خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶, 23rd of January 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ ساعت ۲۳:۳۹:۴۸
خبرگزاری هرانا

مقالات

جعفر عظیم زاده: کارفرمایان با پرداخت نکردن حقوق کارگران از دولت وام می گیرند/ بهداد بردبار

ماهنامه خط صلح – اعتراضات صنفی کارگران واحدهای تولیدی مختلف ایران در سال های اخیر به یکی از بحران های امنیتی جمهوری اسلامی تبدیل شده است. واحدهای تولیدی که . . .

خلاءهای قانونی دستمزد در مواجهه با کارگر و کارفرما/ امیر چمنی

ماهنامه خط صلح – طبق اعلام مرکز آمار ایران، در سال ۹۵، حدود ۲۲ میلیون نفر شاغل در بخش های مختلف در کشور وجود دارد که از این میزان . . .

روحانی، زنبوری بی عسل برای کارگران/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – بیش از یک سال از ابلاغ منشور حقوق شهروندی در ایران توسط دولت حسن روحانی می گذرد. دولتی که در سال اولِ دوره دوم خود . . .

محرومیت کارگران در ایران از منزلت انسانى/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – ویدوئویى در شبکه هاى عمومى بازپخش شد که در آن کشاورزى برنج کار اهل استان گیلان، در حضور وزیر کشاورزى و هیات همراه به سیاست . . .

تاثیرات و پیامدهای حاصل از عدم پرداخت به هنگام دستمزد/ امیر رزاقی

ماهنامه خط صلح – مقوله مزد در راستای جبران خدمت و پرداختی است که عمدتاً به صورت مالی و یا غیرمالی در ازای کار انجام شده به انجام دهنده کار . . .

چالش های قانون کار در بحث حقوق و دستمزد/ شاهین صادق زاده میلانی

ماهنامه خط صلح – قانون کار ایران و هم چنین سیستم امنیتی جمهوری اسلامی، موانع در هم تنیده ای را در برابر احقاق حقوق کارگران ایجاد کرده اند. از . . .

نقش تحولات جامعه کارگری در شناسایی نسل دوم حقوق بشر/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – انسان به ‌طور طبیعی به کار کردن تمایل دارد. در واقع انسان با کار به آفرینش و نوآوری پرداخته و استعدادهای بالقوه اش را بالفعل . . .

وضعیت اسفبار مدارس سیستان و بلوچستان و دلایل بازماندن دانش آموزان از تحصیل/ مسعود رئیسی

ماهنامه خط صلح – نقش آموزش و پرورش در توسعه و پیشرفت هر جامعه ای بسیار پررنگ و حیاتی است؛ بنابراین اگر چنانچه این ارگان به وظایفی که بدان . . .

“سازمان نظام رسانه ای”؛ تلاشی در راستای ایجاد گشتاپوی رسانه ای در ایران/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – قانون ایجاد “سازمان نظام رسانه ای”، به صورت لایحه در دولت تنظیم شده است. کلیات این لایحه روز چهارشنبه سوم آبان به تصویب هیات دولت . . .

نقش راهبردی ضابطان دادگستری در دادرسی عادلانه/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – دادرسی عادلانه یکی از موضوعات مهم و چالش برانگیز حقوق بشر است که ریشه در اصل برائت دارد و ضامن آزادی، امنیت، کرامت و حق . . .

بسیج و شکل گیری اش، قاتُق نان یا بلای جان!؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – روزهای آغازین پسا انقلاب بهمن ۵۷ است. مملکت در التهاب به سر می برد و نیروهای مردمی در خیابان هم از انقلاب تازه به ثمر . . .

موازی سازی های مخرب؛ “بسیج” ضابط قضایی به جای “نیروی انتظامی”/ رضا علیجانی

ماهنامه خط صلح – وقتی دستگاه قضایی خود در حوزه فعالین سیاسی و مدنی و صنفی، آلت دست نیروهای امنیتی -اعم از وزارت اطلاعات و سپاه و غیره- است، . . .

نگاهی به وظایف سازمانی بسیج در ایران/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – کلمه بسیج به صورت عادى در زندگى روزمره توسط رسانه هاى حاکمیتى آن قدر تکرار شده است که صرف شنیدن نامش به صورت غیرارادى، حس . . .

زنان مجرد و قوانین فرزندخواندگی در ایران/ زهرا باقری شاد

ماهنامه خط صلح – قوانین فرزندخواندگی در ایران در سال ۱۳۹۲ اصلاح شدند و اصلاحات اعمال شده، برای نخستین بار این امکان را برای زنان مجرد فراهم کرد که . . .

گزارشی پیرامون اجلاس سالانه “زنان، صلح و امنیت” سازمان ملل/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – نقش زنان در فرایند صلح پایدار؛ یک گام به پیش، دو گام به پس  در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷، اجلاس سالانه مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل . . .

زلزله کرمانشاه و کنش های صنفی و مدنی/ محمد حبیبی

ماهنامه خط صلح – تصویر مادری با گیسوانی پریشان و چهره ای گریان، در حالی که تن بی جان فرزند خردسالش را در بغل دارد، برای سال ها یا . . .

مدارس در کنار میادین مین؛ آثار جنگ بر بدن کودکان ۲۸ سال پس از اتمام/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – سه سال پیش با “پروین ذبیحی” راهی روستای نشکاش از توابع مریوان شدیم. روستایی در دل کوه که مرزی نیست، اما هم چون اکثر نقاط . . .

علی اشرف درویشیان و پیرامون/ محمد مهدی پور

ماهنامه خط صلح – علی اشرف درویشیان یا همان لطیف تلخستانی، مرد شریف سال های ابری، بعد از سال ها نوشتن و ترسیم دردهای طبقه محروم در سن ۷۶ . . .

نگرشی بر ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی و مقوله تبعیض در مجازات/ فرشید رفوگران

ماهنامه خط صلح – چندی پیش، خبری تکراری و دردناک مبنی بر قتل پسری به دست پدرش و عدم امکان قصاص نفس قاتل، به دلیل موانع قانونی، در فضای . . .

ردیابی کاربران از راه “اثرانگشت مرورگر”؛ راه های محافظت از حریم خصوصی/ مصطفی رحمانی

ماهنامه خط صلح – “بنیاد مرز الکترونیک -ای.اف.اف”(Electronic Frontier Foundation)، به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی و عام المنفعه بین ‌المللی، در آمریکا بنیانگذاری ‌شده است. این بنیاد فعالیت‌ های . . .

آزادی تجمعات از شاخصه های دموکراسی؛ با نگاهی به حقوق ایران و اسناد بین المللی/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – تمایز تجمعات مدنی با تجمعات حکومتی ماهیت حق اعتراض دسته جمعی یا همان راهپیمایی و اجتماع، به عنوان یک حق طبیعی ریشه در آزادی بیان . . .

گام به گام تاریخ و رژیم حقوقی معطل در ایران پسا انقلاب/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – بگذارید با یک خاطره شخصی شروع کنم. ۱۳ آذر ۱۳۸۶ و در حاشیه تجمع دانشجویی دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب، در کنار دانشگاه تهران بازداشت . . .

حکومتی که نمی خواهد تغییر بکند و از تجمع هراس دارد/ بهداد بردبار

ماهنامه خط صلح – تجربیات موفق حرکت های اجتماعی همه به پشتوانه حضور جمعیت به نتیجه می رسد. حرکت های قانونی و مسالمت ‌آمیز بخشی از هیات حاکمه را . . .

تاملی در اصل بیست و هفت قانون اساسی کشور/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – وقتى قصد کردم راجع به برخورد دوگانه یا چندگانه حاکمیت جمهورى اسلامى در تجمعات موافقان، مخالفان و یا معترضان حاکمیت مطلبى بنویسم، در ابتدا تصمیمم . . .

خبرگزاری هرانا