خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  ماهها معوقات مزدی در سه واحد صنفی مختلف

ماهها معوقات مزدی در سه واحد صنفی مختلف

خبرگزاری هرانا ـ شاغلان سه واحد صنفی مختلف از جمله حدود ۲۰۰ کارگر پیمانی شهرداری دزفول در استان خوزستان، کارگران شاغل در پروژه ساخت روگذر و زیرگذر شهر گرگان و پرستاران مینابی از ماهها معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرداخت دستمزد حدود ۲۰۰ کارگر پیمانی شهرداری دزفول در استان خوزستان بین ۳ تا ۴ماه به تاخیر افتاده است. گروهی این کارگران روز گدشته مقابل ساختمان فرمانداری دزفول تجمع کردند.

حدود ۲۰۰ کارگرپیمانی خدماتی که درفضای سبز شاغل شهرداری دزفول که تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری بصورت پیمانی وحجمی مشغول کارند؛ دست کم بین ۳ تا ۴ ماه حقوق معوقه طلب دارند.

این کارگران می‌گویند: “مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی در شهرداری است. همچنین بخشی از بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است”.

این کارگران می‌گویند: “در منطقه‌ای محروم و با شرایط سخت، مشغول خدمت رسانی به مردم هستیم اما دولت و مسئولان هیچ فکری به حال ما نمی‌کنند”.

به گفته این کارگران، از زمان تغییر وضعیت شغلیمان از قرار دادی به حجمی با مشکلات معیشتی ناشی از عدم دریافت مزد مواجه شده‌ایم و در این زمینه مسئولان شهرداری دزفول ماههاست که می‌گویند برای پرداخت دستمزد کارگران بودجه نداریم.

در همین رابطه معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دزفول که روز گذشته در اجتماع صنفی کارگران شهرداری حاضر شده بود نیز مشکل کارگران شهرداری خوزستان از جمله شهر دزفول را تامین منابع مالی اعلام کرده است.

به گفته امیر عیسی‌زاده برای رفع مشکلات کارگران شهرداری دزفول تاکنون جلسات متعددی را با حضور مسئولان شهرداری برگزار کرده‌ایم که نتیجه آخرین جلسه که دیروز  همزمان با تجمع کارگران برگزار شد بخشی از مطالبات کارگران پرداخت شد.

همچنین رئیس شورای اسلامی شهر دزفول نیز دراین خصوص به سایر رسانه‌ها گفته است به دلیل رکود ساخت و ساز و کاهش درآمد، مشکل مالی گریبانگیر شهرداری این شهر شده و به همین دلیل شهرداری توانایی به موقع بدهی خود را به پیمانکار ان را ندارد.

به گفته عظیم سرافراز کارگران شهرداری دزفول علاوه بر معوقات مزدی چندین ماه بیمه از کارفرما طلبکارند.

طبق اظهارات وی برای رفع مشکلات بیمه‌ای کارگران شهرداری با اداره تامین اجتماعی دزفول وارد مذاکره شده‌ایم که طلب خود را از پیمانکاران بصورت اقساط دریافت کند تا توانایی پرداخت بیمه کارگران برای پیمانکاران تسهیل شود.

معوقات کارگران پروژه ساخت روگذر شهر گرگان ۶ ماهه شد

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در پروژه ساخت روگذر و زیرگذر شهر گرگان، ۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

حدود ۹۰ کارگرپیمانی شاغل در پروژه ساخت روگذر و زیرگذر شهر گرگان واقع در استان گلستان، ۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

از قرار معلوم این کارگران روز (شنبه ۱۸ دی ماه) در اعتراض به مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان استانداری و شورای شهر گرگان دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند اما تا کنون موفق نشد‌ه ا ند معوقات خود را دریافت کنند.

گفته می‌شود این تعداد کارگر که در پروژهای ساخت زیرگذر وروگذر ناهارخوران، شهید حتملو و ۴ هزار شهید استان گلستان مشغول کارند، مرتبا برای دریافت مطالبات معوقه خود بین کارفرمای شرکت پیمانکار و مسئولان شهرداری گرگان پاس کاری می‌شوند.

ظاهرا پیمانکار این پروژه‌ها به کارگران می گوید که به دلیل عدم تامین اعتبار، از پرداخت دستمزد آنان ناتوان است.

 از سوی دیگر مسئولان شهرداری گرگان مدعی‌اند نیمی از تعهدات شهرداری به پیمانکار نقدی پرداخت شده و مابقی با تها‌تر ملک و زمین به پیمانکار پرداخت شده است در نهایت شهرداری  درقبال کارگران هیچ تعهد قانونی ندارد.

پرستاران مینابی ده ماه معوقات مزدی دارند

به گزارش ایلنا، معوقات پرستاران مینابی از فروردین ۹۵ (به‌مدت ۱۰ ماه) پرداخت نشده است.

این معوقات شامل اضافه کار و کارانه این پرستاران است.

این پرستاران در ماههای گذشته بار‌ها به مدیریت بیمارستان‌های این شهر مراجعه کردند اما ظاهرا کمبود نقدینگی باعث شده است که تا کنون معوقات مزد یاین پرستاران پرداخت نشود.

رئیس هیات مدیره سازمان نظام پرستاری میناب، مرتضی حکمتی، نیز علت این تأخیر‌ها را ناشی از افزایش تعرفه‌های پزشکان در پی اجرای طرح تحول سلامت برشمرده و افزوده‌است: “با اجرای طرح تحول سلامت اگرچه میزان پرداختی از جیب مردم در بخش بستری و نه پاراکلینیک به ۶ درصد در مناطق شهری و ۳ درصد در مناطق روستایی کاهش یافته اما عملاً سازمان‌های بیمه‌گر را با مشکل مواجه کرده است”.

وی با بیان این‌که حقوق پرسنل از بودجه جاری و کارانه و اضافه کار پرسنل از درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود، تصریح کرده: “اما هم‌اکنون میزان درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها با کاهش فرانشیز سهم مردم بسیار ناچیز است که بر این اساس نمی‌توانند معوقات پرستاران را پرداخت کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید