی آن را «سیاسی و جانبدارانه» خواند.

نماینده آلمان به نمایندگی از اتحادیه اروپا از ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران حمایت کرد و نماینده بریتانیا نیز با اشاره به نقض حقوق بشر در ایران از لزوم وجود یک گزارشگر ویژه سخن گفت.

نمایندگان ونزوئلا، کوبا و عراق نیز در جلسه رای‌گیری علیه این قطعنامه سخن گفتند.

نماینده برزیل نیز اگرچه به موارد نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد، اما اعلام کرد که با توجه به امضای منشور حقوق شهروندی توسط حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، و همچنین برخی تلاش‌ها برای ایجاد تغییر در احکام اعدام، به این قطعنامه رای ممتنع می‌دهد.

پیش از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ۴۱ سازمان حقوق بشری در بیانیه مشترکی خواستار تمدید مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران شده بودند.

در مقابل کاظم غریب‌آبادی، معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه، ۲۳ اسفند ۹۵، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را «حاصل اقدام سیاسی و گزینشی شورای حقوق بشر» خوانده و خواهان پایان بخشیدن به ماموریت وی شد.

خانم عاصمه جهانگیر سال گذشته جانشین احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، شد.

وی در نخستین گزارش خود تصریح کرد که بهبودی در کارنامه حقوق بشر ایران حاصل نشده است و محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی همچنان ادامه دارد.

مقامات جمهوری اسلامی این گزارش را «سیاسی و غیرمنصفانه» و «مبتنی بر مجموعه‌ای از اطلاعات نادرست و پیش‌داوری‌های ناصواب» خوانده و آن را محکوم کردند.

نوشته ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تمدید شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10265/feed/ 0
انفجار مین باعث زخمی شدن یکی از عشایر ایلام شد https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10264/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10264/#respond Fri, 24 Mar 2017 17:13:55 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117809 خبرگزاری هرانا ـ انفجار مین در منطقه میمک واقع در شهرستان مهران از توابع استان ایلام باعث زخمی شدن یکی از عشایر منطقه شد. به گزارش خبرگزاری هرانا به . . .

نوشته انفجار مین باعث زخمی شدن یکی از عشایر ایلام شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ انفجار مین در منطقه میمک واقع در شهرستان مهران از توابع استان ایلام باعث زخمی شدن یکی از عشایر منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، شب گذشته انفجار مین در منطقه میمک باعث زخمی شدن یکی از عشایر منطقه شد.

این حادثه ساعت ۲۱:۳۵ شب گذشته در منطقه میمک اتفاق افتاد.

در این حادثه جوانی ۲۱ ساله هنگام چرای گوسفندان با مین برخورد و از ناحیه پای چپ مجروح شد.

نوشته انفجار مین باعث زخمی شدن یکی از عشایر ایلام شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10264/feed/ 0
عضو کمیسیون قضایی مجلس؛ مجازات اعدام مشمول تغییر شود https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10263/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10263/#respond Fri, 24 Mar 2017 15:38:13 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117800 خبرگزاری هرانا ـ نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه اعدام به عنوان شدیدترین نوع مجازات در قانون مبارزه با مواد مخدر به مرور زمان . . .

نوشته عضو کمیسیون قضایی مجلس؛ مجازات اعدام مشمول تغییر شود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه اعدام به عنوان شدیدترین نوع مجازات در قانون مبارزه با مواد مخدر به مرور زمان نیازمند بازبینی است، گفت که بهتر است مجازات اعدام مشمول تغییرات تنبیهی شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی پور در تشریح چگونگی مطرح شدن حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر، افزود: “۲۱ دی‌ماه سال ۹۴ ، طرحی در مجلس اعلام وصول شد که از ابتدای مطرح شدن آن با واکنش های مختلفی همراه بود”.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: “طرح اصلاح مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر از سوی ۲۱ نفر از نمایندگان مجلس نهم به امضا رسید و نخستین گام در تغییر قانون مبارزه با مواد مخدر که از مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام است از سوی مجلس نهم برداشته شد”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: “بعد از روی کار آمدن مجلس دهم، نمایندگان پیگیری طرح را در دستور کار قرار دادند و درتلاش بودند تا قانون مبارزه با مواد مخدر را به نحوی اصلاح کنند که بر اساس آن مجازات جایگزین اعدام برای مجرمان مواد مخدر مدنظر قرار گیرد”.

وی یادآور شد: “تعدادی از نمایندگان مجلس بر این باورند شدیدترین نوع مجازات در قانون مبارزه با مواد مخدر به مرور زمان نیازمند بازبینی است و باید مشمول تغییرات تنبیهی دیگری شود لذا پس از کش و قوس فراوان یک فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر در حالی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که هدف از آن تغییر حکم اعدام به حبس ابد به جز موارد مسلحانه در قاچاق مواد مخدر است”.

کمالی پور افزود: “طرح اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر در صورت تصویب در صحن علنی مجلس منجر به این خواهد شد که کشف بیش از ۳۰ گرم هروئین و بیش از پنج کیلو تریاک که در قانون فعلی مجازات اعدام دارد تحت شمول این فرآیند قرار نگیرد و این افراد از مجازات اعدام رهایی یابند؛ البته این مهم منوط به تصمیم گیری نهایی در صحن علنی مجلس است که باید مورد بررسی دقیق نمایندگان واقع شود”.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: “در نشست آخر این کمیسیون جهت بررسی طرح مذکور، تلاش شد تا اعدام از مجازات مواد مخدربه استثنای۳ مورد حذف شود، به عنوان مثال برای شخص مجرم استفاده کننده از سلاح درحمل مواد مخدر اعدام حذف نمی شود، همچنین متهم حمل کننده مواد مخدر با  سابقه بیش از ۱۰ سال حبس باید اعدام شود، ازسوی دیگر حذف اعدام برای متهمان حمل کننده مواد مخدر به صورت  سازمان یافته وجود ندارد”.

نوشته عضو کمیسیون قضایی مجلس؛ مجازات اعدام مشمول تغییر شود اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10263/feed/ 0
آرش صادقی؛ مفقود شدن پرابهام سوابق و اسناد پزشکی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10262/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10262/#respond Fri, 24 Mar 2017 06:37:52 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117770 خبرگزاری هرانا – پزشک مراجعه کننده به زندان اوین طی ویزیت کوتاهی از آرش صادقی مدعی شده است “تمامی اسناد و سوابق آزمایشات انجام شده از پرونده پزشکی‌ وی مفقود شده”. . . .

نوشته آرش صادقی؛ مفقود شدن پرابهام سوابق و اسناد پزشکی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
خبرگزاری هرانا – پزشک مراجعه کننده به زندان اوین طی ویزیت کوتاهی از آرش صادقی مدعی شده است “تمامی اسناد و سوابق آزمایشات انجام شده از پرونده پزشکی‌ وی مفقود شده”. آقای صادقی در دوره پس از پایان اعتصاب غذای طولانی خود کماکان با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده در سایه محرومیت از رسیدگی پزشکی، دست و پنجه نرم می کند. هم‌چنین از دوماه پیش این زندانی از ملاقات با همسر خود گلرخ ایرایی که در بند نسوان این زندان نگهداری می‌شود، محروم است.

یک منبع نزدیک به آرش صادقی در گفتگو با گزارشگر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفت “این هفته یک پزشک از خارج از زندان برای معاینه آرش و چند زندانی دیگر به این زندان آمده بود، وی در زمان بسیار کوتاهی که آرش را ویزیت کرد از او در مورد سابقه آزمایشات اندوسکوپی، اکو و اسپیرومتری پرسیده بود که آرش گفته بود اینها را قبلا در دوره اعتصاب انجام داده. پزشک معاینه کننده افزوده بود اگر چنین آزمایشاتی قبلا انجام داده الان در پرونده پزشکی اش در زندان چیزی وجود ندارد و باید مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی وی را در نظر گرفت”

مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی این زندانی در زمانی که نهاد اطلاعات سپاه بر ممانعت از رسیدگی پزشکی به او صرار دارد موجب نگرانی بیش از پیش نزدیکان آقای صادقی شده است.

این خبرگزاری پیشتر در رابطه با آخرین وضعیت پزشکی آقای صادقی گزارش کرده بود، پزشک بهداری با تاکید بر فقر شدید پروتئین خواستار تزریق سرم پروتئین شده و این تزریق را مستلزم بستری شدن وی در بیمارستان به دلیل احتمال لخته شدن خون دانسته است.

آقای صادقی هم اکنون با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده، ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت و عدم درمان در بیمارستان، دست و پنجه نرم می کند. از سوی دیگر، این زندانی و همسرش گلرخ ایرایی که در بند زنان این زندان به سر می برد، «با دستور مستقیم دادستانی» از هفته‌ها پیش از ملاقات محروم شده اند.

لازم به یادآوری است، آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین اعتصاب غذای ۷۱ روزه نخست خود را که با درخواست برگزاری دادگاه عادلانه و رسیدگی به اتهامات همسرش، گلرخ ایرایی آغاز کرده بود با وعده مساعد مسئولین برای رسیدگی به مطالباتش در تاریخ چهاردهم دی ماه همزمان با خروج همسرش از زندان پایان داد.

با این حال برخلاف وعده های مسئولین تنها پس از حدود دو هفته پس از اعطای مرخصی به گلرخ ایرایی و پایان اعتصاب غذای صادقی، در تاریخ سوم بهمن ماه، مامورین امنیتی خانم ایرایی را بازداشت کرده و به زندان بازگرداندند، آرش صادقی نیز در حالی که از وضعیت بسیار وخیم جسمی ناشی از اعتصاب غذای طولانی رنج می برد مجدد به نشانه اعتراض به خلف وعده مسئولین اعتصاب غذای خود را آغاز کرده بود.

آرش صادقی مورخ هجدهم بهمن ماه، درحالی به بیمارستان امام خمینی منتقل و پس از انجام آزمایشات محدودی به زندان باز گردانده شد که از چند روز قبل آن با وعده مساعد دادستانی به اعتصاب غذای دوم خود پایان داده بود.

لازم به یادآوری است در آخرین مراجعات پزشکی صادقی به بیمارستان پزشک متخصص تایید کرد که او خونریزی ۱۲.۵ درصد معده، کمبود هموگلوبین (کمخونی) شدید و عفونت شدید ریه داشته و بایستی دستکم ۴ الی ۵ روز در بیمارستان بستری میشد.

با این حال، با فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با حالت وخیم جسمی و علیرغم مقاومت پزشکان، شامگاه هجدهم بهمن، به زندان اوین عودت داده شد.

هرانا پیش از این گزارش کرده بود، جواب دقیق آزمایشات انجام شده بر روی کلیه ها و روده آرش صادقی نشان می دهد که کلیه های وی به دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب دیدگی شده اند. به گفته پزشک، کلیه سمت راست در آینده مثل سابق کارایی نخواهد داشت.

همچنین نتیجه آزمایش بر روده وی از چسبندگی شدید روده خبر داد که پزشکان گفتند اگر وضع روده به همین شکل ادامه پیدا کند خونریزی را در پی خواهد داشت.

نوشته آرش صادقی؛ مفقود شدن پرابهام سوابق و اسناد پزشکی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10262/feed/ 0
معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10261/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10261/#respond Thu, 23 Mar 2017 20:21:19 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117787 خبرگزاری هرانا ـ ۳۴ نفر از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان، بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه پارس قو و ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری . . .

نوشته معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ ۳۴ نفر از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان، بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه پارس قو و ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز از معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ۳۴ نفر از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان می‌گویند با وجود گذشت ۳ روز از آغاز سال ۹۶ کارفرما تاکنون مطالبات مزدی اسفند ۹۵ و عیدی را به آنها پرداخت نکرده است.

جمعی از کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه نفت آبادان در تماس‌های جداگانه، گفتند که با وجود گذشت ۳ روز از آغاز سال ۹۶ کارفرما تاکنون مطالبات مزدی اسفند ۹۵ و عیدی ۹۶ را به آنها پرداخت نکرده است.

این کارگران که تعداد آنها ۳۴ نفر است، همچنین می‌گویند کارفرما به آنها گفته فقط در صورتی مطالبات آنها پرداخت می‌‌شود که  برگه تسویه حساب را امضا کنند. این موضوع مورد مخالفت این کارگران مذکور قرار گرفته است.

با وجود وضعیت معیشتی نامطلوب؛ بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند

به گزارش ایلنا، بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه پارس قو تولید کننده روغن نباتی قو مطالبات مزدی بهمن و اسفند سال ۹۵ و بخشی از عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند. با توجه به آغاز سال جدید کارگران نیاز مبرمی به دستمزدهای خود دارند.

جمعی از کارگران کارخانه پارس قو تولید کنند روغن نباتی قو می‌گویند که کارفرما مطالبات مزدی بهمن و اسفند سال ۹۵ و بخشی از عیدی سال  ۹۶ آنها را پرداخت نکرده است.

تعداد کارگران مذکور بیش از ۲۰۰ نفر است و پیش از این ۲ تجمع اعتراضی در ۲۶ و ۲۸ اسفند برگزار کرده بودند. تجمع ۲۶ اسفند مقابل شرکت نهان گل، سهم دار عمده کارخانه روغن نباتی قو و تجمع ۲۸ اسفند در حوالی اداره کار جنوب غرب تهران برگزار شد.

پس از تجمع دوم بود که کارفرما مطالبات مزدی دی ماه و بخشی از عیدی سال ۹۶ این کارگران را پرداخت کرد. این در حالی است که مطابق مصوبه کمیسون کارگری فرمانداری استان تهران کارفرما متعهد شده بود که تمامی مطالبات مزدی کارگران را تا ۱۵ اسفند ۹۵ پرداخت کند.

کارگران کارخانه پارس قو در تجمعات خود بارها متذکر شده‌اند که با توجه آغاز سال جدید، افزایش هزینه های زندگی و وضعیت معیشتی نامطلوب،  نیاز مبرمی به دریافت هر چه سریعتر مطالبات مزدی خود دارند.

بیش از ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز مطالبات خود را دریافت نکرده اند

به گزارش ایلنا، بیش از ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز مطالبات مزدی بهمن، اسفند ۹۵ و عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند. انفعال شهرداری ها در خصوص تضییع حقوق کارگران بارها مورد انتقاد کنشگران صنفی کارگری قرار گرفته است.

جمعی از کارگران خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز گفتند که مطالبات مزدی بهمن، اسفند ۹۵ و عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند و پیمانکار به تازگی مطالبات دی ماه آنها را پرداخت کرده است.

تعداد کارگران خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز بیش از ۸۰ نفر است که در حدود ۴۰ نفر از آنها در این رابطه  شکایتی به اداره کار اهواز ارائه کرده‌اند و حداقل انتظار آنها این است که با رسیدگی عادلانه هر چه سریعتر به مطالبات خود دست یابند.

در حدود ۴۰ کارگر دیگر هم با وجود عدم دریافت مطالبات خود، برگه تسویه حساب سال ۹۵ را امضا کرده اند. گفته می‌شود که پیمانکار برای امضای برگه تسویه حساب به کارگران فشار وارد کرد است تا آنها بعدها مدعی عدم پرداخت مطالبات خود نشوند.

مطابق قانون کار حتی اگر پیمانکار با عدول از قانون طلب کارگران را پرداخت نکند، کارفرمای اصلی در اینجا شهرداری ناحیه ۴ اهواز مکلف است که آن را از محل ضمانت حسن انجام کار پرداخت کند.

کنشگران صنفی کارگری بارها از انفعال نهادهای زیرمجموعه‌ وزارت کشور در خصوص تضییع حقوق کارگران شهرداری‌ها انتقاد کرده‌اند.

نوشته معوقات مزدی کارگران در سه واحد صنفی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10261/feed/ 0
قبح بدیهی شعار مرگ بر کشورها و سوزاندن پرچم‌های آن‌ها/ محمد محبی https://www.hra-news.org/articles/a-159/ https://www.hra-news.org/articles/a-159/#respond Thu, 23 Mar 2017 19:45:11 +0000 https://www.hra-news.org/?post_type=articles&p=117785 ماهنامه خط صلح – در فرهنگ ایرانی نیک اندیشی و نیک خواهی و قبح بد اندیشی، حتی برای دشمن هم یک ویژگی مثبت بوده است. به قول حکیم توس: . . .

نوشته قبح بدیهی شعار مرگ بر کشورها و سوزاندن پرچم‌های آن‌ها/ محمد محبی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

ماهنامه خط صلح – در فرهنگ ایرانی نیک اندیشی و نیک خواهی و قبح بد اندیشی، حتی برای دشمن هم یک ویژگی مثبت بوده است. به قول حکیم توس: “هر آن کس که اندیشه‌ بد کند/ به فرجام، بد با تن خود کند”.

محمد محبی

شعار مرگ خطاب به کشور خصم و سوزاندن پرچم آن کشور، بی تردید از مصادیق توهین صریح، اساسی و به غایت خطرناک به دولت و ملت آن کشور است، و از آن‌جایی که این اعمال به خصومت بیش‌تر می‌تواند منجر شود و احتمال رویارویی نظامی را هم افزایش دهد و با توجه به این‌که بدترین فجایع حقوق بشری تاریخ، در جنگ‌ها به وقوع پیوسته است، لذا در این یاداشت سعی می‌شود که این اعمال از دو منظر یاد شده مورد تحلیل قرار گیرد.

توهین

توهین در لغت، به معنای سست گردانیدن (به قول فقها: الاهانه الاستخفاف) است و توهین کردن در اصطلاح حقوقی و قضایی، نسبت دادن هر فعل و ترک فعلی است که عرفاً مخالف حیثیت و احترام فرد، گروه یا ملت تلقی گردد. و یا انجام کاری که موجب احساس توهین به یک یا چند نفر و یا یک ملت شود.

عنوان توهین یک عنوان کلی است و به قول حقوقدانان، مصادیق آن متکثر است، و فحاشی یکی از مصادیق آن است.

فحش در اصطلاح، به هر کلام زشت و مستهجن و قبیحی گفته می‌شود که باعث اذیت و آزار شنونده گردد، فحش و ناسزا گفتن در لغت به معنی خارج شدن از حد اعتدال در گفتار است. و در اصطلاح، فحاشی به هر کلام زشتی اطلاق می‌گردد که برای تحقیر، توهین و کسرشأن طرف، به کار برده شود؛ هم‌چنین توهین شامل افتراء نیز می‌شود.

شعار مرگ بر کشورها، در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در نگاه حداقلی رکن روانی جرم، مصداق بارز فحاشی است. چون هیچ چیزی به اندازه‌ی آرزوی مرگ، شنونده را آزار نمی‌دهد. و سوزاندن پرچم هم، مصداق بارز توهین به نمادهای ملی یک کشور و ملیت است.

متاسفانه در نظام حقوق کیفری ایران، توهین به نمادهای ملی کشورهای مختلف جرم انگاری نشده‌اند و فقط دو عمل “سوء قصد به مقامات خارجی” و “توهین به مقامات خارجی” در خاک ایران، جرم انگاری شده‌اند و برای آن‌ها مجازات بسیار سبکی در نظر گرفته شده است.

ماده‌ی ۵۱۶ قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات مصوب ۱۳۷۵) مقرر می‌دارد: “هرکس به جان رئیس کشور خارجی یا نماینده‌ی سیاسی آن در قلمرو ایران سوء قصد نماید به مجازات مذکور در ماده‌ی ۵۱۵ محکوم می‌شود؛ مشروط به این‌که در آن کشور نیز نسبت به ایران معامله‌ی متقابل بشود، والا اگر مجازات خفیف‌تر اعمال گردد به همان مجازات محکوم می‌شود”.

ماده‌ی ۵۱۷ آن قانون مقرر می‌دارد: “هرکس علناً نسبت به رئیس کشور خارجی یا نماینده‌ی سیاسی آن توهین نماید، به یک تا سه ماه حبس محکوم می‌شود؛ مشروط به این‌که در آن کشور نیز در مورد مذکور نسبت به ایران معامله‌ی متقابل بشود”.

در اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، ماده‌ی صریحی برای عدم توهین به نام و پرچم و کلاً نمادهای کشورها ذکر نشده است. این مسئله شاید به این دلیل بوده است که ممکن بود این محدودیت، باعث تفسیرهای موسع از مسئله‌ی توهین و ابزاری برای محدودیت آزادی بیان شود. اما بر اساس ماده‌ی ۱۹ “میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی” که در مورد آزادی بیان است، تصریح شده است:

۱-  هر کس حق دارد که نظرات خود را بدون دخالت و مانع بیان دارد.

۲-  هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی کسب دانش، گرفتن و دادن اطلاعات و هر نوع عقایدی، بدون توجه به چگونگی ارائه‌ی آن به طور زبانی یا نوشتاری یا چاپی و در شکل هنری یا به هر وسیله‌ی دیگری که خود انتخاب می‌کند، است.

۳-  اعمال حقوق ارائه شده در بند ۲ این ماده که همراه با وظایف ویژه و مسئولیت‌ها است، ممکن است که تابع محدودیت‌های معینی قرار گیرد. این (محدودیت‌ها)، فقط باید بنا به ضرورت‌های ذیل و به وسیله‌ی قانون انجام گیرد:

الف) برای احترام حقوق یا حیثیت دیگران

ب) حفظ امنیت ملی یا نظم و سلامت و اخلاق عمومی

محدودیت‌های مشخص شده در این ماده کاملاً مشخص است و جای هیچ‌گونه ابهامی را در مورد عدم توهین به نمادهای ملی کشورها باقی نمی‌گذارد. بی شک توهین به نام کشورها و پرچم‌های آن‌ها، با احترام به حیثیت و حقوق مردم آن کشورها در تضاد آشکار است. توهین هم‌چنین سلامت و اخلاق عمومی در هر جامعه‌ای را مورد خدشه جدی قرار می‌دهد و اگر توهین در یک جامعه تبدیل به یک “عادت واره” شود، بازگردادندن اخلاق به آن جامعه بسیار سخت خواهد بود. از طرفی توهین‌های بی حدوحصر به نام، پرچم و نمادهای یک کشور باعث خصومت هرچه بیش‌تر شده و این می‌تواند به امنیت ملی و صلح خدشه وارد کند که در ذیل به طور مفصل به آن پرداخته می‌شود.

افزایش خصومت

بی تردید وقتی یک شخصی صراحتاً می‌گوید “مرگ بر آمریکا” هم معنای مرگ مشخص است و هم معنای آمریکا. کلمه‌ی “آمریکا” لزوماً فقط بر معنای دولت آمریکا، و یا سیاست‌های احتمالاً خصمانه‌ی آن هم دلالت ندارد؛ لفظ “آمریکا”، حداقل بر کل کشور ایالات متحده آمریکا با بیش از ۹ میلیون کیلومتر مربع وسعت و افزون بر ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت، و حداکثر بر کل قاره‌ی آمریکا (با بیش از ۴۰ کشور در آمریکای شمالی، جنوبی، مرکزی و حوزه دریای کارائیب) دلالت دارد. دلیل این همه اصرار بر توهین و آرزوی مرگ بر این همه ساحَت انسانی را نمی‌توان درک کرد!

احترام به انسان یکی از اصول مسلم تربیت، و نشان رشد و شکوفایی فرهنگی و لازمه‌ی ایجاد روحیه‌ی بشردوستی و تحکیم مبانی اخلاقی و قوام پایه‌های صلح و دوستی و از اصول مهم حقوق بشر است. و از سوی دیگر، عدم رعایت این صفت نیک، موجب اختلافات، کدورت‌ها، دشمنی‌ها و احیاناً جنگ‌های کوچک و بزرگ، قتل عام‌ها و کشتارهای دسته جمعی گردیده و هزینه‌های سخت و سنگینی را بر فرد و جامعه تحمیل خواهد کرد.

منظور از احترام گزاردن به ملت‌ها، ارج نهادن به آن چیزی است که نزد آن‌ها عزیز و گرامی است و افراد بدان تعلق دارند. آن امور ممکن است که حیثیت و موقعیت اجتماعی ملت‌ها، اموال، سلامتی جسمی و روحی افراد، ملیت کشورها، نام کشورها، پرچم و نمادهای ملی کشورها و ملل گوناگون باشد که نزد انسان‌ها عزیزترین و پربهاترین چیزها است؛ به طوری‌که اغلب، برای حفاظت و مواظبت از این موارد از بذل مال و جان دریغ نمی‌کنند.

حالا در نظر بگیریم که دو دولت ایران و آمریکا به مرحله‌ای از تنش برسند که به رویارویی نظامی تمایل پیدا کنند؛ آیا در چنین جنگ احتمالی، تصاویر آتش زدن پرچم آمریکا در ایران، در ذهن سرباز و افسر آمریکایی مجسم نخواهد شد؟ آیا این مسئله به افزایش انگیزه‌ی افراد در جنگ و ارتکاب جنایات جنگی منجر نخواهد شد؟ جیمز متیس، وزیر دفاع دولت ترامپ، که از تفنگداران دریایی آمریکاست، هنوز هم کینه‌ی کشته شدن صدها تفنگدار دریایی آمریکایی در لبنان بر اثر انفجار برنامه ریزی شده توسط نیروهای مورد حمایت ایران را در دل دارد و هیچ ابایی از تصریح بر آن هم ندارد. آیا شعار مرگ و آتش زدن پرچم، این کینه‌ها را افزایش نمی‌دهد؟

سخن آخر

برای انتقاد، مخالفت، مقابله به مثل، پاسخ به دشمنی و حتی نفسِ دشمنی، صدها راه وجود دارد، ولی نمی‌دانم چرا در برخی کشورها از جمله ایران –به خصوص ایرانِ دورانِ حاکمیتِ جمهوری اسلامی-، بدترین و نامناسب ترین راه‌ها انتخاب می‌شوند؟ نمی‌دانم چرا در گفتمان ما ایرانیان، فقط مرگ، حق دشمن و مخالف است؟ حتماً در مقاطع مختلف این شعار “مرگ بر …” را شنیده‌ایم. بحث آمریکا یا اسرائیل نیست. به احتمال زیاد، بسیاری از ایرانیان اساساً خود را دشمن آمریکا نمی‌دانند و این شعار ساخته‌ی ایدئولوژی حاکم بر ایران است. من حد نهایت فرض را می‌گیرم، فرض بگیریم که ایرانیان و تک تک مردان و زنان ایرانی بابت کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، بابت ساقط کردن هواپیمای مسافربری و کشتن نزدیک به ۳۰۰ انسان بی‌گناه سوار بر آن هواپیما توسط نیروی دریایی آمریکا بر فراز خلیج فارس، بابت مسائلی که در جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد، بابت تحریم‌های مختلف، و غیره از دست دولت آمریکا عصبانی باشند و این دولت را دشمن سرسخت خود بدانند؛ حتی در این صورت هم شعار مرگ و سوزاندن پرچم، نه توجیه اخلاقی، نه توجیه عقلی و نه توجیه شرعی دارد.

یک ملت فرهیخته و متمدن اگر هم با کسی یا کشوری یا تفکری مخالفت و دشمنی داشته باشد، با “شعار” به مصاف آن نمی‌رود، بلکه با “شعور” می‌رود. و جالب است که تفاوت “شعار” با “شعور” در لفظ فقط یک کلمه است، اما در معنا، یک دنیا فاصله بین این دو وجود دارد. یک ملت متمدن با علم و دانش و صنعت و کوشش به مقابله با مخالف یا دشمن خود می‌رود. حتی اگر جنگ نظامی هم داشته باشد، با سلاح به مصاف آن کشور می‌رود و جانانه می‌جنگد. دیگر این شعار مرگ و سوزاندن پرچم چه صیغه‌ای است!؟ در ادبیات حماسی ایران، به خصوص در شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی و در جنگ‌های گوناگونی که در این اثر فاخر از آن‌ها یاد شده است، لزوم برخورد فاخرانه و از موضع فرزانگی و جوانمردی با دشمن سرسخت هم تاکید شده است. در این “حماسه‌ی ملی” جنگ و خصومت مقابل خِرَد قرار گرفته است و تمامی پهلوانان و جنگ آوران، در همه‌ی آوردگاه‌ها سعی دارند که از خصومت بکاهند و از بروز جنگ جلوگیری کنند و برای طرف مقابل خود مرگ نخواهند. و خِرَد را جانشین تخاصم کنند.

جهانا شگفتی ز کردار تست

هم از تو شکسته هم از تو درست

ازین دو یکی را نجنبید مهر

خرد دور بد مهر ننمود چهر

همی بچه را باز داند ستور

چه ماهی به دریا چه در دشت گور

نداند همی مردم از رنج و آز

یکی دشمنی را ز فرزند باز

همی گفت رستم که هرگز نهنگ

ندیدم که آید بدین سان به جنگ

مرا خوار شد جنگ دیو سپید

ز مردی شد امروز دل ناامید

نوشته قبح بدیهی شعار مرگ بر کشورها و سوزاندن پرچم‌های آن‌ها/ محمد محبی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/articles/a-159/feed/ 0
شلیک شکارچیان غیرمجاز به دو محیط بان نکایی https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10260/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10260/#respond Thu, 23 Mar 2017 18:36:00 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117779 خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی اورژانس مازندران از امدادرسانی اورژانس ۱۱۵ زرندین نکا به دو محیط‌بان مصدوم خبر داد. این دو محیط بان توسط شکارچیان غیرمجاز بوسیله سلاح گرم مجروح . . .

نوشته شلیک شکارچیان غیرمجاز به دو محیط بان نکایی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی اورژانس مازندران از امدادرسانی اورژانس ۱۱۵ زرندین نکا به دو محیط‌بان مصدوم خبر داد. این دو محیط بان توسط شکارچیان غیرمجاز بوسیله سلاح گرم مجروح شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، ذکریا اشکپور اظهار کرد: “امروز پنجشنبه سوم فروردین در ساعت ۱۳:۱۴ خبر زخمی شدن دو محیط بان به مرکز پیام شرق استان مازندران اعلام شد”.

وی تصریح کرد: “این حادثه در تیراندازی شکارچی غیرمجاز به دو محیط بان در هزارجریب نکا، منطقه سه‌راه بند بن اتفاق افتاد و دو محیط بان ۴۳ و ۳۵ ساله زخمی شدند”.

سخنگوی اورژانس مازندران تصریح کرد: “این مصدومان از سوی همکاران پایگاه اورژانس زرندین نکا با مراقبت کامل به بیمارستان امام حسین نکا منتقل شدند”.

نوشته شلیک شکارچیان غیرمجاز به دو محیط بان نکایی اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10260/feed/ 0
سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی؛ در سال گذشته ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی جان خود را از دست دادند https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10259/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10259/#respond Thu, 23 Mar 2017 18:00:23 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117769 خبرگزاری هرانا ـ مشاور کانون کشوری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید در سال ۹۵ بیش از ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی به دلایل مختلفی از قبیل سقوط از ارتفاع و برق . . .

نوشته سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی؛ در سال گذشته ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی جان خود را از دست دادند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

خبرگزاری هرانا ـ مشاور کانون کشوری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید در سال ۹۵ بیش از ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی به دلایل مختلفی از قبیل سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، میکائیل صدیقی فعال صنفی کارگران ساختمان، اظهار داشت: “در سال ۹۵ بیش از ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی به دلایل مختلفی از قبیل سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند. به صورت کلی نیمی از حوادث کار برای کارگران ساختمانی به وقوع می‌پیوندد”.

وی با بیان اینکه ضعف در نظارت و انجام بازرسی‌های ایمنی تنها یکی از دلایل وقوع حوادث منجر به فوت برای کارگران ساختمانی است، افزود: “در این میان کارفرمایان باید خود را نسبت به ایمن سازی کارگاه متعهد بداند و کارگاه را به تجهیزات لازم از قبیل کلاه ایمنی، بالابر ‌و داربست های استاندارد مجهز سازند”.

صدیقی پلمپ کارگاه‌های ساختمانی که ایمنی را رعایت نمی کنند، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از حوادث دانست و افزود: “آموزش کارگران و استادکاران ساختمانی ، وجود تفاهم نامه های سه جانبه و یا چند جانبه فی مابین انجمن‌ها و ادارات  مربوطه مثل ادارت کار از دیگر راهکارهایی است که به پیشگیری از حوادث کار می‌انجامد”.

وی در ادامه با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده در سطح کشور تصریح کرد: “در سال ۹۵ تنها تعداد بسیار محدودی از کارگران ساختمانی بیمه شدند این در حالی است که بر اساس قانون سهمیه بیمه بندی، هر سال باید تعداد مشخصی از کارگران در هر استان بیمه شوند”.

مشاور کانون کشوری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به وعده مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی برای بیمه نمودن ۱۰۰ هزار کارگر ساختمانی تا ابتدای سال ۹۶، تصریح کرد: “قرار شده کارگرانی که در سامانه رفاهی برای بیمه شدن ثبت نام کرده‌اند به تدریج بیمه شوند که امیدواریم این تنها محدود به دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری نباشد”.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این انجمن صنفی در سال ۹۵، تصریح کرد: “انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد در سال ۹۵ برای اولین بار برای کارگران ساختمانی نمایشگاه عکس برپا کرد. همچنین مستند فصل سیاه در خصوص حوادث کار که روایت نشنیده خانواده کارگران ساختمانی مریوان و سرواباد است هم به نمایش درآمد”.

وی افزود: همچنین ۱۲ جلسه تخصصی در خصوص قیمت گذاری اجرایی رشته های ساختمانی ، برگزاری دو دوره مسابقات والیبال کارگران ، آمورش ۵۰۰ نفر از کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد، دریافت مجوز نصب اولین ایستگاه اطلاع رسانی کشور در میدان شبرنگ مریوان و برگزاری گردهمایی پیشگیری از حوادث ساختمانی  از دیگر اقداماتی بود که توسط این انجمن صنفی کارگری انجام شد.

نوشته سقوط از ارتفاع و برق گرفتگی؛ در سال گذشته ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی جان خود را از دست دادند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10259/feed/ 0
خدمات جنسی به زنان پولدار توسط مردان تن فروش https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10258/ https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10258/#comments Thu, 23 Mar 2017 15:49:54 +0000 https://www.hra-news.org/?p=117766 در سالهای اخیر بازار فحشا شکل جدیدی پیدا کرده است.علاوه بر زنان و دختران در بخش‌هایی از تهران دیده شده است که پسران نیز در ازای دریافت پول،خود . . .

نوشته خدمات جنسی به زنان پولدار توسط مردان تن فروش اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>

در سالهای اخیر بازار فحشا شکل جدیدی پیدا کرده است.علاوه بر زنان و دختران در بخش‌هایی از تهران دیده شده است که پسران نیز در ازای دریافت پول،خود را به زنان متمول می‌سپارند.حتی خانه‌های تیمی‌پسران نیز شکل گرفته است. این موضوع متاسفانه روز به روز رو به پیشرفت است و بعضی ازمردان و پسران با این کار امرار معاش می‌کنند.به نظر می‌رسد پسران و مردانی که به تن فروشی روی می‌آورند درآمد بیشتری نسبت به زنان دارند اما سعی می‌کنند، کارخود را پنهان ‌کنند. ازدواج‌های نامتعارف در بعضی از خانواده‌ها باعث شده است که این شکل از تن فروشی شکل گیرد و ریشه این مسائل را می‌توان در فقر فرهنگی و مالی جستجو کرد.

به گزارش هرانا، روزنامه مردم سالاری گزارشی تحقیقی درباره پدیده مردان تن فروش منتشر کرده که در ادامه میخوانید؛

عقربه‌های ساعت وقتی از ۹ شب می‌گذرد، در خیابان‌های کد دار شهر کنار خرید و فروش لباس و مواد غذایی و دیگر اقلام مصرفی، بازار دیگری نیز شکل می‌گیرد.

بازاری که در آن تن، خرید و فروش می‌شود. در این بازار ماراتن ماشین‌ها و انسان‌هایی را می‌توان دید که برای خرید بهتر به رقابت می‌پردازند و پس از معامله غیر‌قانونی اما علنی، با افتخار از خرید خود از جلوی دیدگان دور می‌شوند. در این میان این بازار به میزان فراوانی پر درآمد و گسترده شده که خانه‌های تیمی‌فراوانی در شهر شکل گرفته است. افراد زیادی به عنوان رابط‌های موتورسوار نیز در این بازار درآمدهای فراوانی کسب می‌کنند. یک بازار پنهان در دل شب، که به صورت غیر قانونی اما علنی به کار خود ادامه می‌دهد و در نقاط مختلف شهر نفوذ کرده است.

بر همین اساس سعی کردیم از زندگی این قبیل افراد سر در بیاوریم و عمق فاجعه‌ای را که در شب‌های تاریک این شهر رخ می‌دهد به تصویر بکشیم.

پرده اول

از جمعیت زنان خیابانی آمار دقیقی وجود ندارد. اما طبق تحقیقات «مردم‌سالاری» اکثر زنانی که به فساد روی آورده‌اند، این کار را برای امرار معاش انجام می‌دهند. البته بسیاری از آنها بعد از مدتی معتاد به مواد مخدر می‌شوند و همین امر باعث فساد بیشتر در این زنان می‌شود. اما موضوع اصلی که بسیار به آن کم پرداخته می‌شود،چرایی وجود مردانی است که در خیابان‌ها به دنبال کالای مطلوبشان هستند. مشکلات اقتصادی و عوامل فرهنگی و رسانه‌ای در سالهای اخیر باعث شده است که آمار ازدواج کاهش یابد و همینطور به آمار طلاق‌ها افزوده شود. همین امر نیز باعث رشد روز افزون فساد و فحشا در سطح شهر شده است. از سوی دیگر گسترش خانه‌های تیمی ‌در سطح شهر وشکل گیری آنها در کنار منزل‌های افراد آبرومند باعث گول خوردن دختران و زنان بسیاری شده و آنها را وارد این بازار کثیف کرده است.

صحنه نخست:آرزوی مرگ

جلوی در بام تهران ایستاده‌اند. دختر وسطی سیگاری می‌کشد و دودش را با نظم خاصی از دهانش خارج کند. می‌گوید:« پدر و مادرم پزشک هستند. نیازی به پول ندارم. اما از زمانی که یادم می‌آید هیچ کس به من محبتی نکرده است. مادر و پدرم سالهاست که من را نمی‌بینند و حتی نمی‌پرسند که شبها کجا می‌روم. همین موضوع باعث شده به این کار روی بیاورم.» گلارا به شیشه نیز اعتیاد دارد و به جای پول از مشتری‌هایش مواد می‌گیرد. او دو ماه پیش ۲۰ ساله شده است. همانطور که سیگارش را به زمین می‌اندازد و با پاشنه ده سانتی کفشش بی‌معطلی فیلتر سیگار را له می‌کند ادامه می‌دهد:«وقتی آدمی‌آرزوهایش تمام شود، دیگر چیزی برایش مهم نیست.»

همان لحظه تویوتا کمری جلوی پایش می‌ایستد و بعد از کمی‌چانه زدن سوار ماشین می‌شود. ماشین با سرعت زیادی به حرکت در می‌آید و چشمان دو دختر دیگر بر روی ماشین می‌ماند. دختر دیگر که موهای بلند مشکی دارد و از زیر شالش نمایان است، می‌گوید:«سه روز است که کسی سوارم نکرده و کنار خیابان‌ها خوابیده‌ام. من حتی پیشنهاد ۵ هزار تومان هم می‌پذیرم. فقط جای خوابی در این سرما می‌خواهم.» قطره اشکی از میان مژه‌های بلندش خارج می‌شود و ادامه می‌دهد:« از دست نامادریم فرار کردم و مدتی در خانه‌ای تیمی‌زندگی می‌کردم. اما بهم تهمت دزدی زدند واز آنجا بیرونم انداخته‌اند.» او از اینکه سوار ماشینی شود و بعد در خانه با چندین نفر روبرو شود وحشت دارد و با اشکهایی که شدت گرفته است، می‌گوید:«دلم می‌خواهد تمام پول‌هایی را که در می‌آورم آتش بزنم اما چاره‌ای ندارم.»

سمیه که تمام مدت گوشه‌ای ایستاده است و به حرف‌های دختر با موهای مشکی بلند گوش می‌دهد، زیر لب می‌گوید:«دعا کن زودتر بمیریم.» بدون اینکه چیز دیگری بگوید در تاریکی شب گم می‌شود.

صحنه دوم: فحشای شیک!

نمای برج که از نوع معماری یونانی است، هر چشمی‌را به خود مجذوب می‌کند. این برج در یکی از مناطق شمال شهر تهران قرار دارد. لابی شیک و لاکچری خبر از گران‌قیمت بودن آپارتمان‌های این برج می‌دهد. دختر قد‌بلند و بسیار زیبایی درب آپارتمان را باز می‌کند. با چشم می‌توان حدس زد که متراژ آپارتمان حدود ۲۰۰ متر است.

با اینکه جلوی درب آپارتمان تابلویی مبنی بر آتلیه عکاسی نیست اما به راحتی با وسایل موجود درآنجا می‌توان فهمید که از این مکان به عنوان آتلیه عکاسی استفاده می‌شود. بعد از چند دقیقه زنی با موهای شرابی و آرایش ملایم وارد می‌شود. خانم‌ هاشمی‌ صاحب این خانه است و شغل رسمی‌ او عکاسی است؛ اما کار این آپارتمان به همین جا ختم نمی‌شود.

خانمی‌ که لیوان شربت خود را می‌نوشد، می‌گوید:« مادر من سالها دختران زیادی را تعلیم داده است و بعد از مرگش من این کار را انجام می‌دهم.» او با بادی که به غبغب می‌اندازد ادامه می‌دهد:«البته من بسیار شیک عمل می‌کنم. اولین بار با خواهرم شروع کردیم. ما مردهای ثروتمندی را در نظر می‌گیریم و فقط با آنها کار می‌کنیم. دخترها پیش ما امنیت دارند و پول خوبی در می‌آورند.» در همین حین مرد قوی هیکلی وارد می‌شود و او را صدا می‌کند.بعد از خروج او دختر قد بلند که خواهر خانم او نیز است؛ همانطور که سومین سیگارش را روشن می‌کند، می‌گوید:« من از کارهای خواهرم خسته شده‌ام. سه سال است که ناراحتی اعصاب گرفته‌ام. خواهرم حتی از من هم برای پول درآوردن استفاده می‌کند.» ابروهایش را که با مداد قهوه‌ای پهن کرده به هم گره می‌خورد و با بغض ادامه می‌دهد:«دوست دارم ازدواج کنم و از دست این خانه، خواهرم و دخترهایی که به اینجا می‌آیند راحت بشوم. از اینکه مردان پیر و پولدار را تیغ بزنم، خسته شده‌ام.» اما به اعتقاد خودش راهی برای بیرون آمدن از این باتلاق ندارد.

صحنه سوم:مردان متاهل

«بیشتر، مردان متاهل مشتری من هستند» . در قسمت مردانه مترو سوار شده است. در هر ایستگاه به یک مرد نزدیک می‌شود و زیر لبی چیزهایی می‌گوید. همانطور که زیر چادر رژ لبش را پر رنگ می‌کند،می‌گوید:«شوهرم ۵ سال پیش به زندان افتاد و خرج ۴ بچه به عهده من افتاد. سه سال اول را درخانه مردم کار می‌کردم. بیشتر خانه‌هایی که می‌رفتم، مرد خانه بعد از مدتی به من پیشنهاد می‌داد و من مجبور می‌شدم از آنجا بروم. بعد با خانمی‌ که همسایه روبرویم بود آشنا شدم. او به من گفت تا جوانم از این فرصت استفاده کنم؛ چم و خم کار را مدتی به من یاد داد. من هم بعد از مدتی کارم را در مترو شروع کردم و قیمتم از ۵۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است.» مردی با کت و شلوار خاکستری وارد مترو می‌شود. او به سمت مرد می‌رود و زیر لب چیزهایی به مرد می‌گوید. مرد از جیبش ۵۰ هزار تومان در می‌آورد و کف دست زن می‌گذارد. ایستگاه بعد نیز سریع خارج می‌شود. او سریع پول را در کیفش می‌گذارد و ادامه می‌دهد:«اقدس خانم به بعضی از زن‌های دیگر محله نیز آموزش داده است. آنها وارد این کار می‌شوند، چون پول خوبی می‌توانند از این راه در بیاورند و به شوهرهایشان کمک مالی کنند. البته اقدس خانم هم در این بین درصد خود را می‌گیرد.» بلند می‌خندد و می‌گوید:«شوهر بعضی از آنها می‌دانند زنشان چگونه پول در می‌آورد؛ ولی به خاطر اینکه پول خوبی به دست می‌آورند سکوت می‌کنند.» او سی و چهار سال سن دارد و فرزندانش بزرگ می‌شوند بدون اینکه بدانند مادرشان با چه پولی‌ شکم آن‌ها را سیر می‌کند.

صحنه چهارم:آرزوهای رنگی گلبرگ

دور هم ماهواره نگاه می‌کنند و تخمه می‌شکنند. گلبرگ دختری با چشمان آبی‌رنگ است که فقط ۱۵ سال سن دارد. اومی‌گوید:«ما منتظر می‌مانیم که رابط بیاید و یکی از ما را ببرد یا کسی را با خود بیاورد.» او یک سال می‌شود که از خانه فرار کرده و از همان اول با گروه اکبر آشنا شده است. گلبرگ از آرزوهای دور و دراز خود می‌گوید:«شنیده‌ام مشتری یکی از دخترها عاشقش می‌شود و با او ازدواج می‌کند. من هم خیلی دعا می‌کنم که این اتفاق برایم بیفتد.»همانطور که هق هق می‌کند به اتاق داخل راهرو پناه می‌برد. سودابه با پوزخندی که کنار لبش است، می‌گوید:«تازه کار است و هنوز رویابافی می‌کند. دخترانی که یک بار پاهایشان به این خانه‌ها برسد از نظر جامعه مرده‌اند. وقتی خانواده‌هایمان نمی‌خواهند ما را ببینند از دیگران چه انتظاری می‌توان داشت.» نرگس بلند می‌خندد و می‌گوید:«اگر یک روز در خیابان بماند وبا ۲۰ هزار تومان مجبور به فحشا شود، قدر این جا را می‌فهمد.» نرگس ده سال است که تن فروشی می‌کند و از اینکه وارد خانه‌های تیمی‌شده است ابراز خوشحالی می‌کند.

او می‌گوید:«تا چند سال پیش کنار خیابان می‌ایستادم و خیلی وقت‌ها پولم را نمی‌دادند و یا با توقع‌های نامتعارف روبرو می‌شدم.اما در این خانه امنیت دارم و قیمتم از ۳۰ هزار تومان به ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.» او از نگاه‌های مردان در لحظه انتخابشان متنفر است.بعد از چند لحظه سکوت ادامه می‌دهد:«تحمل اینکه یک نفر به قصد لذت نگاهم کند بدم می‌آید.اما با عضویت در این گروه کمی ‌احساس امنیت می‌کنم.»او معتاد است و از راه تن فروشی مواد خود را تهیه می‌کند.

در ادامه می‌گوید:«اولین بار شوهرم که معتاد بود،مجبورم به تن فروشی کرد.بعد از مدتی هم خودم معتاد شدم و حالا هم کارم به اینجا کشیده شده است.» اما سودابه شرایط متفاوتی دارد و حامل ویروس اچ.ای.وی است.

او با لبخندی که انگار بر روی لبانش مهر شده است می‌گوید:«حدود یک سال پیش فهمیدم ایدز دارم.نمی‌دانم از چه زمانی و توسط چه کسی به این ویروس مبتلا شده‌ام و ممکن است افراد زیادی را مبتلا کرده باشم.» مقداری صدای تلویزیون که سریال ترکیه ای نشان می‌دهد را کم می‌کند و ادامه می‌دهد:«خیلی وقت‌ها دلم برای همسر بعضی از این مردان که بی‌گناه فقط برای لذت یک ساعته مرد زندگیشان مبتلا به ایدز می‌شوند،می‌سوزد.»

نرگس با کنایه می‌گوید:«دلت برای خودت بسوزد که اگر اکبر از اینجا بیرونت کند دیگر جایی برای زندگی نداری.» او در ادامه می‌گوید:«بیشتر این خانه‌های تیمی‌با هم در ارتباط هستند و رابط‌های مشترکی دارند.به همین دلیل اگر کسی را از یک خانه بیرون کنند ممکن است، دیگر نتواند عضو گروه دیگری شود.» خانه آنها در اطراف یکی از خیابانهای مرکزی تهران قرار دارد و ساختمان خانه بسیار قدیمی‌است.

صحنه پنجم: فحشای مدرن

«دختران و پسرانی که با ما شروع به کار می‌کنند،حدود ۳ الی ۵ ماه تحت آموزش قرار می‌گیرند.»پرویز و آتوسا، زن و شوهری هستند که دختران و پسران را آموزش می‌دهند تا روش‌های نوین فحشا را ارائه دهند. پرویز می‌گوید:«در چند سال اخیر روش‌های گذشته از مد افتاده است و الان روابط افراد با حضور یک زن و شوهر مد شده است.» این زن و شوهر یک باشگاه ورزشی دارند که در صبح مخصوص بانوان است و شبها مردان در آنجا ورزش می‌کنند.آتوسا در ادامه می‌گوید:«بیشتر مشتریان را در همین باشگاه پیدا می‌کنیم.نصف در آمد دختر و پسرها نیز مال ما است.»پرویز معتقد است که کار آنها بسیار تخصصی و به روز است و آنها از درآمد خود راضی هستند.آتوسا می‌گوید:«ما ممکن است شبی ۲۰ میلیون تومان بدست بیاوریم و این موضوع باعث شده است که ما به فکر گسترش کارمان نیز بیفتیم»!

پرده دوم

در سالهای اخیر بازار فحشا شکل جدیدی پیدا کرده است.علاوه بر زنان و دختران در بخش‌هایی از تهران دیده شده است که پسران نیز در ازای دریافت پول،خود را به زنان متمول می‌سپارند.حتی خانه‌های تیمی‌پسران نیز شکل گرفته است.این موضوع متاسفانه روز به روز رو به پیشرفت است و بعضی ازمردان و پسران با این کار امرار معاش می‌کنند.به نظر می‌رسد پسران و مردانی که به تن فروشی روی می‌آورند،افسردگی زنان روسپی را تجربه نمی‌کنند.همچنین درآمد بیشتری نیز نسبت به زنان دارند اما سعی می‌کنند، کارخود را پنهان ‌کنند. ازدواج‌های نامتعارف و غرب زدگی در بعضی از خانواده‌ها باعث شده است که این شکل از تن فروشی شکل گیرد و ریشه این مسائل را می‌توان در فقر فرهنگی و مالی جستجو کرد.

صحنه ششم:سیکس پک عامل مهم

«زن‌ها به سراغ من می‌آمدند و من به دلیل مشکلات مالی پذیرفتم.»سامان مربی بدنسازی است و لیسانس تربیت بدنی دارد.همانطور که سیب زمینی‌های آب‌پز جلوی رویش را می‌خورد،می‌گوید:«چندین بار در خیابان زنان به من پیشنهاد داده بودند.اما من از این کار بدم می‌آمد.اما با بیمار شدن مادرم و هزینه‌های بالای درمان مجبور به این کار شدم.»اکثر دخترانی که از کنار سامان می‌گذرند او را با دقت نگاه می‌کنند.او ادامه می‌دهد:«اولین بار را با خانم بسیار زیبایی که همسر مسنی داشت بودم و برای یک هفته ۱۲ میلیون تومان به من پول داد.همین پول بی زحمت باعث شد که به این کار ادامه دهم.»سامان عامل اصلی درآمد بالایش را سیکس پک و صورت زیبایش می‌داند.او می‌گوید:«من تا زمانی که قصد ازدواج نداشته باشم به کارم ادامه می‌دهم.»سامان این کار را برای مردان بد نمی‌داند، با این حال دوست ندارد کسی از کارش با خبر شود.

صحنه هفتم:پول برای ازدواج

سه نفری باهم زندگی می‌کنند.امیر حسابدار یک شرکت است و ۲۸ سال سن دارد.او از همه جذاب‌تر است و سالهاست بدنسازی کار می‌کند.کمی‌از چایی داخل فنجانش را می‌نوشد و می‌گوید:« من از کاری که انجام می‌دهم،پشیمان نیستم.چندین زن متمول را می‌شناسم که پول خوبی به من می‌دهند.»کامی‌که پسر دیگر است با خنده در ادامه می‌گوید:« امیر کلی کتاب خوانده است که چگونه با زنان رفتار کند.»امیر با لبخند می‌گوید:«من با علاقه این کار را انجام می‌دهم و سعی می‌کنم ظرافت‌های زنانه را بشناسم.در ازای کاری هم که انجام می‌دهم از ۶۰۰ هزار تومان به بالا می‌گیرم.»کامی‌در ادامه با غیظ می‌گوید:«امیر خوب پول می‌گیرد چون سیکس پک دارد.اما من از سیصد هزار تومان به بالا می‌گیرم.البته من ترجیح می‌دهم بیشتر مشتریانم زنان زیر ۵۰ سال باشند؛ ولی همیشه دنیا بر وفق مراد من نیست.»

بهروز که با نامزدش تلفنی مشغول حرف زدن بود،قطع می‌کند و می‌گوید:«من ۳ سال است که این کار را انجام می‌دهم،تا پول خوبی برای ازدواجم جمع کنم.»سیگاری روشن می‌کند و ادامه می‌دهد:« کار پردرآمدی است ولی به همان اندازه حال آدم را بد می‌کند.من اولین بار به خاطر چکی مجبور به این کار شدم و بعد دیدم که از این راه می‌توانم پول سنگینی در بیاورم.» امیر و کامی ‌از کار خود راضی هستند.اما بهروز دوست ندارد نامزدش و هیچکس دیگر از تن فروشی‌اش با خبر شود.او شب‌ها با وحشت اینکه نامزدش از کارش اطلاع پیدا کند بارها از خواب می‌پرد.

صحنه هشتم:مردان فاحشه نیستند

دیوارها،سقف و زمین کافی‌شاپ از جنس چوب است.بوی سیگار و توتون از همه جا می‌آید.فرهاد جامعه شناسی می‌خواند و از شهرستان برای تحصیل به تهران آمده است.او می‌گوید:«من برای تحصیل در تهران به پول نیاز داشتم و روزی در خیابان فرشته قدم می‌زدم، که خانم مسنی بهم پیشنهاد داد.از آن روز در این کار افتاده‌ام.»فرهاد از ۸۰۰ هزار تومان به بالا می‌گیرد.همانطور که قهوه تلخش را می‌نوشد،ادامه می‌دهد:«هزینه‌های زندگی‌ام از زمانی که به این کار مشغول شدم بسیار افزایش یافته است.چون باید به خودم و لباس‌هایم برسم.»او دیگر نمی‌تواند مثل گذشته زندگی کند به همین دلیل به تن فروشی ادامه می‌دهد.در آخر با لبخندی می‌گوید:«من زن نیستم که فاحشه خوانده شوم.از درآمدم و کارم راضی هستم.»او از زنانی که برده می‌خواهند بیزار است و سعی می‌کند مشتریانش از این نوع نباشند.

پرده آخر

با پاک کردن صورت مسئله نمی‌توان وجود مسئله را انکار کرد. مساله‌ای که امروز به شکل فاجعه‌ای در شهر تبلور یافته است. شاید به جای انکار کل موضوع، بهتر است به فکر یک راهکار باشیم؛ قبل از آنکه خیلی دیر شود.

نوشته خدمات جنسی به زنان پولدار توسط مردان تن فروش اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

]]>
https://www.hra-news.org/2017/hranews/a-10258/feed/ 2