خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶, 20th of July 2017      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ساعت ۲۳:۵۵:۴۸
خبرگزاری هرانا

مقالات

چرا دسترسی به اینترنت جزوی از حقوق بشر است؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – در اوایل ماه می، دولت کنگو قراردادی به مبلغ ۵٫۶  میلیون دلار با گروه “مِر” (Mer) امضا کرد. گروه مِر یک شرکت مشاوره امنیتی اسرائیلی . . .

بیکاری، بزرگ ترین بحران سال های آینده ایران/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – دولت دوم حسن روحانی در شرف آغاز به کار است. در میان انواع و اقسام معضلاتی که پیش روی دولت دوازدهم هست، بی تردید معضل . . .

کارورزی، محرومیت و بیکاری جوانان/ بهداد بردبار

ماهنامه خط صلح – کودکانی که در دوران پس از انقلاب به دنیا آمده ‌اند، وارد چهارمین دهه زندگی خود می شوند. بسیاری از آن ها، سال ها در . . .

تماشای مسابقات ورزشی، برای زنان ممنوع/ محسن فرشیدی

ماهنامه خط صلح – تیم ملی فوتبال مردان ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرد. صعودی که با دوره های قبلی متفاوت بود و از جمله مهم ترین این . . .

وقتی که کارورز و کارفرما هر دو بیکارند!/ مهدی دهقان

ماهنامه خط صلح – امروزه ایران به یکی از بزرگ ترین کارخانه های تولید فارغ التحصیل در خاورمیانه و جهان تبدیل شده است و از “یارانه تا کارانه” یا . . .

کارورزى؛ طرحى قدیمى با نامى جدید براى غلبه بر مدرک محورى/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – شوراى عالى اشتغالزایى، در تاریخ ۵ بهمن ماه ١٣٩۵ طرحى را به نام طرح کارورزى به تصویب رسانده است که وزارت تعاون، کار و . . .

محرومیت تحصیلی دراویش گنابادی/ کسری نوری

ماهنامه خط صلح – سال هاست درویشان گنابادی در ایران از حقوق اجتماعی و تحصیلی خویش محرومند و نگاه امنیتی حکومت بر آنان سنگینی می کند. در یکسال گذشته . . .

طرح کارورزی؛ مدیریت بحران دانش آموختگان بیکار یا نیروی کار ارزان؟/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – یکی از ویژگی های جهان کنونی آن است که بیش ترین میزان جوانان را نسبت به کل جمعیت دارد. از هر چهار نفری که در . . .

مرگ آرام ملوانان بلوچ اسیر در سومالی و سکوت دولتمردان ایران/ مسعود رئیسی

ماهنامه خط صلح – بیش تر از بیست و شش ماه از گروگان بودن بیست و یک صیاد بلوچ اهل استان سیستان و بلوچستان که از سواحل دریای بلوچستان . . .

کاش زنده بودی – شعری از رضا اکوانیان

ماهنامه خط صلح –  کاش زنده بودی می‌دیدی شلمچه جایت گذاشته آمده است انقلاب مردم را آب بدهد و گردن بزند در خیابان آزادی کاش زنده بودی پنج‌شنبه‌ها . . .

معرفی کتاب: یکصد و شصت سال مبارزه با آیین بهایی

ماهنامه خط صلح – “فریدون وهمن”، ایران شناس و دین شناس و هم‌چنین استاد بازنشسته‌ی زبان شناسی در رشته‌های زبان‌ها و ادیان باستانی ایران در دانشگاه کوپنهاگن است. وی . . .

امروز همه همدرد بشیر بودند / کوروش مومن زاده

خبرگزاری هرانا – در پی بازداشت های اخیر شهروندان بهایی، کوروش مومن زاده، در نامه ای سرگشاده تحت عنوان “امروز همه همدرد بشیر بودند” از سه شهروند بهایی که . . .

وضعیت تحصیل بهاییان در دولت روحانی/ ناز آزاد

ماهنامه خط صلح – بعد از انقلاب اسلامی ایران، در آذر ماه ١٣۶١ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایران پس از ٣۰ ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شدند. این دوره . . .

تا ۱۴۰۰ با روحانی؛ نگاهی به انتظارات بهاییان/ ثمین فولادوند

ماهنامه خط صلح – در دی ماه سال ۱۳۵۷ -یعنی قبل از آغاز حکومت جمهوری اسلامی، و حتی پیش از وارد شدن روح الله خمینی به عنوان موسس حکومتی . . .

انجمن حجتیه، استدلال یا نقض حقوق بشر!؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – جامعه‌ی ایران تاکجا توان پذیرش عقیده‌ی مخالف را داشته و دارد؟ این جامعه چه نوع عقیده‌ی مخالفی را بر می‌تابد و در برابر چه رویکردی . . .

نگاهی به کتاب “مجازات ارتداد و آزادی مذهب”، اثر محسن کدیور/ نرگس توسلیان

ماهنامه خط صلح – مسئله‌ی مرتد (کسی که از دین اسلام خارج می‌شود) و سب‌النبی (توهین‌کننده به پیامبر) یکی از مناقشه‌ برانگیزترین موضوعات اسلام است. در فقه سنتی، شدیدترین . . .

جامعه‌ی مدنی ایران و حمایت از حقوق بهاییان؛ نقدها و امیدها/ شاهد علوی

ماهنامه خط صلح – نوشتن درباره‌ی جامعه‌ی مدنی ایران، به خاطر تردید در خصوص عاملیت آن، دشوار است و این دشواری وقتی به بحث درباره‌ی نسبت جامعه‌ی مدنی با . . .

نگاهی اجمالی به وضعیت بهاییان در نظام سیاسى ایران/ شاهین ایقانیان

ماهنامه خط صلح – طبیعتاً آن‌چه در زمان انتخابات در هر کشورى بحث روز مى‌شود، مقوله‌ی انتخاب است. در ایران اما، از زمان پیدایش انتخابات سیاسى، مفهوم و میزان . . .

اختلال “هموفوبیا” را بهتر بشناسیم/ سینا کیانی

ماهنامه خط صلح – به مناسبت هفدهم می، روز مبارزه با همجنس‌گرا ستیزی واژه‌ی هموفوبیا به لحاظ معنایی در لغت‌نامه‌های متعددی تعریف شده است. به طور کلی در تعریف . . .

انتظار خبری نیست مرا؛ نگاهی به عملکرد روحانی نسبت به بهاییان/ سایه ارغوان

ماهنامه خط صلح – معمولاً در بررسی اوضاع و احوال در یک مقطع زمانی و در یک موضوع خاص، سعی می‌شود آن دوره با دوره‌های قبلی مقایسه و سنجیده . . .

اسلام و حقوق فراموش شده‌ی بهاییان/ حسن فرشتیان

ماهنامه خط صلح – محروم کردن بهاییان از ابتدایی ترین حقوق شهروندی، از قبیل حق تحصیل، حق اشتغال مناسب، حق استخدام دولتی، حق سکونت و غیره، نمونه‌های بارزی از . . .

معرفی کارزار منع خشونت خانوادگی/ جلوه جواهری

ماهنامه خط صلح – بی‌تفاوتی جامعه را نسبت به مسئله‌ی خشونت به چالش می‌کشیم “در یک رابطه‌ی روشنفکری با مردی آشنا شدم که فکر می‌کردم مثل خودم فکر می‌کند. . . .

رشد فزاینده‌ی فشار اقتصادی بر بهاییان در ایران/ شاهین صادق‌زاده میلانی

ماهنامه خط صلح – در سال‌های اخیر فشار اقتصادی بر بهاییان ایران رشد فزاینده‌ای داشته است. بهاییان که از مشاغل دولتی و راهیابی به دانشگاه محرومند، با بسته شدن . . .

سند آموزشى ٢٠٣٠ یونسکو و سند تحول آموزش و پرورش/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – رهبر انقلاب اسلامى ایران در دیدارى که با معلمان و فرهنگیان به مناسبت روز معلم در هفدهم اردی‌بهشت امسال داشت، از تصویب سند آموزشى ٢٠٣٠ . . .

خبرگزاری هرانا