خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ساعت ۱۸:۳۲:۰۶
خبرگزاری هرانا

مقالات

جرم سیاسی یا جرم خوانی تعیین شده حکومتی؟/ ابراهیم نوری

ماهنامه خط صلح – بعد از اطاله زمان در خصوص تصویب قانون جرم سیاسی با گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب بهمن ۵۷، جرقه ها برای روشن کردن . . .

مشکل برداشتن برچسب امنیتی از پرونده های سیاسی/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – قانون آیین دادرسی کیفری جدید که مصوب ۱۳۹۲ بود و دارای تغییرات خوب و تاسیسات حقوقی جدید به نفع عدالت کیفری، در همان سال . . .

نافرمانی مدنی در برابر تبصره ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – حق دفاع از طریق وکیل انتخابی یکی از شیوه های حمایت از حقوق مظنونان و تضمین دادرسی عادلانه در مراحل پیش از محاکمه و . . .

وکیل مردم یا مورد تایید رئیس قوه قضاییه؟/ عثمان مزین

ماهنامه خط صلح – از حیث حقوقی و مبنایی، وکلای محترم بسیار در مورد ایرادات و اشکالات وارد بر تبصره ذیل ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری و . . .

تبصره ای جنجالی و بر خلاف همه اصول/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – همواره اصلاح قوانین موجود، بالاخص در عرصه قضایی فراز و نشیب های خاص خود را داشته است؛ به طور خاص تر در ایران تنها ۱۱۲ . . .

سیر پذیرش وکیل در جرایم سیاسی-امنیتی/ ابوذر نصرالهی

ماهنامه خط صلح – حق محاکمه عادلانه از بنیادی ترین حقوق بشر در  پهنه گیتی است. حق مذکور در اسناد بین المللی مانند مواد ۱۰ و ۱۱ اعلامیه . . .

دادرسی عادلانه، امیدی که دارد افسانه می شود/ ساقی لقایی

ماهنامه خط صلح – در میثاق های بین المللی که ایران نسبت به آن ها متعهد شده و حتی در قانون اساسی و قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران، دادرسی . . .

نگاهی به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری/ موسی برزین

ماهنامه خط صلح – بدون شک، حضور وکیل در فرآیند دادرسی، یکی از مهم ترین ارکان حقوق دفاعی متهم و هم چنین ابزاری در راستای تحقق دادرسی عادلانه . . .

دفاع از دانشگاه/ مجید دری

ماهنامه خط صلح – دانشگاه به دلیل ذات وجودى اش -که آوانگارد و تاثیرگذار است-، همیشه مورد طمع بوده است؛ حال چه از طرف حاکمیت و چه از . . .

تبصره ماده ۴٨؛ تبعیض یا تحقیر وکالت؟/ حسین احمدی نیاز

ماهنامه خط صلح – در عالم حقوق عمومی دو اصل بنیادین وجود دارد که سنگ بنای اصلی حق دفاع شهروندان را تشکیل می دهد که بر این مبنا . . .

تردید در شادى/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – شادى چیست؟ با این که تعریف معنى شادى، لذت و خوشبختى در نگاه اول آسان جلوه مى نمایاند ولى شوربختانه ما هنوز تعریفى جهان . . .

تاملی بر قضیه جسد مومیایی رضاشاه پهلوی/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – دفن یا به خاک سپردن اجساد انسان های مرده، یک سنت قدیمی بشری محسوب می شود. برخی پژوهش های دیرینه شناسانه، قدمت این کار . . .

جسد ستیزی، آشنای دیروز و امروز ما/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – پیکری منسوب به رضا شاه در باغ طوطی شاه عبدالعظیم حسنی کشف شد. این پیکر اما یادآور رفتاری بود که شیخ صادق خلخالی، اولین . . .

نگاه به حرمت پیکر مردگان غیر مسلمان، میان دو دیدگاه/ مجتبی لطفی

ماهنامه خط صلح – در اندیشه اسلامی، دو دیدگاه نسبت به انسان وجود دارد: نگاه سنتی و نگاه حقوق بشری. میت یا از آن انسان مسلمان است یا . . .

تبعیض در “مردگان” و “کشتگان”/ حمید حمیدی

ماهنامه خط صلح – عرف با وجود اختلاف سیستم های حقوقی و نیز با وجود اختلاف نظر جامعه شناسان حقوق و حقوقدانان درباره اساس، کیفیت و میزان احترام . . .

مزار بی نشان، تخریب چی با ایمان/ اندیشه جعفری

ماهنامه خط صلح – تابستان سالی که قرار بود در پاییزش به پیش دبستانی که آن موقع به آن ” آمادگی” می گفتند بروم، با مادرم و دختردایی . . .

حقوق و تکالیف وراث، نسبت به پیکر متوفی/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – پیکر کشف شده منتسب به رضا شاه پهلوی، موجب ایجاد واکنش های گوناگونی در افکار عمومی گردیده است. صرف نظر از این که هنوز . . .

گورستیزی و گورهراسی در جمهوری اسلامی/ ساقی لقایی

ماهنامه خط صلح – مرگ در آیین‌های ادیان آسمانی گذر از دیار فانی به دیار باقی است و از این رو مردگان احترامی ویژه دارند. به‌ ویژه در . . .

حقوق شرعی مردگان؛ قبح هتک حرمت قبور/ محسن کدیور

ماهنامه خط صلح – مردگان همانند زندگان حقوقی دارند. حق دارند که قبورشان تخریب و هتک حرمت نشود. اما آیا این حق همگان است، یا تنها حق مومنان . . .

زندگان علیه مردگان/ رضا نجفی

ماهنامه خط صلح – روزگاری هاینریش هاینه شاعر سیاسی آلمانی که در تبعید می زیست در شعری به سال ۱۸۲۰ سرود: «آن جا که کتاب ها را می . . .

نیم نگاهی به روز معلم و معلمان دربند ایران/ جواد لعل محمدی

ماهنامه خط صلح – نمی خواهم جسارت کنم و بگویم که روز ۵ اکتبر و ایضاً ۱۲ اردیبهشت در ایران، یادآور تلخ کامی های شغلی و مطالبات انباشت . . .

لایحه ای که مثل کودکان قربانی شده است؛ در گفتگو با محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

ماهنامه خط صلح – سال گذشته در میان رویدادهای مربوط به نقض حقوق کودکان در ایران، اخبار ربودن، اذیت و آزار و قتل کودکان توجه برانگیز شد و . . .

نگاهی کوتاه به سلسله نعمت اللهی و رنج سالیان آن/ شرر کنور تبریزی

ماهنامه خط صلح – تصوف، عرفان، درویشی و برخی اسامی دیگر، اشاره به مکتبی از دین اسلام دارد که بنا بر رویه هر سلسله از این مکتب -که . . .

نگاهی مختصر به حق دادرسی عادلانه/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – دادرسی عادلانه یکی از موضوعات مهم و چالش برانگیز حقوق بشر است که ریشه در اصل برائت دارد و ضامن آزادی، امنیت، کرامت و . . .

خبرگزاری هرانا