خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و دوازدهمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و دوازدهمین شماره از ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و دوازدهمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

کارشناسان معتقدند که یکی از مولفه های مهم و تاثیرگذار برای قرار گرفتن یک جامعه در مسیر درست توسعه برخوداری از سلامت اجتماعی در حد مطلوب است. سلامت اجتماعی تابعی از عوامل گوناگون فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است. یکی از این عوامل که اتفاقا در تقاطع این سه بعد زیست انسانی تحقق می یابد وجود تفریح و اوقات فراغت برای اقشار مختلف اجتماع است. طبق آمارها و گزارش های داخلی و بین المللی نشانه هایی وجود دارد که حاکی از مطلوب نبودن این شاخصه اجتماعی در ایران است.

میزان بالای نزاع خیابانی، افزایش افسردگی در سنین پایین، بزهکاری روز افزون نوجوانان و جوانان، گسترش فقر، وجود تبعیض جنسیتی بالا، عدم اعتنا به قوانین کار از جمله حق مرخصی به کارگران و کارکنان، سیاست ترویج غم و اندوه از سوی حاکمیت و در نهایت عدم توجه به نشاط و حق تفریح شهروندان توسط قانونگذاران و برنامه ریزان با سرعت بیشتری سلامت اجتماعی در ایران را به قهقرا برده است. این در حالی است که ماده ۲۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت اعلام می کند «هر کس حق استراحت و فراغت و تفریح دارد و مستحق محدودیت معقول ساعات کار و مرخصی های ادواری، با اخذ حقوق است».

روبرو بودن با این واقعیت که ایرانی ها به حد مطلوبی از تفریح و اوقات فراغت دسترسی ندارند جامعه ایرانی را با آسیب های اجتماعی متعددی مواجه کرده است، خط صلح پرونده ویژه این ماه خود را به «نشاط اجتماعی و حق تفریح» بعنوان یکی از حقوق مندرج در مقاوله نامه های حقوق بشری اختصاص داده است.

در این راستا گفتگویی گفتگویی با هومن رازدار، نائب رئیس هیئت مدیره انجمن اوقات فراغت ایران تدارک دیده شد. رازدار با اینکه معضل در بحث تفریح و فراغت را بیشتر فرهنگی می داند و معتقد است که ریشه این مسئله را باید در غفلت مدیران مربوطه جست در خصوص وضعیت کنونی این شاخصه اجتماعی می گوید: « ما اصلا راجع به اوقات فراغت بزرگسالان، سالمندان، معلولین و … وقتی حرف می زنیم، انگار داریم راجع به بحث پرتی حرف می زنیم!»

در ادامه طی گفتگویی با دکتر داروین صبوری، جامعه شناس، وضعیت نشاط اجتماعی در ایران را بحرانی توصیف کرده و می گوید: «در وضعیت بحران و هشدار هستیم. یعنی آژیرهایی به صدا درآمده اند که باید شنیده شوند». وی همچنین نیاز به تفریح و اوقات فراغت را اینگونه توصیف می کند: « یک جامعه نیاز دارد به مکانهایی که فرد به آن جا برود و برای چند ساعتی هم که شده زندگی روزمره و ملال انگیز خود را فراموش کند و در کنار دیگران فارغ از نام، نشان، نسبت، قدرتهای اجتماعی و ثروت به زیستن بپردازد. با دیگران بازی کند، با آنها خنده را تجربه کند، با آنها آشنایی هایی اتفاقی را رقم بزند».

صد و دوازدهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: امیر جواهری لنگرودی، بهار عباسی، سایه رحیمی، کسرا تبریزی، معین خزائلی، تهمینه تومیریس، فرزاد صیفی کاران، ماری محمدی، مجید زارعی، مرتضی هامونیان، آبان پرتویی، نادیا شمس، کیومرت امیری، اعظم بهرامی، آوات پوری و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2020/08/112.pdf
وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:
هومن رازدار؛ اوقات فراغت آخرین دغدغه مدیران هم نیست/گفتگو از علی کلائی
نشاط اجتماعی محصول یک تاریخ و شرایط زیستن در اکنون است؛ در گفتگو با داروین صبوری جامعه شناس/گفتگو از ماری محمدی
شهرهایی که کودکان را دوست ندارند/سایه رحیمی
قحطی شادی و نشاط در جامعه غفلت زده و پیش بینی ناپذیر ایران/مجید زارعی
مبارزات کارگران نیشکرهفت تپه و موقعیت امروز جنبش مطالباتی/امیر جواهری لنگرودی
بهره مندی از فراغت، حق فراموش شده ایرانیان/معین خزائلی
موانع جنسیتی بهره مندی از حق تفریح در ایران/بهار عباسی
کلانشهر کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر سینما ندارد/کیومرث امیری
تفریح و شادابی حلقه گم شده جامعه ایران/فرزاد صیفی کاران
ارزش زندگی در تفریح دیروز ایرانیان/مرتضی هامونیان
تغییر الگوی فعالیت های تفریحی در سایه کرونا/اعظم بهرامی
تفریح حقی مسلم برای همه شهروندان/آبان پرتویی
جهان تاریک هنر در مهاجرت/تهمینه تومیریس
امنیتی شدن مسئله آب پس از سالها سوء مدیریت/سیامک ملامحمدی
قطعات معلق؛ داستان کوتاه: آوات پوری، نقاشی: نادیا شمس، شعر: کسرا تبریزی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید