خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷, 20th of April 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۹ ساعت ۲۲:۰۳:۱۵
خبرگزاری هرانا

مقالات

اعتراضات مردمی و مسئله “اجرا”/ امید شمس

ماهنامه خط صلح – اعتراض خیابانی به شکلی بنیادی با مفاهیم اجرا و نمایش گره خورده است. دهخدا در توضیح واژه تظاهرات از “نمایش ها” به عنوان دومین . . .

نگاهی به جایگاه دانشگاه در اعتراضات دی ماه/ مجید دری

ماهنامه خط صلح – در اعتراضات دی ماه ٩۶ بخشى از دانشگاه هم طى تجمعى به معترضین خیابانى پیوستند و براى اولین بار شعار اصلاح طلب اصولگرا، دیگه تمومه . . .

جنبش دانشجویی دهه نود؛ روی شانه غول ها و آموختن از تاریخ به شیوه لقمان/ علی عجمی

ماهنامه خط صلح – دو سال پیش رفیق جوانی پرسید چرا شما فعالان دانشجویی چپ دهه هشتاد تجربیات خودتان را برای نسل کنونی جنبش دانشجویی مکتوب نمی کنید. تنها . . .

اعتراض های دی ماه ۹۶، مخاطرات و ضرورت ها/ بهنام دارایی زاده

ماهنامه خط صلح – در این یادداشت تلاش می شود تا ضمن معنا کردن اعتراض های سراسری دی ماه گذشته، به ضرورت ها و نیز مخاطراتی که در . . .

نیروی معترض و نیروی سرکوب؛ کدامیک بیش تر تجربه انباشت می کند؟/ رضا علیجانی

ماهنامه خط صلح – در دی ماه ۹۶ جوانان و میانسالان جان به لب رسیده کم در آمدی در حدود صد شهر در نقاط مختلف کشور به صحنه . . .

فاصله جامعه مدنی و معترضان دی ماه/ شاهین صادق زاده میلانی

ماهنامه خط صلح – “جامعه مدنی” در ایران یکی از واژه هایی است که در نوشته های سیاسی به کرات استفاده می شود اما شاید تعریف مشخصی برایش . . .

کُلاژی از شعارهای اعتراضات سراسری دی ماه/ بهداد بردبار

ماهنامه خط صلح – در تظاهرات گسترده دی ماه ۱۳۹۶، شعارهای جدیدی برای اولین بار مطرح شد. این شعارها یک مانیفست مدون و منظم نیست. اما خواسته های . . .

آیا طبقه متوسط به اعتراض های دی ماه نپیوست؟/ رضا حقیقت نژاد

ماهنامه خط صلح – در برنامه تلویزیونی پرگار که شنبه ۱۶ دی ماه پخش شد، یک پرسش مهم مجری برنامه این بود: “آیا طبقه متوسط شهری و طبقه . . .

تاملی در عبارت “بازداشت پیشگیرانه”/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – پس از اعتراض های اخیر، در خصوص برخی از بازداشت های صورت گرفته، عبارت “بازداشت های پیشگیرانه” به کار گرفته شد. این اصطلاح نه . . .

تلگرام به مثابه اینترنت برای ایرانیان/ امیر رشیدی

ماهنامه خط صلح – از حدود چهار سال پیش که اپلیکیشن تلگرام در ایران به محبوب ترین اپلیکیشن موبایلی در حوزه پیام رسان ها بدل شد تا امروز، . . .

رخت سیاه عروسی؛ نگاهی آماری به کودک بیوگی در کشور/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – گرچه ازدواج کودکان از نظر کارشناسان و مدافعان حقوق کودک “آزار جنسی” محسوب می شود، اما در ایران ازدواج دختران از ۱۳ سالگی و . . .

تاملى کوتاه درباره اعتراضات سراسری دى ماه ٩۶/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – قریب به چهل سال از سقوط سلطنت محمدرضا پهلوى مى گذرد و ما هنوز به روایتى واحد از چرایى همه گیر شدن تظاهرات ضدسلطنتى . . .

دختران خیابان انقلاب و بازتعریف شیوه های مبارزه/ مهرک کمالی

ماهنامه خط صلح – زمستان ۱۳۹۶ در ایران فصل آزمایش شیوه های تازه اعتراض علیه وضع موجود در کنار شیوه های قدیمی بود. حرکت دختران خیابان انقلاب و . . .

“حجاب اجباری”، گسترده ترین تبعیض جنسی-جنسیتی/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – بعد از قریب یک دهه آتشی که به ظاهر در خاکستر بی کنشی پنهان مانده بود، بار دیگر زبانه کشید. بعد از آخرین گردهمایی . . .

روایتی عینی از مناطق زلزله زده کرمانشاه و تقسیم طبقاتی کانکس/ جواد لعل محمدی

ماهنامه خط صلح – بالغ بر ۱۲۰ روز از نهیب طبیعت می گذرد، اما هنوز دولت نتوانسته است حقوق مردم را موزون کند. براساس مصوبه شورای مدیریت بحران، . . .

معرفی کتاب: از تعقیب تا زندان

ماهنامه خط صلح – روزبه گیلاسیان، دانش آموخته فلسفه علم در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه شریف، نویسنده کتاب “از تعقیب تا زندان” است که به حقوق متهمان و . . .

حقوق بشر اسلامى و یا بومى سازى حقوق بشر، امرى ناممکن/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – حقوق بشر اسلامى یا بومى سازى حقوق بشر، مسئله اى مختص به دوران حکومت جمهورى اسلامى ایران نیست. حتى در کشورهایى غیراسلامى مانند چین و . . .

افزایش عوارض خروج از کشور؛ کاهش شانس امید/ بهروز کاظمی

ماهنامه خط صلح – سه نکته مقدماتی: ۱- چند سال پیش دوستی از من پرسید: “چه چیزی از زندگی در خارج از ایران برایت جذاب بوده؟ آزادی؟ تفریح؟ یا . . .

پیش بینی حذف یارانه میلیون ها نفر در لایحه بودجه ۹۷/ دلبر توکلی

ماهنامه خط صلح – بسیاری بر این باور اند که اعتراضات سراسری ایران در دی ماه سال جاری، تنها به مشکلات اقتصادی مردم باز می گردد؛ حتی در جاهایی . . .

تخصیص بودجه زنان؛ به نام زن، به کام چه کسی؟/ فاطمه اختصاری

ماهنامه خط صلح – هر سال سازمان مدیریت و برنامه ریزی، برنامه مالی یک سال دولت را تدوین و برای تایید به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تسلیم . . .

پاشنه‌ رفاه بر همان در می چرخد/ خسرو صادقی بروجنی

ماهنامه خط صلح – بودجه به عنوان سندی که راه و مسیر سیاست های کلان دولت را نشان می دهد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیر خروار‌ها عدد . . .

با “پول مردم” در بودجه ۹۷ چه می کنند؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – “وقتی می گوییم دولت پول بدهد، یعنی پول مردم”. این یکی از جملاتی است که رئیس جمهور حسن روحانی در مصاحبه غیرچالشی خود با رضا . . .

بنزین را گران نکن، بودجه سپاه را کم کن!/ بهداد بردبار

ماهنامه خط صلح – پایگاه اطلاع رسانی دولت طی اخباری رسماً اعلام کرد قیمت بنزین در سال ۹۷ به ۱۵۰۰ تومان می رسد. در کنار این خبر کمی قدیمی، . . .

لزوم رعایت اصول حکمرانی مطلوب و نظارت دموکراتیک در بودجه بندی/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – بودجه هر کشوری شاخصی از اندازه دولت و نمادی از کارکرد آن است. برای ایجاد کارایی و برقراری عدالت اجتماعی، مجموعه متنوعی از اقدامات دولت . . .

خبرگزاری هرانا