خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ساعت ۰:۲۲:۳۹
خبرگزاری هرانا

مقالات

اداره شورایی: پاسخی به ناکارآمدی دوگانه دولتی-خصوصی/ شاهین نصیری

ماهنامه خط صلح – ایده‌ خصوصی سازی‌ واحد‌های اقتصادی در ایران را می توان در سیاق دوگانه خصوصی-عمومی معنا کرد. این دوگانه بیانگر چند پیش فرض شکلی است. . . .

اقدام جهانی برای کنوانسیون رفع خشونت در محیط کار/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – کمپین ۱۶ روز فعالیت علیه خشونت جنسی-جنسیتی، یکی از طولانی ترین و پربارترین کارزارهای جهانی برای حقوق انسانی زنان است. این کمپین در سال . . .

کارگران در ایران زیر شاخص نابودی/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – در زمان نوشتن این کلمات، هنوز لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است. اما کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس . . .

پاسخ به استدلالات قرار منع پیگرد صادر شده پرونده تلگرام/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – در پی اعتراض به قرار منع پیگرد صادر شده در خصوص شکایت اینجانب و ۸ تن از همکارانم از بازپرس صادرکننده دستور مسدود کردن . . .

نگاهی به دلایل ناکارآمدی حرکت های کارگری در ایران/ محمد محبی

امروزه تقریباً بر همه واضح و مبرهن است که بدون کار تشکیلاتی حرفه ای و منسجم و پیگیر، نمی توان مطالبه ای را پیش برد؛ به ویژه زمانی . . .

یادداشت سپیده قلیان؛ حاضرم به شکنجه های خود و اسماعیل بخشی شهادت بدهم

خبرگزاری هرانا – سپیده قلیان، فعال مدنی که در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه، در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه بازداشت و در روز ۲۷ آذرماه با قرار . . .

آیا جنبش های صنفی می توانند فضای اجتماعی را از نهادهای سرکوب پس بگیرند؟/ احمد علوی

ماهنامه خط صلح – اعتصابات و تظاهرات کارگران و فعالان صنفی نیشکر هفته تپه و هم چنین کارکنان فولاد اهواز بار دیگر نشان داد اگر نهادهای صنفی و . . .

کارگران مشغول اعتراض اند/ مجید دری

ماهنامه خط صلح – کارگران هفت تپه و فولاد خوزستان توانستند فصل جدیدى از اعتراضات صنفى-مدنی را به رخ بکشند. نمونه هایى بسیار جدى و تاثیرگذار که با . . .

یادداشت سعید دهقان، وکیل جمعی از شهروندان بهایی اصفهان

خبرگزاری هرانا – چهار شهروند بهایی ساکن اصفهان در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دادگاه تجدید نظر استان اصفهان مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان . . .

اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز از منظر جنبش مطالباتی، به کدام سمت می رود؟/ امیرجواهری لنگرودی

ماهنامه خط صلح – در ایران سیاست های نادرست اقتصادی دولت های پیشین و از جمله دولت تدبیر و امید (حسن روحانی)، برپایه گسترش خصوصی سازی و تعدیل . . .

نگاهی به وضعیت ایران در بخش کارگری یو.پی.آر (گزارش دوره ای جهانی)/ احسان حسین زاده

یو.پی.آر یا گزارش دوره ای جهانی در مورد حقوق بشر، مکانیزم ویژه ای است که به بررسی وضعیت حقوق بشر در تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل می . . .

اعتصابات کارگری در منظر جریانات سیاسی/ رضا علیجانی

برخی مزیت های تحسین برانگیز اعتراضات کارگری اعتراضات کارگری اخیر (به خصوص هفت تپه و فولاد خوزستان) دارای ویژگی ها و مزیت های تحسین برانگیزی است؛ هم چون: . . .

نگاهی به حق سندیکایی در ایران/ ابوذر نصراللهی

ماهنامه خط صلح – ۱- مفهوم حقوقی کارگر اصولاً با آن چه در ذهن ما نقش بسته متفاوت است. در پندار ما کارگر همان رنجبری است که در اوایل . . .

شکنجه در زندان‌ها یک واقعیت است؛ یادداشت مجید توکلی در باب تجربه‌ی شکنجه و بدرفتاری در زندان

خبرگزاری هرانا – مجید توکلی، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق در یادداشتی به بیان تجربیات خود از دوران بازجویی، بازداشت و حبس پرداخته است. او در این . . .

یادداشت حسین احمدی نیاز؛ عدالت در توزیع امکانات آموزشی و توجه به استانداردسازی مدارس در کشور وجود ندارد

خبرگزاری هرانا – صبح روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه، پیش‌دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه زاهدان به دلیل نبود امکانات گرمایشی مناسب و استفاده از چراغ نفتی در کلاس . . .

معرفی کمپین: کلیسا حق مسیحیان است (کحما)

ماهنامه خط صلح – همه ما در جایگاه یک انسان، مستحق بهره مندی از آرامش، امنیت و حقوق برابر هستیم. در بدو تولد قبل از آن که خط . . .

زندانیان سیاسی و امنیتی؛ حقوق و امتیازات/ حسین تاج

ماهنامه خط صلح – موضوعی که در این نوشته به آن می پردازم، در مورد بسیاری از زندانیان سیاسی و امنیتی صدق می کند و محل اختلاف نظر . . .

نسل معترض؛ نگاهی گذرا به ماهیت و کارکرد جنبش دانشجویی/ مهدی حمیدی شفیق

ماهنامه خط صلح – با پایان جنگ جهانی دوم، رویاهای روشنفکران عمدتا چپ برای تحقق سوسیالیسم در سطح جهانی به خاموشی می گراید. آن ها متوجه می شوند . . .

شوراهای صنفی، مرحله ای نو در جنبش دانشجویی/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – به عنوان یکی از نیروهای نوظهور اما پرتوان جنبش دانشجویی، بارها در مواضعشان بر غیرسیاسی بودن خود تاکید کرده اند. بارها به صراحت اعلام . . .

یادداشت امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، خطاب به امیرسالار داودی و آرش کیخسروی دو وکیل در بند

خبرگزاری هرانا – امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، ضمن انتقاد از بازداشت وکلای دادگستری، در یادداشتی خطاب به امیرسالار داودی و آرش کیخسروی دو وکیل در بند گفته است که “اینکه . . .

جنبش دانشجویی و سرکوب پیشگیرانه از سوی حکومت؛ راهکار دانشجویان چیست؟/ ساقی لقایی

ماهنامه خط صلح – اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ که جرقه آغازین آن مشکلات معیشتی و اقتصادی طبقات آسیب پذیر جامعه بود، بدون رهبری منسجم، به سرعت طی . . .

خصوصی سازی دانشگاه ها، در خدمت سوداگری و سرکوب/ نسیم روشنایی

ماهنامه خط صلح – جمهوری اسلامی در آغاز خود را با گفتمان “انقلاب مستضعفین” معرفی و تثبیت کرد. حکومتی که در آن آموزش هم قرار بود رایگان باشد. . . .

مسدود کردن تلگرام، نقض یکی از حقوق بنیادین شهروندان/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – حق برخورداری از آزادی بیان، بنیادی ترین حق رسانه ها است. دیگر آزادی ها و حقوق رسانه ای مانند آزادی مطبوعات، حق دسترسی به . . .

گزارش مذاکرات شورای امنیت پیرامون “زنان، صلح و امنیت”/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – (قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل) اجلاس سالانه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه “زنان، صلح و امنیت” Women, Peace and Security)) در تاریخ . . .

خبرگزاری هرانا