خبرگزاری هرانا
خبرگزاری هرانا

مقالات

فراجا، پلیس یا کارتل اقتصادی؟/ محمدرضا سرداری

ماهنامه خط صلح – جان‌ باختن مهسا امینی دختر کرد ایرانی پس از بازداشت توسط «گشت ارشاد فراجا» بار دیگر احساسات عمومی را برانگیخته است. بسیاری می‌پرسند چرا . . .

از ناجا تا فراجا؛ ارتقایی برای نهاد سرکوب/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – به گفته‌ی فرماندهی انتظامی کشور که حال از مرتبه‌ی نیرو به فرماندهی بدل شده و قرار است در خصوص پلیس در ایران «تحول در . . .

چه تغییراتی با تغییر ساختار انتظامی حاصل می‌شود؟/ دلبر توکلی

ماهنامه خط صلح – از حدود دو سال قبل بود که طرح تبدیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به فرماندهی کل مطرح شد و ستاد کل نیروهای مسلح به . . .

یگان ویژه‌ی انتظامی؛ از کوی طلاب مشهد تا نیزارهای ماهشهر/ مریم دهکردی

ماهنامه خط صلح – اولین باری که شهروندان ایران نام یگان ویژه را شنیدند، شاید به اوایل دهه‌ی هفتاد بازگردد؛ زمانی که یکی از اولین اعتراضات خیابانی پس . . .

وهم «ارشاد»/ رها حقجو

ماهنامه خط صلح – «مهسا امینی» دختر کرد بیست‌ودو‌ساله‌ی اهل سقز پس از دستگیری توسط نیروهای گشت‌ ارشاد جان باخت. او که به همراه برادر خود به شهر . . .

تاریخ مبارزه‌ی دیجیتالی برای حق حاکمیت دیجیتالی/ امین قضایی

ماهنامه خط صلح – شما با چهارصدوپنجاه‌هزار دلار می‌توانید یک خانه‌ی عالی بخرید، اما یک نفر این مبلغ را برای خرید یک خانه در محیط مجازیِ سه‌بعدی متاورس (Metaverse) . . .

کلید فردای بهتر در دست جوانان کنش‌گر/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – دوازدهمین روز از ماه اوت هر سال روز جهانی جوانان است. ایده‌ی این روز در سال ۱۹۹۸ در لیسبون کلید زده شد و در . . .

بررسی تأثیر فضای مجازی در افسردگی و خودکشی نوجوانان/ سمیره حنائی

ماهنامه خط صلح – نسل دیجیتال افسرده؟ «دو کودک ده و سیزده‌ساله لرستانی به شیوه‌ی حلق‌آویزکردن و شلیک گلوله به خود ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ خودکشی کردند و جان . . .

بازی‌های رایانه‌ای، شمشیری دولبه در دستان ما/ مهدی عنبری

ماهنامه خط صلح – به صراحت نمی‎توان درباره‌ی انواع اثرات مثبت یا منفی بازی‎های رایانه‌‎ای بر روی کودکان و نوجوانان به طور یکسان اظهارنظر کرد. در این میان . . .

بررسی انگیزه‌ی قشر جوان برای استفاده از اینترنت و موانع دسترسی به این اهداف/ هاتف فرج‌الهی

ماهنامه خط صلح – «شبیه غرب وحشی است؛ اینترنت را می‌گویم؛ از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند.» این جمله را استیو رایت، کمدین و نویسنده‌ی آمریکایی در حالی می‌گوید . . .

نگاهی به استفاده‌ی ابزاری از کودکان و نوجوانان در مارکت شبکه‌های اجتماعی/ مهناز نوروزیان

ماهنامه خط صلح – زمانی که صحبت از کودکان کار می‌شود، تصویری که در ذهن ا‌کثریت نقش می‌بندد، کودکانی‌اند که در طیف وسیعی از اشکال کار کودک، شامل فروش . . .

آموزش جنسی و جنسیتی چه تأثیری بر هویت کودک و نوجوان دارد؟/ آوا دباغ

ماهنامه خط صلح – جنسیت بخش جدایی‌‌ناپذیری از زندگی بسیاری از انسان‌هاست. علاوه بر این‌که آموزش باکیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی، فراگیر، علمی و جامع در این . . .

نسل زی؛ آنلاین‌های مادرزاد/ روشنک مهرآیین

ماهنامه خط صلح ـ ظهور اینترنت به غیر از این‌که روش زندگی انسان‌ها را تغییر داد، شکاف‌هایی بین نسل‌های مختلف نیز ایجاد کرد؛ نسلی که در سن بالا . . .

یک بام و دو هوای دولت در بخش مسکن/ عباس دهقانی

ماهنامه خط صلح – مسکن یک حق اجتماعی و هم‌‌ردیف نیازهایی چون آموزش و بهداشت از نیازهای اولیه‌ی‌ انسان است. تأمین این حق اجتماعی و این نیاز اساسی . . .

چه کسی حباب بورس را باد کرد؟/ محمد گلشاهی

ماهنامه خط صلح – سال گذشته و در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یکی از سوالاتی که از اکثر کاندیداها پرسیده می‌شد، راه‌کار آنان برای بهبود شرایط بازار . . .

چشم‌انداز پرابهام صنعت نفت و گاز ایران/ سعیده شفیعی

ماهنامه خط صلح – جدیدترین گزارش «بیزینس‌وایر» از چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران نشان از بارقه‌های امید در این صنعت دارد. طی دو سال اخیر همه‌گیری کرونا با . . .

پرونده‌ی کیوان امام‌وردی؛ از «زنای به عنف» تا «افساد فی‌الارض»/ معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – تابستان ۱۳۹۹ بود که شماری از کاربران شبکه‌ی اجتماعی توییتر از جنایتی که بر آن‌ها رفته بود، پرده برداشتند. آن‌ها از مردی سخن می‌گفتند . . .

مشکلات پسماند در زمان وقوع سیل و پس از آن/ زهرا جباری برجسته

ماهنامه خط صلح – اگرچه آب‌گیری تالاب‌ها، دریاچه‌ها، تغذیه‌ی سفره‌های آب زیرزمینی، حاصلخیزی خاک، مرطوب و مستعدشدن زمین‌های بی‌آب و خشک برای کشاورزی و احیای پوشش‌های گیاهی از . . .

اعترافات اجباری، سلاحی برای همه‌ی فصول سرکوب/ علی افشاری

ماهنامه خط صلح – وادارکردن کنشگران سیاسی و مدنی به بیان کارهای انجام نداده در چارچوب سناریوسازی امنیتی یا توبه و ابراز ندامت از عقاید و باورهای قبل . . .

حریم خصوصی در فضای مجازی و جنسیت/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – جای خالی امنیت نقش و اهمیت تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی در جهان قرن بیست‌ویکم غیرقابل انکار است. به جرئت می‌توان گفت که شکاف حضور . . .

توسعه‌ی به‌کارگیری سلاح علیه شهروندان با ابزار قانون/ عثمان مزین

ماهنامه خط صلح – حق با گلوله است؟ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأموران انتظامی در موارد ضروری در سال ۱۳۷۳ تصویب شده که در شرایط حاکم پس از . . .

آیا لایحه‌ی «اصلاح قانون به‌کارگیری سلاح» بازتولید وضعیت استثنایی است؟/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – خدای سلطان محمود همان خدای امروز است رهبر جمهوری اسلامی خرداد سال گذشته با تغییر نام «ناجا» به «فراجا» موافقت کرد و اردیبهشت امسال . . .

شما یا دیوانه‌اید یا عاشق؛ به مناسبت روز خبرنگار/ مریم شکرانی

ماهنامه خط صلح – گفتم شماره‌ای از اتحادیه‌ی نانوایان سیستان و بلوچستان داری؟ گفت شماره‌ی یک نفر را می‌دهم که خودش نانوایی دارد. از او بگیر. بدون پرسش . . .

قوانین به‌کارگیری اسلحه توسط پلیس در دیگر کشورها چگونه است؟/ موسی برزین

ماهنامه خط صلح – نگاهی به قوانین ترکیه و پاکستان در مقایسه با ایران توسل به زور و استفاده از سلاح توسط نیروهای مسلح برای حفظ نظم و . . .

خبرگزاری هرانا